NeOldu.com

KARAGÖZ VE HACİVAT KİMDİR?

Karagöz ve Hacivat Kimdir?

Karagöz ve Hacivat'ı gölge oyunundan biliriz. Peki, Karagöz ve Hacivat gerçekten yaşadı mı?

Giriş 15 Eylül 2015 Salı 23:31 / Güncelleme 28 Mayıs 2019 Salı 09:30

Yıllardır tartışma konusudur: Karagöz ve Hacivat gerçek kişiler mi? Karagöz ve Hacivat hakkında en bilinen söylece şudur: Sultan Orhan döneminde Karagöz demirci, Hacivat ise duvarcıdır ve Bursa'daki bir caminin inşasında çalışırlar. Meşhur söyleşmeleri ile diğer işçileri oyaladıkları için sultan onları ölümle cezalandırmıştır. Gölge oyununun çıkışı ise sultanın bundan dolayı acı çekmeye başlamasıdır. Şeyh Kûşteri bir perde kurar ve Hacivat ile Karagöz'ün tasvirlerini perdenin arkasında oynatıp şakalarını sunarak padişahın acısını dindirmeye çalışır.


Karagöz ve Hacivat hakkında söylentiler bununla kalmıyor. İkinci söylenti şu şekildedir: Hacivat Mekke'den Bursa'ya gidip gelen tanınmış biridir. Karagöz ise İstanbul Tekfuru Konstantin'in seyisidir. Tekfur onu yılda bir defa sultanına gönderir. Karagöz de bu ziyaretlerde Hacivat ile sohbet ederdi. Onların söyleşmeleri gölge oyunu olarak oynatılır.

golge-oyunu.jpg


Daha az bilinen bir söylenti ise Filibeli Mithat Bey'in Bursa Belediye Başkanı Muhittin Bey'e yazdığı mektupta şöyle geçer: Karagöz Orhaeli Karakeçili aşiretinden Kara Oğuz adlı bir köylüdür. Adı Kara Öküz'e çevrilir ve arkadaşı Hacı Ahvad ile düzenledikleri oyun Şeyh Küşteri'nin ilgisini çeker.


Diğer bir söylence Hacivat'ın Hacı İvad Paşa olduğu yönündeyken bir diğeri Türkler'in Karagöz'ü Karakuş'tan bozduğu yönündedir. Karagöz hakkında bir diğer söylence şu şekildedir: Bursa Kadı Sicilleri hakkında araştırmalar yapan yazar Kamil Kepecioğlu 1507 tarihli bir belgede Abdullah oğlu Karagöz adlı kişinin tuğla ve kiremit satmakla görevli olduğuna rastlar. Bu kişinin gölge oyununa kaynak olan Karagöz olabileceğini dile getirmiştir.

karagoz.jpg


Bütün bunlara rağmen günümüzde hâlâ Karagöz ve Hacivat'ın gerçek kişiler olup olmadığı netleşmiş değildir, tartışmalar devam etmektedir. Yine de hayal ürünü olamayacak kadar gerçekçi bir şekilde, gölge oyununda, çocukluğumuzdan beri bildiğimiz bu karakterler hepimizi güldürmeyi başardığına göre belki de sahiden yaşamış olan kişilerdir. 

TRT Arşiv & Karagöz ve Hacivat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
560
500
200
110
500
110
560
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.