NeOldu.com

ÖLMEDEN ÖNCE HERKESİN İZLEMESİ GEREKEN EN İYİ FİLMLER

Ölmeden Önce Herkesin İzlemesi Gereken En İyi Filmler

Sinema severlerin ölmeden önce mutlaka izlemesi gereken en iyi filmleri bu içeriğimizde bir araya getirdik. İşte tüm zamanların en iyi film tavsiyeleri...

Giriş 19 Eylül 2017 Salı 16:43 / Güncelleme 25 Eylül 2021 Cumartesi 07:30

Sinema severlerin en çok aradığı ve merak ettiği konuların başında “mutlaka izlenmesi gereken filmler” ve “ölmeden önce izlenmesi gereken filmler" gelmektedir. Bu içeriğimizde sinema dünyasını kasıp kavuran en iyi film önerileri yer alıyor. 30 farklı filmin olduğu listede aksiyon, macera, bilim kurgu, korku, gerilim ve dram türlerinde yapımları bulacaksınız. Listemizdeki filmleri hayatınız boyunca muhakkak en az bir defa izlemelisiniz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler

İşte sinema dünyasına damga vuran ve kesinlikle izlenmesi gereken en iyi 10 film tavsiyesi...

1. Tenet (IMDb 7,6)
2. The Platform (IMDb 7,0)
3. The Martian (IMDb 8,0)
4. Truman Show (IMDb 8,1)
5. Scarface (IMDb 8,3)
6. 3 İdiots (IMDb 8,4)
7. Braveheart (IMDb 8,4)
8. Yeşil Yol (IMDb 8,5)
9. The Pianist (IMDb 8,5)
10. Esaretin Bedeli (IMDb 9,3)

Tenet (2020) – IMDb; 7,6

İzlenmesi Gereken Filmler

Dünyanın kurtuluşunu sağlamak amacıyla zamanın ötesinde bir mücadele veren baş kahramanımız bu casusluk görevini yerine getirebilecek midir? Yeni bir dünya savaşını durdurmak için çalışan casus zorlu görevler sonrasında görevini yerine getirmeye çalışırken Christopher Nolan filmleri için artık klasikleşen zaman kavramı içerisinde kaybolmaması gerekmektedir. İzlenmesi gereken en yeni filmlerden biri olan Tenet kısa sürede yakaladığı seyirci sayısı ile en çok kazanan filmler arasına girmiştir.

Tür; Aksiyon, Bilim kurgu
Yönetmen; Christopher Nolan
Oyuncular; John David Washington, Kenneth Branagh, Robert Pattinson
Fragman

The Platform (2019) – IMDb; 7,0

İzlenmesi Gereken Filmler

Her hücresinde iki mahkumun kaldığı dikey bir hapishanede yemekler hücrelerin tam ortasından geçen bir platformla dağıtılmaktadır. Üst kattakiler istedikleri yemekleri yerken alt katlarda ise tam bir yaşam mücadelesi vardır. Goreng isimli mahkum ise bu hapishanede eşitlik ve adaletli pay dağıtımını sağlamaya çalışacaktır. Netflix filmleri listesinde de yer alan The Platform isimli filmi ölmeden önce kesinlikle izlemelisiniz.

Tür; Bilim kurgu, Korku
Yönetmen; Galder Gaztelu-Urrutia
Oyuncular; Ivan Massagué, Zorion Eguileor, Antonia San Juan
Fragman

Snowpiercer (2013) – IMDb; 7,1

İzlenmesi Gereken Filmler

Karla kaplı ve dondurucu soğukların yaşandığı bir dünya hayal edin. Distopik filmler listesinde yer alan Snowpiercer’de hayat dünyanın etrafında durmadan dönen bir trenin içerisinde geçmektedir. Burada yaşanan sınıf ayrımları ise kuyruk kısmında yaşamaya mahkum edilen halk için oldukça zor bir hal almıştır. Özgürlük savaşı ise kısa süre sonra başlayacaktır.

Tür; Dram, Bilimkurgu
Yönetmen; Bong Joon Ho
Oyuncular; Chris Evans, Jamie Bell, Tilda Swinton
Fragman

Kefernahum (2018) – IMDb; 8,4

İzlenmesi Gereken Filmler

2018 yılının ödüllü filmlerinden olan Kefernahum henüz 12 yaşındayken koca bir delikanlı olan Lübnanlı Zain’in zorluklarla geçen hayatını anlatıyor. Henüz çocuk yaşta haksızlıklara ve yoksuzluğa karşı çıkan Zain kendisine bakmayı dahi reddeden ailesinin evinden çıkar ve sokaklarda hayatta kalma mücadelesi verir. Duygusal bir film olan Kefernahum’u mutlaka izlemelisiniz.

Tür; Dram
Yönetmen; Nadine Labaki
Oyuncular; Zain Al Rafeea, Cedra Izam, Nadine Labaki
Fragman

La La Land (2016) – IMDb; 8,0

İzlenmesi Gereken Filmler

2016 yılının en iyi filmlerinden biri olan La La Land senaryosunda barındırdığı muhteşem aşk hikayesiyle mutlaka izlenmesi gereken filmler listemizde yer alıyor. Her ikisi de sanat düşkünü olan Sebastian ve Mia’nın hayallerinin peşinden koşarken bir anda kendilerini aşkın kollarında bulmaları filmin konusudur. Bu aşk onlara dünyanın en güzel duygularını hissettirse de yavaş yavaş hayallerinden de uzaklaştırmaktadır.

Tür; Müzikal, Romantik
Yönetmen; Damien Chazelle
Oyuncular; Ryan Gosling, Emma Stone, John Legend
Fragman

The Martian (2015) – IMDb; 8,0

İzlenmesi Gereken Filmler

The Martian filminde, Bir uzay görevi için Mars’a giden astronotlar dönecekleri sırada kızıl gezegende büyük bir fırtınaya yakalanırlar. Bu sırada Mark Watney isimli astronot ortadan kaybolur ve öldü sanılarak geride bırakılır. Watney ise hayattadır ve bu kurak gezegende küçük bir uzay üssünde yaşamaya çalışır. The Martian, bilim kurgu severlerin muhakkak izlemesi gereken filmlerden biridir.

Tür; Bilimkurgu
Yönetmen; Ridley Scott
Oyuncular; Matt Damon, Jessica Chastain, Kristen Wiig
Fragman

Kitap Hırsızı (2013) IMDb; 7,6

İzlenmesi Gereken Filmler

Marcus Zusak tarafından yazılan filmin konusu olarak, Death, Liesel Meminger’in, İkinci Dünya Savaşı sırasında dokuz yaşındayken bir Alman çalışan sınıf mahallesinde yetiştirilmesinden başlayan hikayesini anlatıyor. Liesel çok geçmeden kitaplarla öyle bir bağ kurar ki onlarla bir tür aşk ilişkisi yaşamaya başlar. Bir süre sonra da kitap çalmaya ve çaldıklarını da üvey babası ve diğerlerine getirmeye başlar. Death tarafından kaleme alınan roman 2007’de yayınlanmıştır ve halen de gayet başarılı bir biçimde satışı devam etmektedir.

Tür; Dram, Savaş
Yönetmen; Brian Percival
Oyuncular; Geoffrey Rush, Emily Watson, Sophie Nélisse
Fragman

Ejderha Dövmeli Kız (2009) IMDb; 7,8

İzlenmesi Gereken Filmler

İsveçli yazar Stieg Larsson’un Millennium Üçlemesi, tam 41 ülkede 21 milyon satarak rekor kıran, nefes nefese bir roman dizisi. Yayınladığı dönemde kendi topraklarında izlenme rekorları kıran filmin konusu karmaşık gibi dursa da aslında çok basit. Ejderha Dövmeli Kız’da, hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, tam 40 yıl önce kaybolan Harriet Venger’i bulmaya çalışır. Bu süreçte de birkaç cinayeti açığa çıkarır. Filmin başında avcı olan Vanger, filmin sonunda doğru av durumuna düşmüştür. Son dakikasına kadar heyecanın ve gerilimin eksik olmadığı bu filmi henüz izlemediyseniz, hiç vakit kaybetmeyin deriz…

Tür; Suç, Dram, Gizem
Yönetmen; David Fincher
Oyuncular; Rooney Mara, Daniel Craig, Christopher Plummer
Fragman

Benjamin Button'in Tuhaf Hikayesi (2008) IMDb; 7,8

İzlenmesi Gereken Filmler

En iyi aşk filmleri öneri listesinde de yer alan ve sinema severlerin kesinlikle izlemesi gereken yapıtlardan bir tanesi olan Benjamin Button'in Tuhaf Hikayesi, konu olarak daha önce hiç karşılaşmadığınız bir tür. Başrollerinde Brad Pitt, Cate Blanchett ve Tilda Swinton gibi ünlü isimlerin olduğu bu yapım aynı zamanda Oscar ödüllü filmler arasındadır.

Tür; Dram, Fantastik, Romantik
Yönetmen; David Fincher
Oyuncular; Brad Pitt, Cate Blanchett, Julia Ormond
Fragman

Pi'nin Yaşamı (2012) IMDb; 7,9

İzlenmesi Gereken Filmler

Hint filmleri arasında oldukça farklı bir yeri olan filmin başlangıcında Kanadalı bir yazar, Pi Patel’i ziyaret edip onun hayat hikayesini anlatmasını ister. Hayatı maceralarla dolu olan Pi, hikayesini anlatmaya başlar ve olaylar gelişir… Pi Patel’in hikayesinde, Hindistan’daki bir hayvanat bahçesinden Pasifik Okyanus’una uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası ve sonrasında yaşananlar etkileyici bir şekilde anlatılmaktadır. Gemiz kazasının sonrasında Pi’nin bulunduğu filikada yaralı bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı yer alır. Film, bu karmaşık ortamda genç adamın nasıl hayatta kaldığını beyaz perdeye aktarır.

Tür; Macera, Dram, Fantastik
Yönetmen; Ang Lee
Oyuncular; Suraj Sharma, Irrfan Khan, Adil Hussain
Fragman

Milyoner (2008) IMDb; 8,0

İzlenmesi Gereken Filmler

Hayatımızı etkileyen filmlerin birçoğu daha öncesinde yazılmış kitaplardan oluşmaktadır. Milyoner filmi de kitaptan esinlenerek yazılmış ve birçok ödül almış bir film olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödüllü Hint yazar ve diplomat Vikas Swarup'un Q and A adlı kitabından uyarlanan film Mumbai'in fakir mahallesi Dharavi'den genç bir adamın enteresan hikayesi aktarılmaktadır. Jamal, fakir ve öksüz ancak idealist bir çocuktur. En büyük hayali ise Hindistan'ın en ünlü bilgi yarışması programına katılmak ve büyük para ödülünü kazanmaktır. Yarışma programına katılan Jamal’ın soru cevap verme şekli ise filmi izleyen herkesi oldukça şaşırtmaktadır. Dram, aşk, heyecan ve komediyi içerisinde barındıran bu efsane filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür; Dram, Romantik
Yönetmen; Danny Boyle, Loveleen Tandan
Oyuncular; Dev Patel, Freida Pinto, Anil Kapoor
Fragman

Karayip Korsanları Siyah İncinin Laneti (2003) IMDb; 8,0

İzlenmesi Gereken Filmler

Karayip Korsanları serisini duymayanınız yoktur. Kaptan Jack Sparrow'un (Johnny Depp) hafif üçkağıtçı bir karakterdir. Gemisi Siyah İnci’yi en büyük düşmanı Kaptan Barbossa’ya kaptırınca hayatı bir anda değişir. Son yılların en beğenilen filmleri arasında gösterilen Karayip Korsanları filmi, mutlaka izlenmesi gereken yapıtların başında gelir. Serinin diğer filmlerine hiç değinmeye gerek duymuyorum çünkü ilk filmi izlediğinizde diğer filmler çorap söküğü gibi gelecektir zaten…

Tür; Aksiyon, Macera, Fantastik
Yönetmen; Gore Verbinski
Oyuncular; Johnny Depp, Geoffrey Rush, Keira Knightley
Fragman

Kayıp Kız (2014) IMDb; 8,1

İzlenmesi Gereken Filmler

Birçok kişinin ismini duymadığı ancak seyredilmesi gereken filmlerden biri olan Gone Girl, sinema severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt. ben Affleck’in başrolünde bulunduğu filmde, Amerika'nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Ancak, kötü bir olay gerçekleşir ve Amy ortadan kaybolur. Amy geri gelmeyince polis kocası Nick’ten şüphelenmeye başlar.

Tür; Suç, Dram, Gizem
Yönetmen; David Fincher
Oyuncular; Ben Affleck, Rosamund Pike, Neil Patrick Harris
Fragman

Truman Show (1998) IMDb; 8,1

İzlenmesi Gereken Filmler

Üniversitelerde iletişim fakültelerinde önerilen filmlerin başında gelen Truman Show, televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirileri yapan bir yapıt. Filmde, dünyanın en güzel adasında yaşayan ve hiçbir sorunla karşılaşmadan günü bitiren insanları anlatmaktadır. Filmin başrolünde yer alan Truman (Jim Carrey) adada yaşarken ölmüş babasını görür ve bundan emindir ancak babası bir anda ortadan kaybolur. Sonrasında yaşam alanını sorgulamaya başlar. Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden bir tanesi olan Truman Show’u mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Pişman olmayacaksınız.

Tür; Komedi, Dram, Bilim Kurgu
Yönetmen; Peter Weir
Oyuncular; Jim Carrey, Laura Linney, Natascha McElhone
Fragman

V For Vendetta (2005) IMDB; 8,2

İzlenmesi Gereken Filmler

“Fikirler Kurşun Geçirmez” repliği, efsaneler arasına giren yapımı belki de tek cümleyle anlatıyor... Büyük Britinya’da yaşanan olayları anlatan bu etkileyici filmde faşist bir düzenin egemen olduğu çağ ötesi bir olay gelişir. "V" olarak bilinen bir özgürlük savaşçısı baskıcı topluma karşı savaşmak için terörist taktiklerini kullanmaktadır. Bu yolla kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır.

Tür; Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu
Yönetmen; James McTeigue
Oyuncular; Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea
Fragman

Yaralı Yüz (1983) IMDb; 8,3

İzlenmesi Gereken Filmler

Al Paçino’nun en iyi filmleri arasında gösterilen Scarface, gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde yer alabilen bir yapım. 1983 yılında vizyona giren ve o günden itibaren her daim izlenebilme özelliğine sahip bu filmde, Tony Montana isimli Kübalı suçlu, Miami’ye gelip uyuşturucu lordu Robert Loggia’nın emrinde çalışmaya başlar. Montana’nın hırsı ve öfkesi basamakları hızla tırmanıp büyük bir şuç şebekesinin başı olmasını sağlar. Her sahnesinden büyük zevk alacağınız Scarface, mutlaka izlemeniz gerekenler filmlerden bir tanesi olmalıdır.

Tür; Suç, Dram
Yönetmen; Brian De Palma
Oyuncular; Al Pacino, Michelle Pfeiffer, Steven Bauer
Fragman

Kapışma (2000) IMDb; 8,3

İzlenmesi Gereken Filmler

Suç ve aksiyon türünde son yılların en güzel örneklerinden bir tanesi olan Snatch, Londra’nın yer altı suç örgütünde yaşanan iki farklı konuyu ele alır. Bu iki konunun başlangıcı birbiriyle bağlantılı olmasa da sonrasında olaylar öyle bir gelişir ki, bu iki hikaye arapsaçına döner. "Ateşten Kalbe Akıldan Dumana" filmi ile benzerlik gösteren Snatch, hiç tartışmasız izlemeniz gereken filmler listesinde olmalıdır.

Tür; Komedi, Suç
Yönetmen; Guy Ritchie
Oyuncular; Jason Statham, Brad Pitt, Vinnie Jones
Fragman

Rezervuar Köpekleri (1992) IMDb; 8,3

İzlenmesi Gereken Filmler

Dünyaca ünlü yönetmen Quentin Tarantino filmleri arasında efsaneleşen yapıtlarından bir tanesi… Rezervuar Köpekleri! Filmde, Bir grup suçlu, bir mücevher deposunu soyarlar. Polis o kadar çabuk peşlerine düşer ki aralarında bir muhbir olduğundan şüphelenirler. Beklediğiniz klişe soygun filmlerinden oldukça farklı olan bu film, herkesin mutlaka izlemesi gereken filmler listesinde başı çekmelidir.

Tür; Suç, Dram, Gerilim
Yönetmen; Quentin Tarantino
Oyuncular; Harvey Keitel, Tim Roth, Michael Madsen
Fragman

3 Ahmak (2009) IMDb; 8,4

İzlenmesi Gereken Filmler

En İyi Aamir Khan Filmleri arasında yer alan 3 Ahmak filmi, Hindistan'ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatmaktadır. Filmde, sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşının yaşadıkları detaylı bir şekilde yer bulmaktadır. Dramı en güzel şekilde aktaran bu film, aslında bir öğretici film pozisyonunda yer almaktadır.

Tür; Komedi, Dram
Yönetmen; Rajkumar Hirani
Oyuncular; Aamir Khan, Madhavan, Kareena Kapoor
Fragman

Cesur Yürek (1995) IMDb; 8,4

İzlenmesi Gereken Filmler

Cesur Yürek, en iyi savaş filmleri listesinde de yer alan harika bir yapım. Hayatınız boyunca mutlaka izlemeniz gereken Braveheart, aynı zamanda Oscar ödülü almış bir yapıt. Filmin konusunda ise; 13. yy’da İngilizler İskoçya’da egemenlik kurmuşlardır ve İskoç kadınları ile gecelik ilişkilere girme hakkında sahiptir. Kahramanımız William Wallace’nin eşi İngiliz birlikleri tarafından öldürülür ve Wallace intikam almak için attığı adımlar büyük bir özgürlük savaşına neden olur.

Tür; Biyografi, Dram, Tarihi
Yönetmen; Mel Gibson
Oyuncular; Mel Gibson, Sophie Marceau, Catherine McCormack
Fragman

Yeşil Yol (1999) IMDb; 8,5

İzlenmesi Gereken Filmler

Gözyaşlarınızı silmek için yanınıza peçete vb. şeyleri almaya ihtiyaç duyacağınız bir film. Öyle ki, John Coffey kadında olsanız erkekte olsanız sizin gözünüzden eminiz ki yaş getirecektir. John Coffey, doğaüstü güçlere sahip bir mahkumdur. Tom Hanks ise bu hapishanede görevlidir. Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Hasta olan Edgecomb'un Coffey'in güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar gelişmeye başlar ve sonraki süreçte bu iri adama karşı olan olumsuz görüşler ortadan kalkar.

Tür; Suç, Dram, Fantastik
Yönetmen; Frank Darabont
Oyuncular; Tom Hanks, Michael Clarke Duncan, David Morse
Fragman

Piyanist (2002) IMDb; 8,5

İzlenmesi Gereken Filmler

Ana karakterimiz Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşında genç ve popüler bir piyanisttir. Oldukça yetenekli olan baş karakterimiz, savaşla gelen yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. Burada tanıdığı düşman askerlerden bir tanesi onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Bu kurtarışı gerçekleştiren bir Alman subayıdır ve Szpilman savaşta hayatta kalmayı bu subay sayesinde başarır. İkinci dünya savaşını çok etkileyici bir biçimde anlatan bu filmde, bir an olsun ekranın başından ayrılmayacaksınız.

Tür; Biyografi, Dram, Müzik
Yönetmen; Roman Polanski
Oyuncular; Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox
Fragman

Zincirsiz (2012) - IMDb; 8,5

İzlenmesi Gereken Filmler

Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl öncesini anlatan bu film tam olarak bir kesişmeyle başlar. Bu kesişmede köle durumunda olan Django ile Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz’un kesişmesidir. Django’nun tek hedefi, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varmaktır ve özgürlüğü karşısında da Brittle kardeşleri kendisine getirme sözünü vermektedir. İşler tam istedikleri gibi gider ve anlaşma verilen sözler ışığında sağlanır. Gelişen olay neticesinde Schultz ve Django birbirlerinden ayrılamaz. Bu iki karakter yaşanan olayların ardından Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler…

Tür; Dram, Vahşi Batı
Yönetmen; Quentin Tarantino
Oyuncular; Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio
Fragman

Leon (1994) IMDb; 8,6

İzlenmesi Gereken Filmler

Kusursuz bir katil ve onun zayıf noktasını bilen 12 yaşındaki bir kız… Mathilda, New York'ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon'un kaldığı daireye saklanır. Sonrasında ise intikam almak için LEON’dan destek alır. İzlediğinizde etkisinden çıkamayacağınız harika film izlemek istiyorsanız Leon filmi kesinlikle tercih edilesi bir yapım.

Tür; Suç, Dram, Gerilim
Yönetmen; Luc Besson
Oyuncular; Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
Fragman

Hayat Güzeldir (1999) IMDb; 8,6

İzlenmesi Gereken Filmler

Milyonlarca insanın öldüğü ikinci dünya savaşından birkaç yıl öncesinde geçen hikayemizde ana karakter Guido dünyalar güzeli Dora’ya vurulur. Birçok engelle karşılaşılsa da sonunda evlilikleri mutlu son olur. Tam her şey tamam derken savaş çıkar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir. Filmin en can alıcı noktalarından bir tanesi de bu sahnedir. İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umut ışığı olduğunu adında olduğu gibi, içeriğinde de barındırıyor.

Tür; Komedi, Dram, Romantik
Yönetmen; Roberto Benigni
Oyuncular; Roberto Benigni, Horst Buchholz, Marisa Paredes
Fragman

Yıldızlararası (2014) IMDb; 8,6

İzlenmesi Gereken Filmler

Son dönemin en güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Interstallar, adeta beyin yakan bir film. İzlenmesi tavsiye edilen filmlerden biri olan Yıldızlararası’nda, dünya üzerinde yaşam sona ermektedir. Bir grup araştırmacı yeni yaşam yerleri keşfetmek için çok önemli bir görev üstlenerek bulunduğumuz galaksinin çok ötesine gitmeye karar verir. Başrolde yer alan Matthew McConaughey (Cooper) mısır tarlasında çalışan ve iki çocuğuna bakan bir babadır. Bir gün karşısına beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir.

Tür; Macera, Bilim Kurgu, Dram
Yönetmen; Christopher Nolan
Oyuncular; Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Michael Caine
Fragman

Forrest Gump (1994) IMDb; 8,8

İzlenmesi Gereken Filmler

İzleyeceğiniz filmler arasında belki de sizi en çok etkileyecek filmlerin başında gelecek bir film Forrest Gump… Forrest, doğuştan sakat bir çocuktur. Bu sakatlığı onun normal bir insan haline dönme arzusunu köreltememiştir. Bunun tersine tam otuz yıl boyunca inanılmaz zorluklar yaşayan Forrest, sonunda kendisini ülkesinin en sevilen futbol yıldızları arasında görmesini sağlamıştır. Gösterdiği çabalar sadece bununla kalmamış ve Vietnam Savaşı'ndan bir kahraman olarak dönmüştür. Hatta ve hatta Beyaz Saray'da şeref madalyası almayı başarmıştır. Mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında sıralamalı bir liste yapmış olsaydım Forrest Gump’ı ilk sıraya koyardım.

Tür; Dram, Romantik
Yönetmen; Robert Zemeckis
Oyuncular; Tom Hanks, Gary Sinise, Robin Wright
Fragman

Schinler'in Listesi (1993) IMDb; 8,9

İzlenmesi Gereken Filmler

Tam yedi dalda Akademi ödülü kazanan Schindler'in Listesi, En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere pek çok kez ödülle onurlandırıldı. Film soykırım zamanında 1100'den fazla Yahudi'nin hayatını kurtaran Nazi Partisi'ne üye, çapkın ve savaş yanlısı olan esrarengiz Oscar Schindler'in tarihten hiçbir zaman silinmeyecek olan gerçek hikayesini anlatıyor.

Tür; Biyografi, Dram, Savaş
Yönetmen; Steven Spielberg
Oyuncular; Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes
Fragman

BATMAN; Kara Şövalye (2008) IMDb; 9,0

İzlenmesi Gereken Filmler

Nolan kardeşlerin senaryosunu yazdığı en iyi aksiyon filmlerinden bir tanesi olan Kara Şövalye, DC Evreni’nde bulunan harika bir yapıt. Gotham City’nin koruyucusu Batman, filmde Joker’e karşı mücadele verir. Tabi, bu durum hiç basit olmayacaktır. Joker, Gotham şehrinin görebileceği en büyük düşmanlardandır. Her anı aksiyon dolu Kara Şövalye, mutlaka izlemeniz gereken filmler listenizde yer almalıdır.

Tür; Aksiyon, Suç, Dram
Yönetmen; Christopher Nolan
Oyuncular; Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart
Fragman

Esaratin Bedeli (1994) IMDb; 9,3

İzlenmesi Gereken Filmler

Stephen King imzasıyla 7 dalda Oscar adaylığı olan Shawsank Hapishanesi; genç ve zeki bir bankacı olan Andy Dufresne (Tim Robbins), karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır. Her ne kadar suçsuz olduğunu belirtse de mahkeme sonucunda hapishaneye atılır. Hayatının belki de en korkunç ortamına düşen Dufrense, burada birçok olumsuz olayla karşılaşır. Tüm bu yaşananlara pozitif düşünceyle bakan Andy bir şekilde hayatta kalmayı başarır ve kendisine yeni dostlar edinmeye başlar. En iyi arkadaşı ise Red (Morgan Freeman) olmuştur. Red hapishane hayatında Andy'e birçok konuda yardımcı olur. Andy ise Red'in hayata bakış açısını tamamen değiştirecektir. Yüksek IMDb puanı ve eşsiz senaryosuyla dikkat çeken Esaretin Bedeli ölmeden önce kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir.

Tür; Dram
Yönetmen; Frank Darabont
Oyuncular; Tim Robbins, Morgan Freeman, Bob Gunton
Fragman

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1358
629
523
71
209
113
707
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 5
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.