NeOldu.com

SUYA DÜŞEN TELEFON NASIL KURTULUR?

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtulur?

Akıllı telefon kullanıcı için belki de en kötü durum telefonun suya düşmesidir. İşte hayatımızı kolaylaştıran akıllı telefonlarımızın suya düştüğünde yapmamız gerekenler…

Giriş 30 Haziran 2015 Salı 14:25 / Güncelleme 05 Ağustos 2022 Cuma 09:07

Suya Düşen Telefona Yapılması Gerekenler!

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri değişilmez bir yardımcımız olduğunu kabul etmeliyiz. Özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte yaşanan sorunlardan biridir. Havuza ya da denize düşme ihtimali her zaman için vardır. Evde gündelik işlerimizi yaparken de telefonumuzla ilgilenirken telefonu suya düşürme kazaları oluşabilmektedir. İşte akıllı telefonunuzun suya düşme durumunda yapılması gerekenler.

Akıllı telefonların garantisi suyla temasını kabul etmez. Yani telefonunuz garanti kapsamına girmez. Öyle ki su geçirmez diye satılan telefonlar bile eğer suyla temasından dolayı bir zarar görürse garanti kapsamı dışında kalıyor.

suya-dusen-telefona-yapilmasi-gerekenler.jpg


Telefonumuzun Suya Düştüğünde Yapılan Hatalar

Öncelikle telefonunuz suya düştüğünde yapılmaması gerekenlerden başlayalım. Yapılan en büyük yanlışlardan biri telefon suya düştüğünde kaloriferin üzerine koymak veya saç kurutma makinesiyle kurutmak ya da tam tersi olarak derin dondurucuya koymak. Bu işlemler telefonunuz için geri dönüşümü imkansız hasarlar bırakabilir. Bunları yapmaktan kesinlikle kaçının.

telefonun-suya-dustugunde-yapilan-hatalar.jpg


Telefonun Suya Düştüğünde Yapılması Gerekenler

1. Hızlıca Çıkartın ve Kapatın

Telefonunuz suya düştüğü anda hemen olabildiğinde hızlı çıkartın ve kapatın. Hiçbir şekilde kullanmaya çalışmayın.

telefon-suya-dustugunde-kapat.jpg


2. Çıkan Parçaları Çıkartın ve Kurutun

Eğer telefonunuz parçalara ayrılabiliyorsa (SIM Kart, SD Kart, Batarya vs.) bu parçaları hemen telefondan çıkartın ve havlu yardımı ile iyice kurutun.

telefon-suya-dustugunde-parcalari-cikartin-001.jpg


3. Kulak Temizleme Çubuğu veya Pamuk Kullanın

Havlular suyu iyice içine hapsetmeyecektir. Bu yüzden pamuk veya kulak temizleme çubuğuyla havlunun ulaşamadığı telefonun ince deliklerini kurutmayı unutmayın.

telefon-suya-dustugunde-silin.jpg


4. Telefon Girişlerindeki Suyu Çıkartın

Telefon girişindeki (Kulaklık, şarj, sim kart vs.) birikmiş suları ağzınız yardımıyla vakumlayarak çıkmasını sağlayın. Bu yöntem için vakumlu makine veya süpürge de kullanabilirsiniz.

telefon-suya-dustugunde-giristeki-sulari-cikartin.jpg


5. En Etkili Çözüm Olan Pirinç Yöntemini Deneyin

Bu durumlar için en büyük yardımcınız pirinç olabilir. Büyük bir kase içerisine telefonunuzu koyun ve etrafını saracak şekilde pirinç ile kapatın. Telefonunuzu pirinç içerisinde görünmeyecek şekilde 48 saat bırakın. Pirinç içerisindeki suyu tamamıyla emecektir.

Telefon Kurutmada Pirinç


6. Telefonun Kurumasını Bekleyin

48 saatin sonunda eğer telefonun her tarafının kuruduğundan eminseniz cihazınızı elinize alın. Eğer iç yüzeyde nemlenme fark ederseniz tekrardan pirinç içerisine koyun ve kurumasını bekleyin. Kuruduğundan eminseniz bir sonraki maddeye geçin.

telefon-suya-dustugunde-kurumasini-bekleyin.jpg


7. Telefonu Şarja Takın

Her şeyden önce telefonunuz kapalıyken şarja takın ve şarjın tam olarak dolmasını bekleyin. Bu işlem diğer problemlerin ortaya çıkmasını engelleyecektir. Şarjın tam dolduğundan eminseniz bir sonraki maddeye geçebilirsiniz.

telefon-suya-dustugunde-sarja-takin.jpg


8. Telefonu Test Edin

Telefonu elinize aldıktan sonra açın. Yüksek ihtimalle bu maddeleri doğru bir şekilde yaptıysanız telefonunuz açılacaktır. Bu esnada telefonunuzdan tuhaf sesler veya yanık kokusu gelirse bataryayı çıkartın ve telefonu kapatın.

telefon-suya-dustugunde-test-edin.gif


9. Hala Çalışmıyorsa Yeni Telefon Almanızın Vakti Geldi

Unutmayın ki suyla temas eden cihaz tamir edilemez boyutta da olabilir. Bu maddeleri gerçekleştirdikten sonra telefonunuz açılmaz ise yeni bir cihaz arayışına girişebilirsiniz. 

telefon-suya-dustugunde-acilmiyorsa.jpg

Önerilen İçerik:

► Akıllı Telefonların Vazgeçilmez 15 Uygulaması

Neoldu.Com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
46
17
3
3
2
2
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.