NeOldu.com

BEBEKLERDE EMZİK KULLANIMI NASIL OLMALIDIR?

Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Geceleri uzun ağlama krizlerinin kurtarıcı olan emzik hakkında tüm merak edilenler haberimizde;

Giriş 09 Eylül 2015 Çarşamba 14:45 / Güncelleme 27 Temmuz 2022 Çarşamba 09:00

Bebek ve Emzik İlişkisi

Güçlü bir emme refleksiyle dünyaya gelen bebekler, genellikle birinci ay itibari ile emzik kullanımına başlamaktadırlar. Ebeveynlerin ortak kaygılarından biri de emzik kullanımının ne kadar doğru olduğudur. Genellikle anne sütü ve bebek ilişkisinin erkenden kesilmesi bebeklerin emziğe olan bağlılıklarını daha çok arttırmaktadır. Emzik kullanımı için en erken dönem ilk 1. aydır. İlk 1. ay sonrasında kullanılan emzik bebeğin anne memesini yadırgamasını önler. Uzmanlar ilk 1 ay dolmadan emzik kullanımını önermemektedirler.

Geceleri aniden başlayan ağlama krizlerinde ebeveynlerin adeta kurtarıcısı olan emzikler bebeğin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı birçok ebeveyn bebek doğmadan önce emzik kullanımına karşı gelirken geceleri ağlama krizleri ile karşılaştıklarında ilk olarak emziğe başvurmaktadırlar.

Güçlü bir emme refleksine sahip olan bebekler, emzik sayesinde rahatlarlar ve güven duyarlar. Bebeklerin daha anne karnındayken parmaklarını emdikleri gözlemlenmiştir. Doğuştan gelen bir refleks olan emme içgüdüsü, emzik ile sağlandığında bebeklerin daha rahat uykuya dalması ve ağlama krizleri sırasında rahatlamaları sağlanabilir.

bebek-ve-emzik-.jpg

 

Emzik Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Emzik kullanımında öncelikle hijyen kurallarına karşı oldukça dikkatli davranmalısınız. Yere düşen emziği yeniden çocuğunuza vermeyin veya çocuğunuzun yerdeki emziği emmesine izin vermeyiniz.
  • Bebeğiniz açken emzik emmesine izin vermeyiniz. Bu durum bebeğinizin kendini tok hissetmesine ve yemek yemeği reddetmesine neden olacaktır.
  • Bebeğiniz her ağladığında emzik ile susmasını sağlamayınız. Bu durum bebeğinizde alışkanlık yapabilir ve emzik kullanımının uzun süremesine neden olabilir.
  • Uyku esnasında bebeğinizin ağzından düşen emziği yeniden ağzına vermeyiniz. Emziğin temiz ve hijyenik olmasına dikkat etmeli ve emzik anne veya baba tarafından emilmemelidir. Anne ve baba tarafından emilen emzik temizlenmesinin aksine bakteri oluşmasına neden olabilir.
  • Emzik zincirini bebeğinizin boynuna asmaktan kaçının. Olası bir durumda veya uyku esnasında zincirin bebeğin boynuna dolanmasına neden olabilir.

emzik-.jpg

  • Emziğin yapılmasında bozulma söz konusu ise mutlaka değiştirilmelidir. Emziğin maksimum kullanım süresi 2 ay olmalıdır. Her iki ayda bir emzik değiştirilmelidir.
  • Emzik seçiminde ise tercihinizi slikon emzikten yana kullanmanız önerilmektedir. Daha dayanıklı olması ve bebeğin ağız yapısına uygunluğu nedeniyle uzmanlar slikon emzik kullanımını önermektedir. Slikon emziğin bir diğer özelliği ise daha kolay temizlenmesidir.

emzirmek-009.jpg

Emzik Kullanım Süresi Ne Kadar Olmalı

Emzikten kullanımının bırakılması ile bebeklerin tıpkı anne karnında olduğu gibi parmaklarını emmeye başlamaları kaçınılmaz bir durumdur. Ancak emzik kullanımın süresi oldukça önemlidir. Uzun süreli emzik kullanımı bebeğin gelişiminde çeşitli sorunlara neden olabilir. Diş etlerinde çekilme, damak ve yüz yapında görülen bozukluklar uzun süreli emzik kullanımından dolayı kaynaklanabilir.

Bebeğinizin emzik bağımlısı olmaması ve bunu bir alışkanlık haline getirmemesi adına kullanım süresini kontrol altında tutmanız oldukça önemlidir. Oral dönem olarak adlandırılan ilk 2 yıl boyunca bebeklerin meraklarını gidermek ve çevreyi tanımak adına ellerine aldıkları her şeyi ağızlarına götürdüğünü ve tadına baktığını görürüz. Bu nedenle uzun süreli emzik kullanımı bebeklerin emme refleksini tatmin ederken, 2 yaş sonrasında bu durum gelişimi engelleyici bir rol üstlenir. Zaman içinde diş ve damak yapısının yanı sıra konuşmada güçlüğüne  kadar birçok soruna neden olur.

bebeklerde-uyku-saatleri.jpg

Emzirme döneminde bebeğinizin iki emzirme arasında sürekli huysuzlanması ve emme isteğinde bulunması durumunda emziğe başvurabilirsiniz. Ancak uzun sürekli emzik kullanımına teşvik etmek ve bebeğinizin tüm gün boyunca emzik emmesine izin vermek oldukça yanlış bir davranıştır. Özellikle emzik kullanımının devamlılığını sağlamak adına emziği bal, reçel ve tatlılara batırarak çocuğunuza vermek kalıcı diş sorunlarının başlıca nedenlerindendir.

emzik-kullanimi-.jpg

Uzmanlar 2 yaşına kadar emzik kullanımının bırakılması konusunda uyarıyorlar. 2 yaş sonrasında gerek psikolojik olarak gerek fiziksel gelişim açısından bebeğinizin büyümesini engeller. Uzun süreli emzik kullanımının yol açtığı bir diğer sorun ise orta kulak iltihaplanmasıdır. Bu nedenle 2 yaşından küçük olan bebeklerde orta kulak iltihaplanması görülüyor ve bebeğin emzik kullanımı söz konusu ise bir an önce emzik kullanımı bırakılmalıdır. Bu süreçte ebeveynlerin kararlı olmaları ve kesinlikle emzik kullanımına yeniden başvurmamaları gerekmektedir.

Emzik Kullanımı Nasıl Bırakılmalıdır?

Bu süreçte emziği hangi amaçla ve ne zaman kullandığınız oldukça önemlidir. Genellikle uykuya geçişi kolaylaştırmak için kullanılan emziklerin bırakılması hem çocuk için hemde ebeveynler için daha kolay olmaktadır. Uykuya geçiş sürecinde emzik haricinde çocuğunuzun sevdiği veya ilgisini çekecek bir oyuncak ile oyalamanız kısmende olsa emziğin yerini tutacak ve çocuğunuzun uykuya geçişini kolaylaştıracaktır.

Çocuklar genellikle 2 ile 4 yaş sonrasında kendiğinden emzik kullanımını bıraksalarda bu süreye kadar beklemek oldukça yanlış bir davranıştır. Bu süreç içerisinde çocuğunuzun gelişiminde bozukluklar meydana gelmiş ve kalıcı diş eti problemlerinden kaçınılmaz hale gelinmiş olunacaktır.

emzik-kullanimi-ne-zaman-birakilir-.jpg

Bu süreç içerisinde aile içi durum oldukça önemlidir. Problemli ve stresli bir dönemde emzik kullanımını bırakmak çocuk açısından daha zorlu bir dönem olacaktır. Bu dönemde çocuğunuzla daha sık ilgilenmeli verdiğiniz kararda tutarlı davranmalısınız. Çocuğunuz emzikten ayrı kaldığı için ağladığı zaman susması için emzik vermekten kesinlikle ve kesinlikle kaçınmalısınız. Aksi halde bu süreç daha zorlu bir hal alacak ve uzayacaktır.

Net bir dille çocuğunuza emzik kullanımının artık söz konusu olmadığını anlatın. Ancak bu konuşma sırasında baskıcı ve sert bir dil kullanmayın. Evdeki bütün emzikleri atın. Aksi halde çocuğunuzun ısrarı nedeniyle kısa bir süreliğine emzik kullanmasına izin vermeniz çocuğunuzun zamanla bu durumu kullanmasına neden olur. Bu süreçte çocuğunuzla daha sık vakit geçirin ve gerekirse uyuyana kadar yanında bekleyin. Gün içerisinde ise emzik kullanımını aratmayacak aktiviteler ve uğraşlar belirleyin.

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.