NeOldu.com

ŞEKER BAĞIMLILIĞININ 6 KANITI!

Şeker Bağımlılığının 6 Kanıtı!

Genç yaşlı demeden hemen herkesin sevdiği şeker, çağın en büyük sorunu haline gelmiş durumda! Birçok hastalığı tetikleyen şeker bağımlılığı, milyonlarca insanın en büyük sorunu olmayı başardı. Sizin şeker bağımlılığınız var mı? İşte sorunun cevabı...

Giriş 18 Temmuz 2019 Perşembe 11:11 / Güncelleme 14 Aralık 2019 Cumartesi 09:10

Genç Yaşlı Dinlemiyor! Şeker Bağımlılığı Mahvediyor!

Keklerden pastalara, soğuk içeceklerden kahvelere kadar, birçok gıdada yüksek miktarda şeker bulunmaktadır. Hayatımızın hemen her alanında yer alan şekerden kaçınmak, neredeyse imkansız gibi görünüyor. Şeker tüketimini kesmenizin ardından, vücudunuzdaki hormon seviyesi değişiklik gösterecektir. Peki ya nasıl? Yalnızca birkaç saat içerisinde insülin seviyeniz azalarak, vücudunuzun yağ yakımı hızlanacaktır. Birkaç günün ardından lipid ve trigliserit seviyeniz düşüşe geçerek, şeker ihtiyacınız azalmaya başlayacak. Bu durum, bazı yan etkilerin doğmasına sebep olacaktır.

Son zamanlarda dünya genelinde korku saçan şeker bağımlılığı, tatlı yiyecek ve içeceklere karşı psikolojik sorun haline dönüşmüştür. Uyuşturucu ve alkol kadar bağımlılık yapabilen şeker, düşündüğünüzde bile dopamin salgılamanıza sebep olmaktadır. Peki sizin şeker bağımlılığınız var mı? İşte bunu öğrenmenizin en pratik yolu, sizin için hazırladığımız şeker bağımlılığının 6 kanıtı yazımıza göz atın!

seker-bagimliligi-belirtileri.jpg


Şeker Bağımlılığı Belirtileri

 • Özlem
 • Yorgunluk
 • Kaygı
 • Baş Ağrısı
 • Suçluluk
 • Sinirlilik
 • Mide Bulantısı
 • Uykusuzluk
 • Gaz ve Şişkinlik
 • Kas Ağrısı

1. Özlem

Adeta bir ilaç gibi tükettiğiniz şeker, zamanla arzu duyacağınız bir gıda haline dönüşüyor. Şekere karşı özlem ve arzu duymanız, ona bağımlı olduğunuzun ilk işareti olabilir. Kontrol mekanizmanızı kaybetmeniz ve özleminizi gidermeniz durumunda, bağımlılık seviyeniz ciddi boyutlara ulaşabilir!

Şeker Bağımlılığı


2. Yorgunluk 

Bağımlılık seviyenize bağlı olarak temel enerji kaynağınızın ortadan kaldırılması, kısa süre sonra enerji eksikliğine sebep olmaktadır. Şeker kullanımını bıraktıktan 24 saat sonra, uyuşukluk ve halsizlik baş göstermektedir. Hemen peşinden vücudunuzda ağırlık, zihninizde donukluk ve duygularınızda karmaşıklık görebilirsiniz. 

Şeker Bağımlılığı


3. Kaygı

Şeker bize geçici bir enerji sağladığı gibi, kısa vadede mutluluk vermektedir. Ansızın hayatınızdan çıkartacağınız bu gıda, beyninizde ki kaygıları arttıracağı gibi birçok hastalığında tetikleyicisi olacaktır. Kaygı ile başlayan belirtiler, daha sonraki aşamalarda anksiyete, diş gıcırdaması, el titremesi ve baş sallama davranışları doğurmaktadır.

Şeker Bağımlılığı


4. Baş Ağrısı 

Ciddi şeker tüketimine sahip bireylerin, en yaygın yaşadığı yan etki olarak bilinmektedir. Genellikle rahatlamak için doğal şeker kaynağı olan meyveler tüketilmesi önerilir. Ancak şeker bağımlılığına bağlı baş ağrıları beraberinde titreme, uykusuzluk, mide bulantısı ve şişkinlik yapmaktadır.

Şeker Bağımlılığı


5. Suçluluk

Şekerin size verdiği zararları bilerek tüketmeniz, zamanla suçluluk duygusu oluşturacaktır. Özellikle çeşitli hastalıklar ve fiziksel bozuklukların ortaya çıkması, şekere karşı nefret ve özlem arasında ince bir yol izlemenize sebep olacaktır. Tüketiminiz için suçluluk duymak yerine, doktor desteği almanız size yarar sağlayacaktır.

Şeker Bağımlılığı


6. Sinirlilik

Şeker kullanımı başlangıçta beyindeki serotonin seviyesini yükseltse de alınmaması durumunda depresyon hissine bağlı sinirlilik ortaya çıkartmaktadır. Bağımlı olan bireylerde sinire bağlı agresif hareketler, konuşma bozuklukları ve uyumsuzluk gibi sorunlar görülebilmektedir.

Şeker Bağımlılığı

Önerilen İçerik; Dondurmanın İnsan Sağlığına Faydaları

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
3
1
3
4
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Adınız Yorumunuz
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler : ,