NeOldu.com

HERKESİN ÇÖZMESİ GEREKEN DETAYLI RENK KÖRLÜĞÜ TESTLERİ

Herkesin Çözmesi Gereken Detaylı Renk Körlüğü Testleri

Günümüzde sıkça rastlanan bir rahatsızlık olan renk körlüğü çeşitli testlerle anlaşılabilir. İşte renk körlüğü testleri hakkında her şey...

Giriş 01 Mart 2019 Cuma 15:42 / Güncelleme 23 Şubat 2023 Perşembe 09:00

Renk Körlüğü Testleri

Bir rengin tonlarını ayırt edememe durumu sonucunda meydana gelen renk körlüğü, çeşitli testler ile anlaşılabilir. Detaylı renk körlüğü testleri hakkında bazı araştırmalar yaptık. Renk körlerinin çoğu resmi siyah veya beyaz gördüğünü biliyor muydunuz? Renk körlüğü testi sayı halinde sizler için bu içeriğimizde maddeler halinde derledik.

İşte rahatsızlığını ortaya çıkartacak renk körlüğü testleri;

1. Aşağıda yer alan resimde hangi sayıyı görüyorsunuz? Eğer o sayıyı 74 olarak görüyorsanız herhangi bir renk körlüğünüz yoktur emin olabilirsiniz. Eğer 74 sayısı haricinde farklı bir sayı görüyorsanız veya hiç sayı görmüyorsanız renk körü olabilirsiniz. Hemen karar vermeyin elbette, testimize devam edebilirsiniz.

Renk Körlüğü Testleri

2. Testlerimize devam ediyoruz. Normal gören bir kişi aşağıda bulunan resimde 8 sayısı rahatlıkla görebilir. Renk seçme sıkıntısı olan kişilerin ise bu sayısı 3 veya hiçbir sayı görmemeleri mümkün.

Renk Körlüğü Testleri

3. Normal gören bir insan aşağıda yer alan resimde rahatlıkla 45 sayısını görebilmektedir. Fakat bu durum renk körlüğüne sahip olan kişiler için değişir. Bu sayıyı 15 veya hiç görmüyorsanız renk körü olma riskiniz bulunmaktadır.

Renk Körlüğü Testleri

4. Normal gören bir kişi bu resim 5 sayısını rahatlıkla görebilmektedir. Renk körü olan bir kişi bu resimde herhangi bir sayı göremez.

Renk Körlüğü Testleri

5. Bu sefer farklı bir yöntem deniyoruz. Renk körü değilseniz bu resimde hiçbir şey göremezsiniz. Fakat renk körü olan kişiler bu resimde 5 sayısını görebilmektedirler.

Renk Körlüğü Testleri

6. Aşağıda yer alan resimlerde hangi sayıları görüyorsunuz? Normal görenler resimde yer alan sayıları rahatlıkla görebilmektedir. Fakat renk körü olan kişilerin herhangi bir sayı görmeleri mümkün değildir.

Renk Körlüğü Testleri

7. Renk körlüğüne sahip olan kişilerin bu resimde 45 sayısını görmesi gayet mümkündür. Fakat normal görenler resimde herhangi bir sayı görmemektedir.

Renk Körlüğü Testleri

8. Normal görenler aşağıdaki resim de 26 sayısını görebilmektedir. Fakat renk körü olan kişilerin aşağıda gördüğü sayılar ayrı bir şekilde 2 ve 62'dır. Çok şaşırtıcı öyle değil mi?

Renk Körlüğü Testleri

Renk Körlüğü Nedir?

Görme merkezinde özel pigment moleküllerinin olmaması ya da olması gerekenden daha az oluşunu renk körlüğü olarak adlandırılmaktadır. Bu eksiklik nedeniyle birçok rengi ayırt edememe durumu yaşanmaktadır. Kadınlarda yüzde 0,6–0,8 oranında rastlanmaktadır. Erkekler de ise bu oran yaklaşık yüzde 10'dur. Daltonizmde kırmızı, yeşil ve mavi renklerinden birini ya da birkaçını ayırt edemezler. Genel olarak renk körlüğü kırmızı ve yeşili ayırt edememe durumudur fakat bazı kişilerde mavi rengi de ayırt edememe görülmektedir. Tam renk körlüğüne genel olarak çok sık rastlanmamaktadır.

Renk Körlüğü Testleri

Renk körlüğü, bir rengin tonlarını ayırt edememe durumu gibi hafif şekilde de olabilir fakat şiddetli olarak hiçbir rengi ayıramayacak kadar da olabilir. Nadiren tüm renkleri ayırt edememe durumu da yaşanmaktadır. Bu kişiler sadece siyah ve beyaz olarak görmektedirler. Normal renk görme özelliğine sahip kişiler diğer tüm renkleri görmek için üç spektral rengi yani kırmızı, yeşil ve maviyi karıştırır. Retinada bulunan duyu hücreleri, yani koni hücreleri bundan sorumludur. Bu hücreler gün boyu çalışmaktadırlar.

Benzer İçerik Önerileri
Renk Körlüğü Hakkında Bilinmeyenler Renk Körlüğünü Sadece Erkekler Yaşıyor
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
217
191
109
119
306
116
97
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 13
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.