NeOldu.com

MANZARA FOTOĞRAFI ÇEKMENİN PÜF NOKTALARI

Manzara Fotoğrafı Çekmenin Püf Noktaları

İşte manzara fotoğrafı çekerken bilinmesi gerekenler.

Giriş 30 Haziran 2015 Salı 09:55 / Güncelleme 28 Temmuz 2022 Perşembe 05:30

Fotoğraf çekmek için hem bilgi hem de ilgi gerekiyor. İkisinden biri olduğu zaman o fotoğrafın başarılı olması pek mümkün olmuyor. Çok güzel bir manzara fotoğrafı çekmek istiyorsunuz ancak manzara fotoğrafı nasıl çekileceği ile ilgili bilginiz yok işte anlatacağınız bu püf noktalar sizler için oldukça yararlı olacaktır.

Fotoğraflarda ışık kullanımı oldukça önemlidir. Flaşı ve ISO ayarlarını bilinçsiz bir şekilde kullanmanız fotoğrafınızın güzelliğini tamamen ortadan kaldırabilir. Bu hayati bilgiyi de verdikten sonra geçelim Manzara fotoğrafı çekerken nelere dikkat etmeliyiz.


Doğru Zamanda Çekin

Manzara fotoğrafında en önemli unsur ışıktır. Manzara fotoğrafları bir ışığın ahengi olarak görebiliriz. Bu nedenle de doğru zamanda ışığın yakalanmış olması oldukça önemlidir. Çekim yaptığınız mevsim ve saatler fotoğrafın çekimi üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Manzara fotoğraflarında, sıcak renk tonlarını ve yumuşak geçişleri istiyorsanız Altın saat dediğimiz; Güneşin doğuşu ve batışı saatlerinde çekim yapmanızı öneririz. Öğle saatleri fotoğraf çekilmesi için uygun saatler değildir. Öğle saatlerinde çekilen manzara fotoğraflarında derinlik duygusu yok ve ışık hataları oldukça fazla olacaktır. Resmin fazla parlamasından dolayı resimdeki gösterilmek istenilen öğeler belirsiz olacaktır.


Fotoğraftaki Sıcaklık

manzara resmi


Düşük ISO Kullanın

ISO, karanlık bir ortamda flaş görevi görür. Işığın düşük olduğu mekanlarda flaş ile birlikte bu ayarda da yükseltilmeye gidilir. ISO’nun yüksek kullanılması sonucu fotoğraftaki derinlik duygusunu azalır. Bunun için ISO’yu ISO 100 VEYA ISO 200 kullanın. Işığın yetersiz olduğu alanlarda tripodla çekimlerinizi yapın.


Doğru Diyafram Değeri

İyi manzara fotoğrafı çekmek için yüksek diyafram değeri kullanmanı gerekiyor.  Özellikle manzara resimlerinde geniş bir alanın net çıkmasını istediğimizde diyafram değerini yüksek tutmalıyız. Tabi bu aşamada lenslerimizin performansına bağlı olarak da hareket etmeliyiz. F/9, F/10, F/11 ile iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.


Doğru Odak Noktası

Manzara çekimlerinde Nikon bir fotoğraf makinesine sahip iseniz Matriks Ölçü Modunu kullanmalısınız. Merkezi ağırlıklı olan bu odak noktası manzara için en iyi sonucu verir. Unutmayalım manzara çekerken tek bir nesneden ziyade bir bütüne odaklanmamız gerekiyor.


Tripod Kullanın

Güneş batarken ve doğarken ışık yetersiz olduğunda  estantene hızını elde etmek için yani uzun pozlaması olan fotoğrafları çekerken ellerinizin ufakta olsa hareket etmesi sonucu fotoğrafınızda netlik sağlanmaz. Bunun için mutlaka fotoğrafınızı sabit bir yere koyun ya da tripod kullanın.


Doğru Lens Kullanın

Güzel manzaraları yakalamak istiyorsanız en önemli unsurlardan biri de doğru lens kullanımıdır. Kit lensleri manzara çekimlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca zoom lensler ve geniş açılı lensler de manzara resimleri için uygundur.


Filtre Kullanımı

Manzara fotoğrafçıların olmazsa olmazı filtrelerdir. Filtre, fotoğrafın ışık dengesini ayarlayarak fotoğraftaki renklerin daha da belirginleştirerek resme ahenk katar. Ayrıca ışıkların yayılımını sağlayarak resmi daha estetik bir hale getirir. Çok geniş açılı bir lens kullanıyorsanız 11-16 mm polarize filtre kullanırken dikkat edin. Açı genişledikçe filtrenin etkisi azalacaktır ve köşelerde ton farkı ve kararmalar görülebilecektir.


Derinlik Duygusu

Fotoğrafçılar, üç boyutlu olarak gördüğü cisimleri 2 boyutlu araçlarla izliyor olması oldukça zor bir durumdur. Perspektif, derinlik ve uzaklığın etkisiyle objelerin nasıl göründüğünü ve fotoğrafta 3. boyut kazandırır. Yani gerçekçi ve başarılı fotoğraf çekmek için perspektifte başarılı olunması gerekiyor. Fotoğraflarda uzayan yol, sahil şeridi, tren rayları gibi derinliği artırıcı objeleri kullanmayı bilmeliyiz.


Fotoğrafta Derinlik Duygusu

fotoğrafta derinlik


Altın Kural

Yani fotoğraftaki yerler ve konumları iyi belirlemeliyiz. Örneğin evi düzenlerken olmadık eşyaları olmadık alanlara koyarsak o evi düzeltmemiş oluruz. Fotoğrafta da bu önemlidir. Fotoğraftaki objeleri iyi yerleştirmeliyiz.


Herkesin Çektiğini Çekmeyin

Yüzlerce aynı kareleri çekmiş insanlar vardır. Çektiğinizin değerli olmasını istiyorsanız farklılık yaratmalısınız. Farklı bakış açılarıyla fotoğraf çekmelisiniz. Fotoğrafçıların tabiri ile ışığınız bol olsun

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
25
7
2
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.