NeOldu.com

MUTLAKA İZLENMESİ GEREKEN FİLMLER - FİLM ÖNERİLERİ LİSTENİZDE OLMASI GEREKEN EN İYİ FİLMLER

Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler - Film Önerileri Listenizde Olması Gereken En İyi Filmler

Bazı filmler bizi öyle derinden etkiler ki, herkesin o filmleri bir gün kesinlikle izlemesini isteriz. Sizlerin favori filmlerinizi bilmemiz imkansız ama mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında size yol gösterebiliriz.

Giriş 19 Eylül 2017 Salı 16:43 / Güncelleme 16 Ekim 2020 Cuma 08:30

IMDB Puanı Yüksek Mutlaka İzlenmesi Gereken En İyi Film Önerileri

Sinema severlerin en çok aradığı ve merak ettiği konuların başında “Mutlaka izlenmesi gereken filmler” ve “Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler" gelmektedir. Herkes hayatında bir kez olsun internet üzerinden film önerileri ararken bu tarz aramaları gerçekleştirmiştir. İşte, abartılı bir tabir kullanmak gerekirse, ölmeden önce kesinlikle izlenmesi gereken filmler…

İzlenmesi Gereken Filmler;


24. Kitap Hırsızı (2013) IMDb: 7,6

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Marcus Zusak tarafından yazılan filmin konusu olarak, Death, Liesel Meminger’in, İkinci Dünya Savaşı sırasında dokuz yaşındayken bir Alman çalışan sınıf mahallesinde yetiştirilmesinden başlayan hikayesini anlatıyor. Liesel çok geçmeden kitaplarla öyle bir bağ kurar ki onlarla bir tür aşk ilişkisi yaşamaya başlar. Bir süre sonra da kitap çalmaya ve çaldıklarını da üvey babası ve diğerlerine getirmeye başlar. Death tarafından kaleme alınan roman 2007’de yayınlanmıştır ve halen de gayet başarılı bir biçimde satışı devam etmektedir.

Tür: Dram, Savaş

FRAGMAN


23. Ejderha Dövmeli Kız (2009) IMDb: 7.8

mutlaka izlemeniz gereken filmler

İsveçli yazar Stieg Larsson’un Millennium Üçlemesi, tam 41 ülkede 21 milyon satarak rekor kıran, nefes nefese bir roman dizisi. Yayınladığı dönemde kendi topraklarında izlenme rekorları kıran filmin konusu karmaşık gibi dursa da aslında çok basit. Ejderha Dövmeli Kız’da, hapse girmek üzere olan gazeteci Mikael Blomkvist ile ona yardım eden gizemli, asosyal, uyumsuz, dövmeli hacker kız Lisbeth Salander, tam 40 yıl önce kaybolan Harriet Venger’i bulmaya çalışır. Bu süreçte de birkaç cinayeti açığa çıkarır. Filmin başında avcı olan Vanger, filmin sonunda doğru av durumuna düşmüştür. Son dakikasına kadar heyecanın ve gerilimin eksik olmadığı bu filmi henüz izlemediyseniz, hiç vakit kaybetmeyin deriz…

Tür: Suç, Dram, Gizem

FRAGMAN


22. Benjamin Button'in Tuhaf Hikayesi (2008) IMDb: 7.8

mutlaka izlemeniz gereken filmler

En iyi aşk filmleri öneri listesinde de yer alan ve sinema severlerin kesinlikle izlemesi gereken yapıtlardan bir tanesi olan Benjamin Button'in Tuhaf Hikayesi, konu olarak daha önce hiç karşılaşmadığınız bir tür. Başrollerinde Brad Pitt, Cate Blanchett ve Tilda Swinton gibi ünlü isimlerin olduğu bu yapım aynı zamanda Oscar ödüllü filmler arasındadır.

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Fragman


21. Pi'nin Yaşamı (2012) IMDb: 7.9

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Yann Martel'in en çok satan ve aynı isme sahip olan kitabından esinlenen bu güzel film, bir hayvan bakıcısı ve genç oğlunu merkezine alan sihirli bir macera öyküsünü anlatmaktadır.

Hint filmleri arasında oldukça farklı bir yeri olan filmin başlangıcında Kanadalı bir yazar, Pi Patel’i ziyaret edip onun hayat hikayesini anlatmasını ister. Hayatı maceralarla dolu olan Pi, hikayesini anlatmaya başlar ve olaylar gelişir… Pi Patel’in hikayesinde, Hindistan’daki bir hayvanat bahçesinden Pasifik Okyanus’una uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası ve sonrasında yaşananlar etkileyici bir şekilde anlatılmaktadır. Gemiz kazasının sonrasında Pi’nin bulunduğu filikada yaralı bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı yer alır. Film, bu karmaşık ortamda genç adamın nasıl hayatta kaldığını beyaz perdeye aktarır.

Tür: Macera, Dram, Fantastik

FRAGMAN


20. Milyoner (2008) IMDb: 8.0

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Hayatımızı etkileyen filmlerin birçoğu daha öncesinde yazılmış kitaplardan oluşmaktadır. Milyoner filmi de kitaptan esinlenerek yazılmış ve birçok ödül almış bir film olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödüllü Hint yazar ve diplomat Vikas Swarup'un Q and A adlı kitabından uyarlanan film Mumbai'in fakir mahallesi Dharavi'den genç bir adamın enteresan hikayesi aktarılmaktadır. Jamal, fakir ve öksüz ancak idealist bir çocuktur. En büyük hayali ise Hindistan'ın en ünlü bilgi yarışması programına katılmak ve büyük para ödülünü kazanmaktır. Yarışma programına katılan Jamal’ın soru cevap verme şekli ise filmi izleyen herkesi oldukça şaşırtmaktadır. Dram, aşk, heyecan ve komediyi içerisinde barındıran bu efsane filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür: Dram, Romantik

FRAGMAN


19. Karayip Korsanları Siyah İncinin Laneti (2003) IMDb: 8.0

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Karayip Korsanları serisini duymayanınız yoktur. Film’de Kaptan Jack Sparrow'un (Johnny Depp) hafif üçkağıtçı bir karakterdir. Gemisi Siyah İnci’yi en büyük düşmanı Kaptan Barbossa’ya kaptırınca hayatı bir anda değişir. Son yılların en beğenilen filmleri arasında gösterilen Karayip Korsanları, mutlaka izlenmesi gereken yapıtların başında gelir. Seri filmlerine hiç değinmeye gerek duymuyorum. Çünkü ilk filmi izlediğinde diğer filmler çorap söküğü gibi gelecektir zaten…

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Fragman


18. Kayıp Kız (2014) IMDb: 8.1

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Birçok kişinin ismini duymadığı ancak konu bakımından efsane bir film olan Gone Girl, sinema severlerin mutlaka izlemesi gereken bir yapıt. ben Affleck’in başrolünde bulunduğu filmde, Amerika'nın Missouri eyaletlerinden birinde sıcak bir yaz sabahı, Nick ve Amy evliliklerinin beşinci yıl dönümünü kutlamaya hazırlanmaktadırlar. Ancak, kötü bir olay gerçekleşir ve Amy ortadan kaybolur. Amy geri gelmeyince polis kocası Nick’ten şüphelenmeye başlar.

Tür: Suç, Dram, Gizem

Fragman


17. Truman Show (1998) IMDb: 8.1

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Üniversitelerde iletişim fakültelerinde önerilen filmlerin başında gelen Truman Show, televizyon sektörü üzerine yapılan en esaslı eleştirileri yapan bir yapıt. Filmde, dünyanın en güzel adasında yaşayan ve hiçbir sorunla karşılaşmadan günü bitiren insanları anlatmaktadır. Filmin başrolünde yer alan Truman (Jim Carrey) adada yaşarken ölmüş babasını görür ve bundan emindir ancak babası bir anda ortadan kaybolur. Sonrasında yaşam alanını sorgulamaya başlar. Gelmiş geçmiş en iyi filmlerden bir tanesi olan Truman Show’u mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Pişman olmayacaksınız.

Tür: Komedi, Dram, Bilim Kurgu

Fragman


16. V For Vendetta (2005) IMDB: 8.2

mutlaka izlemeniz gereken filmler

En İyi Aksiyon Filmleri sayfasını ziyaret ederek V For Vandetta gibi birçok aksiyon filminin yer aldığı "gelmiş geçmiş en iyi aksiyon filmlerine" ulaşabilirsiniz.

“Fikirler Kurşun Geçirmez” Filmi belki de tek cümleyle anlatan bir cümle... Büyük Britinya’da yaşanan olayları anlatan bu etkileyici filmde faşist bir düzenin egemen olduğu çağ ötesi bir olay gelişir. "V" olarak bilinen bir özgürlük savaşçısı baskıcı topluma karşı savaşmak için terörist taktiklerini kullanmaktadır. Bu yolla kurtuluşu baskıcı bir yönetimde bulan İngiliz halkının uyanış öyküsü anlatılmaktadır.

Tür: Aksiyon, Dram, Bilim Kurgu

FRAGMAN


15. Yaralı Yüz (1983) IMDb: 8.3

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Al Paçino’nun en iyi filmleri arasında gösterilen Scarface, gelmiş geçmiş en iyi filmler listesinde yer alabilen bir yapım. 1983 yılında vizyona giren ve o günden itibaren her daim izlenebilme özelliğine sahip bu filmde, Tony Montana isimli Kübalı suçlu, Miami’ye gelip uyuşturucu lordu Robert Loggia’nın emrinde çalışmaya başlar. Montana’nın hırsı ve öfkesi basamakları hızla tırmanıp büyük bir şuç şebekesinin başı olmasını sağlar. Her sahnesinden büyük zevk alacağınız Scarface, mutlaka izlemeniz gerekenler filmlerden bir tanesi olmalıdır.

Tür: Suç, Dram

Fragman


14. Kapışma (2000) IMDb: 8.3

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Suç ve aksiyon türünde son yılların en güzel örneklerinden bir tanesi olan Snatch, Londra’nın yer altı suç örgütünde yaşanan iki farklı konuyu ele alır. Bu iki konunun başlangıcı birbiriyle bağlantılı olmasa da sonrasında olaylar öyle bir gelişir ki, bu iki hikaye arapsaçına döner. Ateşten Kalbe Akıldan Dumana filmi ile benzerlik gösteren Snatch, hiç tartışmasız izleminiz gereken filmler listesinde olmalıdır.

Tür: Komedi, Suç

Fragman


13. Rezervuar Köpekleri (1992) IMDb: 8.3

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Dünyaca ünlü yönetmen Quentin Tarantino’nun efsaneleşen yapıtlarından bir tanesi… Rezervuar Köpekleri… Filmde, Bir grup suçlu, bir mücevher deposunu soyarlar. Polis o kadar çabuk peşlerine düşer ki aralarında bir muhbir olduğundan şüphelenirler. Beklediğiniz klişe soygun filmlerinden oldukça farklı bu filmi, mutlaka izlemeniz gereken filmler listesine eklemeniz gerekmektedir.

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Fragman


12. 3 Ahmak (2009) IMDb: 8.4

mutlaka izlemeniz gereken filmler

En İyi Aamir Khan Filmleri arasında yer alan 3 Ahmak filmi, Hindistan'ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatmaktadır. Filmde, sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın 2 arkadaşının yaşadıkları detaylı bir şekilde yer bulmaktadır. Dramı en güzel şekilde aktaran bu film, aslında bir öğretici film pozisyonunda yer almaktadır.

Tür: Komedi, Dram

FRAGMAN


11. Cesur Yürek (1995) IMDb: 8.4

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Cesur Yürek, en iyi savaş filmleri listesinde de yer alan harika bir film. Hayatınız boyunca mutlaka izlemeniz gereken Braveheart, aynı zamanda Oscar ödülü almış bir yapıt. Filmin konusunda ise; 13. yy’da İngilizler İskoçya’da egemenlik kurmuşlardır ve İskoç kadınları ile gecelik ilişkilere girme hakkında sahiptir. Kahramanımız William Wallace’nin eşi İngiliz birlikleri tarafından öldürülür ve Wallace intikam almak için attığı adımlar büyük bir özgürlük savaşına neden olur.

Tür: Biyografi, Dram, Tarihi

Fragman


10. Yeşil Yol (1999) IMDb: 8.5

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Gözyaşlarınızı silmek için yanınıza peçete vb. şeyleri almaya ihtiyaç duyacağınız bir film. Öyle ki, John Coffey kadında olsanız erkekte olsanız sizin gözünüzden eminiz ki yaş getirecektir. John Coffey, doğaüstü güçlere sahip bir mahkumdur. Tom Hanks ise bu hapishanede görevlidir. Oldukça iri yarı biri adam olan John Coffey, iki küçük kızı öldürmek suçundan idama mahkum olmuştur. Ürkütücü görünümünün aksine oldukça ince ve karmaşık bir iç dünyası olan Coffey, bazı doğa üstü güçlere sahiptir. Hasta olan Edgecomb'un Coffey'in güçleri sayesinde iyileşmesiyle olaylar gelişmeye başlar ve sonraki süreçte bu iri adama karşı olan olumsuz görüşler ortadan kalkar. En iyi film ödülünü alan bu yapıtı izlemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

Tür: Suç, Dram, Fantastik

FRAGMAN


9. Piyanist (2002) IMDb: 8.5

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Ana karakterimiz Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşında genç ve popüler bir piyanisttir. Oldukça yetenekli olan baş karakterimiz, savaşla gelen yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. Burada tanıdığı düşman askerlerden bir tanesi onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Bu kurtarışı gerçekleştiren bir Alman subayıdır ve Szpilman savaşta hayatta kalmayı bu subay sayesinde başarır. İkinci dünya savaşını çok etkileyici bir biçimde anlatan bu filmde, bir an olsun ekranın başından ayrılmayacaksınız.

Tür: Biyografi, Dram, Müzik

FRAGMAN


8. Zincirsiz (2012) - IMDb: 8,5

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Amerikan İç Savaşı’ndan iki yıl öncesini anlatan bu film tam olarak bir kesişmeyle başlar. Bu kesişmede köle durumunda olan Django ile Alman asıllı ödül avcısı Dr. King Schultz’un kesişmesidir.

Django’nun tek hedefi, eski efendisini ölü ya da diri ele geçirmek isteyen Schultz ile anlaşmaya varmaktır ve özgürlüğü karşısında da Brittle kardeşleri kendisine getirme sözünü vermektedir. İşler tam istedikleri gibi gider ve anlaşma verilen sözler ışığında sağlanır. Gelişen olay neticesinde Schultz ve Django birbirlerinden ayrılamaz. Bu iki karakter yaşanan olayların ardından Güney’in en çok aranan suçlularının peşine düşerler…

Tür: Dram, Vahşi Batı

FRAGMAN


7. Leon / Sevginin Gücü (1994) IMDb: 8.6

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Kusursuz bir katil ve onun zayıf noktasını bilen 12 yaşındaki bir kız…

Mathilda, New York'ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon'un kaldığı daireye saklanır. Sonrasında ise intikam almak için LEON’dan destek alır. İzlediğinizde etkisinden çıkamayacağınız harika film izlemek istiyorsanız Sevginin Gücü’nü mutlaka tercih etmelisiniz.

Tür: Suç, Dram, Gerilim

Fragman


6. Hayat Güzeldir (1999) IMDb: 8,6

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Milyonlarca insanın öldüğü ikinci dünya savaşından birkaç yıl öncesinde geçen hikayemizde ana karakter Guido dünyalar güzeli Dora’ya vurulur. Birçok engelle karşılaşılsa da sonunda evlilikleri mutlu son olur. Tam her şey tamam derken savaş çıkar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir. Filmin en can alıcı noktalarından bir tanesi de bu sahnedir. İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan filmlerden biri olan Hayat Güzeldir, tüm olumsuzluklara rağmen her daim bir umut ışığı olduğunu adında olduğu gibi, içeriğinde de barındırıyor.

Tür: Komedi, Dram, Romantik

FRAGMAN


5. Yıldızlararası / (2014) IMDb: 8.6

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Son dönemin en güzel bilim kurgu filmleri arasında gösterilen Interstallar, beyin yakan bir film. Son yılların en güzel filmleri arasında gösterilen Yıldızlararası’nda, dünya üzerinde yaşam sona ermektedir. Bir grup araştırmacı yeni yaşam yerleri keşfetmek için çok önemli bir görev üstlenerek bulunduğumuz galaksinin çok ötesine gitmeye karar verir. Başrolde yer alan Matthew McConaughey (Cooper) mısır tarlasında çalışan ve iki çocuğuna bakan bir babadır. Bir gün karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir.

Tür: Macera, Bilim Kurgu, Dram

Fragman


4. Forrest Gump (1994) IMDb: 8.8

mutlaka izlemeniz gereken filmler

İzleyeceğiniz filmler arasında belki de sizi en çok etkileyecek filmlerin başında gelecek bir film… Forrest Gump… Forrest, doğuştan sakat bir çocuktur. Bu sakatlığı onun normal bir insan haline dönme arzusunu köreltememiştir. Bunun tersine tam otuz yıl boyunca inanılmaz zorluklar yaşayan Forrest, sonunda kendisini ülkesinin en sevilen futbol yıldızları arasında görmesini sağlamıştır. Gösterdiği çabalar sadece bununla kalmamış ve Vietnam Savaşı'ndan bir kahraman olarak dönmüştür. Hatta ve hatta Beyaz Saray'da şeref madalyası almayı başarmıştır. Mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında sıralamalı bir liste yapmış olsaydım Forrest Gump’ı ilk sıraya koyardım.

Tür: Dram, Romantik

FRAGMAN


3. Schinler'in Listesi (1993) IMDb: 8,9

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Tam yedi dalda Akademi ödülü kazanan Schindler'in Listesi, En İyi Film ve En İyi Yönetmen başta olmak üzere pek çok kez ödülle onurlandırıldı. Film soykırım zamanında 1100'den fazla Yahudi'nin hayatını kurtaran Nazi Partisi'ne üye, çapkın ve savaş yanlısı olan esrarengiz Oscar Schindler'in tarihten hiçbir zaman silinmeyecek olan gerçek hikayesini anlatıyor.

Tür: Biyografi, Dram, Savaş

FRAGMAN


2. BATMAN: Kara Şövalye (2008) IMDb: 9.0

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Nolan kardeşlerin senaryosunu yazdığı en iyi aksiyon filmlerinden bir tanesi olan Kara Şövalye, DC Evreni’nde bulunan harika bir yapıt. Gotham City’nin koruyucusu Batman, filmde Joker’e karşı mücadele verir. Tabi, bu durum hiç basit olmayacaktır. Joker, Gotham şehrinin görebileceği en büyük düşmanlardandır. Her anı aksiyon dolu Kara Şövalye, mutlaka izlemeniz gereken filmler listenizde yer almalıdır.

Tür: Aksiyon, Suç, Dram

Fragman


1. Esaratin Bedeli (1994) IMDb: 9,3

mutlaka izlemeniz gereken filmler

Gelmiş Geçmiş En İyi Dram Filmleri listesine bakarak, içerisinde Mutlaka izlenmesi gereken filmlerinde yer aldığı dram film önerilerini bulabilirsiniz.

Stephen King imzasıyla 7 dalda Oscar adaylığı olan Shawsank Hapishanesi; genç ve zeki bir bankacı olan Andy Dufresne (Tim Robbins), karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır. Her ne kadar suçsuz olduğunu belirtse de mahkeme sonucunda hapishaneye atılır. Hayatının belki de en korkunç ortamına düşen Dufrense, burada birçok olumsuz olayla karşılaşır. Tüm bu yaşananlara pozitif düşünceyle bakan Andy bir şekilde hayatta kalmayı başarır ve kendisine yeni dostlar edinmeye başlar. En iyi arkadaşı ise Red (Morgan Freeman) olmuştur. Red hapishane hayatında Andy'e birçok konuda yardımcı olur. Andy ise Red'in hayata bakış açısını tamamen değiştirecektir.

Tür: Dram

FRAGMAN

Neoldu.com'un Film Arşivine erişim için Google Search penceresine ''neoldu film önerileri'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

film önerileri


Önerilen İçerik: En İyi Filmler, Unutulmaz Filmler ve Film Önerileri

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1171
619
367
67
181
92
702
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler : , ,