NeOldu.com

MARS'IN DÜNYA İLE BENZERLİĞİNİ ORTAYA KOYAN 8 GERÇEK!

Mars'ın Dünya ile Benzerliğini Ortaya Koyan 8 Gerçek!

Mars, yaşamı destekleyen su, oksijen ve atmosfer basıncı açısından yetersiz olsa da gezegenimizle birçok ortak noktaya sahiptir. Bu içeriğimizde dünya ile Mars'ın sizi çok şaşırtacak ortak noktalarına değineceğiz.

Giriş 18 Ekim 2018 Perşembe 13:18 / Güncelleme 29 Haziran 2022 Çarşamba 09:00

Mars Dünya İle Ne Kadar Benzer?

Dünya ve Mars’ın çok fazla ortak noktası var. Mars ile Dünya benzer bir araziye sahip olsa da: Mars, yaşamı desteklemek için gerekli olan önemli miktarda su, oksijen ve atmosfer basıncından yoksun. Gezegenimize kıyasla Mars, daha az kütleye ve daha küçük bir boyuta sahip. Dünya’nın yarısından biraz büyük. Mars’ı çorak bir arazi olarak görsek de aslında Dünya ile benzerlikleri çok. Bu ilginç benzerlikler, birgün Mars'ta yaşamın mümkün olacağını  ortaya koyuyor.


8. Mars’ta da Dört Mevsim Yaşanıyor

Dünya gibi Mars’ta da dört mevsim yaşanmakta. Her mevsimi üç ay süren Dünya'nın aksine, Mars'ta mevsimler daha uzun. Mars’ın Güneş çevresindeki bir turu, bizde olduğunun aksine 365 gün değil, 687 “Dünya günü” sürer. Yani, Bir Mars yılı neredeyse iki Dünya yılına denktir. 

mars’ta-da-dort-mevsim.jpg


7. Mars'ın Kendi Aurora'sı Var

Renkli aurora ışıkları sadece Dünya'ya özgün bir şey değil. Koşullar uygunsa, herhangi bir gezegende de bir aurora ortaya çıkabilir. Mesela Mars bu gezegenlerden biridir ve kendi aurora’sına sahiptir. 11 Eylül’de Güneş’ten çıkan koronal kütle atımı öylesine kuvvetli oldu ki, parçacıklar Mars’ın yüzeyinin büyük bir bölümünde kocaman bir aurora oluşturdu. Bu Güneş olayı, Mars’ın tamamının ultraviyole ışıkla aydınlanmasına neden oldu.

marsin-kendi-aurorasi-.jpg


6. Mars’ta Bir Gün vs. Dünya’da Bir Gün

Bir gün, bir gezegenin kendi ekseni üzerinde ne kadar sürede döndüğüne göre belirlenir. Bu süreyi daha uzun sürede tamamlayan gezegenlerde dolayısıyla gün daha uzun sürer. Bir günün uzunluğu her gezegende büyük ölçüde değişir. Çünkü hepsinin kendi etrafında dönüş hızı farklıdır. Yeryüzünde, bir gün 24 saattir. Jüpiter'de 9 saat, 55 dakikadır. Mars’ta ise bir gün 24 saat 40 dakika sürmektedir. 

mars’ta-bir-gun.jpg


5. Mars’ta Su Var!

2008'de, NASA’nın Mars Keşif Gezegeni (MRO) bazı yamaçlarda su akışı keşfetti. Bu su sadece yaz aylarında sıvı haldedir, kış boyunca don şeklindedir. Mars'ın yaz mevsimi, Dünya'nın yaz mevsiminden çok daha soğuk geçer. Mars’ta bulunan su Dünyadakine oranla çok daha fazla tuzludur. Tuzlu suyun tatlı suya oranla daha düşük bir donma noktası olduğundan Mars’taki su don halindedir. Alternatif bir teori, tuzun bir şekilde buzla temas etmesinden sonra suyun yaratılmasıdır. Bu doğru olabilir çünkü tuz buzu eritmektedir. 

mars’ta-su-bulunmaktadir.jpg


4. Hava Basıncı Farklılıkları

Mars’taki hava basıncı dünyadakinin %10’u kadardır. Bitki bilimciler bitkilerin %10'luk atmosfer basıncında bile yetişebileceğini kabul ediyor, bu doğrultuda astronotlar Mars yüzeyinde şişirilebilir seralarda bitki yetiştirilebilir! Ancak Mars'taki düşük yer çekimi bitkilerin büyümesine nasıl etki eder bu bilinmiyor!

hava-basinci-farkliliklari.jpg


3. Mars’ta da Şelale Var

NASA’nın Mars Keşif Gezegeni (MRO) tarafından çekilen görüntüleri analiz ederek, Dünya’daki bir şelaleye benzeyen bir jeolojik harikanın varlığı keşfedildi. Ancak Mars şelalesi erimiş lavlarla dolu! 

mars’ta-da-selale-var.jpg


2. Mars Yaşayan Bir Gezegen

Güneş sistemimizdeki gezegenler, karasal gezegenler veya gaz lavları olarak sınıflandırılır. Karasal gezegenlerin kayalık bir yüzeyi vardır. Gazın yoğun olduğu yerlerde, zehirli gazlar yaşama müsade etmez! Bu bölgeler katı bir yüzeyden yoksundur. Aynı durum, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün için de geçerlidir. Güneş sistemindeki gezegenler arasında sadece dünya, yaşamı desteklemektedir. Diğer gezegenlerin hepsi mizahi bir dille söylemek gerekirse bizi öldürmek istiyor! 

mars-yasayan-bir-gezegen.jpg


1. Mars’ta Bitki Yetişebilir

Bilim insanları yaptıkları çalışmada ikinci defa taklit edilmiş Mars toprağında ürün yetiştirmeyi başardı. Fakat bu defa, ürünün büyümesini artırmak ya da toprağı beslemek için Mars toprağını çim ile karıştırdılar. Bir nevi gübrelediler. Mars toprağının kimyasının taklit edilmesi için bilim insanları NASA tarafından sağlanan ve Hawaii volkanlarından çıkarılan toprağı kullandı. Bu toprağın bileşenlerinin Mars toprağı ile benzer özellikler taşıdığı belirtiliyor. Araştırmacılara göre bu toprak üzerinde 10 çeşite kadar bitki yetiştirilebiliyor: Domates, çavdar, turp, bezelye, pırasa, ıspanak, roka, tere, kinoa ve Frenk soğanı. Daha ne olsun ;)

Önerilen İçerik; Marslı

Büyük beğeni toplayan ''Marslı'' filmini izlediğinizde burada yazılanları daha iyi anlayacağınızdan hiç şüphemiz yok ;)

mars’ta-bitki-yetisebilir.jpg


Önerilen İçerik; Evren Nasıl Oluştu?

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
308
513
45
40
229
34
576
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler :