NeOldu.com

İNSANLARI ÜRPERTEN OKYANUSLAR HAKKINDA 15 ŞAŞIRTICI BİLGİ

İnsanları Ürperten Okyanuslar Hakkında 15 Şaşırtıcı Bilgi

Dünyanın çok büyük bir kısmı okyanuslardan oluşur. Genellikle insanları ürperten okyanuslar hakkında ne kadar bilgilisiniz? İşte okyanuslar hakkında bilgi.

Giriş 17 Ağustos 2017 Perşembe 13:43 / Güncelleme 24 Ocak 2023 Salı 09:00

Okyanuslar Hakkında Bilgiler

Okyanusların sırları yüz yıllar boyunca bilim insanlarını araştırmaya sevk etmiştir. Okyanusların derinlikleri, karanlık dünyası, yaşayan canlıların türleri ve bunun gibi milyonlarca soru işareti bu araştırmaları zorunlu kılmıştır. Her ne kadar araştırma yapılmış olsa da okyanuslarla ilgili derinlerde gizli keşfedilmemiş bilgiler bulunuyor. Bu içeriğimizde okyanuslar hakkında bazı bilgilere ve ürpertici gerçeklere yer vereceğiz.

İşte dünyanın büyük çoğunluğu okyanuslar hakkında bilmeniz gereken gerçekler;

1. Okyanuslardaki Karanlık

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Işık okyanus yüzeyinden sadece 200 metre kadar derinliğe inebilir. Okyanuslardaki 200 metreden sonraki derinliklerde karanlık hakimdir.

2. Okyanus Keşifleri

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanusların hala %95'i keşfedilmemiştir. Araştırmalar sürekli devam etse de okyanusların büyüklüğü nedeniyle henüz daha %5'i keşfedilebilmiştir.

3. Okyanusta Basınç

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanuslarda araştırma yapmayı engelleyen en önemli faktörlerden biri de suyun basıncıdır. Çünkü derinliklerde balık adamların yüzebilmeleri mümkün değildir. Teknoloji geliştikçe özel keşif araçları üretilmektedir ancak yeterli değildir.

4. Okyanus Canlıdır

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanusta yer alan bitkiler, resifler, mercanlar canlıdır.

5. Virüsler

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanuslar canlı bakteriler ile doludur. İçerisinde virüsler ve bakteriler barındırır. Birçoğu zararsızdır. Ancak okyanusta masum olmayan bakteri ve virüsler de vardır. Hepatit gibi enfeksiyonlara neden olabilirler.

6. Çöpler

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanuslarda milyonlarca ton çöp ve atık bulunmaktadır. Zararlı bakterilerin artmasına en çok da bu çöp ve atıklar neden olur. Doğada her yerde olduğu gibi okyanusları da kirleten tek canlı insanlardır.

7. Ses

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanus sessiz değildir. Ürkütücü seslere sahiptir. Bilim insanları bu ürkütücü seslerin kaynağını sürekli araştırmaktadırlar. Derinlere indikçe sesler daha bir ürpertici hale gelir.

8. Gelgitler

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanuslardaki gelgit ve dalgaları enerjiye çevirebilmeyi dünya genelinde başarabilseydik, tüm dünyanın 5 katı kadar daha fazla enerjiyi çevre dostu bir şekilde üretebilirdik.

9. Hazine

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanuslar 20 milyon tondan fazla altın içerir. Bu altınlar filmlerdeki ve bu fotoğraftaki gibi hazinelerden ibaret değildir. Ancak okyanuslardan altın elde edilebilmesinin maliyetleri oldukça yüksektir.

10. Ölüm

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Bilindiğinin aksine köpek balıkları okyanustaki bazı canlılara göre daha az ölümcüldür. Örneğin deniz anaları her yıl köpek balıklarının öldürdüğü insan sayısından çok daha fazla insanı öldürmektedir.

11. Yaşayan Türler

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanusta yaşayan canlıların %86'sı hala keşfedilememiştir.

12. Devlerin Ana Vatanı

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanusta keşfedilememiş dev yaratıklar olduğu efsanelerde yer alır. Örneğin dev kalamarların olduğuna inanılırdı. Bilim insanları başlarda bunun gerçek olmadığını düşünüyorlardı. Ancak 2013 yılında yapılan bir keşifte dev kalamarların görüntülerine ulaşılmıştır.

13. ABD

Okyanuslar Hakkında Bilgi

ABD 64 milyon kilo sinir gazı, kara mayınları, 400.000 bomba, 500 tondan fazla radyoaktif atığı okyanusa bıraktığını itiraf etmiştir.

14. Nefes Almamızı Sağlıyor

Okyanuslar Hakkında Bilgi

Okyanus nefes aldığımız oksijenin yaklaşık %70'ini üretmektedir.

15. Artık Daha Ölümcül

Okyanuslar Hakkında Bilgi

İnsanların doğaya zarar vermesiyle birlikte okyanuslar da bu zalimlikten maalesef nasibini almış durumdadır. Okyanuslarımızdaki PH hızla azalmaktadır. 1751 yılından bu yana okyanuslar %30 daha fazla asidik hale gelmiştir.

Benzer İçerik Önerileri
Atlas-Atlantik Okyanusu Hakkında Bilgiler ve Özellikleri Okyanusun Korkunç Yüzü Katil Balinalar Hakkında Bilgiler
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
942
209
457
194
541
121
159
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.