NeOldu.com

TERS KÖŞE FİLMLER – SONU ŞAŞIRTAN EN İYİ VE UNUTULMAZ 30 TERS KÖŞE FİLM

Ters Köşe Filmler – Sonu Şaşırtan En İyi ve Unutulmaz 30 Ters Köşe Film

Sonu tahmin edilemeyen film önerileri listemizde IMDB puanı ile paylaşılan tüm zamanların en iyi ters köşe filmlerini bulabilirsiniz. İşte, sürpriz sonla biten her dakikası gizem, gerilim ve aksiyon barındıran en iyi film sürpriz sonlu film önerileri…

Giriş 28 Mart 2020 Cumartesi 14:35 / Güncelleme 08 Ekim 2021 Cuma 08:15

Finalleriyle İzleyiciyi Şaşırtan Sürpriz Sonlu Filmler

Sürpriz sonlu filmler içeriğinde tüm zamanların en iyi ters köşe film önerilerini bir araya getirdik. İşte, IMDb puanlarının yer aldığı Gizem, Korku, Gerilim, Dram ve Aksiyon kategorisinde de yer alan, sonu şaşırtıcı biten film önerileri listesi…

Sürpriz Sonlu Filmler;

30. The Platform (2019) IMDb: 7.0

sürpriz sonlu filmler

Netflix filmleri arasında en popüler yapımlardan bir tanesi olan The Platform filmi... Tüm hapishanelerden farklı ve sıra dışı bir yer düşünün. Her bir katta seviyeler bulunuyor ve bu seviyelere göre yaşam standartları ya en aza ya da en yükseğe çekiliyor. Adeta sonsuz bir kabus olan bu yerde olmak istemezsiniz. Baştan sona sürükleyici bir yapıya sahip olan The Platform'un İspanyol filmleri listesinde olması da ayrı bir heyecan katıyor. Ülkemizde İspanyol yapımlarına artan ilginin en büyük sebepleri arasında yer alan filmi listenize ekleyebilirsiniz.

Tür: Korku, Gerilim, Dram

Başrol Oyuncuları: Ivan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan

Yönetmen: Galder Kalesi-Mesafe

Fragman

The Platform Benzeri Filmler;

 • Kuş Kutusu (2018) IMDb: 6.6
 • Nefesini Tut (2016) IMDb: 7.1
 • O Bölüm 2 (2019) IMDb: 6.5

29. Countdown (2019) IMDb: 6.0

sürpriz sonlu filmler

İnsanların ne zaman öleceğini tahmin edebilen bir uygulamayı indiren hemşire hastasına yalnızca 3 günü kaldığını söyler. Hasta için zaman sürekli olarak akmaktadır ve onu rahatsız eden de bir insan vardır. Kızın tek amacı ise hayatta kalmanın bir yolunu bulmak.

Tür: Korku, Aksiyon

Başrol Oyuncuları: Elizabeth Lail, Jordan Calloway, Talitha Eliana Bateman

Yönetmen: Justin Aralık

Fragman

Countdown Benzeri Filmler;

 • Doğruluk mu Cesaret mi? (2018) IMDb: 5.2
 • Polaroid I (2019) IMDb: 6.0
 • Korku Hikâyeleri (2019) IMDb: 6.2

28. Fractured (2019) IMDb: 6.4

sürpriz sonlu filmler

Ters köşe filmleri arasında yer alan Fractured aynı zamanda gerilim dolu bir yapımdır. Film de bir çiftin kızının kolunun kırılması nedeniyle hastaneye gider ve hastanede paranoral olaylay meydana gelir. Adamın karısı ve kızı anlam veremediği bir şekilde ortadan kaybolur. Konusu ile izleyenlere soluksuz bir seyir zevki yaşatan yapım ile ilgili detayları "Fractured Filmi Hakkında Bilinmesi Gerekenler" yazısından öğrenebilirsiniz.

Tür: Gerilim

Başrol Oyuncuları: Sam Worthington, Lily Rabe, Lucy Capri

Yönetmen: Brad Anderson

Fragman

Fractured Benzeri Filmler;

 • Fırtına Anı (2018) IMDb: 7.4
 • Ayın Gölgesinde (2019) IMDb: 6.2
 • Platform (2019) IMDb: 7

27. Parazit (2019) IMDb: 8.6

sürpriz sonlu filmler

Kore filmleri arasında büyük bir başarıya sahip The Parazit, Oscar Ödüllü filmler arasında adını yazdırmış ilk kore yapımı...Film; açgözlülük, sınıf ayrımcılığı ele alıp zengin Park ailesi ile yoksul Kim klanı arasında yeni kurulan simbiyotik ilişkiyi tehdit eder. Yoksul bir ailenin zengin bir ailenin evine hizmetçi olarak girişi etrafında sınıf farklarını, kapitalizmi ve aile ilişkilerini izleyiciye harika bir hikayeyle anlatmaktadır.

Tür: Korku, Gerilim, Dram

Başrol Oyuncuları: Şarkı Kang-Ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong

Yönetmen: Bong Joon Ho

Fragman

Parazit Benzeri Filmler;

 • Joker (2019) IMDb: 8.5
 • Yıldızlararası (2014) IMDb: 8.6
 • Başlangıç (2010) IMDb: 8.8

26. Ex Machina (2014) IMDb: 7.7

sürpriz sonlu filmler

Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi'nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır. Gelişmiş bir insansı yapay zeka robotu, üst düzey bir deneye sokarlar. Asıl sorun ise robotun içerisinde olacağı deneyden haberi yoktur.

Tür: Bilim Kurgu, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Şarkı Kang-Ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong

Yönetmen: Bong Joon Ho

Fragman

Parazit Benzeri Filmler;

 • Joker (2019) IMDb: 8.5
 • Yıldızlararası (2014) IMDb: 8.6
 • Başlangıç (2010) IMDb: 8.8

25. The Body (2012) IMDb: 7.6

ters-kose-filmler.jpeg

2012 yılında vizyona giren, yönetmen koltuğunda da ünlü yönetmen Oriol Paulo’nun oturduğu gerilim ve gizem dolu bir İspanyol filmi… Ceset yani El Cuerpo filminin konusu, öldüğünün günün gecesinde morgta yatan kadın cesedin bir anda ortadan kaybolması sonrasında yaşananlar aktarılmaktadır. Film bütünüyle sizleri etkisi altına alırken final sahnesiyle de adeta ters köşe yaptırmaktadır. Sürpriz sonlu filmler arasında kesinlikle izlemeniz gereken etkileyici bir yapım.

Tür: Gerilim, Gizem

Başrol Oyuncuları: Jose Coronado, Hugo Silva, Belén Rueda

Yönetmen: Oriol Paulo

Fragman

The Body Benzeri Ters Köşe Filmler;

 • Fırtına Anı (2018) IMDb: 7.4
 • Gizli Oda (2011) IMDb: 7.4
 • Kuzgun (2021) IMDb: 6.4

24. Ben Kimim? - Who am I (2014) IMDb: 7.6

sürpriz sonlu filmler

Hacker filmleri arasında bir baş yapıt. 2014 yılında vizyona giren bir Alman filmi Who Am I, genç bir bilgisayar mühendisi Benjamin’in gizem dolu dünyasını izleciyile buluşturuyor. Genç Benjamin, sadece ülkesinin değil dünyanın en tanınan Hacker’ı olmak istemektedir. Bir gün, oldukça tehlikeli bir Hacker grubu Benjamin’i kendilerine katılmak için davet eder. Hayatında biraz eğlence arayan Benjamin teklifi kabul eder ancak başına geleceklerden habersizdir. Siber suçlarla ilgili gizem ve gerilim yüklü bu yapımın sonuna kadar neyin ne olduğunu tam olarak anlayamayacaksınız. Ters köşe yapan bir film arayanlar için mutlaka izlenmesi gereken bir yapım…

Tür: Suç, Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Başrol Oyuncuları: Tom Schilling, Elyas M'Barek, Wotan Wilke Möhring

Yönetmen: Baran bo Odar

Fragman

Ben Kimim Filmi Benzeri Gizem Filmleri;

 • Tehlikeli oyun (2008) IMDb: 7.4
 • Exam (2009) IMDb: 6.8
 • Ceset (2012) IMDb: 7.6

23. En İyi Teklif - The Best Offer (2013) IMDb: 7.8

sürpriz sonlu filmler

Yönetmen ve senaryo koltuğunda Giuseppe Tornatore’nin oturduğu The Best Offer filminde, ellerinde eldiven olmadan hiçbir şeye dokunmayan Virgil Oldman’ın başından geçen dram ve gizem yüklü olaylar aktarılır. Hayatını belli standartta yaşayan Virgil, günün birinde duvarların arasında yaşamını sürdüren, dışarı çıkamayan, insan içine çıkma fobisi bulunan Claire ile tanışır. Aralarında yaş farkı olsa da iki Claire ve Virgil arasında bir aşk başlar. Film, son sahneye kadar gizemini hiç bırakmayan mükemmel bir film. Oyunculuk, hikaye ve müzikleri ile kesinlikle izlemeniz gereken bir yapım.

Tür: Suç, Dram, Gizem, Romantik

Başrol Oyuncuları: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks

Yönetmen: Giuseppe Tornatore

Fragman

En İyi Teklif Filmi Tarzında Gizemli Filmler;

 • Malena (2000) IMDb: 7.4
 • Gizli Oda (2011) IMDb: 7.3
 • Perfetti sconosciuti (2016) IMDb: 7.8

22. Sihirbaz - The Illusionist (2006) IMDb: 7.6

sürpriz sonlu filmler

Sihirbaz konulu filmler arasında listede yer alan iki filmden bir tanesi… The Illusionist. Ters köşe filmler listesinde olmazsa olmaz bir yapım. Filmde, marangoz fakir bir ailenin oğlu olan Eisenheim, aristokrat zengin bir ailenin kızı Sophia’ya aşık olur. Ancak, sosyal konumları bu aşka en olunur ve Eisenheim Avusturya’yı terk etmek zorunda kalır. Aradan 15 yıl geçer ve kahramanımız ünlü bir illüzyonist olarak geri döner. Yaşadıklarını unutmayan Eisenheim, sahneyi kurar ve oyununu oynamaya başlar.

Tür: Dram, Gizem, Romantik

Başrol Oyuncuları: Edward Norton, Jessica Biel, Paul Giamatti

Yönetmen: Neil Burger

Fragman

The İllusionist Benzeri Beyin Yakan Filmler;

 • Koku: Bir Katilin Hikâyesi (2006) IMDb: 7.5
 • Yaşam şifresi (2011) (2011) IMDb: 7.4
 • Duvak (2006) IMDb: 7.5

21. Görünmeyen Misafir – The Invisible Guest (2016) IMDb: 8.1

sürpriz sonlu filmler

Beyin yakan filmler içeriğinde de yer verdiğimiz, ne olursa olsun sonunu tahmin etmekte zorlanacağınız efsanevi bir film… Adrian Dora, merdivenleri birer birer çıkmış büyük bir iş adımıdır ve büyük Asya pazarına girmek için büyük bir ortaklık yapmaktadır. Film günümüz ve geçmiş arasında sürekli geçiş yaparak hikayeyi anlatmaktadır. Hikayenin ana konusu ise Adrian Dora, yasak aşk yaşadığı sevgilisinin cesedi ile bir otel odasında tutuklanır. Dora, Daha önce kariyerinde hiç dava kaybetmeyen bir avukat ile anlaşır. Bu cinayeti kendisinin işlemediğine savcıyı ve jüriyi ikna etmek zorundadır. Bunun için avukatına bütün hikayeyi baştan sonra anlatmak zorundadır. Son yılların sürpriz sonlu en iyi filmlerinden bir tanesi The İnvisible Guest’i kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Mario Casas, Ana Wagener, Jose Coronado

Yönetmen: Oriol Paulo

Fragman

Görünmeyen Misafir Filmi Benzeri Gerilim Filmleri

 • Fırtına Anı (2018) IMDb: 7.4
 • Tutsak (2013) IMDb: 8.1
 • Gizli Oda (2011) IMDb: 7.4

20. İçimdeki Yangın – Incendies (2010) IMDb: 8.3

sürpriz sonlu filmler

2010 yılında vizyona giren Incendies, 140 dakika boyunca insan psikolojini zorlayan ve sonunu tahmin etmekte zorlanacağınız enfes bir film. 2011 yılında en iyi yabancı film Oscar’ını İncendies’in konusu; Fransa’da vefat eden Nawal Marwan’ın Jenne ve Simon’a verilmesi için iki mektup bırakmıştır. Jeanne’ye verilen mektubu babalarına, Simon’a verilen mektup ise ağabeylerine bırakılacaktır. İşin akıl almaz tarafı ise kardeşlerin babaları uzun zaman önce ölmüş, ağabeyleri ise yoktur. İki kardeş ise bu gizemi çözmek için Ortadoğu’ya heyecan ve macera dolu bir seyahate çıkar.

Tür: Dram, Gizem, Savaş

Başrol Oyuncuları: Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin, Maxim Gaudette

Yönetmen: Denis Villeneuve

Fragman

İçimdeki Yangın Filmi Tadında Gizemli Filmler;

 • Bir Ayrılık (2011) IMDb: 8.1
 • Vecide (2012) IMDb: 7.5
 • Videodrome (1983) IMDb: 7.2

19. Ölümcül Takip – Chugyeogja (2008) IMDb: 7.9

sürpriz sonlu filmler

Dünya sinemasında oldukça başarılı filmlere imza atan Kore sinemasının aksiyon filmleri türünde, IMDb’de 7.9 puan alan oldukça etkileyici bir yapım… Eski polis memuru Joong ho, yeni yaşamında kadın satıcı olmuştur ve paradan başka hiçbir şeye önem vermemektedir. Kendisine bağlı tele kızlar günün birinde teker teker kaybolmaya başlar. Sinirden küplere binen Joong Ho, bu işim peşine düşer. En son işe gönderdiği Mi jin'in gittiği adamın diğer kaybolan telekızların gittiği adamla aynı adam olduğunu anlar. Artık kovalamaca başlamıştır ve filmin sonuna kadar neyin ne olduğu hiçbir şekilde belli olmayacaktır.

Tür: Aksiyon, Suç, Gizem, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Kim Yoon-seok, Jung-woo Ha, Yeong-hie Seo

Yönetmen: Hong-jin Na

Fragman

Ölümcül Takip Filmi Benzeri Beyin Yakan Filmler;

 • Old Boy (2003) IMDb: 8.4
 • Shuttle (2008) IMDb: 5.7
 • Şeytanı Gördüm (2010) IMDb: 7.8

18. İçerideki Adam - Inside Man (2006) IMDb: 7.6

sürpriz sonlu filmler

Sürpriz sonlu filmler listemizde olmazsa olmaz yapımların başında gelen Inside Man, için söylenecek bir tek bir cümle var deseler, kesinlikle “Mükemmel bir kurguya sahip olan ve aynı zamanda kusursuz soygun filmi” derim. Özellikle soygun filmleri izlemeyi seven okurlarımız için tercih edilesi bir yapım.

Tür: Suç, Dram, Gizem, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Denzel Washington, Clive Owen, Jodie Foster

Yönetmen: Spike Lee

Fragman

Inside Man Benzeri Sonu Ters Köşe Filmler;

 • Son Vurgun (2012) IMDb: 6.5
 • Uluslararası (2009) IMDb: 6.5
 • İlk Gün (2001) IMDb: 7.7

17. Olağan Şüpheliler - The Usual Suspects (1995) IMDb: 8.5

sürpriz sonlu filmler

Sonundaki sürpriz sahneleri ile şoke eden filmlerden Olağan Şüpheliler, sinema izleyicilerinin ağzını açık bırakan muhteşem bir yapım… Filmin konusuna gelecek olursak; Polis ekipleri, San Pedro’da patlayan bir tekneyi araştırır ve bu sırada 27 ceset ve 90 Milyon Dolar bir para bulunur. Olaydan kurtulan iki kişi, yanıklarla dolu vücuduyla korkmuş bir Macar terörist ve Verbal Kint adında bir tetikçidir. 5 kişinin yakalanmasının ardından polis soruşturmayı başlatır ve yakalananlardan bir tanesi olan Klint, 6 hafta öncesinden başlayarak olayları anlatır. Olay kurgusu ve öyküsü, gerilim ve gizem türünden gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan bir tanesi Olağan Şüpheliler’i mutlaka ama mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Suç, Gizem, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Chazz Palminteri

Yönetmen: Bryan Singer

Fragman

The Usual Suspect Benzeri Ters Köşe Filmler;

 • Los Angeles Sırları (2006) IMDb: 5.9
 • Seven (1995) IMDb: 8.6
 • Revolver (2005) IMDb: 6.4

16. Kayıp Kız - Gone Girl (2014) IMDb: 8.1

sürpriz sonlu filmler

Gizem ve gerilim dolu sahneleriyle herkesin beğenisini kazanan ve aynı zamanda sürpriz sonu ile izleyenlerin ağzının açık kalmasına neden olabilecek bir yapım. Sinema severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt. Amerika'nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Ancak, kötü bir olay gerçekleşir ve Amy ortadan kaybolur. Amy geri gelmeyince polis kocası Nick’ten şüphelenmeye başlar. 

Tür: Suç, Dram, Gizem

Başrol Oyuncuları: Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris

Yönetmen: David Fincher

Fragman

Kayıp Kız Benzeri Psikolojik Ters Köşe Filmler;

 • Ölümle Yaşam Arasında (2007) IMDb: 6.7
 • Panik Odası (2002) IMDb: 6.8
 • Bitik Şehir (Broken City) (2013) IMDb: 6.2

15. Truman Show (1998) IMDb: 8.1

sürpriz sonlu filmler

Oldukça eski bir yapım olmasına rağmen mutlaka izlenmesi gereken yapımlardan bir tanesi Truman Show, aynı zamanda son sahnesiyle herkesin şaşkınlığına neden olan oldukça etkileyici bir yapım. Filmde, Truman ismindeki baş kahramanımız hayallerimizi süsleyecek bir adada yaşamaktadır ve her şey mükemmeldir. Eşi ve çocukları vardır. Bir gün yola giderken uzun zaman önce vefat eden babasını gördüğünden emindir. Ancak onu tekrar göremeden o kişi ortadan kaybolur. Bu olaydan sonra yaşadığı çevredeki her türlü anormallikler dikkatini çekmeye başlar. Gerçeği öğrenmeye çok yakındır.

Tür: Komedi, Dram, Bilim Kurgu

Başrol Oyuncuları: Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney

Yönetmen: Peter Weir

Fragman

Truman Show Benzeri Finaliyle Ters Köşe Yapan Filmler;

 • Ed TV (1999) IMDb: 6.1
 • Amerikan Güzeli (1999) IMDb: 8.3
 • Aman Tanrım (2016) IMDb: 7.1

14. Prestij - The Prestige (2005) IMDb: 8.5

sürpriz sonlu filmler

Başından sonuna kadar soluksuz izleyeceğiniz The Prestige, genç yaşlarından itibaren iyi birer dost olan iki genç sihirbazın birbirleri ile yaşadıkları ölümüne rekabeti izleyiciye aktarmaktadır. İçlerinde birisi alışılmadık ve esrarengiz bir gösteri yaptığında diğeri o gösterinin açıklarını bulmak için her şeyi yapacaktır. Uzun süre boyunca bu rekabet böyle devam eder ancak her gösteride hem kendi hayatları hem de çevresindekilerin hayatları tehlike altına girmektedir. Son sahnesine kadar gizem ve gerilimin tavan yaptığı bu başarılı eseri mutlaka izlemeniz gereken filmler listesine dahil etmelisiniz.

Tür: Gizem, Gerilim, Bilim Kurgu, Dram

Başrol Oyuncuları: Christian Bale, Hugh Jackman, Scarlett Johansson

Yönetmen: Christopher Nolan

Fragman

Prestij Filmi Tarzında En İyi Ters Köşe Filmler;

 • Sherlock Holmes (2009) IMDb: 7.6
 • Mulholland Çıkmazı (2001) IMDb: 7.9
 • 21 Grams (2003) IMDb: 7.6

13. Diğerleri - The Others (2001) IMDb: 7.6

sürpriz sonlu filmler

Kocasını savaşta kaybetmiş Grace, güneş ışığına karşı hassasiyeti olan iki çocuğu ile birlitek büyük bir konakta yaşamaktadır. Günün birinde evin kapısına ihtiyar bir kadın, bir adam ve dilsiz genç bir kız uğrar. Evin temizlenmesi ve toplanması için bu kişilere iş veren Grace, çocukların sağlık durumu içinde uyarıda bulunur. Grace’nin kızı olan Annie, evlerinde Viktor isimli bir çocuğun yaşadığını söylese Grace buna inanmaz. Ta ki, evin çevresini kaplayan sis ortaya çıkıp, kasaba ile evin bağlantısı kesilinceye kadar. Grace, evin içerisinde kızının söylediği olayı kanıtlayan bazı kanıtlar bulmaya başlar. Filmin sonu ise adeta şok etkisi yaratacaktır.

Tür: Korku, Gizem, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Nicole Kidman, Christopher Eccleston, Fionnula Flanagan

Yönetmen: Alejandro Amenábar

Fragman

The Others Tarzında İzleyiciyi Ters Köşe Yapan Filmler;

 • Yetimhane (2007) IMDb: 7.4
 • Siyahlı Kadın (2005) IMDb: 5.8
 • Hayalet Sesler (2005) IMDb: 5.5

12. Adalet Peşinde - Law Abiding Citizen (2009) IMDb: 7.4

sürpriz sonlu filmler

Ters köşe yapan filmler listemizde Gerard Butler ve jamie Fox’un yer aldığı oldukça etkileyici bir film… Cleyde Shelton, evine yapılan bir soygun sırasında eşini ve çocuğunu kaybetmiştir. Katiller yakalandığında davaya Nick Rice isimli ünlü savcı atanır. Nick, zanlı arasında birine para vererek suç ortağının aleyhinde ifade vermesini ister. Bunun sonucunda katil hafif bir ceza alır. Aradan  uzun yıllar geçer ve katil ölü halde bulunur. Cleyde Shelton cinayetini soğukkanlı şekilde itiraf eder. Tabi sadece böyle de kalmaz. Nick kusurlu adalet sistemini düzeltmediği takdirde, Shelton’ın eşinin ve karısının cinayet davasında yer alan kilit isimler ölecektir.

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Gerard Butler, Jamie Foxx, Leslie Bibb

Yönetmen: F. Gary Gray

Fragman

Adalet Peşinde Benzeri Sonu Şaşırtan Filmler;

 • İntikam Benim (2013) IMDb: 6.5
 • Sweneyy Todd: Fleet Sokağının Şeytan Berberi (2007) IMDb: 7.3
 • Romeo Ölmeli (2000) IMDb: 6.1

11. Kelebek Etkisi - The Butterfly Effect (2004) IMDb: 7.6

sürpriz sonlu filmler

2004 yılında vizyona giren ve tüm zamanların en çok izlenen yapımları arasında yer alan Kelebek Etkisi filmi, hastalığı sebebiyle baygınlık geçiren ve o an içinde ne yaşadığı hatırlayamayan Evan Treborn’un gizem ve gerilim dolu hikayesini aktarmaktadır. Evan, her uyandığında neler olduğunu hatırlamak için notlara göz atarken zamanda yolculuk yapabildiğini fark eder ve geçmişteki hatalarını düzetlmek istedir. Bu sefer de gelecekte önünü alamadığı yeni olumsuzluklara neden olur. Artık bir paradoksun içerisindedir ve nasıl çıkacağını bilememektedir. Ters köşe film seven okurlarımı için kesinlikle izlenmesini önerdiğimiz bir yapım.

Tür: Gizem, Gerilim, Fantastik, Bilim Kurgu

Başrol Oyuncuları: Ashton Kutcher, Amy Smart, Melora Walters

Yönetmen: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Fragman

Kelebek Etkisi Tarzında Ters Köşe Yapan En İyi Filmler; 

 • Karanlık Gölgeler (1971) IMDb: 8.0
 • Hayalet Süvari (1999) IMDb: 7.3
 • 12 Maymun (1995) IMDb: 8.0

10. Tutsak – Prisoners (2013) IMDb: 8.1

sürpriz sonlu filmler

IMDb’de 8.1 puana sahip son yılların en başarılı gizem ve gerilim dolu filmi… Keller Dover’ın ve komşusunun kızı bir anda ortadan kaybolur. Polisin elinde tek bir ipucu vardır ve o da yolun köşesine park edilmiş bir karavandır. Polis elinde çok fazla kanıt olmadığı için olayı ilerletemez ve Dover, bir süre sonra çaresizlikten adaleti kendi sağlamaya çalışmaktadır. Ne kadar ileri gidebileceğini kendisi bile kestiremeyecektir. 2013 yılının en iyi filmleri arasında bulunan Prisoners, sürpriz sonlu filmler listesinde ilk sıralarda izlenmesi gereken efsanevi bir yapım.

Tür: Gizem, Gerilim, Dram

Başrol Oyuncuları: Hugh Jackman, Jake Gyllenhaal, Viola Davis

Yönetmen: Denis Villeneuve

Fragman

Prisoners Benzeri Pek Bilinmeyen Ters Köşe Filmler;

 • 23 Numara (2007) IMDb: 6.4
 • Da Vinci Şifresi (2006) IMDb: 6.6
 • Kapan (2017) IMDb: 7.7

9. Oyun - The Game (1997) IMDb: 7.8

sürpriz sonlu filmler

1997 yapımlı The Game, hem iş hem de özel hayatında kontrolü bir kez olsun bırakmayan Nicholas Van Orton’un hayatını izleyiciye aktarmaktadır. Orton, hem zeki hem de başarılır bir iş adamıdır. Doğum gününde kardeşi Conrad, kendisine bir hediye gönderir ve bu onun düzenli hayatında çok büyük değişikliklere neden olacak ve ölüm kalım savaşı verecektir. Filmin oyuncu kadrosunda Michael Douglas, Sean Penn ve Deborah Kara Unger yer alırken, IMDB’de ise 7.8’li bir puana sahiptir.

Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Michael Douglas, Deborah Kara Unger, Sean Penn

Yönetmen: David Fincher

Fragman

The Game Filmi Tarzında Finaliyle Ters Köşe Yapan Filmler;

 • Evdeki Düşman (2005) IMDb: 6.8
 • 39. Dosya (2009) IMDb: 6.2
 • Sıcak Kalpler (2017) IMDb: 6.4

8. Siyah Kuğu - Black Swan (2010) IMDb: 8.0

sürpriz sonlu filmler

Başrollerinde Natali Portman, Mila Kunis ve Vincent Diesel’in yer aldığı Black Swan, ters köşe yapan ve izleyicinin sonunu ne olursa olsun anlayamayacağı harika bir film… Sinemaseverler tarafından baş yapıt olarak adlandırılan filmin sonunu tahmin etmekte oldukça başarısız olacak hatta belki de kavramakta zorlanacaksınız. 2010 yılında vizyona giren ve IMDB’de 8.0 puan alan Suyu Kuğu filmini evde vakit geçirdiğiniz süre zarfında en iyi filmler listenize de ekleyebilirsiniz.

Tür: Dram, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel

Yönetmen: Darren Aronofsky

Fragman

Black Swan Benzeri Gerilim Dolu Ters Köşe Filmler;

 • Split (2016) IMDb: 7.3
 • Girl, Interrupted (1999) IMDb: 7.3
 • The Makinist (2004) IMDb: 7.7

7. Zindan Adası - Shutter Island (2010) IMDb: 8.1

sürpriz sonlu filmler

Başrollerinde Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley, Michelle Williams ve Emily Mortimer’ın yer aldığı bu yapım tüm zamanların en iyi ters köşe yapan filmlerinden bir tanesidir desek abartmış olmayız. Sadece finaliyle değil, içerisinde yer alan birçok sahnesiyle izleyenlerin kendisine bağlayan mükemmel ötesi psikolojik bir film. Sonunu izlediğinizde nasıl tepki verdiğinize kendiniz bile inanamayacaksınız.

Tür: Gizem, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo

Yönetmen: Martin Scorsese

Fragman

Zindan Adası Benzeri En İyi Ters Köşe Filmler;

 • Exam (2009) IMDb: 6.8
 • The Double (2013) IMDb: 6.5
 • Ex Machina (2014) IMDb: 7.7

6. Dövüş Kulübü - Fight Club (1999) IMDb: 8.8

sürpriz sonlu filmler

1999 yılında vizyona girmesine rağmen, günümüzde halen daha yeri doldurulamayan mükemmel ötesi bir baş yapıt. İçerisinde barındırdığı mesajlarla ve sonu sürpriz bir sonla biten filmi olması sebebiyle gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında… Filmde Brat Pitt, Edward Norton, Helena Bonhem Carter, Jared Leto gibi oyuncular yer alırken, gerek kadrosuyla gerek konusuyla film tekrar tekrar izlenebilecek filmler kategorisindedir.

Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Brad Pitt, Edward Norton, Meat Loaf

Yönetmen: David Fincher

Fragman

Dövüş Kulübü Tadında Unutulmaz Ters Köşe Filmler;

 • Gözü Tamamen Kapalı (1999) IMDb: 7.4
 • Koku: Bir Katilin Hikayesi (2006) IMDb: 7.5
 • New York Çeteleri (2002) IMDb: 7.5

5. Altıncı His - The Sixth Sense (1999) IMDb: 8.1

sürpriz sonlu filmler

Sinema tarihindeki önemli gerilim filmlerinden biri olan ve ters köşe yapan sonu ile hafızlardan hiçbir zaman silinmeyen bir yapım… Altıncı His! Filmde, Crowe, geçmişte yaşadığı korkunç bir tecrübeyi dün gibi hatırlamaktadır ve bu yüzden de uzun yıllardır mesleğini yapmayı bırakmıştır. Küçük bir çocuğa yardım için doktorluğunu yapan Crowe, küçük Cole’un daha önce kimseye anlatmadığı sırlarını paylaştığı kişi olacaktır.

Tür: Dram, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Bruce Willis, Haley Joel Osment, Toni Collette

Yönetmen: M. Night Shyamalan

Fragman

Altıncı His Filmi Tarzında İzleyiciyi Ters Köşe Yapan Filmler;

 • Exam (2009) IMDb: 6.8
 • Hayalet Sesler (2005) IMDb: 5.5
 • Cinnet (1980) IMDb: 8.4

4. Üçkağıtçılar - Matchstick Men (2003) IMDb: 7.3

sürpriz sonlu filmler

Hayatını dolandırıcılıkla geçindiren Roy ve ortağı Frank, en son iş olarak su filtre sistemlerini satmaya başlamışlardır. Her ürünü sattıklarında müşterilerine tatil, araba ve mücevher gibi vaatler vermektedirler ancak bunların hepsi birer yalandır. Başta basit bir iş gibi görünse de her geçen gün işle beraber yalanlarda büyümektedir. Her şey on numara giderken Roy’un hayatına daha önce hiç haberi olmadığı 14 yaşında bir genç kız girer . Roy, bu kızın babasıdır. İnsanlara daha tedbirli yaklaşılması gerektiğini anımsatan ve sonu sürprizlerle dolu bu yapımı mutlaka izlenmesi gereken filmler listenize dahil etmelisiniz.

Tür: Komedi, Gizem, Suç, Dram

Başrol Oyuncuları: Nicolas Cage, Alison Lohman, Sam Rockwell

Yönetmen: Ridley Scott

Fragman

Üç Kağıtçılar Filmi Tarzında En Ters Köşe Filmler;

 • Saklambaç (2019) IMDb: 6.8
 • The Silence of the Lambs (1991) IMDb: 8.6
 • Catch Me If You Can (2002) IMDb: 8.1

3. Köstebek - The Departed (2006) IMDb: 8.5

sürpriz sonlu filmler

Hikayesi, olay örgüsü ve ters köşe yapan sonu ile birçok sinemaseverin hafızlarından silinmeyen tüm zamanların en iyi filmleri arasında yer alan harika bir yapım. Film, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen büyük çekişmeyi aktarmaktadır. Mafya küçük yaşlarda yetiştirdiği köstebekleri polis teşkilatı içine yerleştirirken, aynı zamanda polis teşkilatı da mafya içerisinde kendi elemanlarını yerleştirmiştir. Her anı aksiyon ve heyecan dolu yapımın sonu da en az bütün film kadar etkilidir.

Tür: Aksiyon, Gerilim, Gizem

Başrol Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson

Yönetmen: Martin Scorsese

Fragman

The Departed Tarzında Unutulmaz Ters Köşe Filmler;

 • Düzenbaz (2013) IMDb: 7.2
 • Public Enemies (2009) IMDb: 7.0
 • Black Mass (2015) IMDb: 6.9

2. Makinist - The Machinist (2004) IMDb: 7.7

sürpriz sonlu filmler

Başarılı aktör Christian Bale’in başrolünde yer aldığı Makinist, uzun zamandır uyuma problemi yaşayan ve neredeyse bir deri bir kemik kalan Trevor’un hayatının izleyiciye aktarmaktadır. Fabrikada işçi olarak çalışan Trevo, uzun süre uyumadığı için yaşam fonksiyonları zarar görmeye başlar. Artık kendisini bir boşlukta hisseder ve bir süre sonra paranoyaya yakalanır. Artık neyin gerçek neyin hayal olduğunun farkında değildir. Herkesin mutlaka izlemesi gereken bir baş yapıt olan Makinist filminin sürpriz sonu ise hikayenin adeta patlama noktası olmuştur.

Tür: Gizem, Gerilim

Başrol Oyuncuları: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón

Yönetmen: Brad Anderson

Fragman

Makinist Filmi Tarzında Psikolojik Ters Köşe Filmler;

 • Lost Highway (1997) IMDb: 7.6
 • İşaretler (2003) IMDb: 8.0
 • Akıl Defteri (2015) IMDb: 7.0

1. Akıl Oyunları - A Beautiful Mind (2001) IMDb: 8.2

sürpriz sonlu filmler

Genç yaşından itibaren matematik alanında muhteşem zekaya sahip olan John, tanınan bir adam haline gelir ve üniversitede ders vermeye başlar. Aynı zamanda şizofreni hastasıdır ancak bunu kabul edemez. Psikiyatrist doktor yardımı ile normale dönmeye çalışsa da bir süre sonra eşine ve çocuğuna zarar verecek duruma gelir. Hasta olduğunu fark ettiğinde ise delilik ve dahili arasında mücadele etmeye çalışır. Tüm zamanların en iyi filmleri listesinde de yer alan Akıl Oyunları filminin oyuncu kadrosunda Russel Crowe' a Jennifer Connelly, Paul Bettany, Josh Lucas ve Adam Goldberg eşlik etmektedir.

Tür: Gizem, Gerilim, Dram

Başrol Oyuncuları: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly

Yönetmen: Ron Howard

Fragman

Akıl Oyunları Filmi Tadında En Güzel Ters Köşe Filmler;

 • Dark Journey (2014) IMDb: 8.0
 • The Imitation Game (2014) IMDb: 8.0
 • 21 (2019) IMDb: 6.6
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
816
557
682
126
170
135
2004
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 8
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler : ,