NeOldu.com

ÖDÜLLÜ DİZİLER – BOL ÖDÜLLÜ (EMMY) EN İYİ YABANCI DİZİLER

Ödüllü Diziler – Bol Ödüllü (Emmy) En İyi Yabancı Diziler

Ödüllü diziler listesinde, Emmy ödülü başta olmak üzere birçok ödülün sahibi olmuş en iyi yabancı dizileri sizler için bir araya getirdik. İşte, mutlaka izlenmesi gereken ödüllü yabancı dizi tavsiyeleri listesi…

Giriş 19 Haziran 2020 Cuma 12:33 / Güncelleme 17 Ekim 2020 Cumartesi 08:15

Ödüllü Almış Yabancı Diziler – Gelmiş Geçmiş En İyi Ödüllü Yabancı Diziler

Ödüllü yabancı diziler yazısında, tüm dünyada izlenme rekorları kıran ve Emmy ödülleri başta olmak üzere dizi alanında birçok ödülün sahibi olan en iyi yabancı dizi önerilerini listeledik. IMDB puanları ve konusuna kısaca değindiğimiz herkesin izlemesi gereken ödüllü yabancı diziler

Ödüllü Diziler;

1. Game of Thrones (2011-2019) IMDb: 9.3

En İyi Ödüllü Diziler

İlk sezonu 2011 yılında ekranlara gelen ve toplamda 8 sezon süren Game Of Thrones, ödüllü diziler listesinde tüm zamanların en çok izlenen ve en beğenilen yapımlardan… Eminiz ki bu diziyi izleme tavsiyesini çevrenizde bulunan birçok kişiden duymuşsunuz. Starklar, Lannisterlar, Targaryenler başta olmak üzere 7 krallık… Ve Kış tepesinin ardında kendisine ordu toplayan Ak Gezenler… Fantastik bir macerayı, büyüleyici bir şekilde ele alan bu diziyi, kesinlikle ama kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Aksiyon, Macera, Bilim Kurgu, Dram

Fragman


2. Fleabag (2016) IMDb: 8.7

En İyi Ödüllü Diziler

Amazon Prime dizileri arasında yer alan ve yayınladığı dönem içerisinde bir çok ödülün sahibi olan Fleabag dizisinde ailevi sorunlar sebebiyle hayattan sıkılmış ve bezmiş bir durumda olan kadının hayatı aktarılır. Kendisi hayatını düzene sokmak istese de ona engel olan bir kişi de vardır. Özellikle çalışan bir kadının hayatı boyunca yaşadığı zorlukları harika bir hikayeyle gözler önüne seren bu yapımı mutlaka izlenmesi gereken diziler listesine ekleyebilirsiniz.

Tür: Komedi

Fragman


3. Chernobyl (2019) IMDb: 8.4

En İyi Ödüllü Diziler

HBO dizileri listesinde de yer verdiğimiz, 2019 yılında izleyenleriyle buluşan ve sadece bir sezon yayınlanan Chernobly, Ukrayna’da meydana gelen ve ülkemiz başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesine radyasyon yayan Çernobil Nükleer Santrali’nin patlamasını konu ediniyor. Dizi, santralde patlama öncesinde yapılan yanlışları ve patlama sonrasında olayın tüm dünyadan nasıl sakladığını harika bir dille aktarırken, aynı zamanda bir adam ve kadının bu felaketi önlemek için verdikleri mücadeleyi de ele alıyor.

Tür: Dram, Tarihi, Gerilim

Fragman


4. Black Mirror: Bandersnatch (2018) IMDb: 7.2

En İyi Ödüllü Diziler

Her sezon farklı bir hikayeyi işleyen Black Mirror, 2018 yılında izleyicilerle buluşturduğu Bandersnatch isimli yapımda, oldukça kapsamlı bir fantastik romanı oyun haline getirmeye çalışan genç bir adamın yaşadıklarını ele alır. Gerçeklikle sanal dünya arasında ikilemde kalan genç adam bir zaman sonra yaşadıklarını sorgulamaya başlar. Son yılların en ilginç yapımları arasında yer alan ve dizi eleştirmenleri tarafından geçer not alan Black Mirror: Bandersnatch, aynı zamanda Emmy ödüllü diziler arasında yerini ala bir yapım.

Tür: Dram, Gizem, Bilim Kurgu

Fragman


5. The Marvelous Mrs. Maisel (2017) IMDb: 8.7

En İyi Ödüllü Diziler

Ödüllü diziler listemize 2017 yılında izleyiciyle buluşan ve IMDB’de 8.7 puan alma başarısın gösteren The Marvelous Mrs. Maisel diziyle devam ediyoruz. 1958 yılında geçen yapım, New York’ta güzel bir aileye sahip olan Miriam (Midge) Maisel’in bir anda hayatının nasıl değiştiğini izleyiciye aktarıyor. Mrs. Maisel, bütün hayatını eşinin stand up gösterilerine adamıştır ve terk edilmesiyle beraber hayatında dönüm noktasına girer. Terk edildiği akşam kendisini sahnede terk edilişi anlatırken bulan Maisel, bir anda alkışların odak noktası olur. Artık yeni hayatına merhaba diyecektir.

Tür: Komedi, Dram

Fragman


6. American Crime Story (2016) IMDb: 8.4

En İyi Ödüllü Diziler

Ödüllü diziler listesinde belki de en ilginç yapımlardan bir tanesi American Crime Story… Dizi her sezonunda tarihin en karışık cinayet davalarını ele alıyor. Özellikle ilk sezonunda, bütün ABD’yi siyahlar ve beyazlar olarak ayıran Amerikan futboluna 70’lerde damgasını vuran ünlü sporcu V.O.J. Simpson’un davasını işliyor. O.J. Simpson karısını öldürmekle suçlanmıştır ve mahkeme karşısındadır. Dizinin yayınlandığı döneme kadar medyatik değeri hala yerinde olan dava, aynı zamanda yüzyılın en çok takip edilen davası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tür: Biyografi, Suç, Dram

Fragman


7. Black Mirror (2011) IMDb: 8.8

odEn İyi Ödüllü Diziler

Her sezon farklı bir hikayeyi ele alan Black Mirror, 2011 yılında izleyiciyle buluşturduğu serisinde teknolojik alet çağının insan hayatını ne kadar derin etkilediğini ele alıyor. İzleyici, izlediği her bölüm sonrasında bir neci kendi hayatını da sorgulamaya başlıyor. Çünkü, dizi de anlatılan aslında biziz… Black Miror’un kalitesiyle bir araya gelen bu harika konuyu mutlaka izlenmesi gereken diziler listenize dahil edebilirsiniz. Çok sayıda ödülün de sahibi olan dizinin diğer sezonlarını da fırsat bulduğunuzda izlemenizi öneririz.

Tür: Dram, Gerilim, Bilim Kurgu

Fragman


8. The Handmaid's Tale (2017) IMDb: 8.5

En İyi Ödüllü Diziler

Hulu Original Tv Series tarafından 2017 yılında izleyiciyle buluşan The Handmaid's Tale, Emmy ödüllü bir yapım. Dizinin konusu; Terör saldırısı sonrasında ABD hükumeti düşmüş, başkan ve kongre üyeleri infaz edilmiştir. Radikal bir grup ise yönetimi ele almış ve kadınların bütün hakları ellerinden alınmıştır. Tüm bu kaosun içerisinde bulaşıcı cinsel hastalıklar boy göstermemeye başlamış ve doğurganlık azalmıştır. Dizide doğurganlığını kaybetmeyenlerden Offred, yüksek rütbeli komutanlara çocuk doğurmak için kullanılır. Oldukça baskıcı bir rejim içerisinde hayatını devam ettirmeye çalışan Offredd, aynı zamanda elinden alınan kızını bulmak içinde büyük bir mücadele verecektir.

Tür: Dram, Bilim Kurgu, Gerilim

Fragman


9. Veep (2012) IMDb: 8.3

En İyi Ödüllü Diziler

Komedi dizileri listesinde de yer verdiğimiz Emmy Ödülü yapım Veep, ABD Başkan Yardımcısı olan Selina Meyer trajikomik hikayesini izleyici aktarıyor. Geldiği konum oldukça önemlidir ancak kendisi konumu için güçsüz ve beceriksizdir. Her ne kadar Başkan ile arasında yapmacık bir ilişki olsa da Selina, ABD’nin göz bebeğidir. Oldukça güzel ve eğlenceli bir hikayesi olan Veep, ödüllü dizler listesinde mutlaka izlenmesi gereken bir yapım. HBO yapımlı bir dizi olduğunu da özellikle belirtmek isteriz.

Tür: Komedi

Fragman


10. Big Little Lies (2017) IMDb: 8.5

En İyi Ödüllü Diziler

Gelmiş geçmiş en iyi yabancı diziler listesinde HBO yapımlı diziler oldukça dikkat çekerken, Ödüllü diziler listesinde bu durum pek farklı değil. Dizi sektörünün zirvesinde yer alan HBO’nun Big Little Lies isimli yapımı, Liane Moriary isimli yazarın kitabından uyarlanıyor. Dizi, hayatları mükemmel olan 3 kadının bir cinayet etrafında hayatlarının kesişmesini konu alıyor. Başrollerinde Reese Witherspoon, Nicole Kidman ve Shailene Woodley yer alırken, yönetmen koltuğunda ise Jean Marc Valle oturuyor.

Tür: Suç, Dram, Gizem

Fragman


11. Sherlock (2010) IMDb: 9.1

En İyi Ödüllü Diziler

Aynı isimli romandan sinemaya ve dizilere uyarlanan Sherlock, ilk kez 2010 yılında izleyiciyle buluşan bir mini diziydi. Yapımın büyük ilgi görmesi ve Emmy ödülü başta olmak üzere birçok ödülü silip süpürmesi uzun aralar verse de dizinin birkaç sezon daha devam etmesini sağladı. Geçmiş Sherlock Holmes karakterlerinden farklı olarak, bu sefer karşımıza modern teknolojiyi kullanan bir Sherlock var… Başrollerinde Bennedict Cumberbatch ve Martin Freeman dizi mutlaka izlenmesi gereken yapımlar arasında olmalı…

Tür: Suç, Gizem, Dram, Gerilim

Fragman


12. Breaking Bad (2008-2013) IMDb: 9.5

En İyi Ödüllü Diziler

Yabancı dizi hayranlarının “Gelmiş geçmiş en iyi diziler” listesinde genel olarak birinci sırada olan efsanevi bir yapım. Breaking Bad, kanser hastası olduğunu öğrenen bir Kimya öğretmenin başından geçen olayları aktarıyor. 2 sene ömrü kaldığı belirtilen Walter White’in (Heisenberg) artık tek bir amacı vardır. Ailesini yüksek bir miras bırakmak. Ancak bunun için ilginç bir yönteme başvurur. Kimya bilgisini uyuşturucunun kraliçesi olan Meth üretmek için kullanır. Artık o bambaşka birisidir. Emmy ödülünün dışında sayısız ödülün sahibi olan Breking Bad’i mutlaka izlemenizi öneririz.

Tür: Suç, Dram,Gerilim

Fragman


13. Modern Family (2009) IMDb: 8.4

En İyi Ödüllü Diziler

2009 yılında izleyiciyle buluşan Modern Family, komedi dizleri listesinde efsaneler arasında bir yapım. Dizinin başrolünde yer alan Jay, genç bir eşe sahiptir ve eşinin bir oğlu vardır. Jay, bir yandan üvey babalık yapmak zorunda kalırken, diğer yandan da genç eşini başkalarına kaptırmamak için mücadele verir. Dizide yer alan bir başka aile ise Phil ve Claire Dunphy… Claire, jay’in öz kızıdır Phil ise damadıdır. Ailenin en büyük derdi yaramaz uslanmaz oğulları. Dizide yer alan üçüncü aile ise gay çiftten oluşan Mitchell ve Cameron… Bu 3 ailesinin hiç dinmeyen komik hikayeleri tek bir senaryoda bir araya geliyor.

Tür:  Komedi

Fragman


14. The Normal Heart (2014) IMDb: 7.9

En İyi Ödüllü Diziler

Aslında bir tiyatro oyunu olan The Normal Heart, tv filmi uyarlaması olarak karşımıza çıkan bir yapım. Dizi, 80 yıllarda patlak veren AIDS virüsüne karşı başlatılan kampanyaya dikkat çeken aktivist yazar Ned Weeks’in hikayesini ele alıyor.

Tür: Dram, Tarih, Romantik

Fragman


15. Homeland (2011-2020) IMDb: 8.3

En İyi Ödüllü Diziler

Ödüllü diziler listesinde 2011 yılında başlayıp 2020 yılına kadar devam eden Homeland, CIA ajanı Carrie Mathison’un başından geçen birbirinden heyecanlı ve gerilim dolu olayları anlatıyor. Dizinin ilk sezonunda kahramanımız Carrie, sekiz yıldır kayıp olan ve artık öldüğü farz edilen Birleşik Devletler askeri Nicholas Brody’nin kurtarılmasını sağlayan istihbaratın bir tuzak olduğuna inanır. Nicholas Brody’nin El Kaide komplosuyla bağlantılı olduğuna inanmaktadır. İnancının doğru olup olmadığını araştırma peşine düşen Carrie, bu yolun hiç de basit bir yol olmadığını sonradan anlayacaktır.

Tür: Suç, Dram, Gizem

Fragman


16. Mad Men (2007-2015) IMDb: 8.6

En İyi Ödüllü Diziler

ABD’nin 1960 yıllarında reklamcılık dünyanın kalbi New York’ta geçen dizi şatafatlı ve geleceği parlak insanların hayatına dokunuyor. Hikayesiyle ve oyuncu başarısıyla birçok ödülün sahibi olan yapım, değişen zamana ayak uydurmaya çalışan ve reklam konusunda oldukça iyi olan Don Draper ve ekibinin yaptıklarını harika bir senaryoyla ince ince işliyor. En iyi dizi dalın Emmy ödülünü alan Mad Men isimli bu yapımı kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Dram

Fragman


17. 30 Rock (2006-2013) IMDb: 8.2

En İyi Ödüllü Diziler

2006 – 2013 yılları arasında 7 sezon ekranlarda kalan 30 Rock, Emmy ve Altın Küre ödüllerini kazanan harika bir komedi dizisi… Konusuna kısaca değinecek olursak, Televizyon programının kamera arkası işleniyor. 30 Rockefeller Plaza’daki The Girlie Show setinde programın baş yazarı konumunda olan Liz Lemon’ın patronu vefat edince hem özel yaşamı hem de iş yaşamı değişecektir.

Tür: Komedi

Fragman


18. The Sopranos (1999-2007) IMDb: 9.2

En İyi Ödüllü Diziler

Tüm zamanların en iyi mafya ve suç dizileri listesinde de yer alan aynı zamanda Emmy ödülleri başta olmak üzere bir çok ödülün sahibi olan The Sopranos, New Jersey'deki bir Amerikan-İtalyan mafya ailesinin lideri yani babası olan Tony Soprano ve Soprano ailesinin yaşamlarından kesitler sunar. Toplam 86 bölüm yayınlanan dizi, Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Diziler listesinde de yer alıyor. Eğer mafya dizileri hayranıysanız 6 sezonluk bu efsane diziyi kesinlikle izlemelisiniz.

Tür: Suç, Dram

Fragman


19. 24 (2001 - 2010) IMDb: 7.5

En İyi Ödüllü Diziler

Polisiye ve macera türünde harika bir Amerikan yapımlı dizi 24, hikaye işleyişi sebebiyle diğer dizilerden oldukça farklıdır. Dizide her sezon bir gün içerisinde yaşananları ele alır. Her sezon da 24 bölümden oluşur. Kısaca her bölüm dizinin sadece 1 saatini anlatmaktadır. Başrolde bulunan Jack Bauer, Terör timinde çalışan bir ajan olarak karşımıza çıkar ve asıl görevi terör saldırılarını önlemektir. Emmy ödüllü yıldız Kiefer Sutherland (Jack Bauer), ilk sezonunda gösterdiği performans sayesinde Altın Küre ödülünün de sahibi olmuştur.

Tür: Aksiyon, Macera, Polisiye

Fragman


20. The Office (2005) IMDb: 8.9

En İyi Ödüllü Diziler

The Office dizisinin ABD versiyonu olan The Office US, çalışanlarının mutluluğunu gözeterek şirket kurallarını esnetmeye çalışan, ara sıra masumane oyunların kurbanı, kaba ve taş kalpli bir şef ve onun çevresindeki insanların başından geçen olayları anlatmaktadır. Her bölümüyle sizleri güldürmeyi başaracak bu yapımı komedi dizileri türünde izlemenizi öneriyoruz.

Tür: Komedi

Fragman

21. Lost (2004-2010) IMDb: 8.3

En İyi Ödüllü Diziler

2004-2010 yılları arasında yayınlanan ve o döneme damgasını vuran Lost, Sidney-Los Angeles seferini yapan 815 sefer sayılı uçağın okyanus üzerindeyken manyetik bir alana kapılması ve uçağın bir adaya düşmesinden sonra yaşananları konu ediniyor. İlk başta klasik bir ada olarak görülen bu yer, karakterlerin hepsinin hayatının farklı biçimde değişmesine neden oluyor. Her gün yeni bir kaos ile karşılaşan insanların hayatta kalması için çok büyük mücadele vermek zorundadır.

Tür: Macera, Dram, Bilim Kurgu, Gizem

Fragman


22. Everybody Loves Raymond (1996-2005) IMDb: 7.1

En İyi Ödüllü Diziler

1996 senesinde ilk sezonu ile ekranlara gelen Everybody Loves Raymond, bol kazançlı bir spor yazarıdır ve güzel bir aile yaşantısı vardır. Eşi ve çocukları ile mutlu bir hayat süren Raymond ailesi, evin karşısında oturan komşuları Ray Ailesi bu mutluluğa sürekli olarak gölge düşürür. Ray ailesinin sürekli olarak çat kapı Raymond Ailesinin evine ziyarete gelmesi Ray ve Debra'yı artık çıldırtmak üzeredir. Tam bir aile komedisi olan Everbody Loves Raymond, kesinlikle izlemeniz gereken ödüllü bir yapım.

Tür: Komedi, Aile

Fragman


23. Arrested Development (2003) IMDb: 8.7

En İyi Ödüllü Diziler

Netflix dizileri listesinde de bulunan ödüllü yapım Arrested Development, batan bir şirketin yanı sıra her şeyini kaybetmiş bir ailenin bir arada durması için çaba veren Michael’ın başından geçen olaylara odaklanır.

Tür: Komedi

Fragman


24. The West Wing (1999-2006) IMDb: 8.8

En İyi Ödüllü Diziler

Ödllü Diziler listesinde 1999 yılında izleyiciyle buluşan The West Wing, Beyaz Saray’da geçen bir yapım. Dizide, ABD Başkanı ve çalışanlarının gündelik yaşamları ele alınıyor. ABD, tüm mekanizmasını ele alan dizi, yayınladığım dönem elde ettiği başarılar sayesinde ABD halkı ile Beyaz Saray’ın yakınlaştırılmasına imza atmıştır. Dizi ilk sezonunda 9 dalda Emmy ödülünün sahibi olmuştur. 

Tür: Dram

Fragman


25. The Simpsons (1989) IMDb: 8.7

En İyi Ödüllü Diziler

1989 yılında ilk kez izleyiciyle buluşan ve günümüze kadar 31 sezondur devam eden The Simpsons… Animasyon ve komedi türünde izleyicilerle buluşan yapımda, Homer ve lise aşkı evlenmiş, Springfield’da orta halli ailelerin yaşadığı Evergreen Terrace yaşamaya başlamıştır. 3 tane ilginç ve bir o kadar zeki çocukları olan bu ailenin yaşadıkları sizleri her bölüm emin olun ekran başına kitlemeyi başaracaktır.

Tür: Animasyon, Komedi

Fragman


Önerilen İçerik: Yabancı Dizi Önerileri - Gelmiş Geçmiş En İyi Yabancı Diziler Listesi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
101
4
49
2
3
11
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.