NeOldu.com

ŞOVENİZM NEDİR?

Şovenizm Nedir?

Günümüzde bir düşünce akımı olan şovenizm nedir ve ne zaman ortaya çıkmıştır? Şovenizm hakkında detaylı bilgileri haberimizde bulabilirsiniz.

Giriş 31 Ağustos 2015 Pazartesi 17:19 / Güncelleme 31 Ağustos 2015 Pazartesi 17:05

Şovenizm, herhangi bir şeye olan aşırı, nedenli veya nedensiz bağlılığı ifade eder. Yani bir şeylere körü körüne bağlılığı ifade ediyor. Milliyetçilik, ırkçılıkla bir arada kullanılan bu terim başka uluslara karşı saldırganlığı, aşırı ve bağnaz milliyetçilik anlamında kullanılıyor. Yani milliyetçiliğin radikal boyutu olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır.

şovenizm

Aşırı milliyetçiliği barındıran yurtsever bir düşüncedir. Milliyetçilik ve bağnazlık sergileyen insanlar için şovenist terimi kullanılmaktadır. Bu kavramı ortaya çıkartan, hayatı boyunca usanmadan Napoleon’a bağlılığını sürdüren ve ona övgü dolu sözler söyleyen Fransız asker Nicholas Chauvin’dir. Kendisini ülkesi uğruna feda etmekten kaçınmayan Napoleon’un askerş Chauvi’nin saldırgan vatanseverliği, “şovenizm” olarak adlandırılmıştır.

Şovenizm teriminin ilk çıktığı zamanki anlamı, askerlikle ilgili her şeyi yüceltme tutkusuna dayanıyordu. Günümüzde ise “Şovenizm” bir kişinin ait olduğu gruba ya da yere aşırı ve duygusal bağlılığı olarak ifade edilir. Asıl anlamı milliyetçiliğin aşırı ölçüde abartılmasına dayalı olan gerici burjuva ideolojisi ve politikasıdır.

kafatas

Şovenizmin en temel ideolojisi demagoji, en yetkin silahı ise ırkçılıktır. Bilimsel açıklanabilir bir yanı yoktur.

Şovenizm kavramından türetilen sosyal şovenizm terimi, Lenin’in ünlü yapıtı "Devlet ve Devrim" kitabının ön sözünde sözde sosyalist, pratikte şovenist olan kendi devletlerinin çıkarlarına alçakça ayak uydurma tavrı olarak açıklanıyor.

Yakın tarihte dinci, erkek, kadın şovenistler gibi terimler kullanılmıştır. Bu kullanış biçimi yanlıştır. Şovenizmin cinsiyeti yoktur. Başkalarına bir hayat hakkı tanımayan şovenizm, sadece kendi gibi insanların olmasını istediği tek tip bir varoluş ister. Şovenizm için halkları birbirine kırdırma amacıyla kullanılan ve her daim etkili olan bir silahtır. Silahların mermileri biter ancak dünya gibi her gün insanların doğduğu bir evrende silahlar hiç şarjörsüz kalır mı? Mutlaka birilerinin içi doldurulup fitiline basılacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
4
0
2
0
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.