NeOldu.com

SPİNA BİFİDA NEDİR? BELİRTİLERİ, TANISI VE TEDAVİSİ

Spina Bifida Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Gebelikte omurgada yaşanan problemler sonucunda oluşan spina bifidanın belirtilerini, çeşitlerini, tanısını ve tedavisini içeriğimizde bir araya getirdik.

Giriş 13 Şubat 2016 Cumartesi 16:13 / Güncelleme 31 Aralık 2022 Cumartesi 08:00

Sırtlarında bir kese ile doğan spina bifida hastaları, yaşamı boyunca birçok problemle karşılaşabilir. Bu yüzden bu hastalığın bir an önce tedavi edilmesi gerekir. İçeriğimizde spina bifida hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsettik.

İşte spina bifida hakkında her şey...

Spina Bifida Nedir?

Spina Bifida

Omurga açıklığı olarak nitelendirilen spina bifida, omurganın doğuştan ayrık olması durumudur. Doğuştan meydana gelen hastalıklar arasında en sık rastlanılanı olan spina bifida, nörol tübün gelişiminde konjenital defekt sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Spina bifida, gelişimsel bozukluğa bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Türkiye’de her 1000 bebekten 3’ünde spina bifidaya rastlanılmaktadır. Kısacası ülkemizde her yıl 5000 bebek spina bifidalı olarak doğmaktadır. Doğumsal hastalıklar kategorisinde yer alan spina bifida, ömür boyu tedavi gerektirirken tamamen iyileşme olasılığı söz konusu değildir.

Spina Bifida Türleri Nelerdir?

Spina bifida hastalığının birkaç farklı türü bulunmaktadır. Bunlar spina bifida occulta, meningosel ve meningomiyeloseldir.

Spina Bifida Occulta (Gizli Spina Bifida)

Spina Bifida

Gizli spina bifida olarak adlandırılan bu tür spina bifidanın en hafif şeklidir. Genellikle herhangi bir belirti vermez. Omurga kemiklerinin bir veya bir kaçında oluşan defekte sonucunda meydana gelmektedir. Omurga röntgeni çekilmesi sonucunda tesadüfen öğrenilebileceği gibi gizli spina bifidanın tek belirtisi defekte olan bölgenin aşırı tüylenmesidir.

Meningosel

Spina Bifida

Diğer spina bifida türlerine kıyasla nadiren görülen bir türdür. Meningoselde omuriliği çevreleyen zarlar omurgada bulunan açıktan dışarı doğru fıtıklaşır. Bu fıtıkta beyin ve omuriliği korumakla görevli serebrospinal sıvısı bulunmaktadır. Ameliyatla çıkarılabilen bu kistik yapının boyutu kişiden kişiye değişebilir.

Meningomiyelosel

Spina Bifida

Spina bifidanın en ileri durumu olarak nitelendirilen meningomiyeloselde, fıtığın içinde bulunan zarın yanı sıra sinirlerin ve omuriliğin kendisinin de bulanması söz konusu olabilir. Omuriliğin kendisi tamamen fıtıklaşabileceği gibi omuriliği çevreleyen sıvı dışarı da akabilir.

Açıklığın ameliyat ile kapanması bebeğin enfeksiyon açından korunması için oldukça önemlidir. Ancak bazı meningomiyelosel vakalarında bacak felci, idrar ve dışkı tutamama problemleri söz konusu olabilir.

Spina Bifida Neden Olur?

Doğumsal hastalıklar kategorisinde yer alan spina bifidanın nedenleri genetik faktörler, çevresel faktörler, folik asit, ilaç kullanımı, kontrol edilmemiş diyabet ve hamileliğin ilk 3 ayında geçirilmiş ateşli hastalıklardır.

Spina Bifida

Spina bifida gebelik döneminde gelişim bozukluğuna bağlı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Gebeliğin 2-4 haftalarında gelişen nöral plak her iki taraftan kıvrılmaya başlar ve kapanarak nöral tüpü oluşturur.

Oluşan nöral tüpün kranial kısmında beyin gelişimi gerçekleşirken kaudal kısmında ise omurilik oluşumu gerçekleşir. Ancak kaudal kısmındaki kapanmada meydana gelen sorunlar spina bifidaya neden olmaktadır.

Spina Bifida Belirtileri Nelerdir?

Spina Bifida

Spina bifidanın belirtileri açıklığın genişliği ve yerine göre değişkenlik göstermektedir. Genel anlamda bu hastalığa sahip olan bireylerde bacaklarda güçsüzlük, deride his kaybı, hidrosefali, beyin hasarı, idrar ve dışkı tutamamadır.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler spina bifida hastalarında görülmektedir. Bu belirtiler görüldüğü zaman bir an önce doktora başvurmak gerekiyor. Alanında uzman doktora gerekli tetkikleri yaptırdıktan ve hastalığın tanısını koyduktan sonra tedavi sürecini süratle başlatacaktır.

Spina Bifida Tanısı

Spina Bifida

Spina bifida hastalığının teşhisi için hamileliğin ikinci trimester döneminde yapılan tarama testleri büyük öneme sahiptir. Kan testi, amniyosentez ve ultrason hastalığın tanısının koyulmasında büyük fayda sağlamaktadır.

Üçlü testlerden elde edilen alfaprotein (AFP) değeri normalde olması gerekenden fazla olursa spina bifidadan şüphelenilmelidir. Daha sonra ise sistematik olarak kafatası ve vücudun geri kalanı incelenir. Buna bağlı olarak da spina bifida rahatsızlığının tanısı koyulur.

Spina Bifida Tedavisi

Spina Bifida

Spina bifida tedavisi ömür boyu sürmekle birlikte kesin bir iyileşme söz konusu olmamaktadır. Spina bifida tedavisi birçok branşta uzmanlaşmış doktorların içinde bulunduğu bir ekip ile uygulanmaktadır.

Bu ekipte çocuk cerrahisi ve ürolojisi, beyin ve sinir cerrahisi, çocuk nörolojisi, çocuk nefrolojisi, çocuk ortopedisti, çocuk psikiyatrisi, fizik tedavi ve fizyoterapistine kadar birçok uzman bulunmaktadır.

Spina Bifida

Spina bifida hastalarının birçoğu uygulanan tedavi ve ameliyatlar ile normal hayat sürdürebilirler. Ancak bu hastaların sağlıklarına tamamen kavuşması söz konusu değildir. uygulanan tedavi ve ameliyatlar ile kişinin yaşam kalitesinin artması sağlanmaktadır.

Spina bifidalı bebekler sırtlarında bir kese ile doğmaktadırlar. Omurlarının bir kısmı bu kese içinde yer alır. Omurilikteki bu açıklık doğumdan sonraki ilk 36 saat içinde ameliyat ile kapatılmalıdır. Ancak uzmanlar spina bifidanın doğum öncesinde de tespit edilebileceğini ve gebelik sürecinde tedavi edilmesi gerektiğini ifade etmektedirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Otizm Nedir? Progeria Belirtileri ve Tedavisi
Albinizm Nedenleri ve Tedavisi Kistik Fibrozis Nedir?
Down Sendromu Nedir? Frajil X Sendromu Neden Olur?

Spina bifida ne demek?

Spina bifida hamileliğin ilk ayında oluşan bir omurga hastalığıdır. Bebeğin omurgası şekillenirken tam olarak kapanamaz ve bu hastalık ortaya çıkar. Türkiye'de her bin bebekten üçünde görülen bu rahatsızlık tedavi edilebilirdir.

Spina bifida rahatsızlığının oluşma sebebi nedir?

Spina bifida hastalığının neden olduğu hala kesin olarak tespit edilememiştir. Ancak yapılan araştırmalarda ailede folat eksikliği ve nöral tüp defekti öyküsü gibi risk faktörlerinin bu hastalığın oluşmasında etkili olduğu ifade edilmektedir.

Spina bifida yürüyebilir mi?

Bu rahatsızlığa sahip olan çocuklarda yürüme ihtimali deformitelerin şiddetine, bilişsel fonksiyonlarına, lezyon düzeyine, cerrahi, motivasyon, obezite ve yaş gibi faktörlere göre değişmektedir. Ancak doğru tedavinin ve desteğin uygulanması durumunda birçok çocuğun yürüyebileceğini söyleyebiliriz.

Spina bifidalı bebekler ne kadar yaşar?

Spina bdifida rahatsızlığına sahip olan bebekler tedavi edilmeleri sayesinde %90 oranında hayata tutunmaktadırlar. Bu çocukların da %85'i uygulanan tedavi sayesinde hareket kabiliyetini kazanmaktadır.

Spina bifida hastalarının çocuğu olur mu?

Spina bifida hastalarında canlı doğum oldukça zordur. Ülkemizde ortalama olarak binde 2-3 oranında canlı doğum gerçekleşmiştir. Yapılan başarılı müdahalelerle bu oranın yakalanabildiğini söyleyelim.

Spina bifida askerliğe engel mi?

Spina bifida rahatsızlığının askerliğe engel teşhis etmesi gibi bir durum söz konudur. Yapılacak olan sağlık kontrolleri sırasında bu rahatsızlık ortaya çıkması durumunda askerlikten muaf olunabilmektedir. Ancak kesin olarak muaf olma durumunun sağlık kontrollerine bağlı olduğunu söyleyelim.

Spina bifida yetişkinlerde olur mu?

Çocukluk döneminde görülen omurga sağlığı problemlerine denen spina bifida, omuriliği saran zarın ayrık olması durumudur. Bu durum çoğunlukla bebeklerde oluşsa da yetişkinlerde de ortaya çıkabilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
3
3
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.