NeOldu.com

CADI NEDİR? NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

Cadı Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Cadılar, süpürgeli, çirkin ve kötü yaratıklar olarak tanımlanır. Bunlar birçok güce sahip ve kılıktan kılığa girebiliyorlar. Peki, cadılar ne zaman ortaya çıkmıştır?

Giriş 12 Eylül 2015 Cumartesi 17:33 / Güncelleme 14 Aralık 2019 Cumartesi 09:03

Ortaçağ dönemlerini kısa bir film şeridi halinde hatırlamaya ne dersiniz? Bu çağda Avrupa ülkeleri bir kör kuyu içindeydi, her türlü kötülüğün kol gezdiği, cahilliğin en üst safhada olduğu Avrupa coğrafyası adeta bir korkulu rüyadır. Avrupalı insanlar çağları sayarken Ortaçağı es geçerler çünkü bu çağ onların en büyük ayıplarının yaşandığı çağdır. Cadılık da bu lanetli ortamın içinde çıkmıştır.

cadı

Ortaçağda Avrupa’da bir inanış şekilleri vardı. Şamanizm dinin parçası olan inanışlar doğrultusunda var oldular. Günümüzde de birçok kültürün bir parçası olarak yer almışlardır. Büyü ile uğraşıp kötülük yapan insanlar cadı olarak adlandırmışlardır. Bunlar kötülük ve karanlıktan gelenler doğrultusunda hareket etmişlerdir. Ortaçağ Avrupa’sında cadılık en büyük suçlardandı, bunun için cadı olan kişilere cadı avı yapılarak öldürülmüşlerdir.

Tabi bu cadıların sonunu getirmemiştir, günümüzde de cadının farklı şekilleri bulunmaktadır. Ancak bunlar cadı olarak tanımlanmamaktadır.


Cadılar Kimlerdir?

Cadılar, doğaüstü güçlere sahip olan ve kötülük yapan kişilerdir. Dinlere ve kültürlere göre aykırı insanlardır. Dünyada kötülük yapan ve iyilik yapan cadılar olarak bir ayrışma yapmak doğru olacaktır. Ancak yaptıkları işlerin doğru olmaması gerekçesiyle iyi ya da kötü ayrımı yapılmaz. İnsanlar cadıların adını anmazlar, onlardan uzak dururlar.

cadı

17. yüzyılda insanlar cadıları kontrol altına almak istemiş ve bu doğrultuda cadı avları düzenlemişlerdir. Cadıların yapmış oldukları işler bir tehdit olarak görülmüş bundan dolayı toplatılan cadıların hepsi katledilmiştir. Acaba cadılar yok edilmeseydi şu anda Avrupa’ya onlar mı hakim olacaklardı?

Anadolu coğrafyasında cadılık kötü büyü yapanlar olarak bilinmektedir. Anneden kızına geçer. Günümüzde de büyücülük halen devam etmektedir. Büyü iyi ya da kötü ayırmadan dinimizce lanetlenmiştir.

büyü

Not: Bu fotoğrafın gerçekle ilgisi yoktur. Haberimizi sizlere iyi sunmak için "Sihirli Annem" dizisi çekimlerinde yer alan bu fotoğrafı kullandık.

Halen de dünyanın dört bir yanında macumba, büyücülük ve şifacılık isimleriyle anılır. Mistik güçler doğrultusunda hareket eden insanlar her ne kadar kabullenmeseler de birer cadıdır. Bunun için şifacı diyerek kendinizi avutmayın. Bu çok büyük bir günahtır.

NeOldu.com / İlginç Bilgiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
62
51
51
103
51
30
72
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.