NeOldu.com

DÜNYA'NIN EN İLGİNÇ 20 FESTİVALİ

Dünya'nın En İlginç 20 Festivali

Dünyanın pek çok yerinde alışılagelmiş etkinlikleri içermeyen festivaller düzenlenmektedir. Amaçsız gibi görünen bu festivaller aslında derin bir tarihe sahiptir. İşte gezegenimizde düzenlenen 20 tuhaf festival!

Giriş 03 Kasım 2018 Cumartesi 15:09 / Güncelleme 20 Mayıs 2020 Çarşamba 17:14

Dünya Üzerinde Gerçekleşen En İlginç 20 Festival

Her yıl aynı türde festivallere katılmaktan bıkan okurlarımız için harika bir liste ile karşınızdayız.

Dünya üzerinde daha önce ismini duymadığınız birbirinden ilginç ve eğlenceli festivaller yapılmaktadır. Bu festivaller 3. Dünya ülkelerin gerçekleştirildiği için isimlerini çok fazla duymak çoğu zaman mümkün olmaktadır. Bizler de sizler için bu konuyu araştırdık ve gitmenizde hiçbir sakınca olmayan birbirinden ilginç dünya festivallerini bir araya getirdik.

İlginç Festivaller;

1. Loi Krathong ve Yi Peng Festivalleri – Tayland

Kendilerine ait takvimleri bulunan Taylandlıların dünyaca ünlü festivallerinden Loi Krathong ve Yi Peng… Tay ay takviminin 12 ayının dolunayında kutlanan festivallerde Muz ağacından yapılan setler çiçeklerle, mumlarla, muz yapraklarıyla ve tütsülerle süslenmektedir. Halk son dolunay akşamında tütsülerle süsledikleri sepetleri bir araya getirip suya bırakır. Bu durum insanların üzerinden öfkenin ve mutsuzluğunun gideceğini düşündürür.

dünyanın ilginç festivalleri


2. Rio Karnavalı – Brezilya

Brezilyalıların en büyük eğlencesi dünyaca ünlü festivali Rio Karnavalı… En ilginç festivallerden bir tanesi olarak gösterilen ve ilk kez 1723 yılında kutlanmaya başlayan festivale günde ortalama 2 Milyon kişi katılmaktadır. Müzik ve dansın hiç bitmediği festivalde rengarenk kıyafetlerle insanlar doyasıya eğlenmektedir.

dünyanın ilginç festivalleri


3. Holi Festivali – Hindistan

Dünyaca ünlü Bahar Festivali Holi, dünya üzerinde ilginç gelenekleri bulunan Hindistan’da ve Nepal’de kutlanan oldukça renkli ve eğlenceli kültür. Festivalin kutlamasında en büyük amaç iyinin kötü karşısındaki zaferi, baharın gelişini, kışın bitişini ve güzel hasada şükranlarını sunmaktır. Festival güneş takvimine göre Şubat’ın sonu ve Mart’ın ortalarına denk gelmektedir. Hilo festivali sadece Hindistan ve Nepal’de değil ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir gibi yerlerde kutlanmaktadır.

dünyanın ilginç festivalleri


4. La Tomatina (Domates) Festivali – İspanya

1945 yılından itibaren kutlanan La Tomatina yani Domates Festivali, herkesin birbirine eğlenmek için domates fırlattığı, bütün sokakların domatesle dolup taştığı bir harika bir kültür organizasyonu. Festival eskiden herkesin katıldığı ücretsiz bir organizasyonken 2013 yılından itibaren ise ücretli ve biletli hale gelmiştir.

dünyanın ilginç festivalleri


5. Burning Man Festival – ABD

ABD’nin ev sahipliği yaptığı en büyük festivallerden bir tanesi de Nevada Çölü’nde gerçekleştirilen Burning Man yani Yanan Adam Festivali’dir. Festivalin asıl amacı sınırsızlık özgürlük ve barışın sonsuz olduğu yeni bir kültür yaratmak. Festival ilk olarak 1986 yılında kutlanmaya başlandı ve dünyanın dört bir yanından insanlar her yıl Nevada Çölü’ne akın ediyor.

dünyanın ilginç festivalleri


6. Harbin Ice and Snow (Harbin Buz ve Kar) Festivali – Çin

Dünyanın en büyük kar ve buz festivali olarak bilinen Harbin Ice and Snow genel olarak 5 Ocak’ta başlar ve bir ay boyunca devam eder. Festivalde dünya üzerinde en büyük buzdan heykeller yapılır ve bu heykeller çoğu zaman önemli yapıtların taklitlerinden oluşmaktadır.

dünyanın ilginç festivalleri


7. Ölüler Festivali – Meksika

Meksika’da her yıl kutlanan ve Aztek’lerin ölüm tanrıçasını Mictecacihualt’a adanan Ölüler festivalinin kökeni mitlere kadar dayanmaktadır. Bir nevi bugünkü cadılar bayramının atası olarak kabul görmektedir. Eğer olurda festivale giderseniz etrafta bir sürü kuru kafalar görebilirsiniz. Ölüm makyajları ise festivale ayrı bir renk katmaktadır.

dünyanın ilginç festivalleri


8. Takanakuy Festivali – Peru

Dünya üzerinde en ilginç festivaller listesine bulunan Takanakuy Festivali, Peru’da düzenlenen ve dövüş üzerine kurulan harika bir organizasyon… Yıllar boyu insanlar tepkilerini ve anlaşmazlıklarını dövüş festivalinde yumruklarda ve tekmelerle oldukça kanlı bir şekilde ortaya koymaktadır. Festival gününde herkes alandan istediği bir kişiyi seçip o kişide kabul ederse dövüş gerçekleşmektedir.

dünyanın ilginç festivalleri


9. Boğa (Running of The Bulls) Festivali – İspanya

Bana göre listede bulunan ve büyük bir tarihi olan dünyanın en ilginç festivali… Tüm dünya tarafından bilinen Boğa festivali her yıl 6-14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmektedir. Festivalde boğalar sokaklar salınır ve sokaklarda bulunan insanlar etrafa kaçışmaktadır. Festivalin en önemli etkinliği de boğa koşusudur. Belirli bir sokağın başından boğalar salınır ve sokaklarda insanları kovalamaya başlarlar.

dünyanın ilginç festivalleri


10. Oktoberfest (Bira) Festivali – Almanya

Avrupa’nın göbeğinde düzenlenen eğlenceli ve ilginç bir festival ile karşınızdayız… Özellikle alkol sevenlerinde hoşuna gidecek Oktoberfest Festivali, Eylül ayının sonundan, Ekim ayının ilk haftasına kadar sürmektedir. Her yıl ortalama 6-7 Milyon kişinin ziyaret ettiği festivalde alkol olarak sadece bira yer almaktadır. Çadırlarda geçen festivalde birçok eğlence organizasyonu da bulunmaktadır.

dünyanın ilginç festivalleri


11. Songkran Festivali - Tayland

Songkran Festivali, yeni yılı kutlamak amaçlı her yıl Tayland'da düzenlenen çok keyifli bir festivaldir. Tuhaf olan ise bu festivalin Nisan ayında Tayland'ın her yerinde kutlanmasıdır. Bu festivalde insanlar birbirlerini eline geçirdikleri ne varsa onunla ıslatmaya çalışmaktadır. En ilginç olanı ise koca koca fillerin şehir merkezin insanların arasında geçmesi ve çevredekileri ıslatması... 

dünyanın ilginç festivalleri


12. Saidai-ji Eyo Hadaka Matsuri - Japonya

Sırada, eğer klostrofobiden muzdaripseniz kaçınmanız gereken bir festival var! Bu ritüel, her Şubat ayının üçüncü Cumartesi günü Tokyo'da gerçekleşmektedir. Bu festivalde, bir papaz belirlenen çukur içerisinde bulunan 900 yarı çıplak erkeğin üzerine kutsal sopalar atar. Sopaları yakalayan kişiler ise bir an önce o sopayı kutsal pirinç kasesine yetiştirmesi gerekmektedir. Bize kalırsa, festivali dışarıdan izlemek daha ilgi çekici ama siz bilirsiniz :)

dünyanın ilginç festivalleri


13. Dünya Şnorkelle Dalma Şampiyonası - Galler

Bu ritüel her yıl Galler'de gerçekleşir ve Japonya, Avustralya ve Kanada gibi uzak ülkelerden insanlar da katılır. 60 ft uzunluğundaki çamurlu bir bataklıkta yüzerek şnorkel çekmeye çalışan insanlar bu etkinlikten delicesine keyif alırlar.

dünyanın ilginç festivalleri

14. Boryeong Mud Festivali - Güney Kore

Güney Kore'deki Boryeong, her yıl Çamur Festivali'ne ev sahipliği yapmaktadır. Festival ilk olarak 1998'de düzenlenmeye başlamıştır ve günümüzde her yıl 11 milyona yakın ziyaretçi çekmektedir. Boryeong bölgesinden gelen çamurun mineral açısından zengin olduğuna ve cilde iyi geldiğine inanılıyor.

dünyanın ilginç festivalleri


15. Maymun Büfesi Festivali - Tayland

En yakın hayvan koruma şirketi için telefon numarasını aramaya başlamadan önce Tayland'daki Maymun Büfe Festivali hakkında biraz bilgi edinmelisiniz. Tuhaf festival her Kasım ayında Lopburi'de gerçekleşir ve maymunları beslemek için yaklaşık 4000 insan ellerinde muzları, elmaları ve şekerleri ile bu etkinliğe katılırlar.

dünyanın ilginç festivalleri


16. Bebek Üstünden Atlama Festivali - İspanya

İspanya'da düzenlenen Bebek Üzerinden Atlama Festivali, Burgos yakınlarındaki Castillo de Murcia'da 1620 yılından beri her yıl gerçekleştirilen popüler bir etkinliktir. Tüm bebekler bir battaniyenin üzerine yatırılıyor ve şeytan kostümüne bürünmüş yetişkinler bebeklerin üstünden atlayarak inanışa göre onların tüm kötülüklerden arınması sağlıyorlar. 

dünyanın ilginç festivalleri


17. Eş Taşıma Şampiyonası - Finlandiya

Erkeklerin eşlerini kum, su ve çeşitli engellerin bulunduğu bir parkurdan sırtlarında taşıyarak yaptıkları bir yarıştır. Ödül ise taşınan eşin ağırlığınca biradır. Bu festival Finlandiya kökenlidir ve tarihi efsanelerden etkilenerek bulunduğu düşünülmektedir. 19. yüzyılda gerçekleştiği düşünülen bir efsaneye göre bir adam komşu köylerdeki erkeklerin eşlerini çalmaktadır. İkinci efsane ise Rosvo-Ronkainen adlı bir suçlu askerlik yapabileceğini ispatlamak için ağır torbaların taşındığı bir yarışı kazanmıştır. Bu iki efsaneyi bir araya getirdiğinizde eş taşıma yarışını ortaya çıkaran fikrin nereden doğmuş olabileceği biraz netlik kazanabilir.

dünyanın ilginç festivalleri


18. Tunarama Festivali - Avustralya

Tunarama festivali her yıl Avustralya’da düzenlenen dünyanın en ilginç festivalleri arasında yer alır. Bu festivalin ortaya çıkış amacı ilk olarak ülkenin orkinos endüstrisini tanıtmaya yardım etmekti… Sonraki yıllarda ise bu etkinlik yüzbinlerce kalabalığın ilgisini çeken bir etkinliğe dönüştü. Bu yarışmada insanlar iplerin uçlarına bağladıkları dev balıkları savurarak hedefi devirmeye çalışıyorlar. Sizce de aşırı eğlenceli görünmüyor mu?

dünyanın ilginç festivalleri


19. Turp Gecesi Festivali - Meksika

Turp, herkesin favori sebzesi olmayabilir ama kesinlikle Meksika'nın Oaxaca bölgesinde aşırı popüler bir sebzedir. Her yıl 23 Aralık'ta, turplardan heykel yapmak bir ritüel haline gelmiştir. Festivalin tarihi, 1897'ye kadar uzanıyor.

dünyanın ilginç festivalleri


20. Peynir Yuvarlama Festivali - İngiltere

Dev bir peynir tekerleğini yüzlerce yarışmacının yüksek bir tepeden aşağı kovalaması üzerine düzenlenen etkinlikte çok fazla yaralanan insan olsa da bu ritüel onlar için vazgeçilmez bir aktivitedir.

dünyanın ilginç festivalleri
NeOldu.com / Sosyal Fayda


Önerilen İçerik: Dünyada Festivaller ve Kültürler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3523
3943
786
819
907
796
4007
5988
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 16
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler : ,