NeOldu.com

VÜCUT GELİŞTİRMEYİ KOLAYLAŞTIRAN BESİNLER

Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran Besinler

Vücut geliştirmenin sırrı çok çalışmakla birlikte beslenmekten geçiyor. Yeterli besin alamayan vücut ne kadar sıkı spor yapılırsa yapılsın gelişemiyor. Sizler için araştırdık ve spor yaparken işinizi kolaylaştıracak besinleri sıraladık.

Giriş 11 Nisan 2016 Pazartesi 09:11 / Güncelleme 15 Ekim 2019 Salı 09:13

Spor ve Beslenme İlişkisi

Spor yapanların antrenman programlarına dikkat ettiği kadar dikkat etmesi gereken en önemli konu beslenmedir. Özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenenler diyetisyen titizliğinde beslenme programı uygulamazlar ise emekleri boşa gidecektir. Tükettikleri gıdaların protein, karbonhidrat ve yağ oranlarına çok dikkat etmelidirler. Özellikle protein, kasların temelini oluşturduğu için en dikkat edilmesi gereken besinlerin başında olmalıdır.

Vücut geliştiriciler, normal insanlara göre daha fazla kaloriye ihtiyaç duyarlar. Vücuttaki kas kütlesi arttıkça daha fazla protein tüketilmesi gerekir. Kasların kendini besleyip gelişebilmesi buna bağlıdır. Sadece protein yeterli olmaz çünkü kaslar karbonhidrata da ihtiyaç duyarlar. Protein ve karbonhidrat dengesi iyi ayarlandığı zaman gelişim artar. Bu denge tutturulamazsa gelişim azalır ya da yağlanma meydana gelir.

1-548.jpg

Vücudun temel fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için yağlara ihtiyacı vardır. Yağ alımı tamamen bitirilirse sonuç yine hüsran olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken konu tüketilen çoğu besinin içinde yağ içeriği bulunmasıdır. Bunları faydalı ve doymamış yağlar olarak tüketmeye özen gösterilirse hem sağlık korunur hem de gerekli gelişim sağlanmış olur.

2-560.jpg


Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar için en iyi ve uygun fiyatlı sporcu gıdalarını - protein, karbonhidrat, vitamin, glutamin, aminoasit, l-carnitine, kreatin ve BCAA - araştırdık. Supplement ürünlerini uygun fiyata "Trendyol" üzerinden satın almak için buraya tıklayınız...


Vücut Geliştirmeyi Kolaylaştıran Besinler Nelerdir?

Vücut geliştirmeyi kolaylaştıran besinler yukarıda da bahsettiğimiz gibi protein içeriği zengin olan besinlerdir. Bunları hayvansal ve bitkisel proteinler olarak ayırmakta fayda vardır. Protein alırken kalori alımına da dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatalım. Vücut ihtiyacından fazla protein alımı yapmaz. Bu, yüksek kalori almak demektir. İhtiyaçtan fazlası vücut tarafından emilmez ve sonra kullanılmak için saklanır. Saklama işlemi yağ şeklinde olacağı için dikkatli olmak gereklidir. Sözü fazla uzatmadan işte kas yapan yiyecekler:


Hayvansal Proteinler

İşte, vücut geliştirmede kullanılan hayvansal proteinlerin listesi...

1. Peynirler

peynirler-001.jpg

Peynirler yüksek protein içeriğine sahiptir. Whey diye adlandırılan protein tozlarının peynir altı suyundan yapıldığını duymuşsunuzdur. En hızlı emilen whey protein içeriği spor yapan kişiler için peyniri önemli kılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta, peynirin türüne göre protein oranının değiştiğidir. Ayrıca yüksek tuz ya da yağ içeren peynir türlerine karşı dikkatli olmak gerekir. Yüksek tuzlu peynirler protein içeriği yüksek olsa bile vücuda zarar verirler. En yüksek protein oranı içeren peynirleri şöyle sıralayabiliriz:

1. Gravyer Peyniri - 30 gr protein

2. Kaşar Peyniri - 26 gr protein

3. Cheddar Peyniri - 25 gr protein

4. Keçi Peyniri - 22 gr protein

5. Beyaz Peynir - 15 gr protein


2. Süt ve Yoğurt

süt-ve-yoğurt.jpg

Protein bakımından en yüksek doğal gıdalardan birisi de yoğurttur. Kültürümüzün önemli parçası olan ve dünyaya aynı isimle tanıttığımız yoğurdun bir bardağında 23 gr protein vardır. Proteine ek olarak yoğurt ile birlikte probiyotik bakteriler vücuda alınır. Bu bakteriler bağırsaklara faydalıdır. Ayrıca içerdiği zengin mineraller ve yağ, sağlık için önemlidir.

Süt ise yoğurt ve peynire göre daha düşük protein miktarına sahiptir. 100 ml sütte 3.3 gr protein bulunur. Susuzluğa iyi gelen besin olan süt, az yağlı olarak tüketildiği zaman daha yüksek protein içerir. Tam yağlı sütün 1 litresinde 31 gram protein varken az yağlı sütte bu oran 34 gram seviyesine çıkmaktadır. Susuzluğu gidermesi bakımından su yerine tüketilebiliyor olması protein içeriği ile birleşince onu önemli hale getirir.


3. Yumurta

yumurta-029.jpg

En sağlıklı protein türleri arasında yer alır. Vücut geliştiriciler için olmazsa olmaz besinlerin başında gelir. Yumurtanın beyazı, yağsız protein sunduğu için doğal proteinler arasında çoğu kimse için en önemli proteindir. Zengin mineral içeriği ve daha birçok faydalı vitaminleriyle birlikte tam bir sporcu dostudur. 1 yumurtada 7 gram protein bulunur. Birkaç yumurtanın beyazından yapacağınız omlet ile zengin proteinli sabah kahvaltısı yapmak çok faydalı olacaktır.


4. Kırmızı Et

kirmizi-et-007.jpg

Kırmızı et, bilindiği üzere kas dokusudur ve protein genelde kaslarda depolanır. Bu yüzden besinler arasında protein oranı en yüksek olanı kırmızı ettir. Ancak kırmızı ette vücuda zararlı yağlar vardır. Yüksek miktarlarda tüketildiği zaman kolesterolü yükseltir. Aynı zamanda yüksek kalorisi ile kilo artışına neden olur. Gereğinden fazla tüketilmesi fayda yerine zarar verir. Kırmızı etin türüne göre protein miktarı değişir. İşte 100 gramında en yüksek proteine sahip kırmızı etler:

1. Dana Kuşbaşı - 36 gr protein

2. Kuzu Kuşbaşı - 34 gr protein

3. Kuzu Karaciğer - 31 gr protein

4. Dana Karaciğer - 29 gr protein

5. Dana Kıyma - 26 gr protein


5. Beyaz Et

beyaz-et-001.jpg

Beyaz etler kanatlı hayvanlardan elde edilen ve düşük yağ oranı ile dikkat çeken etlerdir. Kırmızı et kadar protein miktarı sunması, daha az yağ miktarı ve bunu uygun fiyata yapıyor olması vücut geliştiriciler için onu ön sıraya yerleştirir. Ülkemizdeki kırmızı et fiyatları düşünüldüğü zaman maddi durumu iyi olmayan vücut geliştiriciler tercihlerini beyaz etten yana kullanırlar. Çeşitlerine göre 100 gramında en yüksek protein bulunan beyaz etler:

1. Tavuk Göğüs - 33 gr protein

2. Tavuk Kanat - 30 gr protein

3. Hindi Göğüs - 29 gr protein

4. Tavuk But - 28 gr protein

5. Hindi But - 27 gr protein

6. Tavuk Ciğer - 24 gr protein


6. Balıklar ve Deniz Canlıları

baliklar-ve-deniz-canlilari.jpg

Beyaz et grubunda yer alsa da balıklar, deniz canlıları grubunda değerlendirilmelidir. Kanatlı canlılara göre daha düşük proteine sahiptirler. Balıkların vücutlarında sağlık açısından çok faydalı yağlar bulunmaktadır. Omega-3 yağ asitleri vücuttaki organlar için hayati önem taşıyan besinlerdir. Mutlaka tüketilmesi gereklidir. Diğer deniz canlıları ve protein ve mineral kaynakları arasındadır. Türlerine göre 100 gramında en çok protein bulunan balık türleri ve deniz canlıları:

1. Alabalık - 24 gr protein

2. Ton Balığı - 24 gr protein

3. Somon - 22 gr protein

4. Uskumru - 20 gr protein

5. Hamsi - 20 gr protein

6. Karides - 18 gr protein

7. Ahtapot - 16 gr protein


Bitkisel Proteinler

İşte, vücut geliştirmede kullanılması gereken bitkisel proteinler...

1. Tahıllar

tahillar-010.jpg

Vücut geliştirme yapanlar için sadece bitkisel proteinler yeterli olmamakla birlikte belli bir seviyeye kadar fayda sağlamaktadırlar. Protein bakımından hayvansal besinler kadar yüksek değerlere sahip olmasalar da onlara yakın derecede protein içeren tahıl ürünler bulunmaktadır. Sahip oldukları lifler sindirim sitemine faydalıdır. Aynı zamanda protein ile birlikte dengeli karbonhidrat içerdikleri için vücut geliştiricilerin kahvaltılarında kendilerine yer edinirler. 100 gramında en çok protein olan tahıllar:

1. Yulaf - 17 gr protein

2. Kepek - 17 gr protein

3. Makarna - 15 gr protein

4. Buğday - 13 gr protein


2. Kuruyemişler

kuruyemişler.jpg

Bitki grubundaki proteinlerin genelini tahıllar oluştursa da kuruyemişler de bu gruba girmektedirler. Kuruyemişler, hem protein hem de mineral zengini besinlerdir. Yüksek yağ oranına sahip olsalar da bu yağlar sağlıklıdır. Vücudun ihtiyacı olan yağ kaynağını kuruyemişler karşılayabilmektedir. Enerji verici yapısı da sporda harcanacak enerjinin üretimi için önemlidir. Böylece hem lezzetli hem de faydalı yönleriyle ön plana çıkarlar. İşte 100 gramında en yüksek protein sunan kuruyemiş çeşitleri:

1. Yer Fıstığı - 26 gr protein

2. Badem - 21 gr protein

3. Antep Fıstığı - 21 gr protein

4. Kaju - 18 gr protein

5. Ceviz - 15 gr protein

6. Fındık - 15 gr protein


3. Baklagiller

baklagiller-003.jpg

Bitkisel proteinler içerisinde yüksek protein miktarlarıyla hayvansal besinlerle yarışan grup olan baklagiller, vejetaryen ya da vegan kimselerin protein ihtiyaçlarını karşıladıkları kaynaklardır. Bitkisel kaynaklı oldukları için ve sindirimi zordur. Hayvansal gıdalara göre yavaş gelişim yaşatırlar. Yağ oranı oldukça düşük olan ve kaliteli amino asitlere ve minerallere sahip baklagiller kasların beslenmesi için önemli yere sahiptir. İşte en yüksek protein içeriğine sahip baklagiller:

1. Soya Fasulyesi - 36 gr protein

2. Yeşil Mercimek - 23 gr protein

3. Barbunya - 19 gr protein

4. Nohut - 19 gr protein

5. Kuru Fasulye - 15 gr protein

Önerilen İçerik; ► Sağlıklı Bir Yaşam İçin Yapılması Gerekenler!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
621
444
268
167
72
59
55
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.