NeOldu.com

YAZ İSHALİ NEDİR? NASIL KORUNULUR? HAKKINDA BİLGİ

Yaz İshali Nedir? Nasıl Korunulur? Hakkında Bilgi

Yazın ishal vakalarının artmasının sebebi, el hijyenine dikkat edilmediğidir. Yazın çoluk çocuk, yetişkin herkesin başına gelebilecek ve sık karşılaşılan bir durum olan yaz ishalinden nasıl korunabiliriz?

Giriş 21 Temmuz 2015 Salı 10:23 / Güncelleme 15 Aralık 2018 Cumartesi 14:26

Yaz İshali Nedir?

Yazın ishal vakalarının artmasının sebebi, el hijyenine dikkat edilmediğinden yine sebze, meyve ve su tüketirken hijyene dikkat edilmediğinden kaynaklanıyor. Özellikle iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerin tüketilmemesi gerektiğini belirten uzmanlar aksi takdirde ishale davetiye çıkacağını söylediler. 

sicak-carpmasi


İshalin En Büyük Düşmanı Mikroplar

İshalle barsak hareketleri de artar. Sindirim tamamlanamaz, bu sebeple normalden daha sık olarak ve sulu dışkı çıkarılır. İshal sebepleri arasında ilk sırayı mikroplar alır. En önemli ve yaygın olanı mikrobik ishallerdir. Ayrıca çeşitli ilaçlar, antibiyotikler, bazı mide ve barsak hastalıkları, bazı hormonal hastalıklar, aşırı stres ve heyecan, seyahatler, yeme ve içme alışkanlığında değişme, yüzmek için girilen kıyı suları, dere ve göllerde yutulan sular da ishale sebep olur.

ishalin-en-buyuk-dusmani-mikroplar.jpg


Yaz İshalinin Belirtileri Nelerdir?

Bir günde ikiden fazla dışkı yapmak, dışkının cıvık-şekilsiz veya su kıvamında olması, bulantı, karın ağrısı, ateş, dışkıda kan veya mukuslu görüntü, dışkının yapıldığı halde tam rahatlayamama hissi, fazla su kaybına bağlı olarak susuzluk hissi ve ağız kuruması, baş dönmesi, göz kararması, cildin kuruması, gözlerin çökük gibi görünmesi olabilir. Daha ağır vakalarda böbreklerin bozulmasına bağlı idrar çıkaramama, kalp yetmezliği ve şuur kaybı olabilir.

yaz-ishalinin-belirtileri.jpg


Erken Teşhis Önemli

İlk iş başlangıçta meyve sebze yemeyi kesmek ve kaybedilen sıvı miktarını takip edip mümkün olduğunca su, ayran, maden suyu içerek kaybı telafi etmek olmalıdır. Bu tedbirlerle birlikte enfeksiyon hastalıkları polikliniğine gidip muayene ve tetkik olunmalıdır. İshal mikrobik, paraziter, geçici veya besin zehirlenmesi şeklinde olabilir. Tetkik sonucuna göre bir an evvel tedaviye başlanmalıdır.

erken-teshis-onemli.jpg


Yaz İshalinden Nasıl Korunabilirsiniz?

Yaz ishalinden korunmanın yolları şunlardır;


1. Gıda maddelerini satın alırken soğuk zincir şartlarına uygun üretilip muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır. Bilhassa sebze ve meyvelerde oluşan çürüklere dikkat edip tabii renklerindeki canlılığın olmasını görülmelidir.

aldiginiz-sebze-ve-meyvelere-dikkat-edin.jpg


2. Çiğ tüketilen besinlerde daha fazla dikkatli olmak üzere sebzeleri temizleyip, yıkayıp sonra mikroplarını yok etmek için dezenfekte edilmelidir.

sebzeleri-guzel-yikayin.jpg


3. Pişirilen yiyecekler soğutulmadan tüketilip, tekrarlanan ısıtılma girişimleriyle gıda kalitesi bozulmayıp, ısısının oda sıcaklığına ininceye kadar bekletip buzdolabına konulmalıdır.

yemekleri-sogutmadan-tuketin.jpg


4. İçilen suyun klorlanmış veya kaynadığında hijyenik olarak şişelenmiş olduğundan emin olunmalıdır.

suyun-klorlanmis-olmasina-dikkat-edin.png

Önerilen İçerik: İshalden Nasıl Korunulur?

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.