NeOldu.com

KRONİK MİYELOİD LÖSEMİ NEDİR? KML BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Kronik Miyeloid Lösemi Nedir? KML Belirtileri ve Tedavisi

Yavaş ilerleyen lösemi türü olan kronik miyeloid löseminin belirtilerini, yaşam süresini ve tedavi yöntemlerini içeriğimizde detaylıca inceledik.

Giriş 21 Ocak 2016 Perşembe 17:43 / Güncelleme 24 Ocak 2023 Salı 09:00

Kronik granülositik lösemi olarak da bilinen kronik miyeloid lösemi, tedavi edilmediği takdirde ciddi problemlere neden olmaktadır. Bu yüzden hastalığın erken teşhis edilmesi ve doğru bir şekilde tedavi edilmesi gerekiyor. Bu yazımızda kronik miyeloid lösemi hakkında bilinmesi gereken tüm bilgilere yer verdik.

İşte kronik granülositik lösemi hakkında her şey...

Kronik Miyeloid Lösemi Nedir?

Kronik Miyeloid Lösemi

Kronik miyeloid lösemi ilerlemesi oldukça yavaş olan bir kan kanseri türüdür. KML hastalarının kanında, dalağında ve kemik iliğinde bol miktarda olgunlaşma sürecini tamamlamamış beyaz kan hücreleri bulunmaktadır. Bu hücreler bağışıklık sistemimizden sorumlu olduğu için eksikliğinde ciddi problemler ortaya çıkmaktadır.

Kronik miyeloid lösemi her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Ancak en sık 40-50 yaşlardaki bireylerde görülür. Erkeklerde kadınlardan biraz daha fazla karşımıza çıkan bu hastalık çocuklarda ise nadir olarak oluşmaktadır. Ayrıca kronik miyeloid löseminin kalıtsal olarak geçen bir hastalık olmadığını söyleyelim.

Kronik Miyeloid Löseminin Evreleri

Kronik miyeloid löseminin üç evresi vardır. Bunlar kronik evre, akselere evre ve blastik kriz evresidir.

Kronik Evre Kronik Miyeloid Lösemi

Kronik Miyeloid Lösemi

Çoğu hastaya kronik evrede teşhis konulmaktadır. Bu evrede kronik miyeloid löseminin belirtileri daha hafiftir. Bu evrede teşhis ve tedavi edilen hastalar günlük aktivitelerine kısa süre içerisinde geri dönebilmektedir.

Akselere Evre Kronik Miyeloid Lösemi

Kronik Miyeloid Lösemi

Akselere evrede anemi meydana gelebilir, akyuvar sayısında artış ya da azalma olabilmektedir. Ayrıca dalakta büyüme de karşımıza çıkabilir. Kişiler bu evrede belirtileri daha sık görmekte ve kendilerini hasta hissetmektedir.

Blastik Kriz Evresi Kronik Miyeloid Lösemi

Kronik Miyeloid Lösemi

Blastik kriz evresinde hastaların kemik iliği ve kanındaki blast hücre sayısı artmaktadır. Alyuvar ve trombosit sayısı ise azalmaktadır. Hastalarda enfeksiyon ya da kanamalar görülebilmektedir. Ayrıca yorgunluk, nefes darlığı, mide ve kemik ağrıları da yaşanabilmektedir.

Kronik Miyeloid Löseminin Nedenleri

Kronik Miyeloid Lösemi

Kronik miyeloid lösemi hastalarının kan hücrelerinde "Philadelphia kromozomu" adı verilen genetik bir anormallik görülmektedir. Normal kişilerin hücrelerinde 23 çift kromozom görülürken, kronik miyeloid lösemi hastalarının 22. kromozomunda yapısal olarak farklılık ortaya çıkmaktadır.

Farklı olan 22. kromozoma Philadelphia kromozomu denmektedir. Lösemi hücrelerinin kanda artmasına da Philadelphia kromozomu neden olmaktadır. Ancak kan hücrelerinde Philadephia kromozomunun neden ve nasıl oluştuğu tam olarak bilinmemektedir.

Kronik Miyeloid Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Kronik Miyeloid Lösemi

Kronik miyeloid lösemi birkaç şikayetle kendisini göstermektedir. Bunlar çabuk yorulma, nefes darlığı, soluk cilt, karnın sol üst kısmında çekilme hissine yol açan dalak büyümesi, gece terlemeleri, sıcağa tahammülsüzlük ve kilo kaybıdır.

Kronik miyeloid löseminin belirtileri diğer hastalıklar ile karıştırılabilecek ortak özellikler taşımaktadır. Bu nedenle belirtilerin bulunduğu çoğu kişide kronik miyeloid lösemi hastalığı olmama durumu vardır. Ancak başka bir nedenle yapılabilecek muayene sırasında tanı konulabilmektedir.

Kronik Miyeloid Lösemi Teşhisi Nasıl Konulur?

Kronik Miyeloid Lösemi

Kronik miyeloid löseminin belirtileri görüldüğü zaman kişilerin doktora gitmesi gerekmektedir. Doktor tarafından hastanın öyküsü dinlendikten sonra tam kan sayım testi istenecektir. Doktor tarafından istenecek bu testler sonucunda hastalığın tam tanısı konulabilmektedir.

Kronik Miyeloid Lösemi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kronik Miyeloid Lösemi

Kronik miyeloid lösemi tedavisi hastalığın evresine ve hastanın yaşına göre değişmektedir. Genellikle hastalık kronik evrede teşhis edilmektedir. Ancak bu evrede hücre sayısı arttığından hasta standart tedavi yöntemlerine yanıt veremeyebilir.

Hücrelerin dokulara sızması sonucunda hastanın damarlarında tıkanma meydana gelip, hayati tehlike yaratabilmektedir. Bu gibi durumlarda hücreleri tanıyan ve ayırabilen özel aletler yardımı ile lökositlerin bir kısmı vücuttan atılabilmektedir.

Lökoferez adı verilen bu tedavi yöntemi birkaç saat sürebilmektedir. Tedavide hücrelerin ayrılması sağlanarak bu ayrılan hücrelerin bir torbada toplanması amaçlanır. Eğer hastanın lökosit sayısı tehlike sınırını geçmemiş ise bu işleme gerek duyulmadan, hemen ilaç tedavisine başlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Akut Lenfoblastik Lösemi Tedavisi Kronik Lenfositik Lösemi Nedir?
Myelodisplastik Sendromu Nedir? Akut Miyeloid Lösemi Tedavisi
Osteomyelit (Kemik İltihabı) Nedir?

Kronik miyeloid lösemi hastaları ne kadar yaşar?

Kronik miyeloid lösemi hastalarının ortalama yaşam süresi erken teşhise ve doğru tedavinin uygulanıp uygulanmadığına bağlı olarak değişmektedir. Bu lösemi türünün 5 yıllık sağ kalım oranı %67'dir. Ancak doğru tedaviyle kişinin uzun bir yaşam sürmesinin sağlanabileceğini belirtelim.

Kronik miyeloid lösemi ne demek?

KMl hastalığı vücudun kanserli akyuvarlar üretmesine neden olan bir kan ve kemik iliği kanseri türüdür. Diğer türlere göre daha yavaş ilerleyen kronik miyeloid lösemi, göstermiş olduğu belirtiler sayesinde fark edilebilmektedir.

Kronik miyeloid lösemi semptomları nelerdir?

Kronik miyeloid lösemi hastalarında görülen semptomlar yüksek ateş, halsizlik, yorgunluk, kemik ağrıları ve ciltte morluk oluşmasıdır. Bu saymış olduğumuz belirtiler genel olarak tüm KML hastalarında görülmektedir.

KML hastalığı iyileşir mi?

KML hastalığı erken teşhis, iyi bir takip ve doğru tedaviyle iyileştirilebilmektedir. Uygulanacak doğru tedavi sayesinde hastanın uzun ve kaliteli bir yaşam sürmesi sağlanabilmektedir.

Kronik miyeloid lösemi neden olur?

Kronik miyeloid lösemi kemik iliğindeki bir hücrenin 9. ve 22. kromozomlarında kırılma yaşanması sonucunda oluşmaktadır. Bu kırılma sonrasında kromozomlardaki genler birleşirse bcr-abl denilen anormal bir protein oluşur. Bu protein de KML hücrelerinin çoğalmasına sebebiyet verir.

Kronik miyeloid lösemi tedavi edilebilir mi?

KML hastalığı erişkin yaşta görülen lösem türlerinden en çok karşımıza çıkanıdır. Her 100 yetişkin lösemi hastasının 25'i bu türdendir. Bu hastalığın tedavisi ise ömür boyunca ağızdan alınan ilaçlar sayesinde mümkündür.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
2
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.