NeOldu.com

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE DÜNYANIN ŞEKLİ

Geçmişten Günümüze Dünyanın Şekli

Kendisine bağlı olan adalarla birlikte etrafı denizlerle ve okyanuslarla çevrili olan büyük kara parçalarına kıta dendiğini biliyoruz. Dünya üzerinde 7 kıta vardır. Peki, eskiden de böyle miydi?

Giriş 25 Haziran 2015 Perşembe 18:42 / Güncelleme 13 Aralık 2019 Cuma 09:02

Dünya, Merkür ve Venüs'ten sonra Güneş‘e en yakın 3. gezegendir. Gezegenimiz karasal gezegenlerden en büyüğü olmasıyla birlikte kitle ve büyüklük açısından da beşinci gezegendir. Bilim adamlarının yaptığı hesaplamalara göre Dünyanın oluşu 4.54 milyar yıl önceye dayanıyor.  Dünya şuana kadar bilinen yaşam destekli tek gezegendir. Aynı zamanda Dünya, güneş Sistemi içinde suyun hem katı, hem sıvı, hem de gaz halinde bulunabildiği tek yerdir. 

Geçmişten Günümüze Dünya Şekli

Dünya üzerindeki kıtalar şunlardır;

 • Asya
 • Avrupa
 • Afrika
 • Kuzey Amerika
 • Güney Amerika
 • Okyanusya
 • Antarktika

Dünyanın ilk zamanlarında ise yaklaşık 225 milyon yıl önce, bu kıtalar birleşmiş haldeydi ve dünyanın bu haline Pangea adı verilir. Pangea'nın etrafını saran ve dünyanın geri kalanını kaplayan okyanusa ise bilim adamları tarafından Panthalassic Okyanusu adı verilmiştir.

pangea.jpg


135 milyon yıl önce ise Pangea kıtası bölünmüştür ve Lavrasya ile Gondvana kıtaları oluşmuştur. Lavrasya, bugünkü Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarını, Gondvana ise Güney Amerika ve Afrika kıtalarını kapsıyordu.

lavrasya-ve-gondvana-kitalari.jpg


50 milyon yıl önce ise Kuzey ile Güney Amerika ve Asya-Avrupa kıtası ile Afrika kıtası birleşti. Afrika ile Avrupa birleşince Alp Dağları, Hindistan ile Asya birleşince Himalayalar oluşmuştur. Ayrıca Avustralya bir ada olarak Antarktika'dan kopmuş ve şu anki dünya haritası oluşmuştur.

asya-ve-avrupa-kitalari-birlesti.jpg


Kıtalar Hareket Halinde Mi?

Günümüzde ise kıtalar yine birbirlerine doğru hareket etmektedir. Bu hareketler sonucunda Afrika kıtası Avrupa'ya, Kuzey Amerika kıtası ise Asya'ya doğru kaymaktadır.

kitalar-hareket-halinde-mi.jpg


Kıtaların Hareket Ettiğini Destekleyen Veriler

Yapılan incelemelerde farklı kıtalarda aynı tür hayvan ve bitki fosillerine rastlanması. Afrika kıtasının batı kenarı ile Güney Amerika'nın doğu kenarının ve Kuzey Amerika'nın batı kenarı ile Asya'nın doğu kenarının yapboz gibi birbirine uymasıdır.

kitalarin-hareket-ettigini-destekleyen-veriler.jpg


Kıtalar Nasıl Hareket Eder?

Tektonik tabakaların hareketleri ile şekillenen kıtalar şu an birbirlerine doğru hareket etmeye devam ediyor. Birbirine geçmiş plakalar sürekli hareket halindedir ve bu hareket onların hareket etmesi ile gerçekleşir, sonucunda da coğrafi şekiller meydana gelir. Yanardağ patlamaları ve depremler de bu hareketler sonucunda oluşmaktadır.

kitalar-nasil-hareket-eder.jpg

Önerilen İçerik: Uzay Hakkında Bilinmeyen İlginç 20 Gerçek Bilgi

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
507
133
176
92
349
61
847
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  Adınız Yorumunuz
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.