NeOldu.com

İRLANDA'NIN BAŞKENTİ DUBLİN HAKKINDA 13 İLGİNÇ GERÇEK

İrlanda'nın Başkenti Dublin Hakkında 13 İlginç Gerçek

İrlanda'nın sermaye kenti Dublin'in kuruluşundan günümüze kadar uzanan yolculuğunu araştırdık. İşte Dublin hakkında ilginç gerçekler...

Giriş 12 Ekim 2019 Cumartesi 16:15 / Güncelleme 22 Haziran 2022 Çarşamba 09:00

Dublin Hakkında Bilgiler

Dublin, kuzeybatı Avrupa ülkesi İrlanda'nın en yoğun nüfuslu şehri ve başkenti olarak bilinmektedir. Norveç asıllı kralların ve Vikinglerin hüküm sürdüğü kent, 1919 yılında İrlanda Bağımsızlık Savaşı'na girmiştir. 1921 yılında Michael Collins'in İrlanda bağımsızlık mücadelesinde yürüttüğü kentsel gerilla stratejisiyle kurulma aşamasına giren İrlanda, 29 Aralık 1937 yılında tam anlamıyla kurulmuştur. Günümüzde İrlanda'nın en önemli ekonomik kenti haline gelmiş Dublin şehri hakkında ilginç gerçekleri sıraladık.

İşte Avrupa'nın önemli turizm merkezi sayılan Dublin hakkında ilginç gerçekler;

1. Dublin, 1922 yılında İrlanda'nın bölünmesiyle İrlanda Özgür Devleti'nin başkenti olmuştur. Şehir sonrasında İrlanda Cumhuriyeti'nin başkenti olarak kabul edilmiştir.

Dublin Hakkında Bilgiler

2. Dublin şehir merkezinden geçen Liffey Nehri, kenti kuzey ve güney olarak ikiye bölmektedir. Şehrin kuzey kısmı işçi sınıfını temsil ederken güney kısmı orta ve üst sınıf olarak görülmektedir.

Dublin Hakkında Bilgiler

3. Dublin, ilk olarak 9. yüzyılda "Norse of Dublin" olarak adlandırılan arazi üzerine kurulmuştur. Norveç asıllı kralların ve Vikinglerin hüküm sürdüğü bölge, Dublin Krallığı olarak adlandırılmıştır.

Dublin Hakkında Bilgiler

4. Dublin şehri, 70.273 km kare yüzölçümüne sahip İrlanda'nın en küçük üçüncü şehri olmasına rağmen 4,784 milyonluk İrlanda nüfusunun üçte birini kapsamaktadır.

İrlanda hakkında bilgilere erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dublin Hakkında Bilgiler

5. Dublin şehir merkezinde yer alan O'Connell Köprüsü, Avrupa kıtasında uzunluğu ile genişliği aynı olan tek köprü olma unvanına sahiptir.

Dublin Hakkında Bilgiler

6. Günümüzde İrlanda'nın en büyük hükumet kompleksi olarak kullanılan Dublin Kalesi, 1922 yılına kadar İngiliz yönetiminin merkezi olarak kullanılmıştır. Kale 18.yüzyılda İrlanda'nın ilk lordu Kral John zamanında yaptırılmıştır.

Dublin Hakkında Bilgiler

7. Dublin'deki Trinity Kolej Kütüphanesi'nde sergilenen Kells Kitabı; İrlanda'nın en iyi ulusal hazinesi olarak kabul edilmektedir. Yeni ahitin içerdiği 4 incil ile önsöz niteliğindeki bazı metinleri ve kanon tabloları içeren bu kitap, 800'lü yıllarda Kelt rahipleri tarafından yazıldığı düşünülmektedir.

Dublin Hakkında Bilgiler

8. Dublin şehir merkezinde yer alan Trinity Koleji, dünyaca ünlü yazarların çıkış noktası olarak bilinmektedir. Trnity Koleji mezunları arasında; Büyük Britanya'nın en başarılı yazarlarından Oscar Wilde, İngiliz edebiyatının büyük yergi ustalarından Jonathan Swift ve dünyanın en ünlü romanlarından Drakula'nın yazarı Bram Stoker yer almaktadır.

Dublin Hakkında Bilgiler

9. Dublin şehri tüm Avrupa ülkelerindeki en genç nüfusa sahiptir. Nüfusun yaklaşık yüzde 50'si 25 yaşın altındadır.

Dublin Hakkında Bilgiler

10. Birahaneleriyle ünlü Dublin şehrinde tam 666 tane lisanslı pub bulunmaktadır. Kentin bilinen en eski barı, M.S. 1198'de bir antrenörlük binası olarak kullanılan Brazen Head'dir.

Dublin Hakkında Bilgiler

11. Dublin şehrinin adı Eski İrlandaca "Siyah Havuz" anlamına gelen Dubh Linn'den gelmektedir.

Dublin Hakkında Bilgiler

12. İrlanda'ya özgü siyah bira üreticisi Guinness firmasına ev sahipliği yapan Dublin, ülkenin en büyük istihdam alanını oluşturmaktadır. Kent tüm dünyaya günde 1.000.000'un üzerinde Guinness üretmektedir.

En lezzetli biraları üreten 10 bira ülkesini görmek için buraya tıklayın.

Dublin Hakkında Bilgiler

13. Uluslararası danışmanlık şirketi Mercer'in gerçekleştirdiği "2011 Dünya Çapında Yaşam Maliyeti Anketi", Dublin'in Avrupa Birliği'ndeki en pahalı 13. şehir ve dünyadaki en pahalı 58. yer olduğu tespit edilmiştir.

Dublin Hakkında Bilgiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
2
8
5
5
4
143
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.