NeOldu.com

COVID-19: KORONAVİRÜS YAŞLILARI NEDEN DAHA ÇOK ETKİLİYOR?

COVID-19: Koronavirüs Yaşlıları Neden Daha Çok Etkiliyor?

Sağlık kuruluşları tarafından yapılan açıklamalarda, koronavirüs risk faktörünün yaşlı bireylerde ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde en yoğun şekilde hasar bıraktığı söylenmişti. Peki COVID-19 yaşlıları neden daha çok etkiliyor?

Giriş 12 Nisan 2020 Pazar 12:24 / Güncelleme 17 Eylül 2020 Perşembe 08:14

COVID-19: Koronavirüs Neden Yaşlıları Daha Çok Etkiliyor?

Coronavirüs Yaşlılar Üzerindeki Etkisi

İlk olarak Çin'de görülen ve sonrasında İspanya, İran, İtalya başta olmak üzere birbirinden farklı 200'ün üzerinde ülkeye yayılan koronavirüs, Türkiye'de alınan sıkı önlemlere rağmen 2.500.000'un üzerinde kişiyi enfekte etmiştir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, koronavirüs risk faktörünün yaşlı bireylerde ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde en yoğun şekilde hasar bıraktığı söylenmiştir. Peki koronavirüs olarak bilinen COVID-19 enfeksiyonu neden yaşlı insanlara daha fazla zarar veriyor? Uzmanlar geçtiğimiz günlerde bu sorunun yanıtını cevapladı. İşte koronavirüsün neden yaşlıları daha çok etkilediği hakkında merak edilenler..


Yaşlı insanlar neden daha büyük risk altındadır?

Coronavirüs Yaşlılar Üzerindeki Etkisi

Yaşlandıkça kronik hastalıklara yakalanma olasılığı normale göre artış göstermektedir. Dünya genelinde KOAH, astım, obezite, diyabet gibi birçok kronik hastalığa bağlı olarak yılda 41 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Bu sayı küresel olarak tüm ölümlerin %71'ine karşılık gelmektedir. Tüm bunların yanında yaşlı bireylerin sıklıkla risk altında olmasının tek sebebi elbette kronik hastalıklar değildir. Yaşlılar genellikle bağışıklık sisteminin düşük olmasına bağlı olarak birçok farklı hastalığa karşı savunmasız bir yapıya sahiptir. 

Yaşlı bireylerin bağışıklık sistemi genç bireylerin bağışıklık sistemine göre oldukça zayıftır. Bu da yaşlı bireyleri her türlü enfeksiyona karşı savunmasız hale getirmektedir. Vücuda gerçekleşebilecek en ufak bir saldırı dahi ciddi hasarlar verebilmektedir. Öte yandan bağışıklık sistemi zayıf insanlarda, sitokin fırtınası adı verilen olayın yaşanma olasılığı daha yüksektir. Bu durum bağışıklık sisteminin bir enfeksiyonla savaşmak için çok fazla kimyasal reaksiyona girmesi ve üretmesidir. Sonuç olarak organ yetmezliği de dahil olmak üzere vücutta önemli hasara neden olan enflamatuar reaksiyon ortaya çıkmaktadır.

Öte yandan altta yatan herhangi bir hastalığı olmayan bireylerin koronavirüs enfeksiyonuna karşı ölüm oranı %1 civarlarındadır. Kardiyovasküler (kalp) hastalığı olan bireylerin ölüm oranı %10.5'ken kronik solunum yolu hastalığına sahip (astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi) bireylerde bu oran %6.3 civarındadır. 

 • Kalp-damar hastalığı olan kişilerde %10.5
 • Diyabet olan kişilerde %7.3
 • Kronik solunum yolu hastalıklarına sahip bireylerde %6.3
 • Hipertansiyon hastalarında %6.0
 • Kanser hastalarında %5.6
 • Hiç bir kronik hastalığı olmayan bireylerde ise %0.9 olarak belirtilmiştir.

Koronavirüs Risk Faktörleri

Coronavirüs Yaşlılar Üzerindeki Etkisi

Dünya üzerinde ki birçok araştırmacının 2019 Aralık ayından bu yana COVID-19 enfeksiyonuna neden olan SARS-CoV-2 virüsü üzerinde yaptığı araştırmalar, hangi bireylerin risk altında olduğunu göstermektedir. COVID-19 enfeksiyonuna karşı bireylerin;

 • %81'i hafif atlatıyor,
 • %14'ün ciddi atlatıyor,
 • %5'i ağır geçiriyor.

Genel olarak coronavirüse (Covid-19) bağlı olarak ölenlerin sayısının %2'lerde olduğu bilinmektedir. Tüm bunların yanında hastalığın 9 yaş ve altı çocuklarda sık görülmediği, 80 yaş ve üstü bireylerle kronik hastalığa sahip kişilerin %14 ve %5'lik kısımda yer aldığı bilinmektedir. Dünyanın birçok farklı noktasındaki bilim insanları ve sağlık çalışanlarının COVID-19 salgınına karşı yaptığı araştırmalar, 

 • 80 yaş ve üzeri bireylerin %14.8,
 • 70-79 yaş arası bireylerin %8
 • 60-69 yaş arası bireylerin %3.6
 • 50-59 yaş arası bireylerin %1.3
 • 40-49 yaş arası bireylerin %0.4
 • 30-39 yaş arası bireylerin %0.2
 • 20-29 yaş arası bireylerin %0.2
 • 10-19 yaş arası gençlerin %0.2
 • 0-9 yaş arası çocukların risk faktörleri arasında bulunmadığını göstermektedir.

Tüm bunların yanında yukarıda belirtilen oranlar, bireylerin yaş faktörüne bağlı olarak sahip olabileceği hastalıklar ve kronik hastalıklar göz önüne alınarak verilmiştir.

Koronavirüs enfeksiyonuna karşı hem kendi sağlığınızı hemde ülke sağlığını korumak için 14 gün kuralına uymayı ihmal etmeyin. Yaşadığımız dönemde bir vatandaşlık görevi olarak gördüğümüz 14 gün kuralı, koronavirüse karşı alınan bir çeşit önlem ve tedbiri kapsamaktadır. Bunların başında vatandaşlarımızın herhangi bir seyahat veya hastalık durumunda 14 gün izole etmesini kapsamaktadır.

Önerilen İçerik: Koronavirüs Yüzeyde Ne Kadar Yaşar?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
1
1
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  Adınız Yorumunuz
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.