NeOldu.com

SOKAK SANATI GRAFFİTİ HAKKINDA BİLİNMEYEN 15 İLGİNÇ BİLGİ!

Sokak Sanatı Graffiti Hakkında Bilinmeyen 15 İlginç Bilgi!

Neredeyse her gün sokaklarda amatörce veya profesyonelce yapılmış grafftiler görüyoruz. Bu içeriğimiz çoğu ülkede suç olarak kabul edilen Graffti'nin bilinmeyen yönlerini araştırdık ve derledik. İşte sokak sanatı Graffti hakkında şaşıracağınız bilgiler;

Giriş 15 Temmuz 2019 Pazartesi 10:16 / Güncelleme 23 Temmuz 2022 Cumartesi 09:00

Grafitti Hakkında İlginç Bilgiler

Graffti, çeşitli şekillerde ortaya çıkmış, dünyanın her yerinde özellikle gençler tarafından sevilerek yapılan bir sanat dalıdır. İlk başlarda çok fazla tepki alan ve illegal olarak kabul edilen sokak sanatı, günümüzde legal olarak yapılmaktadır. Grafftiler, profesyonelce yapıldığı zaman şehre renklilik katan muazzam görünen duvar resimleridir. Bu içeriğimizde graffiti hakkında daha önce duymadığınız şaşırtıcı bilgileri araştırdık. İşte graffiti hakkında şaşırtan bilgiler;

grafitti-hakkinda-bilgi.gif


1. Graffiti kelimesi ismini, Yunanca'da yazmak anlamına gelen "graphein" kelimesinden, İtalyanca'da ise çizik anlamına gelen "graffito" kelimesinden almaktadır.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-1.png


2. Los Angeles'ta her yıl belediye işçileri tarafından 30 milyon metrekarelik graffiti temizlenmektedir.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-2.png


3. Bir çok grafiti yapan sokak sanatçısı kimliğini ve itibarını korumak, yasal suçlardan kaçınmak için ismini gizlemeyi tercih etmektedir.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-3.png


4. Graffiti ilk olarak 1960'ların sonlarına doğru Philadelphia'da başlamıştır. Graffiti ilk başlarda sanatsal çalışmalar yapmak yerine politik açıklamalar yapmak veya çete bölgelerini işaretlemek için kullanılmaktaydı.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-4.png


5. Çoğu graffiti sanatçısı kendisinin yazar olarak anılmasını ister. Yaptığı çalışmalara etiket adı verilen imzasını atar.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-5.png


6. Günümüzde yani modern zamanda en çok kullanılan graffiti malzemeleri marker kalem ve sprey boyadır.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-6.png


7. Banksy, şablon sanatında savaş karşıtı ve siyasi temalarla bilinen popüler bir graffiti sanatçısıdır. Çok anlamlı resimler yaparak kısa sürede ün kazanmıştır.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-7.png


8. Graffiti neredeyse her ülkede yasa dışı olsa da, dünya çapında yaklaşık olarak 1.650 yasal graffiti duvarı bulunmaktadır.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-8.png


9. Tesas'ta ortaya çıkmış olan "Yarn Bombing" graffiti türü, örerek veya tığ işi malzemeler kullanılarak yapılır. Yapması en zor olan graffiti türlerinden birisidir.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-9.png


10. İlk olarak yapılan ve bilinen modern tarzda graffiti örneği antik Yunan kenti Efes'te bulunmaktadır. 

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-1-001.png


11. Cennet noktası adı verilen graffiti türü, çatılara veya üst geçit gibi ulaşılması zor alanlara yapılmaktadır. İsminin Cennet noktası olmasının iki sebebi vardır. Birincisi çok yükseklerde yapıldığı için gökleri temsil eder. İkincisi ise graffitiyi yapan sokak sanatçısının bir kaza yaşaması durumunda öl ve cennete git anlamını taşımaktadır.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-11.png


12. Graffiti yazarları ilk olarak çizmek istedikleri resmi kara kitap olarak adlandırılan defterlerinde çizerler. Taslağı oluşturduktan sonra projeye başlarlar.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-12.png


13. 1960'lı yılların sonlarına doğru ünlenmeye başlayan ve dünyaca bilinen ilk graffiti sanatçısı Darryl McCray'dır.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-13.png


14. Graffiti yazarları arasında Graffiti'ye yeni başlayanlara oyuncak denir. Yazarlar arasında en fazla deneyime ve saygıya sahip olanlara ise kral veya kraliçe denir.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-14.png


15. Graffiti sanatı ve sokak sanatı arasında yalnızca bir fark vardır. Graffiti sanatında yazarlar dilediği gibi çalışmalar yaparken sokak sanatında herkese hitap eden çalışmalar yapılır.

grafitti-hakkinda-ilginc-bilgiler-15.png

Önerilen İçerik; Adidas Hakkında Bilinmeyen 15 Gerçek Bilgi!

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
1
6
1
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.