NeOldu.com

ÇOCUK GELİŞİMİ ÜSTÜNE YAZILMIŞ 10 HARİKA KİTAP

Çocuk Gelişimi Üstüne Yazılmış 10 Harika Kitap

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacak birbirinden harika kitaplar yer almaktadır. İşte, çocuk sahibi okurlarımızın, çocuklarının gelişimlerinde katkı sağlayacak kitaplar hakkında bilgi sahibi olması için har

Giriş 05 Aralık 2018 Çarşamba 09:56 / Güncelleme 08 Haziran 2021 Salı 09:00

Çocuk gelişimi konusunda ne yapacağı ve nasıl yapacağı konusunda tereddütte düşen ebeveynler ile ilk defa çocuk sahibi olanlar genellikle bu konuda doğru ve bilimsel kaynak bulmakta zorluk çekmektedirler. Yerli ve yabancı bu konunun uzmanı olan profesyoneller tarafından yazılmış olan ve en çok okunan kitaplar şu şekilde sıralanmaktadır:

1. Geliştiren Anne Baba (Doğan Cüceloğlu)

cocuk-gelisim-kitaplari-004.jpg

Bu konunun kaynaklarından olan Cüceloğlu, bu kitabı yazarken kendisine çocuk sahibi olan ebeveynlerden gelen mektupları değerlendirerek işe başlamış ve özellikle ebeveynlerin çocuk gelişimi konusundaki korkularının giderilmesini anlatmaktadır.


2. Çocuklar İçin Beş Sevgi Dili (Gary Chapman ve Dr. Ross Campbell)

cocuk-gelisim-kitaplari-001.jpg

Kitapta son günlerde popüler olan çocuk ağlayınca hemen kucağınıza almayın düşüncesini tamamen dışlamakta ve her türlü gelişim için dokunmanın şart olduğu anlatılmakta. Özellikle fiziksel temasın ruhsal iletişimin önemli bir parçası olduğu savunulan kitapta bu konularla ilgili çeşitli örneklemeler de bulunuyor.


3. Gerçekten Beni Duyuyor Musun? (Leyla Navaro)

cocuk-gelisim-kitaplari-002.jpg

Kitapta özellikle çocuklar ile ebeveynler arasında sıklıkla yaşanan problemlerin nasıl çözülmesi gerektiği anlatılmaktadır. Navaro gerçek olarak yaşanmış hikayeleri de kullanarak çocukların eğitiminde önemli bir yer tutan davranışların nasıl şekillendirilmesi konusunda çok önemli ve uygulanabilir yöntemleri anlatmaktadır.


4. Çocuğunuzu Yanlış Eğitiyorsunuz (Christian Salzman)

cocuk-gelisim-kitaplari-005.jpg

Christian Salzman çocuk gelişimini yazdığı kitapta çok farklı bir bakış açısı ile ele alıyor. Özellikle çocukların davranışlarında bulunan sorunların (küfür etme, saygısızlık ve kavga gibi) ebeveynlerin birbirlerine ve özellikle de çocuklarına karşı davranışlardan kaynaklandığını, çarpıcı örnekler vererek açıklamaktadır. Salzman kitabında öncelikle ebeveynlerin eğitilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.


5. İçimizdeki Çocuk (Doğan Cüceloğlu)

cocuk-gelisim-kitaplari-006.jpg

Cüceloğlu'nun kaynak olarak kabul edilebilecek bu kitapta da ebeveynlerin davranışları sorgulanmakta. insanların anne ve babalık duygularının yanı sıra içlerinde bulunan çocukların da dışarıya çıkmasına izin verilmesini öneriyor. Yazar, böylece çocukların duygu ve düşüncelerinin daha kolay anlaşılarak daha olumlu tepkilerin verilebileceğini savunmaktadır.


6. Başarıya Götüren Aile (Doğan Cüceloğlu)

cocuk-gelisim-kitaplari-007.jpg

Kitapta özellikle sınav dönemindeki çocukların başarılı olabilmesi için ebeveynlerin yapması ve yapmaması gerekenler anlatılmakta. Ebeveynlerin çocuklarını teşvik etmek için yaptıkları yanlış tutum ve davranışların, tam tersine başarıyı nasıl engellediği anlatılmakta ve bu konuda faydalı ip uçları veriliyor.


7. Çocuk Psikolojisi (Prof. Dr. Haluk Yavuzer)

cocuk-gelisim-kitaplari-008.jpg

Yavuzer yazmış olduğu kitapta çocukların geçirdiği tüm evreleri, ayrı olarak incelemekte ve her evrede yaşanan davranış bozuklukları ile uyum sorunlarını detaylı olarak ele almaktadır. Kitapta özellikle ebeveynlerin eğitiminin yanı sıra öğretmenlere de çeşitli tavsiyelerde bulunulmaktadır.


8. Çocuklarda Dikkat Eksikliği (Erdinç Güllü)

cocuk-gelisim-kitaplari.JPG

Kitap çocuklarında dikkat eksikliğini tespit eden ebeveynler için bir çeşit faydalı el kitabı niteliğinde.


9. "Mış Gibi Yetişkinler" (Yetişkin Çocuklar) (Doğan Cüceloğlu)

cocuk-gelisim-kitaplari-009.jpg

Kitapta özellikle ebeveynlerin kendi çocukluklarında yaşadıklarını tekrar hatırlaması ve çocuklarına, nasıl davranmaları gerektiğini kendi yaşamları ışığında keşfetmeleri anlatılıyor.


10. Çocukluk Sırrı (Adem Güneş)

cocuk-gelisim-kitaplari-010.jpg

Güneş, kitabında çocukların başarıları ile değil, kişilik ve karakterleri ile ilgilenmenin, gelişimde oynayacağı rolü anlatıyor.


Önerilen İçerik: 7-10 Yaş Çocukların Okuması Gereken Kitaplar

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
135
6
30
0
2
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.