BURSA GEZİLECEK YERLER

Bursa Gezilecek Yerler

Bursa'da yaşayanlar ve Bursa'ya gidecek olanlar için görülmesi gereken 10 yeri seçip bu yerlerin listesini yaptık. İşte Bursa'ya gittiğinizde gezilecek yerler listemiz...

Giriş 30 Haziran 2015 Salı 10:53 / Güncelleme 11 Ocak 2019 Cuma 10:20

Birkaç yıldır İstanbul'dan deniz otobüsünün de olmasıyla Bursa'ya ulaşım daha da kolay ve hızlı oldu. Kabataş'tan deniz otobüsüne bindiğinizde en fazla 2 saat sonra Bursa Mudanya'ya ulaşmış oluyorsunuz. Önce otobüsle şehir merkezine gidip gün bitiminde Mudanya sahile geri döndüğünüzde orayı akşam gezmenizi tavsiye ederim. Akşam ışıklarıyla Mudanya sahili çok güzel bir yer. İstanbul dışında yakın olan şehirlerden de Bursa'ya gidecekler için bu liste iyi bir harita olacak.


1. Ulu Camii

I.Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılan bu camii Bursa şehir merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde yer alıyor.

mudanya.JPG


2. Koza Han

II.Bayezid tarafından 1491 yılında yaptırılan han, haftaiçi 08.00-20.00, cumartesi 08.00-20.30, pazar 10.30-19.00 arası açıktır ve Ulu Camii ile Orhan Camii arasında bulunan Orhangazi Parkı'ndan bir giriş kapısına sahiptir.

koza-han.jpg


3. Yeşil Camii

1419 yılında tamamlanan Yeşil Camii'nin ünü çini kaplamalarıdır ve isminin eskiden minarelerinde bulunan yeşil renk süslemelerden geldiği düşünülür. Camii, adını verdiği Yeşil semtinde bulunmaktadır. Emir Sultan Caddesi'ne yakın olan camiyi gezdiğinizde Yeşil Türbe'ye de gitmeyi ihmal etmeyin.

yesil-camii-001.jpg


4. Emir Sultan Camii

Hundi Fatma Hatun tarafından yaptırılan bu cami, Emir Sultan Mezarlığı'nın yanında yer almaktadır ve Yeşil Türbe'ye çok uzak olduğu söylenemez. Bu yüzden gitmişken mutlaka ziyaret edin.

emir-sultan-camii.jpg


5. Gölyazı

Apollon Krallığı'nın merkezi olarak bilinen ve Roma dönemine kadar uzanan bir tarihe sahip olan Gölyazı, Uluabat Gölü kıyısında bir yarımadada yer alır. Bursa'nın Nilüfer ilçesine bağlı küçük bir balıkçı köyüdür.

golyazi.jpg


6. Reşat Oyal Kültürparkı

1955 yılında hizmete açılan bu park konumu açısından Bursa'nın en önemli parkıdır. Bu park, koşu, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla şehir merkezinde bir kaçış noktasıdır.

resat-oyal-kulturparki.jpg


7. Soğanlı Botanik Park

1998 tarihinde hizmete açılan Botanik Park, bitkisel araştırmalara açık bir parktır. Bursa Hayvanat Bahçesi'nin yanında yer alan bu park, size huzur verecek ve dinlenmenizi sağlayacak.

botanik-park.JPG


8. Bursa Hayvanat Bahçesi

Giriş ücretleri uygun olan hayvanat bahçesini bahar aylarında 09.30-19.00, yaz aylarında 09.30-20.30, kış aylarında 09.30-17.00 arasında gezebilirsiniz. Birçok hayvan bulunan bu hayvanat bahçesinde özellikle çocuklar çok eğlenecek. Şehir merkezinden kalkan otobüs ya da minibüslerle ulaşabildiğiniz hayvanat bahçesini gezmeye gittiğinizde Botanik Parkı da gezmeyi unutmayın.

bursa-hayvanat-bahcesi.JPG


9. Bursa Atatürk Köşkü

1973 yılında Atatürk Müzesi adıyla ziyarete açılan köşk, pazartesi hariç her gün 08.00-12.00 ve 13.00-17.00 arasında ziyarete açıktır.

ataturk-005.jpg


10. Yüzen Taşlar Heykeli

Gemlik'ten çıkarılan Diabas taşı işlenerek yapılan heykelde, heykeltıraş Christian Tobin, iki kalın ve üç ince çizgiyle Osmanlı mimarisinin özelliklerini yansıtmıştır. Bunun yanı sıra bu heykel, dünyadaki örneklerinin en yükseğidir. taşlar Karagöz ve Hacivat'ı temsil eder ve taşlar suyun kinetik gücüyle hareket eder. Heykel, Altıparmak Meydanı'nda yer alır.

yuzen-taslar-heykeli.JPG


11. Bursa Kent Müzesi

Bursa Osmangazi’de yer alan müze 2004 yılında açılmıştır. Şehrin ve bölgenin tarihi en iyi şekilde burada aydınlatılmaktadır. Müzede binlerce yıllık eserler ve Osmanlı Devleti padişahlarının heykelleri de bulunmaktadır. Bursa seyahatinizde Bursa Kent Müzesi’ni görmeyi unutmayın.

bursa-kent-muzesi.jpg


12. İznik Ayasofya Müzesi

Bursa’ya bağlı İznik İlçesi’nde bulunan İznik Ayasofya Müzesi Hıristiyanların eski Kiliselerinden biridir. Bu kilise Osmanlı Devleti’nin hakimiyetiyle camiye dönüştürülmüştü. Son olarak müze şeklinde hizmet veren kurumda önemli tarihi eserler bulunmaktadır. İznik’in sembol yapılarından biri olması bakımından da gezilip görülmeye değerdir.

iznik-ayasofya-muzesi.jpg


13. Uludağ

Ülkemizde kış tatilinin en önde gelen merkezi olarak bilinmektedir. Yüksekliği tam 2543 metredir. Aynı zamanda Olimpos Dağı olarak da anılan Uludağ tarihi açıdan da mükemmel bir yerdir. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist Uludağ'da tatil yapmaktadır. Uludağ'da konaklama imkanı sunan mükemmel oteller, eğlence hizmetleri, kayak merkezleri bulunmaktadır. Kış tatilinizin keyfini çıkarmak istiyorsanız Uludağ ülkemizdeki en doğru adrestir. 

uludag-001.jpg


14. Dalyan Gölü

Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde bulunan bu doğal güzellik lagün oluşumlu bir göldür. Özellikle yaz ve bahar aylarında mükemmel bir atmosfere sahip olan Dalyan Gölü birçok insanın nefes aldı alanlardan birisidir. Dalyan Gölü’nün etrafı da ziyaretçilerine harika bir görsel şölen sunuyor. Bursa seyahatinizde rahat bir nefes almak için en ideal yerlerdendir.

dalyan-golu.jpg


15. Nikaia Antik Kenti

Bursa’nın tarih kokan ilçesi İznik’te bulunan bu antik kent ilkçağlara ait bir yapıdır. Muhteşem bir yapıdır ve kurulduğu dönemin tarihi özelliklerini eşsiz mimarisiyle yansıtmaktadır. Nikaia Antik Kenti’nde su kanalları, surlar, kilise ve çeşitli yapıların kalıntıları da bulunmaktadır. Bölgeye yaptığınız seyahat sırasında bu bölgeyi değerlendirmelisiniz.

nikaia-antik-kenti-003.jpg


16. Bursa Ulu Camii

Osmanlı dönemi mimarisinin şehirdeki en güzel örneği Bursa Ulu Camii’dir. Merkezde yer alan Bursa Ulu Camii Osmanlı sultanlarından Yılıdırım Bayezit tarafından inşa ettirilmiştir. 1399 senesinde yapımı tamamlanan bu tarihi ibadethanenin duvarlarında birçok yazı da bulunmaktadır. Caminin büyüklüğü ve muazzamlığı sizi tutsaklık hissine sürükleyebilir. Bu büyüleyici ve ihtişamlı ibadethaneyi muhakkak görmelisiniz.

bursa-ulu-camii.jpg


17. Oylat Bölgesi ve Kaplıcaları

Bursa’nın doğa harikası bölgelerinden biri olan Oylat, İnegöl İlçesi’ne yaklaşık 30 km mesafede bulunmaktadır. Yöre tam bir doğa harikasıdır. Muhteşem bir yeşilliğe ve eşsiz kaplıcalara sahiptir. Burada keyifli zaman geçirirken aynı zamanda hastalıklarınıza da çare bulabilirsiniz. Sizler için kurulan yürüyüş parkurlarında gezerek bölgeyi keşfetmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

oylat-bolgesi.jpg


18. Ayvaini Mağarası

Bursa’ya bağlı Nilüfer ilçesinde yer almaktadır. Ayvaini Mağarası tabii oluşumlu bir mağaradır. Bursa’nın tursitik mekanlarından birisi olan Ayvaini mağarasının çift girişi bulunmaktadır. Mağaranın içinde küçük gölcükler de bulunmaktadır. Bu doğal yapı tüm tılsımı ve etkileyici özellikleriyle sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. 

ayvaini-magarasi.jpg


Bursa'da Yenilecek Yemekler

Bursa'nın en güzel ve en meşhur yemeklerini sizler için araya getirdik. Bursa'ya gittiğinizde kesinlikle tatmanız gereken yemekler şunlardır;


1. İskender

Bursa’nın en meşhur yemeği şüphesiz İskender Kebabı’dır. Sadece ülkemizde değil Dünya’da birçok ülkede nam salmış bir lezzettir. Bursa İskender Kebabı’nın sırrı hayvanın kalçasında yağsız et ve mükemmel sosunda gizlidir. İskender'i bir de anavatanında denemelisiniz.

bursa iskender


2. Muradiye Çorbası

Bursa’nın en meşhur yemekleri arasında çorba da yer almaktadır ve Muradiye Çorbası bu güzel ilimizin en ünlü çorbasıdır.

muradiye çorbası


3. İnegöl Köftesi

Marmara Bölgesi'nin hem görüntüsüyle hem de lezzetiyle en güzel tatlarından bir tanesi de İnegöl Köftesi’dir. İnegöl Köftesi, İskender yemeği  kadar olmasa da hayli meşhur bir tattır. 

bursa inegöl köftesi


4. Bursa Güveci

Bölgenin kendisine has güveçte yapılan yemeğidir. Harika bir lezzettir ve muhakkak denenmesi gereken tatlar arasında bulunmaktadır. Bursa Güveci çok zengin bir malzeme içeriğine sahiptir. Bursa Güvecinde kuşbaşı, domates, patates, biber, patlıcan, fasulye, soğan, bamya gibi ürünler vardır.

bursa güveci


5. Kestane Şekeri

Bursa’ya özgü tatlardan bahsederken Kestane Şekeri’ni es geçmek olmazdı elbette. Yalnızca soyulmuş kestaneye kaynatılmış şeker su karışımının dökülmesi ile ortaya çıkarılan bu lezzet müthiş bir ün yakalamıştır. Bölgede neredeyse adım başı bir Kestane Şekeri dükkanına rastlarsınız. Kesinlikle tadına bakmalısınız.

bursa kestane şekeri

Önerilen İçerik; Dünyayı Gezdim Diyebilmek İçin Görmeniz Gereken 14 Harika Yer

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
İlk yorum yazan siz olun
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Facebook'la Yorumla