NeOldu.com

SAMANYOLU GALAKSİSİ HAKKINDA 20 AKIL ALMAZ GERÇEK

Samanyolu Galaksisi Hakkında 20 Akıl Almaz Gerçek

Dünyamızın da içerisinde bulunduğu Samanyolu Galaksisi milyarlarca yıldıza ve gezegene ev sahipliği yapan muhteşem büyüklükte bir uzay evrenidir. Samanyolu galaksisi hakkında duyduğunuzda çok şaşıracağınız 20 gerçeği sizin için derledik.

Giriş 31 Ekim 2018 Çarşamba 15:34 / Güncelleme 23 Temmuz 2022 Cumartesi 08:09

Samanyolu Galaksisi Hakkında 20 Akıl Almaz Gerçek 

İçerisinde yaşadığımız gezegen Dünya'yı, diğer gezegenleri, milyarlarca yıldız ve bilinmezleri barındıran Samanyolu galaksisi birçok bilinmeyenle dolu. İşte Samanyolu Galaksisi’ne dair hiç bilinmeyen akıl almaz gerçekler!

Samanyolu Galaksisi Hakkında Bilgiler;

1. Çin'de, Samanyolu'na “Gümüş Nehir” denilmektedir. Antik Çin mitlerine göre bu Gümüş Nehir, tanrılar tarafından göklere yerleştirilmiştir. 

gumus-nehir.jpg


2. Yunan mitolojisine göre Samanyolu, Zeus’un eşi (ve kız kardeşi!) Hera’nın Herkül’ü emzirirken döktüğü sütten meydana gelmiştir.

hera’nin-herkul’u-emzirirken.jpg


3. Samanyolu Galaksisi’nin çapı yaklaşık 100.000 ışık yılıdır.

samanyolu-galaksisi.jpg


4. Güneş sistemimiz Samanyolu’nun düzlemine yakın konumda bulunmaktadır. Böylece Samanyolu gece gökyüzünü iki eşit parçaya bölüyormuş gibi gözükür.

genus-sistemimiz.jpg


5. Dünya’nın neresinde yaşıyor olursanız olun ve hangi mevsim olursa olsun, eğer karanlık ve açık bir gökyüzü olduğu zaman dışarı çıkarsanız Samanyolu’nun bize komşu olan sarmal kollarını görebilirsiniz.

acik-bir-gokyuzu.jpg


6. Sarmal kollar boyunca galaktik merkezden uzaklaştıkça, yıldızlararası bulutlar kütle çekim gücü altında sıkılmış bir yumruk gibi gaz ve tozun üstüne çöker, bunlar yeni yıldız kümelerini ateşler.

galaktik-merkez.jpg


7. Samanyolu’nun merkezinde yıldızları ve maddeyi şiddetle yutan ve yüksek enerjili X-ışını saçan, 4 milyon güneş kütlesinde devasa bir kara delik bulunmaktadır. Fakat Dünya bu kara delik tarafından yutulma tehditi altında değildir.

kara-delik.jpg


8. Samanyolu Galaksisi'nin tüm bu doğum ve ölümlere rağmen yaklaşık olarak 100 milyar yıldıza ev sahipliği yapmaktadır. Yeni yapılan çalışmalara göre her yıldız en az bir ve daha çok gezegene sahiptir. Bir diğer deyişle galaksimizin köşelerinde 100 milyar yıldız ve en az 200 milyar gezegen var.

gezegen-002.jpg


9. Bilim insanlarına göre göre Samanyolu Galaksisi’nde en az her yıldıza bir tane düşecek kadar çok gezegen var. Bu sayı 3,2 trilyona kadar yükselebiliyor.

bilim-insanlari.jpg


10. Ne kadar yıldız doğarsa doğsun, Samanyolu’nun büyümeye devam etmesi için dışarıdan madde alması gerekiyor. Önceden bunu nasıl yaptığını tam olarak bilemesek de artık bir fikrimiz var. Samanyolu Galaksisi kendinden küçük galaksileri yuttu ve yaklaşık dört milyar yıl sonra Andromeda Galaksisi’yle çarpışıp onun tarafından yutulana dek böyle yapmaya da devam edecek.

kucuk-galaksiler.jpg


11. Samanyolu Galaksisi’ni spiral olarak düşünsek de bu tam olarak doğru bir tanım olmaz. Çünkü galaksinin merkezinde onu üzerinde krema bulunan bir pankek gibi gösteren bir şişkinlik vardır. Bunun sebebi iki boyutlu spiralden dışarı uzanan hidrojen gazı molekülleridir.

samanyolu-galaksisi’ni-spiral.jpg


12. 2012’de astronomlar oldukça ilginç bir keşif yaptıklar. Bizimkine oldukça benzeyen bir galaksi buldular. Bu galaksinin bizdeki Macellan bulutlarına denk gelen iki küçük uydu galaksisi vardı ki bu nadir görülen bir durumdur. 

macellan-bulutlari.jpg


13. Galaksinin merkezine göre saatte 792,000 kilometre hızla ilerliyoruz. Bu hızda dünyanın etrafını 3 dakikada dolaşabilirdik.

galaksinin-merkezi.jpg


14. Güneş’in, galaksinin etrafındaki her dönüşü galaktik yıldır. Güneş’in tarihi boyunca sadece 18 galaktik yıl geçirdiği düşünülüyor.

galaktik-yil.jpg


15. Çok sayıda yıldızdan oluşmasından ötürü 1610’da teleskobun bulunmasından hemen sonra Galileo tarafından gözlemlenen Samanyolu’nun oluşumuyla ilgili bir de söylence vardır: Samanyolu, Tanrıça Juno’nun Hercules’i emzirirken göğsünden düşerek gökyüzüne dağılan birkaç damla sütten oluşmuştur. Bu nedenle Batı dillerinde Samanyolu’na için süt yolu anlamına gelen milk way denir.

galileo-002.jpg


16. Samanyolu'nun en eski yıldızı en az 13.6 milyar yaşındadır ve büyük olasılıkla Büyük Patlama'dan kısa bir süre sonra oluşmuştur.

en-eski-yildiz.jpg


17. Güneş sisteminde gezegenler arasındaki boşluk, güneş rüzgârındaki parçacıklardan dolayı oluşmuştur. Galaksiler arasındaki boşluktaki madde, evrendeki en düşük yoğunluğa sahiptir, ortalamada her bir metre küpte 1 atom vardır. 

gezegenler-arasindaki-bosluk.jpg


18. Eğer Samanyolu bir Frizbi ile aynı çapa sahip olsaydı, diskin kalınlığı bir kâğıt parçasının kalınlığı kadar olurdu.

frizbi.jpg


19. Samanyolu'nun etrafında dönen en az üç dev yıldız akışı vardır.

-uc-dev-yildiz-akisi.jpg


20. Tüm galaksinin görüntüsünü elde etmek için ışık yılında hıza sahip uzay araçları icat etmemiz gerekmektedir.

uzay.gif


Önerilen İçerik; ''Yıldızlar Hakkında 20 Tuhaf Bilgi!''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
395
374
734
189
72
148
161
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 7
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler :