NeOldu.com

RAŞİTİZM NEDİR? RAŞİTİZM NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Raşitizm Nedir? Raşitizm Nedenleri ve Tedavisi

Gelişim bozukluklarına sebebiyet veren ve birçok probleme yol açan raşitizmin nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Giriş 27 Kasım 2015 Cuma 14:59 / Güncelleme 24 Ocak 2023 Salı 09:00

Çocuklarda görülen kemik rahatsızlıklarından birisi olan raşitizm, genellikle D vitamini eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Kemiklerin yumuşamasına ve zayıflamasına neden olan bu hastalık hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizde yer verdik. Yazımızda raşitizm nedir, nedenleri ve belirtileri nelerdir, genetik mi ve tedavisi nasıldır gibi soruların cevabını bulabilirsiniz.

İşte raşitizm hakkında tüm bilinenler...

Raşitizm Nedir?

Raşitizm

Omurga, kol, bacak kemiklerinde görülen ve şekil bozukluklarına neden olan kemik hastalığına raşitizm denilmektedir. Günümüzde sıklıkla görülmemektedir fakat bazı risk faktörleri yüzünden hala karşımıza çıkan bir hastalıktır.

Bu hastalık genellikle 6 ay ve 18 aylık bebeklerde görülmektedir. Çoğu zaman D vitamini eksikliği nedeniyle ortaya çıkan raşitizm, ebeveynlerin çocuklarını güneşe çıkartmaması yüzünden ortaya çıkmaktadır. Tedavisi ise bu eksikliğin kapatılması şeklindedir.

Raşitizm Nedenleri Nelerdir?

Raşitizm

Raşitizm hastalığı genellikle D vitamini eksikliği yüzünden karşımıza çıkmaktadır. Her çocuğun gün içerisinde bazı vitaminleri alması gerekiyor. Ancak bazı durumlarda D vitamini alımında problem oluyor ve eksiklik yaşanıyor. Bu da raşitizm hastalığının oluşmasına neden oluyor.

Bunların dışında raşitizm bağırsak ve böbrek hastalıkları, genetik faktörler ve güneş görmemek yüzünden de ortaya çıkmaktadır. Tüm bu durumlar alınan D vitamininin eksik olmasına neden olmaktadır.

Raşitizm Belirtileri Nelerdir?

Raşitizm

Raşitizm hastalığı birkaç belirtiyle kendisini göstermektedir. Bunlar çarpık bacaklar, motor becerilerinde gecikme, huysuzluk, iştahsızlık, omurga, diş yapısında bozukluklar, aşırı terleme, kabızlık, ishal, kaslarda güçsüzlük, kafatasının gövdeye göre büyük olması, pelvis ve bacaklarda ağrıdır.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler raşitizm hastalığında en çok görülen bulgulardır. Bu belirtilerden birkaçını çocuğunuzda görüyorsanız raşitizm hastalığından şüphelenmeniz gerekir. Bu durumda teşhis ve tedavi için bir an önce doktora gitmelisiniz.

Raşitizm Tanısı

Raşitizm

Raşitizmin tespit edilmesi için bazı testler gerekmektedir. Bu testler teşhis koyulması için yapılmaktadır. Doktorunuz raşitizm tespiti için kemik filmi, kan tahlili, kalsiyum ölçümü, fosfor ölçümü ve ALP ölçümü gibi testleri sizden isteyebilir.

Bu testlerin sonucuna ve fiziksel muayeneye göre doktorunuz çocuğunuzda raşitizm problemi olup olmadığını teşhis edecektir. Ayrıca çocuğunuzda gördüğünüz belirtileri doktorunuza söylemeniz de tanı koyulmasına yardımcı olacaktır.

Raşitizm Tedavisi

Raşitizm

Raşitizm belirtileri görülen bebeklerde acil müdahale yapılmalıdır. Görülen belirtiler dikkate alınarak tedbir alınmalıdır. Hastalığın ileriye gitmemesi için çözüm sağlanmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır. Raşitizm tedavisi zorlu bir tedavi değildir. Ancak hastanın doktor kontrolüne alınması gerekir.

Bu hastalığa neden olan D vitamini eksikliğinin giderilmesi gerekmektedir. D vitamini eksikliği giderilmesinde uygulanacak yöntem ve doz alımı doktor kontrolü halinde olmalıdır. Aksi takdirde aşırı doz zehirlenmelere sebebiyet verir ve birçok hastalığa yol açar.

Tedavide takviye ağız yolu ile verilmektedir. Bazı hastalarda ise kaslara enjekte edilebilmektedir. Bu tedavide aynı zamanda kalsiyum takviyesi de yapılabilmektedir. Doktor tedavi yöntemini hastanın durumuna ve özelliklerine göre seçecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Osteomalazi Belirtileri ve Tedavisi Osteoartrit Nedenleri ve Tedavisi
Osteoporoz Nedir ve Belirtileri Nelerdir? Halluks Rigidus Nedir?
Romatoid Artrit Belirtileri ve Tedavisi Çölyak Nedenleri ve Tedavisi
Romatizma Belirtileri ve Tedavisi Sedef Romatizması Nedir?

Raşitizm hastalığı geçer mi?

Raşitizm tedavisi zor bir hastalık değildir. Sadece vücudun alamadığı D vitamini ihtiyacını karşılamanız gerekiyor. Ancak burada belirli dozlarla alması büyük önem taşıyor. Doktor kontrolünde raşitizm hastalığını kolay bir şekilde geçirebilirsiniz.

Raşitizm hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Raşitizm hastalığı tedavi edilmediği takdirde büyümeyi yavaşlatır. Bu da bir süre sonra çocuğunuzun diğer çocuklardan daha kısa olmasına neden olur. Ayrıca çocuğunuz yürümeye başladığı zaman bacaklarda eğrilik oluşmaya başlar.

Raşitizm kimlerde görülür?

Raşitizm çoğu zaman D vitamini eksikliği çeken 6-18 aylık çocuklarda görülen bir hastalıktır. Birçok nedeni olsa da raşitizm oluşmasının en büyük sebebi D eksikliğidir. Eğer çocuğunuzda raşitizm olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurmanızı öneririz.

Raşitizm kaç yaşına kadar tedavi edilir?

Raştizm hastalığının tedavi edilme yaşında herhangi bir sınır yoktur. Sadece yaş ilerledikçe verilmesi gereken doz miktarı artmaktadır.

Raşitizm genetik mi?

Raşitizm oluşmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Bunlardan biri de genetik bozukluktur. Genetik bozukluk da raşitizm hastalığının oluşmasında etkilidir. Eğer ailenizde bu hastalığı geçiren birisi varsa çocuğunuzda da oluşma ihtimali vardır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
40
67
22
23
25
30
31
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.