NeOldu.com

ÜLKE İSİMLERİNİN ANLAMLARI VE HİKAYELERİ

Ülke İsimlerinin Anlamları ve Hikayeleri

Ülkelerin isimlerini ve anlamlarını daha önce merak ettiniz mi? Her ülkenin isminin bir anlamı ve hikayesi vardır. Bu içeriğimizde ülke isimlerinin anlamlarını sizler için araştırdık. İşte bazı ülke isimlerinin anlamları;

Giriş 14 Eylül 2019 Cumartesi 10:33 / Güncelleme 09 Haziran 2021 Çarşamba 08:04

Ülkelerin İsimleri ve Anlamları

Her ülke isminin bir anlamı ve hikayesi vardır. Bizde sizler için ülkelerin isimlerini ve anlamlarının nereden geldiğini açıklayacağız. Sizlerin merak ettiği "Hangi isim hangi ülkeye ait?", "Ülkelerin isimleri ve anlamları nelerdir?", "Ülkelerin adları nereden gelir?" gibi soruların cevaplarını da bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Ülkelerin İsimlerinin Anlamları;

1. Türkiye

bolivia anlamı nedir

Türk sözcüğü ilk olarak Orta Asya'da Göktürkler tarafından kullanıldı. Almanlar bölgeyi "Turkei" olarak, Fransızlar "Turquie" şeklinde andı. Osmanlı Devleti bile bazı ülkeler tarafından "Türkiye" veya "Türk İmparatorluğu" olarak anılınca bölgede yeni kurulacak ülkenin isminin "Türkiye" olmasına karar verildi.


2. Fransa

bolivia anlamı nedir

Fransa'nın ismi, eski yıllarda bölgede yaşamış olan Frank'lardan gelmektedir. Franklar, Fransızların atası olarak bilinmektedir.


3. Ukrayna

bolivia anlamı nedir

Rusların batıdaki en önemli sınırları Ukrayna üzerinde bulunduğu için bu ismi aldığı düşünülmektedir. Ukrayna, "Sınır" anlamına gelmektedir.


4. Japonya

bolivia anlamı nedir

Uzun yıllar önce Japonya'daki yerli halk ülkelerine güneşin doğduğu ülke anlamına gelen "Nippon" dermiş. Nippon kelimesi Çince'de "Japuen" olarak geçmektedir. Japuen yıllar geçtikçe Japonya'ya dönüşmüştür.


5. Suudi Arabistan

bolivia anlamı nedir

Suudi Arabistan ismini, 18. yüzyıldan itibaren ülkeye hakim olan ve krallığı oluşturan "Suud" ailesinden almıştır. Suudi aslında bir ailenin ismidir.


6. Bolivia

bolivia anlamı nedir

Bolivia ülkesi adını ülkenin ilk devlet başkanı olan ve özgürlük savaşçısı olarak bilinen Simon Bolivar'dan almıştır.


7. Cezayir

cezayir anlamı nedir

Cezayir ülkesinin isminin Arapça'da yarım ada anlamına gelen "cezire" sözcüğünden geldiği düşünülmektedir.


8. Lübnan

lübnan anlamı nedir

Ülkenin topraklarında bulunan dağların üzerindeki karlar 12 ay boyunca erimediği için ülke Lübnan adını almıştır. Lübnan "Beyaz Dağlar" anlamına gelmektedir.


9. Yemen

yemen anlamı nedir

Yemen isminin kökeni Arapçadan gelmektedir. Arapça'da "Yemin" anlamına gelen sözcük "Mutlu" ve "Hukuk" manalarına da gelmektedir.


10. Pakistan

pakistan anlamı nedir

Pakistan, Pak insanlar ülkesi yani temiz insanlar ülkesi anlamına gelmektedir. Ayrıca bu ismin bir başka amacı daha vardır. O da dünyanın temiz olma sürecinin Pakistan'da başlayacağı düşünülür ve isim konulur.

Önerilen İçerik;Dünyanın Ekonomisi En Güçlü 10 Ülkesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
210
10
12
8
7
36
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler : ,