NeOldu.com

YENİLİK KORKUSU: NEOFOBİ!

Yenilik Korkusu: Neofobi!

Değişikliklere ve yeniliklere karşı aşırı korku besleme durumuna neofobi denmektedir. İşte Neofobi hakkında tüm bilinmeyenler!

Giriş 18 Ağustos 2015 Salı 10:03 / Güncelleme 14 Aralık 2019 Cumartesi 09:03

Neofobi kişilerin çevresindeki yeniliklerden korku duyması anlamına gelmektedir. Neofobisi olan kişiler yeniliklerden korktukları için öğrenmeye karşı direnç gösterirler. Bu da onların erken yaşlanmasına neden olmaktadır. 

Bu yenilik fobisi önceleri sadece bunama ve benzeri durumlar yaşayan kişiler için kullanılmaktaydı. Alzheimar hastalığı ya da benzeri sıkıntılar çeken kişilerde, kendilerini koruma altına alma istekleri oluştuğundan dolayı daha çok görülmektedir.

Neofobi

Neofobisi olan kişiler çevrelerinde yeni bir şey yapılmasını, eşyalarının yerlerinin değişmesini ya da hep aynı saatte aynı davranışların olmasını istemeleri gibi sorunlar yaşarlar. Bu davranışlar aslında Alzheimer hastası olan kişiler için faydalı bir davranıştır. 

Daha sonra neofobi terimi daha da genişleyerek yenilikten korkan kişiler anlamına dönüştü. Neofobisi olan kişiler kontrolcü oldukları için obsesyona eğilim vardır. Kişide her durumu kontrol etme isteği zamanla sinir yapmaktadır. 

Neofobi Kimlerde Görülür?

Bazı toplumlar yeniliklere daha az açık olmaktadır. Örneğin; Türk toplumu genellikle geleneklerine bağlı, yeniliklere çok fazla açık olmayan bir toplumdur. Bu durumlar da neofobik davranışları tetiklemektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.