NeOldu.com

PARA BİRİKTİRMEK İÇİN TERCİH EDİLEN 10 PRATİK TAVSİYE

Para Biriktirmek için Tercih Edilen 10 Pratik Tavsiye

Birçok kişi para biriktirme konusunda zorluk çekmektedir. Peki, para biriktirmek için ne gibi yöntemler kullanılmaktadır? İşte, sizlerin de kolayca para biriktirmesine destek olacak pratik bilgiler…

Giriş 12 Kasım 2018 Pazartesi 17:38 / Güncelleme 07 Ağustos 2022 Pazar 08:08

Para biriktirmek birçoğumuzun istediği fakat beceremediği durumlardan biridir. Geleceğinizi garanti altına almak ve gelirinizi etkili bir şekilde artırmak için düzenli olarak para biriktirmeniz gerekir. İleri zamanlarda zenginlik ve rahat bir yaşam için düzenli bir şekilde para biriktirmeniz en doğru seçenek olacaktır. Her ay düzenli olarak para biriktirmek isteyenler için 10 pratik tavsiye önerileri bulunuyor. Bu önerilere uymanız halinde düzenli olarak birikim yapabilirsiniz.

1. Giderlerinizi Kayıt Altına Alın

para biriktirme tavsiyeleri

Para biriktirmek için ilk etapta her ay ne kadar gideriniz olduğunu hesaplayın ve giderlerinizi kayıt altın alın. Bu sayede gereksiz olan gideriniz varsa görme fırsatı bulur ve bu giderinizi düzene sokabilirsiniz.


2. Gereksiz Olan Giderlerinizi Kısın

para biriktirme tavsiyeleri

Aylık giderlerinizi kayıt altında tutarken gereksiz olan giderlerinizi tespit ederek, hayatınızdan çıkartın. Hayatınızda gereksiz gibi görünen olmasa da sizi zora sokmayacak olan harcamaları belirli bir dönem kısıtlayarak para biriktirebilirsiniz.


3. Gereksiz Faturaları Kısın

para biriktirme tavsiyeleri

Para biriktirmek istiyorsanız zorunlu olan faturalar dışında kalan tüm ödemelerinizi kapatmaya çalışın. Abonelikleriniz varsa iptal ettirebilirsiniz. Ücretli olan yayın, gazete, dergi, aktivite gibi etkinliklere bir süre ara verebilirsiniz.


4. Kredi Kartı İle Alışveriş Yapmayın

para biriktirme tavsiyeleri

Alışveriş yapmayı seviyorsanız, kesinlikle kredi kartı kullanmamaya çalışın ve taksit yaptırmaktan kaçının. Kredi kartı kullanmak fazla harcama yapmanıza neden olabilir, özellikle taksit özelliği para biriktirmenizin önünde büyük bir engel olacaktır.


5. Alışveriş Merkezlerine Daha Az Gidin

para biriktirme tavsiyeleri

Alışveriş merkezleri genel olarak sürekli indirimin olduğu mekanlar olduğu için sizi alışveriş yapmaya sevk edecektir. Bu nedenler bu tür yerlere mümkün olduğunca daha az giderek gereksiz alışveriş yapmaktan kaçınmış olursunuz.


6. Evde Yemek Yapın ve Yiyin

para biriktirme tavsiyeleri

Para biriktirmek istiyorsanız dışarıdan yeme alışkanlıklarınızdan vazgeçin ve evde yemek yapmayı tercih edin. Genel olarak mevsimlik ürünler tüketerek daha ucuza yemek yapabilir ve bu sayede birikim yapma fırsatı bulabilirsiniz. Evde kolay yapılan yemekler için "Yapması ve Yemesi Kolay Pratik Yemekler" sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


7. Eski Kıyafetlerinizi Farklı Kombinlerle Deneyin

para biriktirme tavsiyeleri

Yeni kıyafete moda diye sürekli para yatırmayın, eski kıyafetlerinizi farklı şekilde tasarlayarak kombin yapabilirsiniz. Ayrıca 2. el kıyafet alarak yada arkadaşlarınız ile değiş tokuş yaparak kıyafete daha az para harcamış olursunuz.


8. Açken Alışverişe Çıkmayın

para biriktirme tavsiyeleri

Yapılan araştırmalara göre açken yapılan alışverişlerde daha fazla para harcandığı tespit edilmiştir. Aç olarak çıktığınız alışverişlerde ihtiyacınızdan daha fazla ve gereksiz ürün alma ihtiyacı duyarsınız. Bu nedenler tok karnı alışveriş yapmayı tercih etmeniz gerekir.


9. Kumbara Bulundurun

para biriktirme tavsiyeleri

Evde para biriktirmenin yöntemlerinden bir tanesi de evde kumbara bulundurmak. Gün içinde arta kalan bozuk paraları sürekli olarak kumbaraya atarak yada her gün kedinize bir limit belirleyerek bu parayı kumbaraya atarak ay sonu iyi bir birikim yapabilirsiniz.


10. Hayal Kurun

para-biriktirme-tavsiyeleri-010.jpg

Para biriktirmekte zorlanıyorsanız, hayal kurarak para biriktirme yöntemini deneyin. Birikiminiz ile yapacaklarınızı hayal ederek kendinizi motive edebilirsiniz.


Önerilen İçerik: Günlük Hayatta Tasarrufun Altın Kuralları

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
26
5
8
4
1
3
5
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.