NeOldu.com

MUHTEMELEN 20 YIL İÇERİSİNDE TARİHE KARIŞACAK OLAN 10 TEKNOLOJİ

Muhtemelen 20 Yıl İçerisinde Tarihe Karışacak Olan 10 Teknoloji

Teknoloji gün geçtikçe daha da inanılmaz bir hal almaya devam ediyor. Şu an bile nasıl olduğunu aklımızın almadığı fakat sürekli kullandığımız teknolojik gelişmelerle iç içeyiz.. İşte vadesi yavaş yavaş dolmaya başlayan 10 teknoloji!

Giriş 23 Ekim 2018 Salı 10:53 / Güncelleme 22 Temmuz 2022 Cuma 09:00

Gelecekteki 20 Yıl İçerisinde Hayatımızdan Çıkması Muhtemel 10 Olan Teknoloji

Geçmiş zamanlarda birileri bize; ''Her eve mikrodalga fırın, bilgisayar, tablet, sinema sistemi gibi teknolojiler olacak!'' deseydi muhtemelen bize bu öngörüler mucize gibi gelirdi. Daha da eskiye gitmeye gerek yok! Şu an biri çıkıp ''Artık cep telefonu yok!'' dese; cep telefonsuz bir hayatı hayal edebilir misiniz? Fakat zaman değişiyor ve teknoloji her geçen gün bir adım ileri gidiyor. Aslında günümüzde kullandığımız ve vazgeçilmezlerimiz olduğuna inandığımız teknolojiler çok yakın bir gelecekte bize çok ama çok komik gelecek, desek!. İşte gelecek 20 yıl sonra hayatımızda kullanmaya tenezzül bile etmeyeceğimiz teknolojiler!

Tarihe Karışacak 10 Teknoloji;

1. Uzaktan Kumanda

Tüm zamanların en büyük başarısı muhtemelen kendi kendini bulabilen uzaktan kumanda icat etmek olacak. Alın size milyarder olmak için fikir :)  Bir zamanların bu zorlayıcı televizyon kontrol cihazı, evin herhangi bir noktasında sırra kadem basarsa kendi kendine ortaya çıkar. Çünkü çok yakın bir gelecekte uzaktan kumandayı aramak tarih olaca. ABD uzaktan kumandaların kısa bir zaman içinde döner ekran ve CRT TV’ler gibi yok olacağını düşünüyor. 

remote-control.jpg


2. Protez Bacak

Birkaç yüzyıl önce bir uzvun kaybedilmesi yerine kanca takmak anlamına geliyordu. Bu durum da hiç ama hiç konforlu ve verimli bir hayat sağlamıyordu. Tıp bilimi ilerledikçe, protezler icat edildi. Uzuvlarını kaybeden insanlar için hayat, daha konforlu ve fonksiyonel bir hale geldi. Ancak gelecekteki teknolojiyle birlikte bu tarz engellere yönelik üretimler de evrim geçirecek. Bazı şirketler şu anda tıbbi cihaz olan protezleri geliştirerek adeta sanat eseri yaratmaya çalışıyorlar.

protez-bacaklar.jpg


3. Beynin Kısıtlı Hafızası

Banka kartınızın PIN kodunu aklınızda tutabilmeniz kesinlikle zor bir durum. Fakat çok fazla PIN, şifre veya telefon numarasını aklınızda tutmak zorunda olmayacaksınız. PIN tabanlı veri güvenliği günümüzde aşılabilir bir güvenlik engeli haline geldi. Her işlem için çip tabanlı ve benzersiz kodlar kullanılmaya başladı bile. 

beynin-kisitli-hafizasi.jpg


4. Nakit Para ve Kredi Kartı 

Banka ve kredi kartlarının yaygınlaşmasıyla birlikte günümüzde nakit para kullanılamaz hale geldi. Artık her mağazada yer alan cihazlar nakit para yerine kartla ödemeyi gerçekleştiriyor. Benzer etkinin önümüzdeki dönemlerde daha da çok evrilmesi bekleniyor. Yakın zamanda artık kredi kartı kullanımının son bulması ve bunun yerine mobil ödeme sistemlerinin yaygınlaşması bekleniyor. Her ne kadar bu durum ülkemizde ağır aksak ilerlese de dünya genelinde birçok ülke mobil ödeme sistemlerini bolca kullanılıyor. Haliyle Türkiye de dahil olmak üzere önümüzdeki senelerde ödeme sistemlerinde köklü değişiklikler olacak. 

Bir tüyo daha! Kripto paralar yani geleceğin paralarına ufak ufak yatırım yapın. Önümüzdeki yollarda bu elektronik kripto paralar hayatımızın çok daha içinde olacak!

nakit-para-ve-kredi-karti .jpg


5. Anahtarlar

Teknolojinin bu denli gelişmesi ve değişmesi 'güvenlik' konusunda da büyük avantajlar sağlıyor. Bu noktada en bariz örneklerden biri elbette ev ve otomobillere entegre edilen güvenlik teknolojileri. Evet; hali hazırda şu mobil uygulamalar vasıtasıyla kapıları kilitleme ya da açma gibi işlemler gerçekleştirilebiliyor. Ancak bu teknolojiler daha da ileri seviyeler alacak.

anahtar.jpg


6. Kablolu Kulaklık

Akıllı cihazlardaki kablolu şarj sistemi tamamen ortadan kalkıyor. Şu anda kablolu kulaklıklar çok fazla kullanılıyor olsa da önümüzdeki süreçte tamamen kablosuz kulaklıklara geçiş olacak. Çok daha ergonomik bir kullanım imkanı sunan kablosuz kulaklıklar hayatımızı işgal edecek!

kablolu-kulaklik.jpg


7. İğne İle Tedavi

Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesi sağlık alanında da net bir şekilde kendini gösterecek. Gelecekte hemen her hastalığın tedavisinde iğne yerine hap kullanılması bekleniyor. Evet; iğneler çok daha hızlı şekilde sağlık problemlerini ortadan kaldırıyor. Ama bu etkinin önümüzdeki dönemlerde haplar için de geçerli olacağı tahmin ediliyor.

igne-ile-tedavi.jpg


8. Bilgisayar Faresi

Jest ve mimiklerle bilgisayar kontrolünün hayata geçmesiyle farenin de ortadan kalkacağı aşikar. Çünkü böylece ek bir kontrolcüye ihtiyaç duyulmadan bilgisayar üzerinde çeşitli komutlarla işlemler gerçekleştirilebilecek. Yani Siri en yakınımız olacak!

bilgisayar-faresi-001.jpg


9. Otomobil Aynaları

Otonom sistemlerin gelişmesiyle araçların sürücüsüz hale gelmesi yavaş yavaş yayılıyor. Bunun bir sonucu olarak aynalar tamamen ortadan kalkacak. Aynaları kontrol eden herhangi bir sürücüye gerek olmadığından ayna ihtiyacı da ortadan kalkmış olacak. Audi, 2019'da yan aynaları olmayan otomobillerin piyasaya sürülmesiyle ilgili gerekli mercilere proje sundu bile. Kısa bir süre sonra birçok farklı otomobil şirketinin de Alman üreticinin izinden gitmesi bekleniyor. Önümüzdeki 20 yılda tüm araçların yerleşik kameralarıyla çevresini takip edeceği ve akıllı sistemlerle herhangi bir tehlike durumunda sürücü ya da yolcuları uyarılacağı belirtiliyor. 

otomobil-aynalari.jpg


10. Kargo

Büyük e ticaret sitelerinin bir kısmı teslimat konusunda yeni teknolojiler üzerinde çalışıyor. Teslimatın hızlı ve güvenli şekilde gerçekleşmesi için drone'ların önümüzdeki dönemlerde çok yoğun şekilde kullanılması bekleniyor. Şu anda hali hazırda sembolik de olsa taşımacılık için kullanılan dronelar ilerleyen yıllarda daha popüler hale gelecek.

kargo.jpg


BONUS

neolducom-003.png

Neoldu.com gelişen teknolojiyle evrim geçirecek. Artık telefon ya da tablet bilgisayarlardan sitemizi takip etmenize gerek kalmayacak. Siz zihninizde Neoldu.com'a girmeyi düşündüğünüz an tüm verilerimiz hızlı ve güvenli bir şekilde size aktarılacak. Üstelik reklamlara yer olmadan ;)


Önerilen İçerik; 2030 Yılında Hayatımıza Girecek Olan 10 Teknoloji

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
150
214
17
45
24
17
115
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler :