NeOldu.com

DÜNYADAKİ EN KÖTÜ 13 İDAM ŞEKLİ

Dünyadaki En Kötü 13 İdam Şekli

Her ne kadar devir değişti dünya değişti gibi görünse de idam cezaları halen bazı ülkelerde devam etmektedir. Ancak bazı idam cezaları çok acımasız, en kötü şekilde yapılan türlerden. Hadi bu insancıl olmayan idam şekillerine hep birlikte göz atalım.

Giriş 25 Mayıs 2015 Pazartesi 17:19 / Güncelleme 16 Ağustos 2021 Pazartesi 08:08

 İnsanlık tarihinin, pardon insanlık dedim. Çünkü bunlar bir insana yapılacak şeyler değil. Düpedüz katliam. Gerçi günümüze baktığımızda da insanların pek de değiştiği söylenemez.


1. Canlı Canlı Gömme

canli-gomme

Amerika’daki hapishanelerde suçlular önce bir hücreye kapatılır, sonra canlı canlı gömülürmüş.


2. 1000 Kesik Metodu

sirtini-kesmekrenkli.gif

Bu idam şekli en acımasızlarından bir tanesidir. Cellad kurbanın çok daha fazla acı çekmesi ve ölümünü uzatmak için çok fazla parçalara ayırarak kurbanı öldürür.


3. Boyun Tekeri

boyun-tekeri

Kurbanın başına ve kolları arasına içi benzin doldurulmuş lastik geçirilip ateşe verilir. Suçlu 20 dakika içinde ölür.


4. Scaphism

scaphism-001.jpg

Kurbana çok fazla acı çektiren bir diğer idam şeklide scaphismdir. Suçlunun çıplak vücuduna bal sürülerek güneş altına yatırılır ve böceklerin canlı canlı kurbanı yemesi beklenir.


5. Çarkı Felek

carkifelek

Ortaçağ da en çok görülen ve uygulanan idam şeklinden bir tanesidir. Kurbanın tahta ve çivili tekerleğe konulmasıyla yapılır.


6. Deri Yüzme

deri-yuzme

Suçlunun derisi bir bıçakla tamamen soyulur. Halka ibret olması için bir ağaca asılır.


7. Çekme ve Bölme

cekme-bolme

Acımasızca olan idam şekillerinden biridir. Suçlunun vücudunun 4 parçaya bölünmesiyle oluşan idam şeklidir. Ortaçağ İngiltere’sinde çokça uygulanmıştır.


8. Kaynatma

kaynatma

En çok acı veren idam şekillerinden bir tanesidir. Su ve asidin kaynatılmasından oluşan karışıma kurbanı atarak acı şekilde ölüme terk edilmesidir. Çarlık Rusya’sın da uygulanmaktadır.


9. Pirinç Boğa

princ-boga

Pirinçten yapılmış boğanın içine kurbanı yerleştirilip ateşe verilmesiyle oluşan idam şeklidir.


10. Ling Chi

ling-chi

1905'te yasaklanan bu idam şekli, suçlunun uzuvlarının bedeninden ayrılmasıyla en son da kalbine bir bıçak saplanmasıyla son bulur.


11. Bambu

bambu-ucu.jpg

Mahkum bambu ucuna bağlanır. Bambu ağacı büyüdükçe mahkumu delip içinden geçer.


12. İspanyol Eşeği

ispanyol-esegi-001.jpg

İspanya Engizisyon mahkemelerinde sıklıkla kullanılmıştır. Tarihteki en vahşi işkence yöntemlerinden biridir. Tepesi iyice sivriltilen tahta bir blokta kurban elleri arkadan bağlı bir şekilde eşeğe biner gibi sivri bloğa oturtuluyor. Ayaklarına da ağırlık bağlanıyordu. Genelde kurban ortadan ikiye ayrılana kadar ayaklarına ağırlıklar bağlanmaya devam ediyordu.


13. Kazığa Oturtma

kaziga-oturtma.jpg

En bilinen ve işkence yöntemlerinden olan kazığa oturtma, kazığa geçirmenin daha acı veren bir yoludur. Mahkum genellikle yağlanmış kazığın üstüne oturtularak can veriyordu.

 

Önerilen İçerik; Akıllara Durgunluk Veren İşkence Mekanizmaları

NeOldu.com / Sosyal Fayda 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
11
22
79
377
245
24
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.