NeOldu.com

TÜRKİYE'DEN PASAPORTSUZ GİDİLEN ÜLKELER 2021

Türkiye'den Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 2021

Tatil dönemleri başta olmak üzere birçok birçok kişi pasaportsuz gidilen ülkeleri merak etmektedir. Ülkemizden pasaportsuz olarak girişi yapılan ülkeler Gürcistan, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Ukrayna'dır. İşte, pasaportsuz giriş yapılan ülkeler...

Giriş 03 Ağustos 2015 Pazartesi 15:07 / Güncelleme 11 Ağustos 2020 Salı 08:06

Türkiye’den Pasaportsuz Gidilebilen Ülkeler 2020

Türkiye’de bir çok ülkeye gitmek için pasaport ve vize gerekmektedir. Birçok ülkeye vize ve pasaportla gidebilirken bazı ülkelere ise sadece pasaportla gidebiliyoruz. Türkiye'den pasaportsuz gidilen ülkeler 2020 yılı itibarıyla 4 tanedir. Bu ülkeler sınır komşumuz Gürcistan, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Karadeniz'e kıyısı olan Ukrayna ve devletler arası ilişkilerimizin güçlü olduğu Moldova... İşte, bu 4 ülke vizesiz ve pasaportsuz gidilen ülkeler listemizde yer almaktadır.

Yukarıda yer alan bilgilerde, Türkiye'den pasaportsuz gidilen ülkelerin isimlerini belirttik. Yazımızın bu bölümünde vizesiz ve pasaportsuz yani sadece kimlik kartımızla giriş yapabildiğimiz ülkeleri sizler için inceledik...

Pasaportsuz Gürcistan Gezisi

gürcistan

Kuzeydoğu komşumuz olan dost hane ilişkilerimizin bulunduğu Gürcistan, Türkiye'den pasaport ve vize istemeyen ülkeler listesindedir. Gürcistan'a giriş yaparken pasaport ve vize yerine kimlik kartınızla giriş yapabilirsiniz. Artvin Hopa’dan karayolu ile, hem de İstanbul’dan veya diğer illerden aktarmalı olarak İstanbul üzerinden vizesiz ve pasaportsuz geçiş yapmanız mümkündür.

Başkent Tiflis başta olmak üzere, Batum, Mtskheta, Gagra Gürcistan'da Gezilecek ve Görülecek Yerler denildiğinde başı çeken bölgelerdir. Ülkenin gece hayatı da oldukça renklidir. Ülkenin fiyatlarının ekonomik olması, doğal güzellikleri, tarihi yapıları da Gürcistan’ı Türk turistler için oldukça cezp edici kılmaktadır.


Pasaportsuz Kıbrıs Gezisi

kıbrıs

Dünya’nın sınırlı ülkeleri tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti pasaportsuz giriş yapabildiğimiz ülkelerden bir tanesidir. Kıbrıs gece hayatları, üniversiteleri, turisttik tatil yerleri ile insanları büyüleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle yaz aylarında yani tatil sezonu açıldığı zaman bir çok turistin akınına uğruyor. Berrak denizi, güzel kumsallarıyla adeta insanın içini açıyor. Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan KKTC doğa yapısıyla çok güzel tatil imkanları sunuyor. En favori şehirleri Girne ve başkenti olan Lefkoşa olmak üzere 4 şehirden oluşan bir tatil cennetidir. Kıbrıs'ta Gezilecek ve Görülecek Yerler içeriğini ziyaret ederek Kıbrıs gezisi hakkında daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.


Pasaportsuz Ukrayna Gezisi

ukrayna

Türkiye ile Ukrayna arasında yapılan uluslararası anlaşmalar neticesinde Ukrayna, Türkiye'den pasaportsuz şekilde girilen ülkeler arasında yer almaktadır. Ukrayna gece hayatıyla bilinen ancak tarihi ve kültürü olan bir ülke. Binlerce turistin akın ettiği bu güzel ülkeye eğer Türk vatandaşıysanız pasaportsuz gidebilirsiniz.

Kışları soğuk olduğu için özellikle yaz aylarında gidilen Ukrayna'nın en güzel ve gözde şehri ise Kiev... Tarihi müzeleri ve kendine has değişik konseptteki kafe ve barlarıyla gerçekten görülmesi gereken bu ülkeye gitmek için tek kural yeni kimlik kartınızın bulunması. Bilindiği gibi Türk vatandaşları için kimlikler yenileniyor. Eğer siz de kimliğinizi yenilediyseniz sadece uçak bileti ve kimliğinizi alarak Ukrayna'ya gidebilirsiniz. Ukrayna'da gezisi hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz "Ukrayna'da Gezilecek ve Görülecek Yerler" içeriğini ziyaret edebilirsiniz.


Pasaportsuz Moldova Gezisi

Moldova Kişinev

Türkiye hükümeti ile Moldova hükümeti arasında yapılan anlaşma ile 19 Şubat 2019 tarihinde pasaportsuz seyahat başladı. Anlaşmaya göre yeni kimlik kartınızla gidebileceğiniz Moldova'da 90-180 gün arası kalabileceksiniz. Son derece huzurlu olan Moldova, sakin tatil isteyenlerin tercih ettiği ülke olarak karşımıza çıkıyor. Ülkenin başkenti Kişinev'de bulunan birçok turistik bölgede gezebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için "Kişinev'de Gezilip Görülmesi Gereken Yerler" içeriğimize göz atabilirsiniz.


Pasaportsuz Yurtdışına Çıkınca Bilinmesi Gerekenler

Türkiye'den pasaportsuz yurtdışına gidilebilen ülkeler birçok kişinin tatil tercihleri arasında yer almaktadır. Peki, pasaportsuz yurtdışına çıkan Türk vatandaşların dikkat etmesi, bilmesi gerekenler nelerdir? 

  • Öncelikle pasaportsuz olarak yurtduşına çıktığınız için herhangi bir harç bedeli ödemenize gerek yoktur.
  • Ehliyet yani sürücü kimlik kartı, nüfus cüzdanı yerine geçmemektedir. Bu yüzden yanınızda kimlik kartı kesinlikle olmalıdır.
  • Pasaport ile gidilen ülkelere geçiş esnasında pasaport pulu almak zorunda kalmazsınız. O para cebinizde kalır...
  • Vizesiz olarak Gürcistan’a gittiğiniz zaman en fazla 90 gün kalabilirsiniz. 10 gün aştığınız zaman normal çıkış yapmanız gerekecek. 10-90 arasını aşan kişiler para cezası öder. Ancak 90 günden fazla süre aşan kişiler para cezası ve 1 yıl Gürcistan’a gitme cezası alabilir.
  • KKTC’ye vizesiz ziyarette kalış süreniz 180 gün içinde 90 günle sınırlıdır. 

Önerilen İçerik: Vize İstemeyen Ülkeler ve Pasaport Harçları

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.