NeOldu.com

EŞİ BENZERİ BULUNMAYAN 6 GÖZ RENGİ

Eşi Benzeri Bulunmayan 6 Göz Rengi

Tüm herkes birbirinden farklı olarak yaratılmıştır. Bu içeriğimizde de birbirinden farklı göz renklerini sizler için derledik. İşte nadir göz renkleri...

Giriş 19 Temmuz 2019 Cuma 12:22 / Güncelleme 11 Ekim 2021 Pazartesi 07:11

Dünyanın En Nadir ve Eşsiz 6 Göz Rengi

Birçok insan, göz renginin tamamen genetik olduğunu düşünebilir. Bu çoğu zaman doğru olsa da göz rengini belirleyen spesifik genler hakkında hala fazla bir şey bilinmemektedir. Dünya üzerindeki çekici göz rengi ve nadir görülen göz renkleri, resesif genlere bağlı olarak gelişmektedir. Bu renk ve tonlara sahip bireyler yeryüzünde %1'lik kısmın içerisinde yer almaktadır. Örneğin kehribar göz rengi, menekşe göz rengi, amber göz rengi olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya sizin göz renginiz hangisi?

İşte en nadir ve en eşsiz 6 göz rengi;

1. Ela Göz Rengi

Nadir Bulunan Göz Renkleri

Muhtemelen çevrenizde sayısız ela gözlü arkadaşınız olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, dünya nüfusunun yalnızca %5'i bu göz rengine sahip olmaktadır. Ela gözler, göze çok renkli bir görünüm kazandıran irisin dış kısmında yer alan melanin konsantrasyonuna sahiptir. Bu renk, kahverengi ile karıştırılmasına sebep olmaktadır.

2. Kehribar Göz Rengi

Nadir Bulunan Göz Renkleri

Bu güzel kehribar rengi gözler, genellikle ela ile karıştırılmaktadır. Aradaki fark ise ela gözlerin içerisinde kahverengi ve yeşil bulunurken, kehribar gözlerde düz ve tek tip renk yer almasıdır. Son derece parlak ve ender rastlanan bu renk, melanin sayesinde kehribar halini almaktadır. Hayvanlarda sıklıkla görülebilen kehribar rengi, insanlarda %5 oranda görülmektedir.

3. Yeşil Göz Rengi

Nadir Bulunan Göz Renkleri

Az miktarda melanin ve sarı stromaya yansıtılan ışığın saçılması ile meydana gelen yeşil tonlaması, dünya nüfusunun %2'sini kapsamaktadır. Son derece nadir görülen bu göz rengi, yeşilin bin bir tonuna sahip olabilmektedir. Çevrenize baktığınızda kaç tane yeşil gözlü arkadaşınız olduğunu görüyorsunuz?

4. Gri Göz Rengi

Nadir Bulunan Göz Renkleri

Gri gözler, genellikle açık mavi tonlara sahip gözlerle karıştırılmaktadır. Stroma da yüksek miktarda bulunan kollajen, griyi mavi gözlerden ayıran en büyük özelliktir. Genellikle Kuzey ve Doğu Avrupa kesimlerinde rastlanan bu renk, dünya nüfusunun %1'inde bulunmaktadır.

5. Kırmızı, Pembe ve Mor Göz Rengi

Nadir Bulunan Göz Renkleri

Albinizm ve irisin içerisine kan sızmasına bağlı görülen kırmızı yada pembe gözler, dünya nüfusunun %1'inde rastlanmaktadır. Her ne kadar albinolar pigment eksikliğinden dolayı çok açık mavi gözlere sahip olsalar da, bazı albinizm türlerinde gözler pembe ve kırmızı olabilmektedir.

En çok albinizmi olan insanlarda rastlanan menekşe rengi, oldukça morumsu bir mavi görünüme sahiptir. Albinizm olmayan bireylerin sahip olamayacağı bu renk, pigment eksikliğine bağlı olarak menekşe gözlerin oluşmasını sağlamaktadır.

Göz sağlığı ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz

6. Heterokromya ve Anisocoria Göz Rengi

Nadir Bulunan Göz Renkleri

En nadir görülen göz renkleri listemizde birinci sırada yer alan heterokromya ve anisocoria, dünya nüfusunun %1'inden daha azında görülmektedir. Genellikle iki farklı göz rengi olarak adlandırılan bu durum, altında çok farklı sebepler barındırmaktadır.

Heterokromi iriste azalmış pigmentler sonucunda meydana gelirken anizokori, pupillerin arasında ki boyut farkından kaynaklanmaktadır. Bazı hayvan türlerinde görülen bu göz rengi, insanların %1'inden daha azında rastlanmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2148
4575
5107
1712
3175
1592
2162
423
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 24
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.