NeOldu.com

YOGA HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN 8 YANLIŞ!

Yoga Hakkında Doğru Bilinen 8 Yanlış!

Yoga yapmak, insanı ruhen ve bedenen dinamikleştiren faydalı bir eylemdir. Ancak bazı insanlar çeşitli bahaneler yüzünden yogadan uzak kalmayı tercih ediyor. Peki, sizin yoga yapmama bahaneniz hangisi?

Giriş 17 Ağustos 2015 Pazartesi 18:04 / Güncelleme 24 Kasım 2019 Pazar 09:05

Yoga Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Yoga, öğrenmek ve uygulamak farklı ve yararlı bir eylemdir. Bedenen güçlü ve esnek olmanızı sağlayan, omurga sağlığınızı ve kemik yapınızı dinç tutan ‘yoga’ya bazı insanların bakış açısı çok yanlış. İnsanları yogadan uzaklaştıran yanlış fikirlere siz de katılıyor musunuz? İşte, yoga hakkında yanlış bildikleriniz…


1. 'Yoga Yapmak İçin Esnek Olmak Gerekiyor' Yanlış!

Yoga yapanların hepsi doğuştan atletik ya da fit insanlar değildir. Yoga zamanla insanların bedenini terbiye ediyor ve istenilen sağlığı ve formu kazandırıyor. Genç yaşlardan itibaren bedeninizde ağrı, esneme hareketleri yaparken tutulmalar, kasılmalar hissediyorsanız; ilerisi sizin için hiç de hoş olmayacak. Bunun için yaşınız kaç olursa olsun en kısa zamanda yogaya başlayın. Ne kadar erken başlarsanız omurganızı ve adalelerinizi o kadar kısa sürede esnek hale getirebilirsiniz.

yoga-ve-esneklik.jpg


2. 'Yoga Pahalı Bir Hobidir' Yanlış!

Yogayı yeni öğrenenler açısından birçok kurs bu aktiviteye katılımı artırmak için ücretsiz dersler vermektedir. Ayrıca yoga sadece kursta öğrenilmiyor. İnternetten de temel yoga tekniklerini araştırabilir ve uygulayabilirsiniz.

yoga-001.jpg


3. ‘Yoga Erkekler İçin Değildir!’ Yanlış!

Günümüzde yogayla en çok kadınlar ilgilenmektedir. Ancak çok eski çağlardan itibaren yoga erkeklerce bulunmuştur. Ayrıca, günümüzde yoga erkekler arasında da geniş yayılma göstermeyi sürdürüyor. Bu nedenle erkeklerin bu etkinlikten kendilerini absürt gerekçelerle soyutlaması doğru değil. Yoga sağlıklı bir eylemdir ve bütün insanlık için gereklidir.

erkekler-ve-yoga.jpg


4. ‘Yoga Dini Bir Aktivitedir’ Yanlış!

Yoga ruhsal bir aktivitedir. Bu nedenle insanın bedeniyle beraber ruhunu da eğitmeyi amaçlar. Ayrıca birçok insanın sandığı gibi hiçbir dinin üzerine kurulmuş bir sistem değildir. Dolayısıyla inancınız ne olursa olsun bu yoga yapmanıza engel değil.  

yoga-ve-saglik.jpg


5. 'Yoga Bir Spordur' Yanlış!

Yoganın çok fazla türü mevcuttur. Hareketli yoga isteyenlere Power Yoga (Güç Yogası) Daha çok hareketli dersler almak isteyenler için Güç Yogası (Power Yoga) veya Ashtanga Yoga kursları önerilmektedir. Bu tarz yogalar dolaşım sistemini harekete geçirir, güç kazanmanızı sağlar. Ayrıca kilo vermenize yardımcı olur.

yoga-spor-mu2.jpg


6. 'Yoga Çok Zaman Alır!' Yanlış!

Her yoga çalışmasının bir yararı var ve yogayla kısa sürede çok güzel neticeler elde edebilirsiniz. Örneğin sabahları 10 dakikalık yoga bedeni ve hafızayı güçlendirir. Bu yüzden bu tarz kuruntulara sığınmayın.

yoga-cok-zaman-alir.jpg


7. 'Yoga Gençler İçindir' Yanlış!

Yoga yaşlı genç, herkesin uğraşması gereken bir aktivite olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden yaşlılar da yogayla meşgul olmalı. Uzun zaman çalışıldığında bunun olumlu sonuçlarını yaşlı insanlar da kolaylıkla fark edebilmektedir.

yaslilar-icin-yoga.jpg


8. 'Engellilere Yoga Zararlıdır' Yanlış!

Bu fikrin aklınızda yer etme sebebi nedir? Eğer ağrılarınız varsa bunu bir uzmana giderek çözmeye çalışın. Ayrıca kendinize uygun yoganın hangisi olduğunu da öğrenin. 

engellli.jpg

Önerilen İçerik; Doğru Bilinen 7 Yanlış!

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.