NeOldu.com

BERAT ALBAYRAK KİMDİR? BERAT ALBAYRAK HAYATI VE BİYOGRAFİSİ

Berat Albayrak Kimdir? Berat Albayrak Hayatı ve Biyografisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 9 Temmuz 2018 tarihinde açıklanan listeye göre eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanı görevine getirildi. Albayrak, 1978 yılı İstanbul doğumludur.

Giriş 22 Mayıs 2015 Cuma 20:06 / Güncelleme 23 Haziran 2020 Salı 08:01

Türk iş insanı ve siyasetçi Berat Albayrak, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) milletvekili olarak meclise girmiştir. 2015-2018 yılları arasında Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev yapan Albayrak, 10 Temmuz 2018'den bu yana Hazine ve Maliye Bakanı görevini sürdürmektedir. 


Berat Albayrak Kimdir? Berat Albayrak Biyografisi

Berat Albayrak Kimdir

Berat Albayrak, 21 Şubat 1978 yılında İstanbul'da doğdu. Aslen Trabzon'un Dernekpazarı ilçesine bağlı Yenice köyünden olan Albayrak'ın babasının adı Sadık, annesinin adı Kıymet ve ağabeyinin adı Serhat'tır. Günümüzde Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.


Berat Albayrak Eğitim Hayatı ve Akademik Kariyeri

Berat Albayrak Kimdir

Lise eğitimini Fatih Koleji'nde tamamlayan Berat Albayrak, lisans eğitimine İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü'nde başlamıştır. Mezuniyetinin ardından 2002 yılında yüksek lisans eğitimine başlayan Berat Albayrak, New York'taki Pace Üniversitesi Lubin School of Business'te finans üzerine yüksek lisans yapmıştır. Sonrasında Kadir Has Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümünde, "Elektrik Enerjisi Üretiminde Yenilebilir Enerji Kaynakları ve Finansmanı" teziyle doktora derecesini almıştır. 


Berat Albayrak İş Hayatı ve Bulunduğu Görevler

Berat Albayrak Kimdir

Profesyonel çalışma hayatına 1996 yılında başlayan Berat Albayrak, ekonomii, finans ve enerj, başta olmak üzere farklı iş kollarında birçok farklı girişime öncülük etmiştir. İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı (M.B.A) eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev alan Albayrak, 2002-2006 yılları arasında Çalık Holding'in Amerika Birleşik Devletleri ofisinde finans direktörü olarak çalışmıştır. 2006 yılında Türkiye'ye dönen Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine sonrasında (2007) Çalık Holding'e Genel Müdür olarak atanmıştır. 20013 yılında özel sektördeki çalışmalarını sonlandıran Berat Albayrak, Sabah gazetesinde köşe yazarlığı ve Marmara Üniversitesi'nde bankacılık ve finans üzerine dersler vermiştir.


Berat Albayrak Siyasi Kariyeri

Berat Albayrak Kimdir

Berat Albayrak, 7 Haziran 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)'den milletvekili olarak  25, 26 ve 27. Dönem İstanbul milletvekilliği yapmıştır. Siyasi kariyerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak devam eden Albayrak, 64, 65 ve 66. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev almıştır. 2017 referandumunda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabilesinde Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Berat Albayrak, 2018 yılından bu yana görevine devam etmektedir. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde sayısız ilke ve başarıya imza atan Berat Albayrak, Türkiye’nin orta ve uzun vadeli enerji politikalarından oluşan Milli Enerji ve Maden Strateji Belgesi'nin hazırlanmasına öncülük etmiştir. Bu kapsamda doğalgaz arz güvenliği için Türkiye’nin ilk FSRU (Sıvılaştırılmış Doğalgaz Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi) projesi, yerli fabrika ve AR-GE şartlı 1000’er MW’lık dünyanın en büyük güneş ve rüzgar enerjisi santralleri ihalesi, Türkiye’nin ilk yerli ve milli sondaj gemisinin hizmete alınması, 1 milyon metre kara sondajı hamlesi, Ulusal Bor Stratejisi gibi enerji ve maden alanında dünyaya örnek olacak birçok proje hayata geçirilmiştir.

Önerilen İçerik: Fahrettin Altun Kimdir?

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
2
1
1
0
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.