NeOldu.com

KATİL BALİNALAR HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİ

Katil Balinalar Hakkında İlginç Bilgi

Balinalar yaklaşık 50 milyon yıldır nesli devam ettirmektedir. Peki sizler bu katil balinalar hakkında neler biliyorsunuz? Bu içeriğimizde katil balinalar hakkında ilginç bilgileri derledik. İşte katil balinalar hakkında ilginç bilgiler...

Giriş 29 Mayıs 2015 Cuma 12:49 / Güncelleme 14 Aralık 2019 Cumartesi 11:30

Balinalar Hakkında Bilgiler

Herkes tarafından Katil Balina olarak bilinen Orca’lar okyanusların efendisi olarak besin zincirinin en üst seviyesinde yer almaktadır. Kendinden küçük her şeyi yiyebilir. Üstün avlanma tekniklerine sahip bu canlılar Köpek balığı, Kaplumbağa, Fok, kuş ve daha bir çok çeşit balığı avlayarak yaşamını sürdürmektedir. Ayrıca balinalar 50 milyon yıldır nesli devam eden tek memelilerdir. Balinaların derileri sert ve kaygandır. Kemiklerinin içi ve vücutları kalın yağ tabakasıyla kaplıdır. Bu sayede soğuktan rahat bir şekilde korunabilmektedirler.


1. Erkek ve Dişi Arasındaki Farklar

Orca’lar erkek ve dişi cinsleri arasında farklılık gösterir. Yetişkin erkek bireyler daha büyük pektoral, dorsal ve kaudel yüzgeçlere sahiptirler. Erkek Katil Balinalar 9,5 M uzunlukta ve 10 ton ağırlığında olabilirler. Dişi bireyler ise 8,5 m ile 7,5 ton civarında kalırlar.

Dişi Katil balinalar yaklaşık 50 yıl kadar yaşayabilirler buna göre erkeklerin ise maksimum 30 yıl yaşadıkları belirtilmiştir.

balinalar hakkında bilgi


2. 5 Yılda Bir Yavrulayabilirler

Gebelik dönemi yaklaşık 15-18 ay süren dişi Katil Balinalar yavrularını en az 1 sene kadar emzirmek zorundadırlar. Ergin bir dişi yaklaşık 5 yılda bir yavrulayabilir. Ehlilleştirilmiş orka’ların yaptıkları doğumlar da yeni doğmuş bir orka’nın ortalama 2,5m boyunda ve 135-180 kg ağırlığında olduğu görülmüştür.

balinalar hakkında bilgi


3. İletişimleri Oldukça Kuvvetlidir

Katil balinaların en büyük özelliklerinden biri kendi aralarında kuvvetli bir iletişime sahip olmalarıdır. Aile üyeleri çok nadir iletişim menzilinin dışına çıkarlar. Çıkardıkları ses millerce öteden duyulabilir. Bu sesler ile aynı zamanda bir erkek yada dişi ayrımı yapılabilir. Çiftleşme dönemlerinde bu sesler iletişimin ilk adımıdır. Bir başka deyişle iletişim onları bir arada tutan en büyük etkendir.

Avlanırken de tıkpı Aslanlar ve kurtlar gibi kendilerine taktiksel avantajlar sağlamasını bilirler ve yine bunu iletişim ile yaparlar.

balinalar hakkında bilgi

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
109
20
30
18
39
12
27
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.