NeOldu.com

ERKEK HASTALIKLARI – ERKEKLERDE EN ÇOK GÖRÜLEN HASTALIKLAR

Erkek Hastalıkları – Erkeklerde En Çok Görülen Hastalıklar

Erkekler arasında sık görülen bazı hastalıkları sizler için bu içerikte bir araya getirdik. İşte, erkeklerde sıkça görülen hastalıklar, belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gereken her şey…

Giriş 24 Mart 2019 Pazar 12:29 / Güncelleme 28 Temmuz 2022 Perşembe 08:02

Günümüzde yaygın olan hastalıklardan bazı erkeklerde görülmektedir. Bu hastalıklar arasında bazıları cinsel hastalıklar olarak bulaşırken bazıları da fonksiyon bozukluklarından kaynaklanmaktadır.

Erkeklerde görülen hastalıklar arasında en belirgin olanları arasında;

  • Ani Sertleşme
  • Fıtık (Herni)
  • BPH
  • Erektil Fonksiyon Bozukluğu
  • Peyronie Hastalığı
  • Prostat

erkeklerde görülen hastalık


1. Ani Sertleşme

Erkeklerde görülen hastalıkların başında peniste ani sertleşme problemi gelmektedir. Bu tür hastalıklarda sorunlu hastalar uyurken veya sabah kalktıklarında ani sertleşme görülür. Bunun nedenleri arasında şu nedenler yer alır;

- İşten veya evden dolayı stress ve endişeler

- Düşük seks performansından korkulması

- Evlilik problemleri

- Depresyon

- Cinsel tercih seçiminde heteroseksüel, biseksüel ve homoseksüellik seçimine karar verememek.

erkeklerde görülen hastalık


2. Fıtık

Fıtık hastalığı genellikle organ ya dokunun etrafındaki kas içinde doğuştan veya sonradan olmuş zayıf bir noktanın sonradan dışarıya çıkmasıdır. BU hastalık en çok kasık, uyluk, göbek ve ameliyat yerlerinde ortaya çıkmaktadır.

Hastanın fıtık olduğunun belirtileri arasında;

Karın veya kasık bölgesindeki deri altında belirgin şişlik

Fıtık bölgesinde ağrı

Özellikle kabızlık çekildiğinde karın bölgesinde ağırlık hissi

Karın veya kasık bölgesinde rahatsızlık hissi

Fıtık kesesi ittirildiğinde karın içine geri kaçabilir … gibi nedenler yer almaktadır.

erkeklerde görülen hastalık


3. BPH Hastalığı

Kansorejen bir durum değildir. Kansere dönüşmez. Büyümüş prostatlar için kullanılır. Daha çok erkeğin yaşlanmasına bağlıdır. Büyüklüğe ve büyüme şekline göre idrar yakınmaları meydana getirir. Bunlara Prostatizm yakınmaları denilir ve bazen Prostat Kanseri yakınmaları ile karışır. 60 yaş üzerindeki erkeklerin %50 sinde,70 ve 80 yaşlardaki erkeklerin ise % 90 ında görülür.40 yaştan önce nadir görülür. BPH prostat kanserinden çok daha sık görülür.


4. Erektil Fonksiyon Bozukluğu

Erektil fonksiyon bozukluğu yaşayan hastaların genellikle fiziksel ve psikolojik nedenlerle birlikte görübildiğinden uzman psikolog ya da psikiyatristle görüşerek endişeyi azaltabilir.

Testesterone denen erkeklik hormonunun düşüklüğünden prolaktin fazlalığı ve fazla östrojenden kaynaklanan Erektil fonksiyon vakaları çok azdır. Bu problem yine hormon düşüücü ilaçlarla tedavi edilir.

erektil fonksiyon


5. Peyronie Hastalığı

Peyronie's hastalığı özellikle penis ereksiyon halindeyken görülen ve ve penisin doğal olmayan bir şekilde eğrilmesi halidir.

Penisin içinde gelişen bazı sert plaklar ve dokular penisin tam olarak kanlanmasına engel olurlar ve bu kısımlara sertleşme için tam kan gidemediği için yeterli bir ereksiyon görülemez.

peyronie hastalığı


6. Prostat

Prostat semen sıvısının büyük bir kısmını oluşturan ve üreme ile ilgili çok önemli bir erkek seks dokusudur. Küçük bir kestane şeklinde olan prostat rektumun önünde mesanenin de tabanında yer alır. Urteta denilen idrarı boşaltmaya yarayan tüp şeklindeki organ prostatı çevreler. Bu noktada prostat ile mesane temas halindedir. Prostat dokusu erkeklerde yaş ile büyüme gösterir.

prostat kanseri


Önerilen İçerik: Peyronie Hastalığı Nedir? Belirtiler Nelerdir?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
265
202
200
203
202
201
202
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler : ,