NeOldu.com

KALP YETMEZLİĞİ NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kalp Yetmezliği Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kalbin bazı sebeplerden dolayı gerekli kanı pompalayamamasına denen kalp yetmezliğinin nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini yazımızda bulabilirsiniz.

Giriş 11 Aralık 2015 Cuma 09:04 / Güncelleme 24 Kasım 2022 Perşembe 08:00

Oldukça tehlikeli ve ciddi bir hastalık olan kalp yetmezliği, erken teşhis edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu hastalık erken teşhis ve tedavi edildiği takdirde kişi uzun yıllar boyunca herhangi bir sorun yaşamadan hayatını devam ettirebilmektedir. Bu içeriğimizde kalp yetmezliği nedir, neden olur, belirtileri neler, öldürür mü, nasıl anlaşılır ve tedavisi nasıldır gibi soruları yanıtladık.

İşte kalp yetmezliği hakkında her şey...

Kalp Yetmezliği Nedir?

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği, kalbin kan pompalayamaması sonucunda vücudun diğer bölgelerinde sıvı birikmesi sonucu oluşan ciddi bir hastalıktır. Kalp yetersizliği kalp damar hastalığı, yüksek kan basıncı, kalp kapak hastalığı, doğumsal kalp hastalığı, kalp kası hastalığı gibi rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Kalp yetmezliği erken fark edilip, tedavisi yapıldığı takdirde kişi sağlıklı bir hayat sürebilmektedir. Bu yüzden hastalığın belirtilerini kendinizde gördüğünüz anda bir an önce doktora başvurmanız gerekiyor. Doktorunuz hastalığın teşhisini yaptıktan sonra süratle tedaviye başlayacaktır.

Kalp Yetmezliği Belirtileri

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği rahatsızlığına sahip olan bireylerde bazı bulgular ortaya çıkmaktadır. Bu bulgular nefes darlığı, öksürük, hırıltılı nefes alıp verme, halsizlik, iştahsızlık, mide bulantısı, zihin karışıklığı, çarpıntı, gece idrara çıkma isteği, depresyon, baş dönmesi ve kalp hızında artıştır.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler kalp yetmezliğine sahip olan bireylerde en çok karşılaşılan bulgulardır. Bu bulgulardan birkaçını kendinizde gördüğünüz anda doktora görünmelisiniz. Doktorunuz ciddi bir probleme sahipseniz bunu teşhis ve tedavi edecektir.

Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliğinin ana nedeni kalbe aşırı yük binmesidir. Kalp krizi, kalp damar hastalığı, kalp basıncı yüksekliği, kalp kapağı hastalığı, diyabet ve doğumsal kalp hastalığı kalbe aşırı yük binmesine neden olan etkenlerdir.

Bu nedenler yüzünden kalp kası vücudun ihtiyaç duyduğu kanı pompalama yeteneğini kaybetmektedir. Bunun sonucunda da kalp yetmezliği dediğimiz oldukça tehlikeli ve ölümcül olan hastalık ortaya çıkar.

Kalp Yetmezliği Tedavisi

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliğinin tedavisi iki farklı yoldan yapılabilmektedir. Bu yollar ilaç tedavisi ve ameliyattır. Kalp yetmezliğine neden olan problemler ilaçla tedavi edilebilir. İlaç tedavisinde kullanılan ilaçlar, damarların genişlemesini sağlayan ve tansiyonu düşüren ilaçlardır.

Kalp yetmezliği için cerrahi müdahale çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Ancak doktorunuz ameliyatı uygun görüyorsa ilaçla tedavi edilebilecek noktayı geçmişsiniz demektir. Bu durumda tek iyileşme şansı ameliyatının başarısıdır.

Kalp Yetmezliği İçin Çözüm Önerileri

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği teşhisi koyulduğunda yapmanız gereken birkaç şey bulunuyor. Bunlar hastalığa adapte olmak, kilonuzu dengede tutmak, tuz tüketimini azaltmak, bol bol sıvı almak, alkol tüketimini sıfırlamak ve potasyum bakımından zengin besinleri tüketmektir.

Bu önerileri uyguladığınız takdirde kalp yetmezliğine karşı çok daha güçlü olursunuz. Tedavinin başarısı da artacağı gibi uygulanacak olan yöntemlere karşı vücudunuz çok daha dayanıklı olur. Böylece kalp yetmezliğiyle uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde yaşayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kalp Spazmı Nedenleri ve Belirtileri Kardiyomiyopati Nedir?
Kronik Romatizmal Kalp Hastalığı Nedir? Kalp Büyümesi Belirtileri ve Tedavisi
Mitral Kapak Hastalıkları Nelerdir? İskemik Kalp Hastalığı Nedir?

Kalp yetmezliği olduğunu nasıl anlarız?

Kalp yetmezliğine sahip olduğumuzu anlayabilmemiz için hastalığın göstermiş olduğu belirtileri bilmemiz gerekiyor. Göğüs ağrısı, öksürük, çabuk yorulma, nefes darlığı, mide bulantısı, ani kilo artışı ve balgam çıkarma kalp yetmezliğinin belirtileridir.

Kalp yetmezliği olan bir insan ne kadar yaşar?

Kalp yetmezliği hastalığına sahip olan bireyin gerekli tetkik ve tedavileri aksatmadan yapması gerekiyor. Çünkü bu hastalığın 5 yıllık yaşam bağıl oranı %50 civarındadır. Oldukça ciddi sonuçları olan kalp yetmezliğini yaşamın merkezine alınması büyük önem taşıyor.

Kalp yetmezliği ne olur?

Kalbinizin birtakım sebeplerden ötürü zarar görerek vücudun ihtiyaç duyduğu kanı pompalayamamasına kalp yetmezliği denmektedir. Kalp kasının zayıflamasına en çok kalp krizi neden olmaktadır.

Kalp yetmezliği tamamen geçer mi?

Kalp yetmezliği kronik bir hastalıktır. Dolayısıyla kişi yaşamı boyunca bu hastalıkla mücadele edecektir. Ancak bazı durumlarda düzeltilebilir bir nedene bağlı ise tedavi edilebilmektedir. Oldukça nadir olarak görülen bu kişiler normal yaşamına geri dönebilmektedir.

Kalp yetmezliği kimlerde görülür?

Her yaşta görülebilen bir hastalık olan kalp yetmezliği, genellikle yaşlı kesimlerde karşımıza çıkmaktadır. Altında yatan birçok neden olan bu hastalık vücudun zayıflaması sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Kalp yetmezliğini ne tetikler?

Kalp yetmezliğini tetikleyen birkaç etken bulunuyor. Bunlar arasından en çok karşılaşılanları koroner arter hastalığı, hipertansiyon, yaşlanma, kapak hastalıkları ve kalp kası iltihaplarıdır.

Kalp yetmezliği EKG'de belli olur mu?

Kalp yetmezliğini teşhis etmek için kullanılan tanı yöntemleri akciğer filmi, kalp ultrasonu ve EKG'dir. EKG'de kalbin kasılma gücü ölçülerek kasılmanın zayıf olup olmadığı kontrol edilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.