NeOldu.com

OSCAR ÖDÜLLÜ EN İYİ ORDU SAVAŞ FİLMLERİ ÖNERİ LİSTESİ

Oscar Ödüllü En İyi Ordu Savaş Filmleri Öneri Listesi

İçerisinde Türk Savaş filmlerinin de yer aldığı tüm zamanların en çok izlenen savaş filmlerini bir araya getirdik. İşte, IMDb puanı yüksek savaş filmleri.

Giriş 16 Ocak 2016 Cumartesi 10:00 / Güncelleme 18 Aralık 2021 Cumartesi 08:25

En İyi Savaş Filmleri

Sizler için özenle hazırladığımız eski ve yeni en çok izlenen savaş filmlerini IMDb en iyi savaş filmleri sayfasında da destek alarak bir araya getirdik. Listemizde Netflix savaş filmleri, eski çağ savaş filmleri, en yeni savaş filmleri, tarihi savaş filmleri ve Türk savaş filmleri yer alıyor. Tarihe kaynaklık eden, orta çağ savaşlarından bahseden ve duygusal türde savaş filmi izlemek istiyorsanız savaş filmleri öneri listemize mutlaka göz atmalısınız.

İşte birçoğu gerçek hikayelerden uyarlanan en iyi 10 savaş filmi tavsiyesi...

1. Greyhound IMDb: 7,0

2. Troy IMDb: 7,2

3. Enemy at the Gates IMDb: 7,6

4. Fury IMDb: 7,6

5. Dağ IMDb 7,9

6. The Imitation Game IMDb: 8,0

7. Down Fall IMDb: 8,2

8. Braveheart IMDb: 8.4

9. The Pianist IMDb: 8,5

10. Saving Private Ryan 8, 6

Greyhound (2020) IMDb: 7,0

Savaş Filmleri

Alman denizaltılarından kaçarak Kuzey Atlantik’i geçmeye çalışan Amerikan savaş gemisi Greyhound’un kaptanı Ernest Krause’nin hikayesini anlatan film, en iyi savaş filmlerinden birisidir. Hem savaşı kazanmaya hem de mürettabatını bir arada tutmaya çalışan Ernest Krause’u, Forrest Gump gibi filmlerde oynamış usta oyuncu Tom Hanks oynamaktadır. Denizin üzerinde geçen bu film başarılı sahneleri ve gerçek hikayesiyle en iyi donanma filmleri arasında yer alıyor. 

Tür: Dram, Tarihi, Savaş
Oyuncular: Tom Hanks, Elisabeth Shue, Stephen Graham
Yönetmen: Aaron Schneider

Mosul (2019) IMDb: 7,2

Savaş Filmleri

Orta Doğu savaş filmleri arasında yer alan Mosul filmi iç savaşla birlikte yok olan bir ülkenin dramını izleyicisine sunuyor. Musul’u işgal eden IŞID’e karşı savaşan tek grup yerel halktan oluşan Nineveh SWAT grubudur. Iraklı polis Kawa, SWAT birimi tarafından zorlu bir çatışmadan kurtarılır ve ekibe dahil olur. Sürekli saldırıya uğrayan bu grup, düşmanları yok etmeye ve kanunsuz bölgede düzeni sağlamaya kararlıdır. Bu amaç doğrultusunda ekip, tehlikeli bir gerilla operasyonu başlatarak düşmanı alt etmeye çalışır.

Tür: Aksiyon, Gerilim, Savaş
Oyuncular: Adam Bessa, Suhail Dabbach, Is’haq Elias
Yönetmen: Matthew Michael Carnahan

13 Saat: Bingazi'nin Gizli Askerleri (2016) IMDb: 7,3

Savaş Filmleri

13 Saat adlı film, 2012 yılında Libya'nın Bingazi şehrinde bulunan Amerikan üssüne yapılan saldırıyı konu almaktadır. Bu saldırıda elçi ölmüş ve askeri güçlerin hepsi olayı çözmek için çabalamaya başlamıştır. En iyi savaş filmleri arasında yer alan 13 Saat filmini soluksuz izleyeceğinizden eminiz.

Tür: Aksiyon, Savaş
Oyuncular: John Krasinski, James Badge Dale, Max Martini
Yönetmen: Michael Bay

12 Savaşçı (2018) IMDb: 6,6

Savaş Filmleri

11 Eylül saldırısı sonrası geçen filmde, ABD özel kuvvetler ekibi tehlikeli bir görev için Afganistan'a giden Amerikan askerleri kayalıklarla dolu dağlar arasında bulunan Afganistan Cephesi Generali Dostum'u onlarla birlik olarak Taliban ve onların müttefikleri El Kaide ile savaşmaya ikna etmek zorundadırlar. Sayıca ve silah mühimmati olarak az kişiye sahip olan Afganistan ve Amerika askerleri kendilerini acımasızca öldürmeye çalışan bir düşmanla karşı karşıya kalırlar.

Tür: Savaş, Aksiyon
Oyuncular: Chris Hemsworth, Michael Shannon, Michael Peña
Yönetmen: Nicolai Fuglsig

Maymunlar Cehennemi: Savaş (2017) IMDb: 7,4

Savaş Filmleri

Bilim kurgu türünde en iyi savaş filmleri arasında yer alan Maymunlar Cehennemi filmi üçüncü bölümğyle listemizde yer alıyor. Şafak Vakti'nde Kobo'nun ihanetine uğrayan ve maymun ırkından büyük kayıplar veren ordunun başındaki Sezar, insanlığın onları asla affetmeyeceği bir savaşa hazırlanır. Sezar, ne kadar savaşmayı istemeyip barışı istese de Albay karşısında boyun eğmez. İnsan ve maymun ırkının kaderi bu savaşa bağlıdır.

Tür: Bilim kurgu, Aksiyon, Macera, Savaş
Oyuncular: Andy Serkis, Woody Harrelson, Steve Zahn
Yönetmen: Matt Reeves

1917 (2019) IMDb: 8,7

Savaş Filmleri

2019 filmleri arasında asker filmleri sevenler için, konusu ve çekimi göz önünde bulundurulduğunda harika bir yapım ile beraberiz. 1. Dünya Savaşı sırasında iki askerin, yerine getirilmesi zor bir görevi alması ve bu görev sırasında başından geçen olaylar izleyiciye aktarılır. Verilen görev, en kısa sürede düşman tarafına geçmek ve içerisinde kardeşinin de olduğu askeri grubu ölümden kurtarmak. Altın Küre Ödüllerinde en iyi dram filmi olarak seçilen 1917’yi mutlaka izlenmesi gereken savaş filmleri listenize eklemelisiniz.

Tür: Dram, Savaş
Oyuncular: George MacKay, Dean-Charles Chapman, Mark Strong
Yönetmen: Sam Mendes

Jojo Rabbit (2019) IMDb: 8,0

Savaş Filmleri

Savaş, dram ve komedi filmleri türünü yoğun şekilde içerisinde barındıran Jojo Rabbit filmi oyuncu kadrosunda Roman Griffin Davis, Thomasin Mckenzie, Scarlett Johanson ve Taika Waititi’n yer alıyor. Filmde, Alman diktatör Hitler’in ordusunda görev alan Jojo Betzler, annesinin evinde Yahudi bir kız sakladığını öğrenir. Filmde Adolf Hitler, tarih kitaplarında yer alan Hitler’den farklıdır. Bu durum izleyiciyi filmin sonunda neler olacağını oldukça merak ettirmektedir.

Tür: Savaş, Dram, Komedi
Oyuncular: Roman Griffin Davis, Thomasin McKenzie, Scarlett Johansson
Yönetmen: Taika Waititi

Deliler: Fatih’in Fermanı (2018) IMDb: 5,7

Savaş Filmleri

Listemizde yer alan bir başka Türk Savaş Filmi, 2018 yılında vizyona giren Deliler: Fatih’in Fermanı… IMDb puanı 5.7 olmasına aldırış etmeden mutlaka izlemeniz gereken bir yapım… Filmde, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Süleyman’ın Romanya Prensine elçi gönderir ve Prens Vlad elçiyi infaz eder. Bu olay sonrasında Fatih Sultan Mehmet, Romanya Prensi Vlad’ın öldürülmesi için Baba Sultan’a ferman verir. Baba sultan ise Gökkurt, Çebi, Suskun, Adsız, Mübariz, Kongar ve Aşgar’dan gibi gözü pek yiğitlerin oluşturduğu Deliler Birliğini görevlendirir. Deliler, Fatih’in emrini yerine getirmeden ölmeyeceklerdir.

Tür: Tarihi, Aksiyon
Oyuncular: Erkan Petekkaya, Cem Uçan, İsmail Filiz
Yönetmen: Osman Kaya

Pearl Harbour (2001) IMDb: 6,1

Savaş Filmleri

İkinci Dünya Savaşı başlamış ve Naziler Avrupa' da güçlü ordularıyla üstünlüğü ele geçirmişti. Savaş hem Avrupa hem de Asya' ya yayılmıştı. Amerika bu savaşa ilk başta doğrudan dahil olmamıştı. Sadece silah ve mühimmat satmakla yetiniyordu fakat zaman geçtikçe Amerika' nın bu savaşta yeri olması gerektiği senatoda ve halk arasında konuşuluyordu. Japonya hem Çin hem de Rusya ile savaş halindeydi ve Amerika' nın Pasifik Okyanusu'nda kontrol sağlamasını istemiyordu. Amerika ise Hawai Adaları civarındaki Pearl Harbour üssünü aktif şekilde kullanıyordu. Bir gün Japon Deniz Kuvvetleri' ne bağlı uçak filosu ani bir baskın ile limanı vurdu. Kamikaze denen bomba yüklü uçkalar ile Amerikan donanmasına büyük hasar vermişlerdir. Filmde bu gergin ortam içinde yaşanan olaylar ve saldırı anlatılıyor. Başrolde Ben Affleck' in oynadığı filmde ona Kate Beckinsale, Josh Hartnett ve Jennifer Garner gibi isimler eşlik etmektedir.

Tür: Savaş, Aksiyon
Oyuncular: Ben Affleck, Kate Beckinsale, Josh Hartnett, Jennifer Garner
Yönetmen: Michael Bay

Jarhead (2005) IMDb: 7,0

Savaş Filmleri

Genç Anthony, Sacremento' da yaşayan ve Camus okuyan biriyken birden savaşmak için orduya alınır. Irak' ın Kuveyt işgali sırasında Amerika' nın yardım ordusuna görevlendirilen Anthony, hiç bilmediği topraklarda, alışık olmadığı iklimde ve niçin düşman olduğunu bilmediği kişilere karşı savaşmaktadır. Amerikan askerlerinin saç tıraşı modellerine taktıkları kavanoz kafa benzetmesi filme adını vermiş ve bilinçsizce gönderilen askerlerin neler yaşadığını, neler hissettiğini anlatması bakımından başarılı ve en çok izlenen savaş filmlerden biri olmuştur.

Tür: Savaş, Dram
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Scott MacDonald, Peter Sarsgaard
Yönetmen: Sam Mendes

Valkyrie (2008) IMDb: 7,1

Savaş Filmleri

Valkyrie filmi, baştan sonra soluksuz izleyebileceğiniz etkileyici savaş filmi… Tüm zamanların en çok izlenen savaş filmleri arasında bulunan filmde, İkinci Dünya Savaşı sırasında birkaç alman subayının Adolf Hitler’e suikast planlamasını ele almaktadır. Planın gerçekleşmesi için alman subaylar ölmeyi göze almaktadır. Bir grup subayın onurlu hikayesini anlatan Valkyrie: Operasyon filmini mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Tarihi, Dram, Gerilim
Oyuncular: Tom Cruise, Carice van Houten, Bill Nighy
Yönetmen: Bryan Singer

The Water Diviner (2014) IMDb: 7,1

Savaş Filmleri

Russell Crowe filmleri arasında Çanakkale Savaşı'nı konu alan harika bir film... Avusturyalı bir çiftçiyi canlandıran Crowe, 1919 yılında, Çanakkale Savaşı’nın ardından Türkiye’ye oğullarını bulmaya gelir. Gelibolu cephesinde savaşan 3 oğlunu bulmak amacıyla yola çıkan Crowe’a iki Türk askeri olan Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz eşlik eder. Türkiye’de ve dünyada isim yapan Son Umut filmini henüz izlemediyseniz kesinlikle tavsiye ederiz. Yaşananları nesnel bir şekilde anlatan etkileyici bir yapım.

Tür: Dram, Savaş filmi
Oyuncular: Russell Crowe, Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz
Yönetmen: Russell Crowe

Defiance (2008) IMDb: 7,2

Savaş Filmleri

James Bond filmleri ile tanıdığımız usta oyuncu Daniel Craig’in başrolünde yer aldığı Defiance, 3 Yahudi kardeşin, Nazi yönetiminin hakim olduğu Polonya’dan kaçıp Beyaz Rusya bölgesinde Nazi ile savaşan Rus Direnişçilerine katılmasını beyazperdeye aktarır. Direniş sırasında ormanın içerisinde bir köy inşa edilir. Bu hareket belki de binlerce Yahudi’nin hayatının kurtulmasına neden olacaktır.

Tür: Savaş
Oyuncular: Daniel Craig, Liev Schreiber, Jamie Bell
Yönetmen: Edward Zwick

War Horse (2011) IMDb: 7,2

Savaş Filmleri

Steven Spielberg filmleri listesinde, Birinci Dünya Savaşı konulu bir yapım olan Savaş Atı, Joey adındaki bir at ve onu yetiştiren Albert adındaki bir adamın başından geçen dram dolu hikayeyi anlatmaktadır. Avrupa ve İngiltere arasında giden hikayede, savaş yüzünde Albert’in Joey ile yolları ayrılır. Savaş sırasında efsanevi at Joey, birçok sıra dışı olayı atlatır. Ümitsiz topraklarda İngiliz ve Alman askerlerine umut olur. Film atlı savaş filmleri severler için izlenmesi gereken son derece dramatik bir yapımdır.

Tür: Dram, Tarihi, Savaş
Oyuncular: Jeremy Irvine, Emily Watson, Peter Mullan
Yönetmen: Steven Spielberg

Kingdom Heaven (2005) IMDb: 7,2

Savaş Filmleri

En iyi savaş filmleri listemizde son yılların en çok izlenen filmlerinden bir tanesi... Cennetin Krallığı! En güzel savaş filmleri arasında yer alan ve birçok ödüle de layık görülen Cennetin Krallığı filmi, Avrupa’dan Kudüs’e kadar gelen şövalyeleri anlatmaktadır. Filmde, Türkler ve Müslümanlar için büyük komutan olarak anılan Selahaddin Eyyübi karakteri de yer almaktadır. Bu filmi izlerken oldukça tarafsız olmanızı özellikle öneririz. Ne demek istediğimizi emin olun filmin sonunda anlayacaksınız!

Tür: Tarihi, Aksiyon
Oyuncular: Orlando Bloom, Liam Neeson, David Thewlis
Yönetmen: Ridley Scott

Troy (2004) IMDb: 7,2

Savaş Filmleri

En iyi savaş filmleri önerileri arasında Truva Savaşı' nı anlatan ve bir medeniyetin tarih sahnesine gömülmesine neden olan olayı anlatan Troy (Truva) kült filmler arasında yer almaktadır. Truva prensi Paris ve Sparta prensesi Helen arasında yaşanan imkansız aşkı anlatıyor. Paris ile Helen birbirini görüp yıldırım aşkına tutulurlar fakat Helen Sparta kralı ile evlidir. İki devlet resmi temaslardan dönerken Paris Helen' i gizlice kaçırır. Bu olay öğrenildiği zaman büyük öfkeye kapılan Sparta kralı Truva' ya savaş açar. Savaş devam ederken meşhur truva atı olayı gerçekleşir. Büyük savaşçı Aşil ise bu savaş sırasında efsane haline gelir. Oyuncu kadrosunda Brad Pitt, Orlando Bloom, Eric Bana, Diane Kruger ve Sean Bean gibi ünlü isimler yer alan film insanı etkileyen muhteşem sahnelere sahiptir.

Tür: Aksiyon, Macera
Oyuncular: Brad Pitt, Eric Bana, Orlando Bloom
Yönetmen: Wolfgang Petersen

Eye In The Sky (2015) IMDb: 7,3

Savaş Filmleri

Listemizde yer alan ve günümüz savaş teknolojisinin kullanıldığı son derece başarılı bir savaş filmi… Eye in the Sky, merkezi Londra’da bulunan bir istihbarat teşkilatının lideri Katherine Powell ve yürüttüğü terör operasyonu anlatmaktadır. Plan, dünyanın en tehlikeli teröristi Nairobi’yi Kenya’da bulunan kamptan kaçırmaktır. Operasyon çok gizlidir. Tek bir hata bile her şeyi darmadağın edebilir. Teröristler operasyonu haber alır ve işler değişir. Artık, plan kurtarma değil öldürmedir… Her anı heyecan ve gerilim dolu Ölüm Emri, filmini kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Gerilim, Savaş, Dram
Oyuncular: Helen Mirren, Aaron Paul, Alan Rickman
Yönetmen: Gavin Hood

120 (2008) IMDb: 7,3

Savaş Filmleri

En iyi Türk savaş filmleri arasında çok özel bir yer de olan 120 filmi, Balkan Harbi' nin ardından Osmanlı Devleti ve Anadolu yaralarını sarmaya çalışmaktadır. Savaşın etkileri henüz geçmeden Birinci Dünya Savaşı patlak verince seferberlik ilan edilmiş ve halk kendini bir savaşın daha içinde bulmuştur. Ruslar yukarıdan saldırmaya başlamış ve Sarıkamış'a harekete geçmişlerdir. Erkekler seferberlik ile askere gidince zaten geride kalan az insan da kendi evlerini ve bölgelerini bölücü çetelere karşı korumaya çalışmıştır. Van halkı da aynı durumdadır. Kars' ta mücadele eden askerlerin cephanesi tükenmek üzeredir ve halktan yardım istenmiştir. Vanlılar yardım etmek isterler fakat malzemeleri oraya götürecek kimse yoktur. Geriye 18 yaşından küçük çocuklar kalmıştır. Bu görev 120 adet çocuğa verilir.

Tür: Dram, Savaş filmi, Tarihi
Oyuncular: Özge Özberk, Cansel Elçin, Burak Sergen
Yönetmen: Özhan Eren, Murat Saraçoğlu

Legends of the Fall (1994) IMDb: 7,5

Savaş Filmleri

Yıldızlar topluluğunun bir arada olduğu bir film desek hiç abartmış olmayız herhalde… Bradd Pitt, Anthony Hopkins ve Julia Ormond gibi usta oyuncuları yer aldığı İhtiras Rüzgarı, 1994 yılında vizyona giren en iyi savaş filmleri listesinde olmayı hak eden bir yapım. Filmin konusunda; 1900’lerde ABD ordusunda görevli bir albay olan William Ludlow’un görevinden ayrılması , Montana dağlarında çocuklarıyla birlikte yaşaması ve tam da bu zamanda Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasına değinilir. Tüm engellemelere rağmen 3. oğlanda savaşa girer ve artık sonunu kimsenin tahmin edemeyeceği bir hikaye başlar…

Tür: Savaş, Romantik
Oyuncular: Anthony Hopkins, Brad Pitt, Aidan Quinn
Yönetmen: Edward Zwick

Lone Survivor (2013) IMDb: 7,5

Savaş Filmleri

Red Wing adı verilen operasyon ile Taliban liderini öldürmeyi planlayan Amerika özel bir tim hazırlamış ve gizlice bölgeye indirmiştir. Tim 4 kişiden oluşmakta ve ekipte son derece profesyonel askerler yer almaktadır. Köylüler ile iç içe yaşayan Taliban yüzünden operasyon hiç kolay olmayacaktır fakat hiç beklenmeyen bir olay gerçekleşir. Çobanlık yapan köylüler askerleri fark eder. Küçük yaştaki çocuğu vurmayan askerler başlarına bela alırlar. Taliban' a haber gitmiştir. Saldırıya geçen teröristler askerlerden üçünü öldürür fakat 1 tanesi canını kurtarmayı başarır. Yaralı halde köye sığınır fakat burada da işler sandığı kadar kolay olmayacaktır. Çatışma sahneleri ile etkileyici olan film gerçek bir hikayeden sinemaya uyarlanmıştır. Filmde Mark Walhberg, Eric Bana, Emile Hirsch, Ben Foster ve Taylor Kitsch gibi isimler yer almaktadır.

Tür: Savaş, Aksiyon, Dram
Oyuncular: Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch
Yönetmen: Peter Berg

Enemy at The Gates (2001) IMDb: 7,6

Savaş Filmleri

İkinci dünya savaşını konu alan Kapımdaki Düşman filmi, keskin nişancı filmlerine ilgi duyan okurlarımıza özellikle tavsiye ettiğimiz bir yapımdır. Dönemin en çok izlenen ve ödül alan savaş filmlerinden bir tanesi olan Enemy At The Gates, biri Alman diğeri Rus iki düşman askerin savaşın dışında ortaya koydukları aksiyon ve dramı yansıtmaktadır.

Tür: Dram, Savaş, Gerilim
Oyuncular: Jude Law, Rachel Weisz, Joseph Fiennes
Yönetmen Jean-Jacques Annaud

Fury (2014) IMDb: 7,6

Savaş Filmleri

Brad Pitt’in 2014 yılın baş rolünde oynadığı ve İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında gösterilen Fury, son yıllarda savaşı farklı bir yönden ele alan oldukça yeni savaş filmlerindendir. En çok izlenen savaş filmleri içerisinde gösterilen Fury’de, savaş ile yoğrulmuş ordu çavuşu Wardaddy (Brad Pitt), bir Sherman tankını yönetmektedir ve düşman hattı ardına sarkmak için oldukça önemli bir görevi üstlenmiştir. Beş kişilik ekibi ile kahramanlık gösterisine çıkan Wardaddy’in bu hikayesi savaş filmleri sevenler için oldukça etkileyici bir yapım konumundadır.

Tür: Savaş, Dram, Aksiyon
Oyuncular: Brad Pitt, Shia LaBeouf, Logan Lerman
Yönetmen: David Ayer

Black Hawk Down (2001) IMDb: 7,7

Savaş Filmleri

Somali' de hüküm süren iç savaş sonucu halk açlık sıkıntısı çekmektedir. BM bölgeye gıda ve ilaç yardımı yapmaktadır fakat bölgedeki Mohamad Farrah Aidid isimli general adamlarına bu yardımları toplatınca halk açlıktan ölmeye başlamıştır. Bu yardımları baltalama olayı devam ettikçe BM tarafından görevlendirilen Amerikan ordusu duruma çözüm üretmek için plan yapar. Eğitimli askerler iki helikopter ile bölgeye gidecek ve tespit edilen Aidid' in iki adamı alınarak geri dönülecektir. İşlem tahmini 45 dakikalık bir operasyon ile bitirilecektir fakat işler ters gidip helikopterlerden biri düşünce plan bozulur. Şimdiki sorun yardım gelinceye kadar askerlerin binlerce isyancı Somalili' ye karşı hayatta kalma savaşı vermek durumunda olmasıdır. Filmde Josh Hartnett, Orlando Bloom, Eric Bana, Tom Hardy ve Ewan McGregor gibi isimler yer almaktadır.

Tür: Aksiyon, Dram, Savaş
Oyuncular: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore
Yönetmen: Ridley Scott

300 - Sparta (2006) IMDb: 7,7

Savaş Filmleri

Spartalılar Yunanistan' ın sınırında bulunan bir şehir devletiydi. M.Ö. 480 yılında Persliler Anadolu'yu yavaş yavaş ele geçirmiş ve Yunanistan sınırına dayanmıştı. Sparta kralı Pers ordusuna karşı koymak istemekte fakat yardımcı destek kuvvet bulamamaktadır. En iyi savaşan ve en cesur askerlerden oluşan 300 kişilik bir ordu toplayan kral, sarp kayalıkların arasındaki dar bir geçidi kapatır. Thermopylae Savaşı'nda karşı karşıya gelen iki ordu sayı eşitsizliği ve Persler' in ezici üstünlüğüne rağmen Spartalılar' ın sert direnişiyle tüm Yunanistan' ı etkiler ve halkın birlik olmasını sağlar. Efsaneden filme uyarlanan filmde başrolü Gerard Butler oynuyor. Yan rollerde ona Lena Headey, Michael Fassbender, David Wenham ve Peter Mensah gibi isimler eşlik ediyor.

Tür: Aksiyon, Savaş, Tarihi
Oyuncular: Gerard Butler, Lena Headey, Rodrigo Santoro
Yönetmen: Zack Snyder

The Boy In The Striped Pajamas (2008) IMDb: 7,8

Savaş Filmleri

İkinci Dünya Savaşı filmleri arasında son yılların en etkileyici filmleri arasında gösterilen The Boy in the Striped Pajamas, Nazi Almanyası’nın emri ile Polonya’ya gönderilen bir babanın küçük çocuğu olan Bruno’nun hikayesine odaklanır. Bruno, toplama kampında telin öbür tarafında olan çocuklarla arkadaş olur. Çocuklarla iyi arkadaş olan Bruno’nun annesi, oğlunun gerçekte neler olduğunu anlamasından korkar çünkü Bruno’nun evleri toplama kampının hemen yanındadır.

Tür: Dram, Savaş, Tarih
Oyuncular: Asa Butterfield, David Thewlis, Vera Farmiga
Yönetmen: Mark Herman

Dunkirk (2017) IMDb: 7,9

Savaş Filmleri

Son yıllarda Savaş filmleri arasında oldukça başarılı bir yapım Dunkirk ile listemize devam ediyoruz. Film, İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya’nın bariz üstün olduğu yıllarda İngiltere, Kanada, Fransa ve Belçika'nın müttefik ordularından 400 bin asker Dunkerque (Dunkirk) bölgesinde sıkışmıştır. Sıkışan askerlerin bir tarafı kara diğer tarafı ise denizdir. Tek çare gemilerle yurda dönmek… İngiliz Başbakanı Churchill'in komutasıyla askerleri kurtarabilmek amacıyla çok tehlikeli ve savaşın gelişimi açısından hayati önem arz edecek bir tahliye operasyonu başlatılır.

Tür: Savaş, Tarihi, Dram
Oyuncular: Fionn Whitehead, Mark Rylance, Tom Hardy
Yönetmen: Christopher Nolan

Dağ (2012) IMDb: 7,9

Savaş Filmleri

Türk sinemasına yeni bir soluk getiren yönetmen Alper Çağlar’ın büyük ses getiren Türk Savaş filmi… Başrolünde Cağlar Ertuğrul ve Ezel dizisinden Ramiz Dayı rolüyle tanıdığımız Ufuk Bayraktar yer alıyor. Film, birbiriyle hiç anlaşamayan kısa dönem ve uzun dönem iki askeri yani Oğuz ile Bekir’in yaşadıklarını beyaz perdeye aktarmaktadır. Terörle mücadele bölgesinde görev yapan iki asker, kimsenin kalmak istemeyeceği bir dağda teröristlerin pusuna düşer. Bölge vatan haini teröristlerce kuşatılmıştır. Pusudan çıkmak için ilk olarak kendilerine güvenmeleri gerekecektir.

Tür: Aksiyon, Savaş, Dram
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruloğlu
Yönetmen: Alper Çağlar

The Imitation Game (2015) IMDb: 8,0

Savaş Filmleri

En yeni savaş filmleri arasında gösterilen Enigma sinemanın usta oyuncularından Benedict Cumberbatch’in rol aldığı bir filmdir. İkinci dünya savaşı filmi olarak karşımıza çıkmaktadır ve savaş yıllarında Almanların şifreli haberleşmelerinin kodlarını çözen Alan Turing'in Nazileri engelleme başarısı anlatılmaktadır. Tarihi savaş filmlerini ilgi duyuyorsanız Enigma’yı tercih edebilirsiniz.

Tür: Savaş, Gerilim, Dram
Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Keira Knightley, Matthew Goode
Yönetmen: Morten Tyldum

Hacksaw Ridge (2016) IMDb: 8,1

Savaş Filmleri

Mel Gibson’ın yönetmen koltuğunda oturduğu harika bir savaş filmi… Hacksaw Ridge, İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusun’dan Desmond insan öldürmeyi reddeder. Bu sayede ABD tarihinde askerde insan öldürmeye karşı çıkarak bir nevi vicdani retçi olur ve Onur madalyasına layık görülür. Son yılların en dramatik savaş filmlerinden bir tanesi olan Savaş Vadisi, tek bir kurşun atmadan 75 kişinin hayatını kurtaran adamın hikayesine odaklanır.

Tür: Dram, Biyografik
Oyuncular: Andrew Garfield, Vince Vaughn, Teresa Palmer
Yönetmen: Mel Gibson

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War (2004) IMDB: 8,1

Savaş Filmleri

Kore Savaşı filmleri arasında dünya sinemasına damga vuran tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi savaş filmlerinden bir tanesi Tae Guk Gi: Bretherhood of War… 1950-53 yılları arasında Güney Kora ve Kuzey Kora arasında savaş boy gösterir. Jin Tae savaş çıkmadan önce üniversite öğrencisidir. Abisi ise nişanlıdır ve ayakkabı tamirciliği yapmaktadır. Her şey güzel giderken savaş patlak verir ve kahramanlarımız göç etmek zorunda kalır. Bir gün göç esnasında ağabeyi askere alınır. Artık tek bir amacı vardır. Devam eden savaştan sağ salim kurtulmak ve ailesinin yanına dönmek.

Tür: Savaş, Aksiyon, Dram
Oyuncular: Jang Dong Gun Won, Bin
Yönetmen: Kang Je-gyu

Downfall (2004) IMDb: 8,2

Savaş Filmleri

İkinci Dünya Savaşı' nı çıkaran ve Avrupa'yı kontrol altına alan Nazi lideri Adolf Hitler'e karşı tüm devletler birleşmiş ve karşı saldırıya geçmişlerdir. Amerika' nın da desteğiyle Hitler yavaş yavaş geri püskürtülmüş ve artık oyunun sonuna gelinmiştir. Berlin işgal altındadır. Hitler ısrarlara rağmen Berlin' i terk etmemiştir. Burada bir sığınağa giderek son zamanlarında Traudi Junge ile evlenmiştir. Artık kaçacak yeri olmayan Führer karısı ile birlikte intihar etmiş ve cesetlerinin yakılmasını istemiştir. Hitler' in sadık adamları için de aynı son yaklaşmıştır. Artık ya teslim olacaklar ya da kendi hayatlarına son vereceklerdir. İkinci Dünya Savaşı' nın sonunu ve Hitler' in son anlarını sekreterinin gözünden anlatan filmde Bruno Ganz, Juliana Köhler, Alexandra Maria Lara ve Christian Berkel gibi isimler yer alıyor.

Tür: Dram
Oyuncular: Duke White, Garrett White, Lorinda Roslund
Yönetmen: Garrett White

Nefes: Vatan Sağolsun (2009) IMDb: 8,2

Savaş Filmleri

Nefes: Vatan Sağolsun filmi, Türk sinemasının en dramatik savaş filmleri arasında yer almaktadır. Aslında tam bir savaş filmi değildir. Filmde, 2365 metre yükseklikteki Karabal Jandarma Karakolu'nu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşı komutasındaki kırk askerin hikayesidir. Başlatılan büyük çaplı bir sınır ötesi operasyonun ardından karakolun önemi daha da artmıştır. Türk sinemasının en önemli savaş ve dram filmleri arsında yer alan Nefes: Vatan Sağolsun filmini kesinlikle izlemenizi öneririz.

Tür: Dram, Savaş
Oyuncular: Cüneyt Deniz, Barış Aydın, Mete Horozoğlu
Yönetmen: Levent Semerci

Full Metal Jacket (1987) IMDb: 8,3

Savaş Filmleri

Amerikan savaş filmlerinin önemli eserler arasında yer alan ve Amerikan’ın Vietnam savaşını konu alan Full Metal Jacket, daha çok askerlerin savaş döneminde üzerilerinde hissettikleri baskıyı konu edinmektedir. Dram ve savaş filmleri alanında harika bir eser olan Full Metal Jacket’i kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Tür: Savaş, Dram
Oyuncular: Matthew Modine, Arliss Howard, Vincent D'Onofrio
Yönetmen: Stanley Kubrick

Inglourious Basterds (2009) IMDb: 8,3

Savaş Filmleri

İkinci dünya savaşı filmlerinin sinema dünyasında yeni bir olgu kazandırdığını belirtmiştik. Soysuzlar Çetesi filmi de İkinci Dünya Savaşı konu alan en güzel savaş filmlerinden bir tanesidir. Filmde, Nazi kuşatması altındaki Fransa anlatılmaktadır. Ailesinin katledilişini gören küçük bir kız çocuğu çareye kaçmakta bulur ve kendisini bir şekilde Paris’e atar. Diğer yandan da Nazi’ye karşı Avrupa’da kurulan birliklere önderlik eden Yahudi komutan Nazi’ye büyük operasyonlar düzenlemektedir. Paris’e kaçan kız ile Yahudi komutanın yolu ise sinema salonunda kesişir. IMDB savaş filmleri sıralamasında oldukça başarılı bir yerde bulunan Soysuzlar Çetesi filmini mutlaka izlemelisiniz.

Tür: Savaş, Aksiyon
Oyuncular: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz
Yönetmen: Quentin Tarantino

Braveheart (1995) IMDb: 8,4

Savaş Filmleri

İskoç savaş filmlerinin en güzeli olarak bilinen ve başrolünde Mel Gibson’un yer aldığı Cesur Yürek filmi, IMDB sıralamalarında 8,4’lük puanı ile sizlere önereceğimiz Oscar ödüllü savaş filmlerinden bir tanesidir. Filmin konusunda ise; 13. yy’da İngilizler İskoçya’da egemenlik kurmuşlardır ve İskoç kadınları ile gecelik ilişkilere girme hakkında sahiptir. Kahramanımız William Wallace’nin eşi İngiliz birlikleri tarafından öldürülür ve Wallace intikam almak için attığı adımlar büyük bir özgürlük savaşına neden olur.

Tür: Biyografik, Dram
Oyuncular: Mel Gibson, Sophie Marceau, Catherine McCormack
Yönetmen: Mel Gibson

The Pianist (2002) IMDb: 8,5

Savaş Filmleri

İkinci dünya savaşını anlatan en iyi savaş filmlerinden olan ve birçok dalda ödül alan Piyanist filmi, sizlere önerebileceğimiz savaş filmleri arasında ilk sıradadır. Oscar ödüllü filmler arasında yer alan Piyanist filminde, gerçek bir dram konusunu ele almaktadır. Filmde, Polonya’nın Nazi işgalini ve işgal sırasında ünlü bir piyanistin savaşın olduğu sokaklarda hayatta kalma mücadelesini anlatmaktadır. Piyanist filmi, üstünden uzun yıllar geçse dahi ikinci dünya savaşını en iyi anlatan savaş filmi olarak kalacaktır.

Tür: Dram, Tarihi
Oyuncular: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Emilia Fox
Yönetmen: Roman Polanski

Apocalypse Now (1979) IMDb: 8,5

Savaş Filmleri

Amerika Savaş filmleri içerisinde önemli bir yere sahip olan ve oldukça eski savaş filmlerinden bir tanesi olan Kıyamet filmi, yerel bir kabilenin tanrısı ilan edilen bir kişiyi öldürmekle görevli bir adamın hikayesini anlatmaktadır. Vietnam savaş filmleri seven okurlarımız için oldukça etkili bir film olan Kıyamet, kesinlikle izlemeniz gereken tarihi savaş filmlerinden bir tanesidir.

Tür: Dram, Savaş
Oyuncular: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen
Yönetmen: Francis Ford Coppola

Gladiator (2000) IMDb: 8,5

Savaş Filmleri

Tüm zamanların en çok izlenen filmlerinden birisi olan Gladyatör, Yeni Zellandalı aktör Russel Crowe’un dünya tarafından tanınmasını sağlamıştır. Dünyanın en iyi savaş filmleri arasında gösterilen Gladyatör filminde Romalı bir generale ihanet edilip ailesi bir hükümdarın şımarık oğlu tarafından katledilince, General intikamını almak için gladyatör olarak Roma'ya geri döner. Kılıçlı savaş filmi severler için Gladiator adeta biçilmiş kaftan...

Tür: Epik, Macera
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
Yönetmen: Ridley Scott

Saving Private Ryan (1998) IMDb: 8,6

Savaş Filmleri

İkinci Dünya Savaşı filmler arasında oldukça önemli bir yere sahip olan ve Amerikan ordusunda yaşanan bir olayı konu alan filmde James Ryan adlı askeri bulma çalışmaları anlatılmaktadır. 4 oğlunu savaşa gönderen anne, 3 oğlunun öldüğü haberini alınca geriye kalan tek oğlunun yaşayıp yaşamadığı hakkında bilgi ister. İşte bu son çocuk Er James Ryan’ dır. Amerikan ordusu adeta seferber olur ve bu askerin yaşadığı haberini annesine ulaştırmak için ne gerekiyorsa yapılır. Savaş sahneleri ve teknik bakımından kusursuz olan film, 169 dakikalık süresiyle kimilerince uzun olarak eleştirilse de savaş ortamını gerçekten hissettirebilmesi açısından ve kurgusuyla hiç de uzun gelmeyecek ve sizi etkisi altına almayı başaracak cinsten. Tom Hanks, Vin Diesel, Matt Damon ve Giovanni Ribisi gib oyuncuların yer aldığı film, kült filmler arasında ön sıralarda yer almaktadır.

Tür: Savaş, Dram
Oyuncular: Ryan Hurst, Tom Hanks, Tom Sizemore
Yönetmen: Steven Spielberg

Life is Beautiful (1999) IMDb: 8,6

Savaş Filmleri

Milyonlarca insanın öldüğü ikinci dünya savaşını konu alan filmlerden bir tanesi de Hayat Güzeldir filmidir. Ödüllü savaş filmleri arasında gösterilen ve dönemin en çok izlenen savaş filmleri arasında yer alan Hayat Güzeldir filminde, savaşın birkaç yıl öncesi anlatılmaktadır. Ana karakter Guido dünyalar güzeli Dora’ya vurulur. Birçok engelle karşılaşılsa da sonunda evlilikleri mutlu son olur. Tam her şey tamam derken savaş çıkar. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir. Filmin en can alıcı noktalarından bir tanesi de bu sahnedir. İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı etkisini beyaz perdeye en iyi uyarlayan bu filmi ölmeden önce izlemeniz gereken filmler listesine ekleyebilirsiniz.

Tür: Komedi, Drama, Romantik
Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini
Yönetmen: Roberto Benigni

Ayla (2017) IMDb: 8,9

Savaş Filmleri

En iyi savaş filmlerini oluştururken bizden olan bir yapımı liste başına koymayı özellikle istedik. Ayla filmi, en güzel ve en duygusal savaş filmleri arasında liste başında olmayı gerçekten de hak eden bir yapım. Gerçek bir hayat hikayesini konu alan ve Kore savaşındaki Türk askeri ile savaş sırasında cephede bulunan kız çocuğunun hikayesini anlatan “Ayla” filminde, Kore Savaşı’na asker olarak gönderilen Süleyman (İsmail Hacıoğlu) ve savaş sırasında öksüz kalan Koreli kızı anlatmaktadır. Savaş sırasında gözü gibi baktığı kıza Ayla adını veren Süleyman, savaştan sonra öksüz olan kızı Türkiye’ye götürmek ister. Ancak Kore yasaları izin vermez. 60 yıl sonra Ayla'yı yeniden görebilmek için harekete geçer. Göz yaşlarının tutamayacağınız bir yapım olan Ayla, aynı zamanda Oscar’a aday olmuştur.

Tür: Biyografi, Dram
Oyuncular: Çetin Tekindor, Ismail Hacioglu, Kyung-jin Lee
Yönetmen: Can Ulkay

Schindler's List (1993) IMDb: 8,9

Savaş Filmleri

Ödüllü savaş filmi önerileri arasında kesinlikle izlemeniz gereken yapımlardan bir tanesi Schindler's List filmi... Oskar Shindler isimli adam Nazi askerlerine metal sefer tası üreten bir fabrika sahibidir. Polonya' da bulunan fabrikasında üretim yapan adam, Nazi güçlerinin Yahudiler üzerinde uyguladığı baskı ve yok etme politikası sebebiyle onlara sahip çıkmak için 1.100 adet Yahudi' ye fabrikasında iş vermiştir. Baskılar iyice artınca ve burada çalışan kişilerin de asıl durumu öğrenilince ortalığın karışacağını bilen Shindler kurtaracağı insanların listesini hazırlar. Bu listeler ile tüm çalışanlarının hayatını kurtarmaya çalışan adamın onurlu davranışını anlatan film gerçekten yaşanan bir hikayeye dayanmaktadır.

Tür: Dram, Biyografi
Oyuncular: Liam Neeson, Ralph Fiennes, Ben Kingsley
Yönetmen: Steven Spielberg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
890
602
146
72
76
110
241
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 12
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.