NeOldu.com

DENİZLERİN TANRISI POSEİDON HAKKINDA 11 İNANILMAZ BİLGİ

Denizlerin Tanrısı Poseidon Hakkında 11 İnanılmaz Bilgi

Denizlerin tanrısı olarak bilinen Poseidon, açgözlü, kötü ve karamsar bir tanrıdır. Bu içeriğimizde Poseidon hakkındaki bilgileri araştırdık.

Giriş 18 Eylül 2019 Çarşamba 10:18 / Güncelleme 22 Haziran 2022 Çarşamba 09:00

Poseidon Hakkında Bilgiler

Olympos tanrıları arasında yer alan Poseidon'un Zeus ve Hades adında iki erkek kardeşi vardır. Zeus aralarından en güçlüsüdür. Poseidon Zeus'un gücünü hep kıskanmıştır. Zeus, gökleri, Poseidon denizleri, Hades ise yeraltını yönetmektedir. Bu içeriğimizde Poseidon hakkında muhteşem bilgileri araştırdık ve derledik.

İşte denizlere hükmeden tanrı olduğuna inanılan Poseidon hakkında bilgiler;

1. Titanlar Savaşı'nda Poseidon kardeşi Hades'le beraber diğer kardeşi olan Zeus'a destek verir. Kylopların Zeus'a şimşeği silah olarak vermeleri sonucunda Zeus savaşı kazanır ve Poseiodon, Hades ve Zeus dünyayı aralarında bölüşmeye başlarlar. Artık Poseidon denizleri, Hades yeraltını, Zeus'ta gökleri yönetecektir.

Poseidon Hakkında Bilgiler

2. Poseidon'un Hades ve Zeus adında iki kardeşi vardır. Poseidon'un sembolü at, balık, boğa, 3 dişli yaba ve yunus balığıdır. Yunan Mitolojisinde Poseidon, keçe saçlı, uzun ve gür sakallı bir adam olarak anlatılır.

Poseidon Hakkında Bilgiler

3. Deniz Tanrısı Poseidon, Ege'de bulunan Eğriboz Adası açıklarında denizin dibinde değerli taşlardan inşa edilmiş bir sarayda yaşıyordu. Poseidon, atlarıyla beraber denizin üzerinde savaş arabası sürüyordu.

Poseidon Hakkında Bilgiler

4. Poseidon, Yunan mitolojisinde atların atası ve koruyucusu olarak bilinir. İnsanlara atları nasıl kullanabileceklerini öğretmiştir. Poseidon'un atlarıyla birlikte sürdüğü savaş arabasına bakılırsa savaş arabacılarının dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Poseidon Hakkında Bilgiler

5. Truva şehrinin surları Poseidon ve Apollo tarafından yapılırken Truva kralı Laemedon verdiği sözü tutmaz ve tanrıları tehdit etmeye başlar. En ufak bir şeye sinirlenen Poseidon kralının bu hareketini görünce deliye döner. Şehre bir deniz canavarı gönderir fakat canavar Herakles tarafından öldürülür ve savaş başlar. Truva Savaşı'nda Poseidon ölümlü kılığına girerek Yunanlıların yanında savaşa katılır.

Poseidon Hakkında Bilgiler

6. Efsaneye göre başkent Atina'nın koruyuculuğunu yapmak ve baş tanrısı olmak için Poseidon ve Athena arasında büyük bir tartışma başlar. Bu konuya çözüm bulmak isteyen tanrılar bir araya gelip karar verirler. Karar ise şudur; Poseidon ve Athena insanlara birer tane hediye verecek. Bu hediyelerden hangisi insanların daha çok işine yararsa Atina onun olacak.

Poseidon Hakkında Bilgiler

7. Poseidon atlarıyla birlikte meydana gelerek 3 dişli yabasını yere vurur ve insanların hiçbir işine yaramayan deniz kuyusunu ortaya çıkarır. Athena ise kendi yarattığı zeytin ağacını insanlara verir ve insanlar Athena'yı seçer. Bu duruma sinirlenen ve yenilgiyi hazmedemeyen Poseidon, Atina'yı tamamen sular altında bırakır.

Poseidon Hakkında Bilgiler

8. Poseidon, Zeus'tan sonraki en güçlü ikinci tanrıydı. Üç dişli yabası ile denizlerin hakimi oydu. Elindeki üç dişli yabayı yere vurduğunda adaları denize gömer, bazı adaları ise denizin üstüne çıkarırdı. Poseidon, gücünün her daim farkında olan bir tanrıydı.

Poseidon Hakkında Bilgiler

9. Zeus Poseidon'dan güçlü olduğu için Poseidon'a sürekli emir verirdi. Bu durumdan hiç hoşnut olmayan Poseidon Zeus'un düşman tanrılarıyla bir araya gelerek Zeus'u zincirletmeye çalışmıştır.

Poseidon Hakkında Bilgiler

10. Yunan mitolojisinde tanrılar ne kadar insanlardan dua alırsa o kadar güçlenirler. Yunanlılar için denizler tanrısı çok önemli bir yere sahiptir. Yunanlılar, adalarda yaşayıp denizcilikle çok fazla uğraştığı için tanrıları Poseidon'a her gün etmiş ve onu güçlendirmişlerdir.

Poseidon Hakkında Bilgiler

11. Sözlükte Poseidon kelimesinin henüz net bir anlamı bulunmasa da en mantıklı açıklama efendi anlamına gelen "Posei", su anlamına gelen "Davon" kelimelerinin birleşmesiyle oluştuğu düşünülmektedir.

Poseidon Hakkında Bilgiler

Benzer İçerik Önerileri
Yunan Tanrılarının İsimleri Nelerdir? Klasik Yunan Mitolojisi ve Tanrılar
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
110
10
143
12
44
30
186
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.