NeOldu.com

KEÇİBOYNUZUNUN FAYDALARI

Keçiboynuzunun Faydaları

Hemen hemen herkes tarafından bilinen ve pekmezinin yanı sıra çay veya taze olarak da tüketilebilen keçiboynuzu her derde deva. Keçi boynuzunun faydaları hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Giriş 26 Ağustos 2015 Çarşamba 13:25 / Güncelleme 26 Ocak 2019 Cumartesi 14:56

Keçiboynuzu Nedir?

Doğal enerji kaynağı bilinen keçiboynuzu, Akdeniz ikliminde yetişen tatlı bir bitkidir. İsmini keçiboynuzuna olan benzerliğinden alan keçiboynuzu bitkisi, uzun ömürlüdür ve koyu yeşil yapraklara sahiptir. Libya, ABD’nin Kaliforniya bölgesinde ve Kıbrıs adasında bulunan keçiboynuzu ülkemizde Antalya ve Mersin gibi Akdeniz sahillerinde bulunan bölgelerde yetişmektedir. Vücut sağlığına olan katkılardan dolayı sıklıkla tüketilen keçiboynuzu oldukça faydalı bir bitkidir. Keçiboynuzu bitkisinin meyvelerinden elde edilen keçiboynuzu pekmezinin yanı sıra çayı da yapılmaktadır. Birçok alanda kullanım imkanı bulunan keçi boynuzu aynı zamanda çikolata yapımında tatlandırıcı olarakta kullanılmaktadır. Keçiboynuzunun bir diğer kullanım alanı ise keçiboynuzu tohumlarından elde edilen balsamın tekstilde apreleme için kullanılmaktadır.

Keçiboynuzu Nedir

İçerik bakımından oldukça faydalı olan keçiboynuzu karbonhidrat, yağlar ve sodyum bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda A ve C vitamini bakımından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Genellikle kış aylarında tüketilen keçiboynuzu birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlamaktadır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan keçiboynuzu bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı etkin bir koruma ve direnç sağlar. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı koruma sağlayarak metabolizmayı güçlendirir. Keçiboynuzunun bilinen özelliklerinden bir diğeri ise cinsel isteği arttırıcı özelliği olması ve sperm sayısını çoğaltmasıdır.

Keçiboynuzu Nedir


Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Keçiboynuzu, yiyecek olarak kişilerde doygunluk hissi veren kalorisiz olan bir yiyecektir. Özellikle tatlı krizlerine de iyi geldiği söylenen keçiboynuzunun çikolata gibi vücutta tatlı krizlerini, tatlı bağımlılığının geçirdiğini, iyi geldiğini söyleyebiliriz. Keçiboynuzu, pekmezi ise özellikle çocuk yaşlarda demir eksikliği, kalsiyum düşüklüğü gibi sıkıntılara iyi gelebilir. Keçiboynuzu kalsiyum ve demir açısından zengin olduğu için ve kalorisi de çok yüksek olmadığı için herkes kullanabilir rahatlıkla. Keçiboynuzu pekmezi çocukların özellikle gelişim çağında iyi bir şekilde büyümelerine gelişmelerine yardımcı olur.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları


Keçiboynuzunun Vücut Sağlığına Faydaları

Keçiboynuzunun Sindirim Sistemine Faydaları

Lifli bir besin olmasından dolayı sindirim sistemi bakımından oldukça faydalı bir besindir. Zengin bir lif kaynağı olan keçiboynuzu sindirimi kolaylaştırır ve çeşitli mide sorunlarının önüne geçer. Mideyi çeşitli hastalıklardan koruyan keçiboynuzu aynı zamanda midenin daha dirençli ve kuvvetli olmasını sağlar. Keçiboynuzunun sindirim sistemine faydalarından bir diğeri ise bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasına katkıda bulunmaktır. Antioksidan özelliğine sahip olan keçiboynuzu bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruma ve direnç sağlar. Bu nedenle bağırsak kanseri riskini en aza indirir. Bağırsakların düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlayan keçiboynuzu aynı zamanda çeşitli bağırsak enfeksiyonlarını da önlemektedir. Özellikle ishale karşı etkili bir tedavi imkanı sunan keçiboynuzunu yetişkinlerin yanı sıra çocukların da kullanabileceği söylenmektedir.

Sindirim Sistemi


Keçiboynuzunun Bağışıklık Sistemine Faydaları

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan keçiboynuzu aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan keçiboynuzu, hastalıklara karşı koruma ve direnç sağlar. Antibakteriyel ve antialerjik özelliğinin etki ettiği bir diğer konu ise alerjik astıma karşı etkin koruma ve direnç sağlamasıdır. Yapılan araştırmalarda keçiboynuzunun alerjik astıma karşı koruma ve direnç sağladığı gözlemlenmiştir. Astımın yanı sıra birçok alerjik rahatsızlığa karşı koruma sağlamaktadır. Keçiboynuzunun kış aylarında sıklıkla tüketilmesinin nedenlerinden biri ise kış aylarında artan salgınlara karşı koruma sağlamasıdır. Soğuyan havalarla birlikte artış gösteren grip ve nezle salgınları düzenli keçiboynuzu tüketimi ile en aza indirilmektedir. Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar ve kısa sürede etki gösterir. Solunum yolu hastalıklarının en belirgin özelliklerinden olan öksürük tedavisinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Antioksidan özelliği ile öksürüğe neden olan enfeksiyonları ortadan kaldırarak öksürük tedavisinde hızlı ve etkili sonuçlar vermektedir.

bagisiklik-sistemi--007.jpg


Keçiboynuzunun Kansere Faydaları

Özellikle akciğer kanserine karşı etkili bir koruma sağlayan keçiboynuzu antioksidan özelliği ile birlikte akciğer kanserine karşı direnç sağlamaktadır. Hasarlı hücrelerin onarımını gerçekleştiren keçiboynuzu aynı zamanda akciğerleri temizleyerek akciğer kanseri riskini en aza indirir. Vücut direncini arttıran ve hücrelerin onarılıp yenilenmesini sağlayan keçiboynuzu aynı zamanda sigara ve alkolün zararlı etkilerinden arınılmasını sağlar. Hücreleri yenileyerek vücut direncini arttırır.

Kanser


Keçiboynuzunun Kalp, Damar Ve Kemik Sağlığına Faydaları

Zengin içeriği ile vücudun birçok alanına katkı sağlayan keçiboynuzu, kalp damar sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlayan keçi boynuzu aynı zamanda kanı temizleme özelliğine de sahiptir. Keçiboynuzunun kalp ve damar sağlığına olan katkılarının yanı sıra aynı zamanda kemik gelişimi ve kemik sağlığı açısından da katkıları oldukça büyüktür. Kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişimine katkı sağlayan keçiboynuzu, yüksek oranda kalsiyum içermektedir. Bu nedenle özellikle çocukların kemik gelişimleri için keçiboynuzu tüketmeleri önerilmektedir.

Kalp sağlığı


Keçiboynuzu Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Keçiboynuzu tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri yanlış ve aşırı tüketimden kaçınmaktır. Keçiboynuzunun aşırı tüketimi baş dönmesi ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklara neden olabilir.
  • Kan inceltici ilaç kullanan kişiler keçiboynuzu tüketimi için öncelikle doktorlarına danışmamalılardır.
  • Yüksek şeker içerdiğinden dolayı şeker hastalarının tüketim miktarına dikkat etmeleri ve öncelikle doktorlarına danışmaları önerilmektedir.

keçi boynuzu

Önerilen İçerik; Burun Tıkanıklığına Çözüm!

 UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.