NeOldu.com

HANGİ VİTAMİNLER KİLO ALDIRIR? TAKVİYE MİNERAL ÖNERİLERİ

Hangi Vitaminler Kilo Aldırır? Takviye Mineral Önerileri

Bu içeriğimizde kilo almak isteyenler için takviye edici vitamin ve mineralleri listeledik. İşte sağlıklı kilo almak için önerilen vitamin türleri...

Giriş 15 Eylül 2015 Salı 10:22 / Güncelleme 24 Temmuz 2022 Pazar 07:00

Kilo Aldıran Vitamin ve Mineral Önerisi

Bazı insanlar için kilo almak oldukça zahmetli bir iştir. Özellikle de metabolizması hızlı çalışanlar ve gün içerisinde fazla kalori yakanlar için düşük kilo problemi birkaç sağlık sorununa da sebep olmaktadır. Vitamin ve mineraller ise metabolizmayı düzenleyerek sağlıklı kilo alımına yardımcı olur. Bu içeriğimizde kilo almak isteyenler için önerilen vitamin ve mineral türlerini sizlere sunacağız. Bu konu hakkında bilgiler verdiğimiz ve supplement önerileri sunduğumuz içeriğimize de linke tıklayrak ulaşabilirsiniz.

En İyi Kilo Aldıran Vitamin Listesi

Sıra Vitamin Etkisi Besin
1 B Vitamini İştah Açıcı Esmer Pirinç, Et, Tahıllı Besin
2 C Vitamini Sindirim Sistemini Hızlandırır Portakal, Limon
3 D Vitamini Kemik Gelişimine Katkı Balık, Yumurta
4 Demir Kilo Kaybını Engeller Peynir, Yumurta
5 Çinko Vücudu Dengeler Balık ve Süt Ürünleri
6 Kreatin Vitamin ve Mineral Takviyesi Sağlar Kırmızı Et ve Balık

Kilo Aldıran En İyi 6 Vitamin ve Mineral Tavsiyesi

İşte sağlıklı kilo almak için tüketilmesi gereken vitamin ve mineral önerileri...

1. B Vitamini

Kilo Aldırıcı Vitaminler ve Mineraller

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

B grubu vitaminlerin kilo aldırmaya daha yatkın oldukları söylenmektedir. Ancak B grubu vitaminler direk olarak kiloya dönüşmez. B grubu vitaminlerin başlıca özelliği iştah açıcı olmasıdır. B grubunun suda çözünebilen vitaminler olması depolanabilir olmasını engellemektedir. Bu nedenle her gün düzenli olarak yeteri miktarda B grubu vitamin tüketmek iştahınızın açılmasına ve kilo alımınıza yardımcı olacaktır. B1 vitamini iştahınızın açılmasına yardımcı olurken kilo almanıza yardımcı olur. B1 vitamini, suda çözünen vitaminlerden biridir. B1 vitaminini et ve esmer pirinç, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden karşılayabilirsiniz.

2. C Vitamini

Kilo Aldırıcı Vitaminler ve Mineraller

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Yapılan araştırmalarda metabolizması hızlı olmasından dolayı kilo alamayan kişilerin C vitamini bakımından zengin gıdalarla beslenerek kilo alımına katkıda bulunabileceği belirtilmiştir. Her gün düzenli olarak C vitamini tüketmek vücut sağlığınıza katkıda bulunacağı gibi aynı zamanda kilo alımınıza da yardımcı olacaktır. Düzenli olarak C vitamini tüketimi sindirim sistemi hastalıklarına karşı etkin koruma ve direnç sağlamaktadır.

3. D Vitamini

Kilo Aldırıcı Vitaminler ve Mineraller

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Kemik sağlığına faydaları ile bilinen D vitamini vücutta depo edilerek kemik gelişimine katkıda bulunmaktadır. Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından olan sporu destekleyerek de kemik sağlığına ve gelişimine katkı sağlar. D vitamini tüketimi ile kemik yapılarının arttırılması sağlanarak kemik ve kas kütlesinde artış meydana gelir.

4. Demir

Kilo Aldırıcı Vitaminler ve Mineraller

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Dengesiz beslenmenin neden olduğu vitamin ve mineral eksikliği kilo alımının aksine vücudun direncinin düşmesine ve daha çok kilo kaybedilmesine neden olmaktadır. Özellikle demir eksikliği bulunan çocuklarda aşırı zayıflık gözlemlenmektedir. Çocuklarda demir eksikliğinin yol açtığı en önemli sorunlardan bir diğeri ise fiziksel zayıflığın yanı sıra zihinsel gelişim yavaşlığıdır. Çocukların koyu yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketmeleri demir eksikliğinin en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. Demir eksikliği tedavisinde öncelikle bir uzmana başvurmalı ve gerekirse muayene ve testler yaptırılmalıdır. Alınan sonuçlar doğrultusunda doktorun uygun gördüğü demir takviyesi uygulanabilir.

5. Çinko

Kilo Aldırıcı Vitaminler ve Mineraller

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

İştahın kapanmasına neden olan başlıca faktör çinko eksikliğidir. Çinko eksikliği nedeniyle kişide yemek yeme isteği en aza inerek iştahsızlık başlar. Çinko bakımından zengin gıdalar tüketmek iştahınızın açılmasına yardımcı olurken aynı zamanda vücut dengenizi sağlar. Deniz ürünleri, et, kuruyemişler, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda çinko bulunmaktadır. Beslenme programınızda balık ve süt ürünlerine bolca yer vermeniz iştahınızın açılmasına ve daha sık yemek yemenize yardımcı olabilir.

6. Kreatin

Kilo Aldırıcı Vitaminler ve Mineraller

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada 
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol 
Fiyatını Gör

Kreatin enerjiyi kısa dönemli arttırarak kasları geliştirmek için ihtiyaç duyulan direnci sağlamaktadır. Sindirildikten sonra direkt olarak kaslara giden kreatin fiziksel egzersiz süresini uzatıyor kas kütlesini arttırmanıza yardımcı oluyor. Kreatini toz şeklinde kullanabilir ya da kırmızı et ve balık gibi gıdalardan alabilirsiniz.

Kilo Almak İçin Beslenme Önerileri

Kilo Aldırıcı Vitaminler ve Mineraller

Kilo almak isteyenlerin yanı sıra zayıflamak için diyet uygulayanların da tükettikleri besinlerin içeriği ve etkileri hakkında bilgi edinmeleri oldukça önemlidir. Her vitaminin kendine özgü bir faydası ve önemi vardır. Ancak tüketim şeklinden tüketim miktarına kadar birçok etken, kimi zaman sağlığınız açısından tehdit oluşturabilmektedir. Vitamin bakımından zengin besinler tüketmek vücut dengesinin düzenlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda kilo alımına da yardımcı olmaktadır. Ancak kilo alımı için yalnızca vitamin bakımından zengin besinlerle beslenmek yetmez. Vitaminlerin yanı sıra kalori bakımından zengin besinlerle beslenmek kilo alınımını destekleyecektir. Aksi halde yalnızca kalori odaklı beslenmek damar tıkanıklığı gibi birçok hastalığın habercisi olacaktır. Beslenme programınızı hazırlarken vitamin ve mineral bakımından zengin besinlere mutlaka yer vermelisiniz. Aynı zamanda vitaminlerin yanı sıra mineral, protein ve yağ asidi bakımından zengin gıdaları tercih etmeniz hem sağlığınıza katkıda bulunur hem de amacınıza ulaşmanıza yardımcı olur. Bu beslenme programını hazırlarken bir uzmandan destek almanız, gerek tüketim miktarları gerekse tüketim şekilleri bakımından oldukça faydalı olacaktır. 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1557
450
420
210
1155
125
385
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.