NeOldu.com

STRES VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ

Stres ve Bağışıklık Sistemi

Stres, sağlığımız açısından birçok sorun yarattığı gibi, bağışıklık sistemimin için de problemler oluşturabilmektedir.

Giriş 29 Temmuz 2015 Çarşamba 09:51 / Güncelleme 26 Aralık 2019 Perşembe 09:09

İnsanların çoğu, yaşamlarında stresli bir dönemden sonra soğuk algınlığı ya da nezle gibi rahatsızlıklara yakalandıkları için bilimciler, bağışıklık sisteminin işleyişinin de stresten etkilendiğinden kuşkulanmışlar.

Bağışıklık sistemimin bağımsız bir şekilde çalışmamakta, ne yapması gerektiğini hormonlar ve beyinden gelen mesajlara göre ne yapacığına karar vermektedir. Buna göre stres ile bağışıklık sistemi arasındaki etkileşimlerde sinir sistemi ile endokrin sistemi işin içindedir. Oldukça yeni bir alan sayılan psikonöroimmünoloji, bir yandan stresi diğer yanda bağışıklık, endokrin ve sinir sistemi etkinliği arasındaki etkileşimi inceler.

Stresin Bağışıklık Sistemi Üzerinde Etkileri

Bağışıklık sistemi, bedenimizi bakteri, virüs ve mikrop gibi onu ele geçiren yabancı maddelere ya da antijenlere karşı savunur. Bağışıklık sistemi bu korumayı temel olarak lenfosit denilen beyaz kan hücrelerinin yardımıyla gerçekleştirir.

Bağışıklık sisteminin işlevini yapamaması sağlık üzerinde dikkate değer etkileri olabilir. Bir uçta aşırı duyarlılık ya da alerji gelişebilir; bu durumda bağışıklık sistemi sağlığa tehdit oluşturmayan maddelere bile tepkide bulanacak kadar harekete geçer. Diğer uçta ise edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu yani AIDS olan hastalık yer alır; insanda bu hastalığa bağışıklık yetmezliği virüsü yani "HIV" yol açar. Bu virüs bağışıklık sisteminin işleyişini bozarak bedeni antijenlere karşı savunamaz hale gelir.

Stres bağışıklık sisteminin işleyişini aksattığı ölçüde sağlığı olumsuz etkiler. Aslında üniversite giriş sınavları ve depresyonla ilişkilendirilen stres, aynı zamanda, bağışıklık sistemi işleyişinin bastırılmasıyla da ilintilidir. 

Uzun süreli stresin kansere duyarlılığı arttırdığı gösterilmiştir. Stres kansere neden olmaz; ancak bedenin bağışıklık sistemini bozarak kanserojen hücrelerin yerleşmesine ve tüm bedene yayılmasına yol açar. 

İnsanlarla yapılan çalışmalar da yaşam stresi ile kanserin görülme sıklığı arasındaki bağlantı olduğunu göstermiştir. Bazı çalışmalar gevşeme tekniklerinin bağışıklık sisteminin işleyişini daha iyiye götürdüğünü ve böylece kanser hastalarında hayatta kalma oranını arttırdığını gösterdiği için, gününüzde kanser tedavisi çoğu kez stres azaltıcı öğeleri içermektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.