NeOldu.com

UZAY VE EVRENİN BÜYÜKLÜĞÜ HAKKINDA 20 AKILALMAZ KARŞILAŞTIRMA

Uzay ve Evrenin Büyüklüğü Hakkında 20 Akılalmaz Karşılaştırma

Aslında dünya evrenle kıyaslandığında gökyüzünde gördüğümüz yıldızlar kadar bile büyük değil. Bu içeriğimizde göreceğiniz kıyaslamalar ufkunuzu genişletecek! Evrenin ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Giriş 15 Ekim 2018 Pazartesi 15:18 / Güncelleme 11 Ağustos 2022 Perşembe 08:09

Evrenin Hayran Kalacağınız 20 İnanılmaz Fotoğrafı

Dünyamızın evrenle kıyaslandığında inanılmaz derecede küçük olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu gerçeği anlamak, Dünya’daki yeriniz hakkında biraz perspektif kazanmanıza yardımcı olacaktır :) Evrenin ne kadar büyük ve yoğun olduğunu farkettiğinizde, Salı gecesi yayınlanan favori dizinizi kaçırmak gibi küçük şeyler için endişe duymayacaksınız. Kocaman evrenden yakalanan bu 20 fotoğraf karesi, gerçekte ne kadar küçük olduğumuzun bir göstergesi.

Yüksek dağları sen mi yarattın? :) 


20. Evimiz; Dünya Gezegeni

Hiç geçmişten bu yana tüm insanların burada yaşadığını aklından geçirdin mi? Ya dünyanın %71’inin suyla kaplanmış ve sadece %29’unun kara parçası olması! Yani akıl sır erdiremeyeceğimiz sayıda insan dünyanın sadece %29’unda yaşamış. Düşününce inanılmaz geliyor değil mi?

evimiz;-dunya-gezegeni.jpg


19. Güneş Sistemimiz; Yerel Mahallemiz

İçinde bulunduğumuz güneş sistemimize yerel mahallemiz gözüyle bakabiliriz. Çukur hesabı :) Yakınlaştırılmış bir manzaraya baktığınızda ya da gezegenimizin güneş sistemindeki diğer gezegenlerle karşılaştırıldığında oldukça küçük...

gunes-sistemimiz.jpg


18. Dünya İle Ay Arası Mesafe

Boyut olarak ölçeklendiğinde, Dünya ile ay arasındaki mesafe budur. 1969’da astronotları gönderdiğimizi düşünmek inanılmaz! Boyut karşılaştırması gördüğünüz gibi akıl almaz derecede şok edici bir etkiye sahip. Bu resim ay ile dünyanın arasındaki mesafenin ne derece fazla olduğunu gösteriyor.

dunya-ile-ay-arasi-mesafe.jpg


17. Tüm Gezegenler Bu Mesafeye Sığabiliyor!

Daha net bir örnek! Dünya ve ay arasındaki mesafenin ne kadar uzak olduğuna dair bir fikir vermesi için bu resime bakmanızı istiyoruz. Güneş sistemimizdeki diğer tüm gezegenler o mesafeye sığabilir!

tum-gezegenler-bu-mesafeye-sigabiliyor.jpg


16. Kuzey Amerika Jüpiter’de Olsaydı

Dünyanın muazzam olduğunu düşünebilirsin ama dur. Diğer gezegenleri görene kadar bekle! Kuzey Amerika’yı Jüpiter üzerinde hayal ettiniz mi hiç? İşte böyle görünüyor.

kuzey-amerika-jupiter’de-olsaydi.jpg


15. Satürn vs Dünya

İşte dünyayla Satürn’ün en güzel kıyası! Satürn’ün etrafındaki halkaya bile 6 adet dünya yan yana sığabiliyor!

saturn-vs.-dunya.jpg


14. Dünyanın Satürn Gibi Halkaları Olsaydı…

Dünya'nın Satürn gibi halkaları olsaydı ne olurdu? Olabilecekler işte tam olarak bu fotoğrafta görülebiliyor. Kesinlikle nefes kesici bir görüntüye sahip olabilirdik. 

dunyanin-saturn-gibi-halkalari-olsaydi.jpg


13. Kuyruklu Yıldızın Asıl Boyutu

Oturduğunuz yerden baktığınızda, bir kuyrukluyıldız uzayda yükselirken oldukça küçük görünebilir. Ancak Los Angeles’ta çekilmiş bu fotoğrafla ölçeklendirilmiş. Ortalama kuyrukluyıldızın boyutunu kafanızda şekillendirebilmeniz daha mümkün oldu değil mi? Gerçekte ne kadar büyük olduklarına inanmak çok da mümkün değil!

kuyruklu-yildizin-asil-boyutu.jpg


12. Dünya Vs. Güneş

Dünya'nın güneşle karşılaştırıldığında ne kadar küçük olduğunu gördüğünüzde şaşkına uğrayacaksınız! Evet güneşin dünyaya ne kadar uzak olduğunu anlamak için roket bilimci olmanıza gerek yok ama yine de o kadar uzaklıktan gezegenimizi nasıl ısıttığı konusunda fikir verebiliyor.

dunya-vs.-gunes.jpg


11. Ay’da Yaşasaydınız Manzaranız Bu Olacaktı

Ay'da yaşadıysanız sahip olabileceğiniz inanılmaz manzaraya bir bakın! Yeryüzünün ve kıtaların tamamen net görünümü, adeta çıldırtıcı bir manzara... 

ay-005.jpg


10. Mars’tan Dünya Manzarası

Mars’tan baktığınız zaman dünya, gökyüzündeki herhangi bir yıldızdan farklı görünmeyecektir. Yani Mars’ta birileri yaşasaydı eğer bizi farketmemeleri oldukça normal karşılanabilirdi. 

mars’tan-dunya-manzarasi.jpg


9. İnanılmaz Perspektif 

Eğer dünya Satürn’ün yüzüğünün arkasında yer alsaydı tam olarak böyle görünürdü.

inanilmaz-perspektif .jpg


8. Güneşten Daha Büyük Yıldız!

Düşünmek oldukça inanılmaz, ama aslında güneşimizden çok daha büyük yıldızlar var. Kırmızı hipergiant yıldızı... VY Canis Majoris ile güneşin karşılaştırılışını aşağıda görebilirsiniz. 

kirmizi-hipergiant-yildizi.jpg


7. Akıl Uçuran Kıyaslama

Eğer güneşimizin büyüklüğü bir beyaz kan hücresi boyutunda olsaydı ve samanyolu galaksisini gerçek boyutunda ele alsaydık, tüm Samanyolu Amerika Birleşik Devletleri kadar küçük görünecekti!

akil-ucuran-kiyaslama.jpg


6. Samanyolu Vs. Galaksi IC 1011 

Bu görselde Samanyolu ile Dünya’dan 350 milyon ışık yılı uzaklıktaki Galaxy IC 1011'in karşılaştırmasını görüyorsunuz. Gezegenimiz o kadar küçük ki, küçük bir lekeden başka bir şeye benzemiyor. 

samanyolu-vs.-galaksi-ic-1011 .jpg


5. Gökadalar

Evrende binlerce gökada vardır ve bunların her birinde milyonlarca yıldız bulunmakta. Hatta çoğunun kendi gezegenleri var. Hubble teleskopu bize uzayın nasıl göründüğünün inanılmaz görüntüsünü sunuyor. 

gokadalar.jpg


4. Nefes Kesen Galaksi

On milyar ışık yılı uzakta yer alan bu nefes kesici galaksi UDF 423 (Ultra Deep Field)

nefes-kesen-galaksi.jpg


3. Keşfedilmeyen Şeylerin Akılalmazlığı!

Evrenimiz hakkında bildiğimiz her şey, farklı keşif türleri aracılığıyla, aslında orada olan şeyin sadece küçük bir kısmı yansıtabiliyor. Henüz keşfedemediğimiz birçok şeyin olması nefes kesici olsa gerek...

kesfedilmeyen-seylerin-akil-almazligi.jpg


2. Evren Bilinen Kaç Galaksiden Oluşuyor?

Yerel Galaktik Grubu, Samanyolu dahil olmak üzere 54 ayrı galaksiden oluşuyor. Bunların çoğu cüce gökadalar olarak bilinen bizimkinden daha küçük gökadalardır. Grubun çekim merkezi Samanyolu ve Andromeda Gökadası arasında yer alır.

evren-bilinen-kac-galaksiden-olusuyor.jpg


1. Varlığınızı Belirsiz Kılmayı Başardık mı?

Şimdiye kadar gözlemleyebildiğimiz tüm evreni sizinle paylaştık. Varlığımızın büyük şemasında varlığınızı hiçe saydırabilmeyi başardık mı? 

varliginizi-belirsiz-kilmayi-basardik-mi.jpg


Önerilen İçerik; İlk Defa Duyacağınız Gezegenler Hakkında Şaşırtıcı Bilgiler

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2033
335
501
99
502
21
460
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler :