NeOldu.com

RAHİM AĞZI YARASI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Rahim Ağzı Yarası Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Kadınların kabuslarından biri olan rahim ağzı yarasının nedenlerini, belirtilerini, bitkisel çözümünü ve tedavi yöntemlerini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Giriş 12 Kasım 2015 Perşembe 14:21 / Güncelleme 24 Mayıs 2023 Çarşamba 09:16

Rahim ağzı dokusunun iltihaplanması durumunu ifade eden bu rahatsızlık hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizde yer verdik. Yazımızda rahim ağzı yarası nedir, neden olur, nasıl geçer, belirtileri nelerdir ve tedavisi nasıldır gibi soruları yanıtladık.

İşte rahim ağzı yarası hakkında her şey...

Rahim Ağzı Yarası Nedir?

Rahim Ağzı Yarası

Tıptaki diğer adıyla servikal erozyon, aslında bir yara değildir. Rahim ağzı denilen yapı ile vajinanın birleşen ve adet kanamasının dışarı atılmasını sağlayan dokuya rahim ağzı denir. Rahim ağzı iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşur. Dış yapı vajina ile eşdeğerdir. İç yapı ise rahimin devamı olup bir parçasıdır. Vajinanın rengi pembe iken, rahim ağzının rengi ise kırmızıdır.

Rahim ağzı yarası ise dışarıdan görünen rengi pembe olması gerekirken kırmızı olmuş hali demektir. Her ne kadar buna rahim ağzı yarası dense de bu bir yara değildir. Sadece rahim ağzı dokusunun dışarıya taşmasıdır. Her kadında rahim ağzı yarası görülebilir. Özellikle cinsel hayatı olan her kadın rahim ağzı yarası rahatsızlığını yaşayabilir.

Rahim Ağzı Yarasının Belirtileri Nelerdir?

Rahim Ağzı Yarası

Rahim ağzı yarasının belirtileri çok sık görülen belirtiler olduğu için başka bir hastalığın belirtisi de olabilir. Yani kişinin kendinde rahim ağzı yarası olduğunu tespit etmesi oldukça zordur. Rahim ağzı yarası doktor muayenesi ile anlaşılabilir.

Berrak bir akıntı olması, kötü kokulu akıntı, vajinada kaşıntı ve yanma olması, bel ağrısı yaşanması, cinsel ilişkide ağrı olması, idrar yaparken yanma ve ağrı hastalığın göstermiş olduğu belirtilerdir. Bu belirtileri kendinizde gördüğünüz zaman doktora başvurmanızı öneririz.

Rahim Ağzı Yarasının Nedenleri Nelerdir?

Rahim Ağzı Yarası

Rahim ağzı yarasının tedavisinin olumlu yanıt vermesi isteniyorsa öncelikle hastalığın altında yatan nedenleri araştırmak gereklidir. Rahim ağzı yarasına neden basit bir irritan madde ise bu maddeyi kullanmamak çözüm olacaktır. Ancak neden enfeksiyonsa, bu enfeksiyonun tedavi edilmesi rahim ağzı yarası problemini ortadan kaldıracaktır.

Rahim ağzı yarasının oluşma nedenleri sık cinsel ilişki yaşamak, prezervatif üzerindeki kimyasallar, sık vajinal duş yapma, spermisidler, Klamidya, Trikomonas ve Gonore gibi enfeksiyonlardır. Bu nedenler yüzünden rahim ağzı yarası oluşmaktadır.

Rahim Ağzı Yarasının Tanısı Nasıl Konur?

Rahim Ağzı Yarası

Diğer bir adıyla servisit dokuda yaralanan bölgede kan akımının artması sonucu kırmızı bir hal alır. Bu durum muayene sırasında yara gibi görünür. Rahim ağzı tanısı jinekolojik muayene ile tespit edilir. Ancak bazı ek tetkikler de istenebilir.

Biopsi, kolposkopi ve smear testi doktorun isteyebileceği testler arasındadır. Doktor bu testlerin de yapılmasını isteyerek hastalığın altta yatan nedenlerini ortaya çıkarır. Buna göre de bir tedavi süreci izlenir.

Rahim Ağzı Yarası Tedavisi

Rahim Ağzı Yarası

Rahim ağzı yarasının altında yatan sebepler teşhis ve tedavi edildiği halde rahim ağzı yarasında bir gerileme olmamışsa, cerrahi müdahaleler gerekebilir. Kullanılabilecek tedavi yöntemleri koter, kriyoterapi ve lazerdir.

Koter, en sık kullanılan ve en eski yöntemdir. Ancak biraz ağrılı bir yöntem olduğu bilinmelidir. İşlem sırasında kişi ağrı hissedebilir. Lazer yönteminde ise lazer ile dokular tahrip edilir. Oldukça avantajlı ve başarılı bir yöntemdir.

Kriyoterapi, koter tedavi yöntemine göre daha avantajlıdır. Koter de hissedilen ağrı bu tedavi yönteminde hissedilmez. Yaşanacak doku tahribatı da bu yöntemde daha kontrollü yaşanır. Çok basit ve 10 dakika süren kısa bir işlemdir.

Rahim Ağzı Yarasından Nasıl Korunuruz?

Rahim Ağzı Yarası

Rahim ağzı yarasından korunmak ya da erken dönemde teşhis edilmesi için birkaç şeyin yapılması gerekiyor. Bunlar yabancı insanlarla cinsel ilişkiye girmemek, yılda bir defa jinekolog muayeneye gitmek, vajinal akıntı varsa doktora görünmek, ilişkiye girdiğiniz birinde bel soğukluğu varsa doktora başvurmak ve kokulu tampon gibi maddeleri kullanmamaya özen göstermektir. Bu önerileri uyguladığınız takdirde rahatsızlıktan korunabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vajinal Akıntı Nedir? Vajinismus Nedenleri ve Tedavisi
Endometrial Polip Teşhisi ve Tedavisi Pelvik İnflamatuar Hastalığı Nedir?
Sistit Nedir ve Neden Olur? Miyom Belirtileri ve Tedavisi
Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi Amenore Nedir?

Rahim ağzı yarası neden oluyor?

Bu hastalığın en sık karşılaşılan nedeni Gonore, Trikomonas ve Klamidya gibi enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar tedavi edilmediği takdirde rahim ağzı yarasına neden olmaktadırlar.

Rahim ağzında yara tehlikeli mi?

Rahim ağzı yarası korkulacak bir hastalık değildir. Bu hastalığın tedavisi oldukça basit ve bir o kadar hızlıdır. Dolayısıyla hastalığın belirtilerini bildiğiniz ve doktora başvurduğunuz sürece hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Rahim ağrı yarası tedavi edilmezse ne olur?

Rahim ağzı yarası tedavi edilmediği takdirde sürekli olarak enfeksiyon üretir. Bunun sonucunda da belirtiler git gide artar. Ayrıca enfeksiyon rahim içine, mesaneye ve tüplere yayılabilir. Uzun dönemde ise kanser oluşumu riski söz konusu olur.

Rahim ağrı yarası kendi kendine geçer mi?

Rahim ağzı yarasının tedavisi hastalığa sebep olan faktörlere göre değişmektedir. Bazı durumlarda yaranın oluşumuna sebep olabilecek doğum kontrol hapları bırakıldığında hastalık kendiliğinden geçmektedir.

Rahim ağzında yara olduğunu nasıl anlarsın?

Bu hastalığa sahip olup olmadığınızı öğrenmek için adet döneminin hemen sonunda ortaya çıkan vajinal akıntılara bakmanız gerekiyor. Bu akıntıların yanında kanama olması, kaşınma görülmesi, vajinada yanma olması, cinsel ilişkinin ağrılı olması, bel ağrısı yaşanması ve idrar yaparken yanma hissedilmesi durumları görülüyorsa rahim ağzında yara vardır.

Her rahim ağrı yarası kanser midir?

Rahim ağzında oluşan yaranın kanser belirtisi olup olmadığını anlamak istiyorsak smear testi yaptırılması gerekiyor. Bu test sonucunda değişim varsa hastadan kolposkopi ve biyopsi gibi daha ileri testler istenir. Bunların sonucuna göre ise kanser olup olmadığı teşhis edilir. Dolayısıyla her rahim ağzı yarası kanser değildir.

Rahimde yara varken cinsel ilişkiye girilir mi?

Rahimde yara varken cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir. Aynı şekilde yara yakma işlemleri sonrasında 4 hafta boyunca havuza ya da denize girmek ve cinsel ilişki yaşamak yasaklanmıştır. Hasta 6-8 hafta içerisinde günlük yaşamına dönebilecektir.

Rahim ağzı yarasına bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir?

Rahim ağzı yarasına iyi gelen birkaç bitkisel ürün de bulunuyor. Bu ürünleri kullanarak da hastalığın tedavi sürecine destek olabilirsiniz. Ceviz yaprağı, Civanperçemi, Kudret narı ve kekik yağı bu bitkisel çözümlerden en çok önerilenleridir. Ancak bu bitkileri doktorun onayı olmadan kullanmamanız gerektiğini hatırlatalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
0
2
7
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.