NeOldu.com

ŞALGAM NEDİR? ŞALGAM SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Şalgam Nedir? Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde sıkça tüketilen ve acı tadıyla bilinen şalgamın faydaları ve bilinmeyen özellikleri hakkında bazı araştırmalar yaptık. Pek çok hastalığı adeta şifası olan şalgam ile ilgili ayrıntı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Giriş 25 Aralık 2015 Cuma 08:57 / Güncelleme 06 Şubat 2020 Perşembe 09:05

Şalgam Nedir?

Güneydoğu ve Akdeniz bölgesine has bir içecek olan şalgam, Çukurova’ya özgü bir içecektir. Turpgiller ailesine ait bir bitkidir. Siyah havuç suyu ile birlikte hazırlanan şalgam suyuna tuz ilave edilir ve mayalanma sürecinden sonra tüketime hazır hale getirilir. Adana’ya özgü bir içecek olan şalgam, Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaygınlaşmış, sıkça tüketilen bir içecektir. Kebap yemeklerinin olmazsa olmazlarından olan şalgam, balık yemeklerinin yanında da sıkça tüketilmektedir. Türkler için vazgeçilmez damak tadı haline gelen şalgam, ülkenin birçok yerinde sokak satıcıları dahil olmak üzere kolayca temin edilmektedir.

şalgam

Kök sebzelerinden biri olan şalgam, ülkemizce sıkça tüketilmektedir. Vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek olan şalgam, genellikle kış aylarında turşularda ve yemeklerin yanında tüketilmektedir. Özellikle balık yemeklerinin yanında tercih edilen şalgam, vücut direncini arttırır ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur. Çoğunlukla kış aylarında tüketilen şalgam, içeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruma sağlayan şalgam, vücut direncini yükselterek sağlığa katkıda bulunmaktadır. Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan şalgamın zengin bir A vitamini deposu olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda C, E,K ve B6 gibi önemli vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. Şalgamın sahip olduğu vitaminlerin yanı sıra magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir ve fosfor gibi birbirinden önemli mineraller içermektedir.

salgam-suyu.jpg


Şalgamın Sağlığa Katkıları

Zengin içeriği sayesinde vücut sağlığına önemli katkılarda bulunan şalgam, kalp hastalıklarından kansere kadar birçok alanda fayda sağlamaktadır. Vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahip olan omega-6 yağları, şalgamın zengin içeriğinde yer almaktadır. Sağlık açısından değerlendirildiğinde oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan şalgam, sindirim sistemi, bağışıklık sistemi ve cilt sağlığına kadar birçok alanda koruma ve direnç sağlamaktadır. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olan şalgam, aynı zamanda göz ve cilt sağlığı üzerinde de önemli etkilere sahiptir. Afrodizyak özelliğine sahip olan şalgam, kalp ve damar sağlığının yanı sıra göz sağlığına önemli katkılarda bulunur. İçeriğindeki önemli mineraller sayesinde stres üzerinde oldukça etkili olan şalgam, sinirleri yatıştırır ve strese karşı koruyucu bir rol oynar.

salgamin-faydalari.jpg


Kanserle Mücadelede Şalgam Etkisi

Güçlü bir antioksidan olan şalgam, kanserle mücadelede etkili rol oynayan sebzeler arasında yer almaktadır. Şalgamın içeriğindeki önemli vitamin ve minerallerin yanı sıra kanserle mücadelede etkili olduğu belirtilen bazı maddelerin yer alması nedeniyle önemli bir sebzedir. Yapılan araştırmalar sonucunda şalgamın içerisinde bulunan gliknozolit maddesinin karaciğer üzerindeki toksinler ve kanser hücreleri üzerinde oldukça etkili olduğu belirtilmiştir. Gliknozolit maddesi kanser hücrelerinin yayılmasını önleyici bir rol oynarken aynı zamanda tümörlerin büyümesini önlediği bilinmektedir. Şalgamın antioksidan özelliği birçok hastalık karşısında koruyucu bir rol oynarken aynı zamanda kansere neden olduğu bilinen serbest radikallere karşı korur ve direnç sağlar.

 

salgam-ve-bagisiklik-sistemi.jpg


Şalgamın Bağışıklık Sistemine Katkıları

Bağışıklık sistemi üzerinde oldukça önemli olan vitamin ve mineraller vücut direncini arttırarak hastalıklar karşısından önemli bir koruma sağlamaktadır. A, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan şalgam, antioksidan özelliği ile birleştiğinde bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Şalgamdaki antioksidan özelliği serbest radikallere karşı önemli bir direnç sağlayarak vücut için zararlı olan serbest radikalleri ortadan kaldırmaktadır. Zengin içeriği sayesinde hücre yenileme özelliği olan şalgam, hasarlı hücrelerin onarılmasını sağlarken hücre sayısının artısına yardımcı olmaktadır. Hücre sağlığının yanı sıra DNA hasarlarının giderilmesine yardımcı olur ve bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan tüm alanlarda fayda sağlar. Genellikle kış aylarında tüketilen şalgam, soğuk algınlığı gibi bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı etkili bir koruma ve direnç sağlar. Vücut direncinin artmasını sağlayarak kış aylarında sıkça rastladığımız grip ve benzeri hastalar üzerinde oldukça etkilidir.

salgam-ve-sindirim-sistemi.jpg


Şalgamın Sindirim Sistemine Katkıları

Laktik asit içeren şalgam, sindirim sistemi açısından oldukça önemli bir sebzedir. Sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunan şalgam aynı zamanda mide ve karaciğer sağlığına önemi katkılarda bulunur. Sindirim sistemi için önemli lifler içeren şalgam, sindirim sistemini destekleyici niteliktedir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre şalgamın içerisinde bulunan bazı bileşen ve elementler sindirim sistemi üzerinde bulunan bakteri ve enfeksiyonlara karşı etkili bir koruma ve direnç sağlamaktadır. özelliği bulunan şalgam, mafsal şişlikleri önler ve böbrek taşının düşmesine yardımcı olur.

şalgam


Şalgam ve Kalp Sağlığı

Kalp sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan şalgam, anti-inflamatuar özelliği sayesinde kalp krizine karşı etkili bir koruma ve direnç sağlar. Kalp krizi riskinin yanı sıra kalbi etkileyen kolesterol gibi hastalıklara karşı koruma ve direnç sağlayarak kalp sağlığına katkıda bulunur.

salgamin-sagliga-katkilari.jpg


Şalgam Suyunun Faydaları

 • Karaciğer ve mesane sorunlarına iyi gelir.
 • Bronşları açar, astım ataklarını azaltır.
 • Kilo vermeye yardımcı olur.
 • Sinir sistemini güçlendirir, stresi giderir.
 • Cilt sorunlarına iyi gelir.
 • Akne tedavisinde etkili sonuçlar verir.
 • Anemi hastalığına iyi gelir.
 • Felç ve inme riskini azaltır.
 • Kemik sağlığını korur.
 • Kan pıhtılaşmasına engel olur.
 • Kılcal damar sağlığını korur ve kanamalara karşı güçlendirir.

şalgam suyunun faydaları

Önerilen İçerik;

 Doğada Zaman Geçirmek İçin 13 Büyük Neden

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
2
1
7
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.