NeOldu.com

TÜRK BİYOGRAFİ FİLMLERİ - TARİHE KAYNAKLIK EDEN EN İYİ 10 TÜRK BİYOGRAFİ FİLMİ | 2021

Türk Biyografi Filmleri - Tarihe Kaynaklık Eden En İyi 10 Türk Biyografi Filmi | 2021

Gerçek hikayelerden uyarlanan en iyi Türk biyografi filmlerini listeledik. İçeriğimizde yaşanmış hikayeler ve tarihi gerçkeliği olan olayları anlatan en iyi biyografik filmler yer alıyor. İşte mutlaka izlenmesi gereken en iyi 10 Türk biyografi filmi...

Giriş 10 Haziran 2021 Perşembe 14:14 / Güncelleme 11 Haziran 2021 Cuma 08:40


İzlenmesi Gereken En İyi Türk Biyografi Filmleri Listesi

Yaşanmış hayat hikayeleri ve başarı öyküleri ile dolu en iyi Türk biyografi filmlerini listeledik. Tarihten ilham almak ve başarılı insanların hayatlarından ders almak adına izleyebileceğiniz en iyi Türk yapımı biyografi filmlerini sizlere sunuyoruz. İşte tarihe yön verene kadın ve erkeklerin yaşanmış hayat hikayeleri...  


1. Türk İşi Dondurma (2019) – IMDb: 6.4

Türk Biyografi Filmleri

Gerçek bir hayat hikayesinin anlatıldığı bu filmde 1. Dünya Savaşı’na katılmak için harekete geçem iki Türk’ün Avustralya’da verdikleri mücadeleyi konu ediniyor. Savaştan yıllar önce Avustralya’ya giden ve orada yaşamaya başlayan iki arkadaş savaşın çıkmasıyla beraber Çanakkale cephesine katılmak üzere yola çıkarlar. Ancak Osmanlı karşısında savaşa giren Avustralya Türklerin gitmesine izin vermez. Vatan sevdasıyla yanan bu iki Türk ise savaşı Avustralya topraklarına taşımaya karar verirler.

Tür: Tarihi, Dram, Macera

Yönetmen: Can Ulkay

Oyuncular: Ali Atay, Erkan Kolçak Köstendil, Şebnem Bozoklu

Fragman


2. Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu (2019) – IMDb: 8.3

Türk Biyografi Filmleri

Dünya Halter şampiyonu ve kırılamaz rekorların sahibi olan Naim Süleymanoğlu’nun hayat hikayesinin anlatıldığı bu filmde son yılların en çok izlenen Türk filmidir. Henüz 15 yaşında Dünya rekoru kırmayı başaran Naim hızlı bir kariyer başlangıcı yapar. Bu sırada Bulgaristan’da yaşayan Naim’in soydaşlarına ve ailesine yapılan soykırım onun Türkiye’ye kaçmasına zemin hazırlayacaktır. Bir yolunu bulup irtica edecek olan Naim’in tek amacı soydaşlarının gördüğü eziyeti dünyaya duyurmaktır.

Tür: Biyografik, Belgesel

Yönetmen: Özer Feyzioğlu

Oyuncular: Hayat Van Eck, Yetkin Dikinciler, Selen Öztürk

Fragman


3. Operation Cicero (2019) – IMDb: 6.6

Türk Biyografi Filmleri

2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren olaylardan birinin başrolü olan İlyas Bazna’nın hikayesi bu filmde anlatılıyor. İngiliz Büyükelçiliğinde çalışan İlyas Bazna Almanlar için casusluk yapmaya başlayınca birçok felaketin sebebi olduğunu görür. Yaşanan soykırımlara da şahit olan Bazna Tarafını İngilizlerden yana kullanınca Almanların büyük bir bozguna uğramalarına sebep olacaktır.

Tür: Tarihi, Savaş filmi

Yönetmen: Serdar Akar

Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Burcu Biricik, Ertan Saban

Fragman


4. Müslüm (2018) – IMDb: 7.7

Türk Biyografi Filmleri

Türkiye’nin efsaneleşen isimlerinden biri olan Arabesk’in babası Müslüm Gürses’in hayatının anlatıldığı bu film duygusal sahneleri ve içerdiği başarı öyküsüyle dikkat çekiyor. Henüz küçük yaşlarda annesini kaybeden ve ailesi dağılan Müslüm Gürses inandığı değerler ve hayalleri uğruna savaşarak büyük bir sanatçı olmayı başarıyor. Ancak hayatı boyunca yaşadığı bazı olaylar onun üzerinde derin izler bırakacaktır.

Tür: Biyografik, Dram

Yönetmen: Ketche, Can Ulkay

Oyuncular: Timuçin Esen, Zerrin Tekindor, Ayça Bingöl

Fragman


5. Bizim İçin Şampiyon (2018) – IMDb: 8.3

Türk Biyografi Filmleri

Ünlü Jokey Halis Karataş’ın gerçek hikayesinin anlatıldığı bu Türk biyografi filminde Halis ve Begüm Atman arasındaki büyük aşk da anlatılıyor. Bir döneme damga vuran jokey Halis Karataş ve rüzgardan hızlı atı Bold Pilot at yarışı severler tarafından unutulmaz bir hikayedir. Filmde köyden İstanbul’a gelen Halis at biniciliğiyle uğraşırken Bold Pilot ile tanışır. Bu at ile büyük rekorlar kıran Halis aynı zamanda atın sahibinin kızı olan Begüm’ün de kalbini kazanmıştır.

Tür: Dram, Biyografik

Yönetmen: Ahmet Katıksız

Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan

Fragman


6. Ayla (2017) – IMDb: 8.4

Türk Biyografi Filmleri

Ayla isimli bu biyografik filmde Kore savaşı sırasında yaşanan dramatik bir olay anlatılıyor. 1950 yılında savaşa katılan Süleyman Astsubay Kore’de görev yaptığı sırada ormanın içerisinde bir kız çocuğu bulur. Ailesinin öldürüldüğünü gören Süleyman Astsubay görevi tehlikeye atmak uğruna minik kızı yanına alır. Uzunca bir süre karargahta kıza bakan Süleyman Astsubay savaştan sonra onu memlekete getirmek istese de Kore makamları izin vermez. Süleyman Astsubay ile Ayla’nın kavuşması neredeyse 60 yıl sonra olacaktır.

Tür: Dram, Savaş filmi

Yönetmen: Can Ulkay

Oyuncular: İsmail Hacıoğlu, Çetin Tekindor, Kim Seol

Fragman


7. Kelebeğin Rüyası (2013) – IMDb: 7.7

Türk Biyografi Filmleri

Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği bu Türk biyografi filminde Zonguldak’ta yaşayan Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu isimli iki dost şairin hikayesi anlatılıyor. Edebiyatla içli dışlı olan bu iki genç farklı şiir akımlarından faydalanarak ortaya muhteşem eserler koyarlarken memlekete geri dönen Suzan onları karşı karşıya getirecektir. Aynı kıza aşık olan iki dost onu kazanabilmek için birbirleriyle yarışmak üzere şiir yazarlar. Ancak Muzaffer ve Rüştü’nün tek yarıştığı konu aşk değildir. İnce hastalığa yakalanan iki arkadaş git gide kötü olmaktadırlar.

Tür: Dram

Yönetmen: Yılmaz Erdoğan

Oyuncular: Kıvanç Tatlıtuğ, Mert Fırat, Yılmaz Erdoğan

Fragman


8. Gergedan Mevsimi (2012) – IMDb: 6.4

Türk Biyografi Filmleri

İran – Türk ortak yapımı bu biyografi filminde 30 yıl boyunca mahrumiyet yaşayan İranlı Şair Sahel Farzan’ın hikayesi anlatılıyor. Hapisteyken ailesine öldüğü haberi verilen Sahel çıktığında hiçbir yakınını bulamaz. Sahel’in ailesi ölüm haberini aldıktan sonra İstanbul’a taşınmışlardır. Sahel Farzan’da ailesini bulmak amacıyla memleketini terk ederek İstanbul’a gelir.

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Bahman Ghobadi

Oyuncular: Behrouz Vossoughi, Monica Bellucci, Beren Saat

Fragman


9. Veda (2010) – IMDb: 7.2

Türk Biyografi Filmleri

Atatürk hakkında muhteşem bir biyografi filmi olan Veda’da onun en yakın dostlarından biri olan Salih Bozok’un anlattıkları hikaye edilmiştir. Çocukluktan cumhuriyet kurulanan kadar yan yana olan Salih Bozok ve Atatürk arasında birçok olay yaşanmıştır. Hatıratında bunlara yer veren Salih Bozok sayesinde Atatürk’ün gerçek hikayesini bu filmde izliyoruz.

Tür: Biyografik, Dram

Yönetmen: Zülfü Livaneli

Oyuncular: Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Burhan Güven

Fragman


10. Devrim Arabaları (2008) – IMDb: 8.0

Türk Biyografi Filmleri

Devrim Arabaları filminde Türkiye’de üretilen ilk otomobilin başarılı dolu ancak bir o kadar da dramatik hikayesi anlatılıyor. 27 Mayıs Darbesinden sonra başa gelen Cemal Gürsel bir emir vererek yerli otomobil yapımını başlatır. 23 mühendisin çalıştığı bu proje 130 günde tamamlanıp Cemal Gürsel’e sunulacaktır. Bu süreç mühendislerimiz için zorlu olsa da araba yapmayı başarırlar ancak arabaları medyanın ve politikanın hain emelleri karşılığında harcanacaktır.

Tür: Dram

Yönetmen: Tolga Örnek

Oyuncular: Selçuk Yöntem, Taner Birsel, Ali Düşenkalkar

Fragman

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
126
10
111
112
111
112
111
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.