NeOldu.com

BAĞIŞIKLIK NEDİR? NASIL KAZANILIR?

Bağışıklık Nedir? Nasıl Kazanılır?

Bağışıklık kelimesi tam olarak ne ifade ediyor? Bağışıklık hangi organlardan oluşur ve nasıl kazanılır? Bağışıklık hakkında detaylı bilgiler haberimizde.

Giriş 19 Ağustos 2015 Çarşamba 13:14 / Güncelleme 17 Eylül 2018 Pazartesi 19:30

Bağışıklık Nedir?

Bağışıklık, insan ya da hayvan bedenine giren mikroorganizmalara (virüs, bakteri) ve yabancı maddelere karşı doğal ya da sonradan kazanılan koruma mekanizmasıdır. Yani vücudumuzun bize zarar verecek olan virüslere karşı olan direncidir.

Hastalık üreten virüs ve bakterilere karşı bedenin kendini doğal olarak korumasıdır. Bağışıklık sistemi birbirine çok benzeyen maddelerin bile ayrımını yapabilen bir sistemdir. Vücut ile temasta bulunan her maddeye tarama yapar ve yararlı olan maddeleri vücuda alır. Zayıf bağışıklık sistemine sahip bir  birey sürekli olarak hastalanır.

Etrafta dolaşan virüsler veya hastalıklar vücuduna kolayca girerek kişiyi etkisi altına alır. Vücutta gelişen enfeksiyonlar da bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açar. İnsanın vücudu hastalıklara karşı kendini savunma sistemiyle inşa edilmiştir bu yüzden insan kendi kendine iyileşme yeteneğine sahiptir.

Virüs, Mikrop Nedir, Nasıl Yok Edilir?

Yediğimiz yemekte, içtiğimiz herhangi bir içecekte gözümüzle göremeyeceğimiz kadar küçük canlılar vardır. Bu canlılara mikroorganizma adı verilir. Mikroorganizmalar zararlı ve yararlı olabilir. Zararlı mikroorganizmalar yani virüsler en küçük bakteriden bile daha küçüktür. Virüslerin kendi başına üreme ya da yaşama yetenekleri yoktur. Virüslerin yaşaması için canlı bir hücreye ihtiyaçları vardır. Virüsler canlı bir hücreye ulaştıklarında canlının vücudunda hızla çoğalırlar.

Virüsler canlı olmayan bir yüzeyde kısa bir süre yaşadıktan sonra yok olurlar. Virüslerin yaşaması için canlı bir vücuda temas etmesi gerekir. Virüslerin vücutta çoğalmasını engellemek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalı veya aşı yöntemiyle o hastalığa bağışıklık kazanmalısınız.

Bağışıklık Sağlayan Organlar ve Görevleri

Vücuttaki bazı organlar vücudumuzu zararlı virüslere karşı korur. Bizi hasta olmaktan, zararlı mikroorganizmaların vücudumuza girmesini engeller. İşte bağışıklık sağlayan organlar ve görevleri;

1. Mide

Ürettiği asitler sayesinde besinlere giren mikropları bağırsaklara ulaşmadan yok ederek bizi hastalıklardan korur.

2. Burun ve Boğaz

Yapışkan "Mukus" adı verilen sıvıyı üreterek yabancı maddeleri tutar ve yok eder.

3. Tükürük Bezleri

Tükürük bezleri tükürük üreterek ağza giren mikropları uzaklaştırır.

4. Lenf Düğümleri

Vücuda giren yabancı maddeleri süzer, içindeki akyuvarlar sayesinde onları yok ederek vücudumuzu korur.

5. Gözyaşı Bezi

Gözyaşı bezi, gözyaşı salgılayarak göze giren toz, kir gibi maddeleri gözden arındırır.

6. Deri

Birçok hastalığın vücuda girmesini engeller.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bağışıklık sistemi vücudun sistemleri ile bir bütün halindedir. Bu yüzden vücudunuzda herhangi bir organ zarar gördüğünde bağışıklık sisteminiz zarar görür. Peki bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? İşte cevabı;

Sağlıklı kilonuzu korumaya çalışmak, vücuda zarar veren alkol, uyuşturucu gibi maddelerden kaçınmak, vücudun ihtiyacı olan uykuyu almak, stresi olabildiğince en aza indirmek, sigara içmemek, elleri bol bol sabunlayarak durulamak bağışıklık sistemini güçlendiren şeyler arasında yer alır.

Düzenli olarak egzersiz yapmak, güne kahvaltı ile başlamak, sağlık probleminiz yoksa günde 1 yumurta tüketmek, tam tahıllı ürünleri tüketmek, haftada en az üç gün kuru baklagil yemek bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Vücuda giren hastalıklara direnebilen, güçlü bir bağışıklık sistemi için bu gıdaları kesinlikle tüketmelisiniz. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir? Gelin hep birlikte bağışıklık sisteminizi güçlendirecek gıdalara göz atalım. İşte o yiyecekler;

1. Brokoli

Önemli bir C vitamini kaynağı olan Brokoli güçlü antioksidanlar içerdiği için bağışıklık sistemini düzenler ve güçlendirir. Haşlanarak veya çorba olarak tüketebileceğiniz brokolinin içerisinde dilerseniz krema ekleyebilirsiniz.

2. Ispanak

C vitamini ve E vitamini başta olmak üzere içerisinde birçok temel besin ve antioksidan içeren Ispanak bağışıklık sistemini güçlendiren en değerli besin kaynaklarından birisidir. Ispanak, hücre bölünmesine ve DNA onarımına yardımcı olmaktadır.

3. Yeşil Çay

Az miktarda içerisinde kafein bulunduran yeşil çay soğuk algınlığı riskini azaltabilen bir çaydır. Yeşil çaylar, kolesterolü artırır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Ayrıca yeşil çayın rahatlatıcı bir etkisi de vardır.

4. Kefir

Sağlık için oldukça yararı olan bu içecek düzenli tüketildiği taktirde çoğu hastalığa göğüs gerebilmektedir. Bakteriyle savaşma, antioksidan aktivenin arttırılması ve enflasyonu azaltma gibi durumlara yardımcı olan kefir, bağırsakları da rahatlatmaktadır.

5. Badem

İçerisinde bol miktarda E vitamini bulunduran badem, manganez, magnezyum ve lif açısından da zengindir. Küçük bir avuç badem, bağışıklık sistemine büyük oranda katkı sağlayan bir atıştırmalıktır.

6. Yoğurt

Bağırsak florasını geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendiren yoğurdun son yıllarda yapılan araştırmalarda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan besinlerden biri olduğu görülmüştür. Eğer bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız haftada üç kez yoğurt tüketmeyi unutmayın.

7. Balık

Bağışıklık sistemini koruyan ve güçlendiren Omega 3'ü içerisinde bol miktarda barındıran balıkların haftada 2 kez tüketilmesi önerilmektedir. Ayrıca balık, prostat kanseri hastalığını da önlemektedir.

8. Çikolata

Vücuda yararlı olan teobromin maddelerini içerisinde barındıran çikolatalar çok fazla tüketilirse yarardan çok zarar verir. Bu yüzden az miktarda tüketilmelidir. Çikolatalar vücudu serbest radikal denen zararlı atıklardan korur.

Bağışıklık Nasıl Kazanılır?

Bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanır. Bu maddeleri aynı bir makine gibi ayrıştırarak zararlı gördüklerini yok eder. Bağışıklık sisteminin kanser hücrelerine karşı beden savunmasında önemli olduğu saptanılmıştır. Peki vücudumuz nasıl bağışıklık kazanır ya da ne yaparsak daha sağlıklı bir hayat sürebiliriz? İşte vücuda bağışıklık kazandırmanın yolları;

1. Doğal Bağışıklık

Bireyin yapısal ve kalıtsal özellikleri ile alakalıdır. Yani bireyin doğuştan gelen ve bazı hastalıklara karşı olan bağışıklığıdır. Kişi önceden yaşamış olduğu bir hastalığı atlatırsa bağışıklık kazanır. Doğal bağışıklık kişinin hastalıklara karşı uzun süre direnç kazanmasını sağlar. Vücuda giren mikropları dirençli vücut hastalık oluşmadan yok eder.

2. Pasif Bağışıklık

Bazı durumlarda organizmanın zayıf düşmesiyle ya da vücudun virüslere yenik düşmesiyle, bağışıklık sağlanılarak savunma oluşturulur. Bu bağışıklık kazanma etken ve edilgen yollarla yapılır. Etken bağışıklıkta hastaya organizmasının antikör yapımını uyaracak zayıflatılmış hastalık içeren madde şırıngayla verilir. Bu sayede aşıyla hastalık atlatılır ve bağışıklık kazanılır. En çok bu hastalıklarda uygulanıyor; difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, çiçek, kızamık, tifo ve tüberkülozdur. Edilgen bağışıklık ise; gücü azaltılmış, etkinliği ısı ve kimyasal maddelerle yok edilmiş mikroplar vücuda aşılanır. Böylece kısa süreli de olsa bir bağışıklık kazanılır.

3. Antikor ve Antijenle Sağlanan Bağışıklık

Antikor, büyük oranda üretimlerine neden olan antijenle birleşerek, onu zararsız hale getirir; başka bir değimle vücudun savunma sistemiyle etkisizleştirilirler. Antikorların görevleri; toksinleri etkisizleştirmek, bakterileri yok etmek ve vücut salgılarını katılmak gibi özellikleri vardır.

4. Dengeli Beslenme

Doktorların her defasında söyledikleri gibi dengeli beslenerek bağışıklığınızı güçlendirin. Bu şekilde kendimizi korumaya alarak, vücudumuzun kötü hücrelerle savaşını kazanmasını sağlayabiliriz. Haftada üç gün düzenli egzersiz yaparak da vücudunuzu zararlı virüslerden koruyabilir, bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler 

Kışın çocuklar okulda ya da kapalı mekanlarda zaman geçirdikleri için grip olma riskleri daha fazladır. Yetişkinlere göre bağışıklık sistemi çok daha zayıf olan çocukların hastalıklara karşı güçlü olabilmesi için bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi gerekir. İşte çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenler;

1. Çocukların bağışıklık sistemlerinin korunmasında düzenli uyku uyunması sık sık ellerin yıkanması sınıfların ve çocukların bulundukları kapalı ortamın havalandırılması önemlidir.

2. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ise sağlıklı beslenme önemli yer tutar.

3. Çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirecek beslenme biçimine dönüştürebilecekleri karışımlar bu noktada işinize yarayabilir.

4. Arı sütü ve bal karışımı, 3 yaşından büyük çocuklara her sabah kahvaltıdan önce 1 çay kaşığını geçmeyecek şekilde bal ile karıştırılarak verilmesi bağışıklık sistemi açısından son derece faydalıdır.

5. Özellikle et türü yemeklere lezzet katmak için kullandığımız kekik, çay olarak içildiğinde hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirir hem de bronşit gibi rahatsızlıkları önler.

6. Zencefil, zerdeçal ve yoğurt karışımı çocukların bağışıklık sistemini güçlendirir.

7. Her gün 1 kase kadar evde mayalanmış yoğurdun içine 1 çay kaşığı zencefil ve 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin. Bu karışım, yoğurt sevmeyen çocukların hoşuna gidebilir.

8. Muz ve yoğurt karşımı ise çocukların en sevdikleri tatlardan biridir. Her gün 1 kase ev yapımı yoğurt ve 1 küçük boy muzu karıştırarak veya ezerek çocuğunuza yedirin.


Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren şeyler arasında; mutsuz ve karamsar ruh haliniz varsa kurtulmak, B 12 vitamini içeren besinleri tüketmek, D Vitamini eksikliğine dikkat etmek, Omega 3 gereksiniminizi karşılamak yer alır.

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için hangi besinler yenmeli?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için günde en az iki litre su içmek, yoğurt, lahana, kefir, balık gibi ürünlere sofrada yer vermek, badem, yer fıstığı, fındık, ay çekirdeği gibi yağlı tohumlardan tüketmek, her gün taze sebze veya meyve yemek gerekir.

Bağışıklık sistemi zayıf olduğunu nasıl anlarız?

Bağışıklık sisteminin zayıfladığının en önemli belirtisi sürekli hasta olmanızdır. Eğer kış aylarında 3 veya daha fazla kez üst solunum yolu hastalıklarıyla boğuşuyorsanız bağışıklık sisteminiz zayıf demektir. Genel olarak hastalıklara yatkınlık da zayıf bağışıklığa işaret eder.

En hızlı bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sigara içiyorsanız bırakmanız, sağlıklı besinler tüketmeniz, stresi hayatınızdan çıkarmanız, yeterince uyumanız, düzenli egzersiz yapmanız, alkolden uzaklaşmanız ve hijyene önem göstermeniz gerekir.

Bağışıklık sistemini en çok ne güçlendirir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında; yumurta, maydanoz, balık, ıspanak, C veya A vitamini içeren besinler, yoğurt, badem, ceviz, fıstık, fındık, lahana, kefir, bol su içmek yer almaktadır.

Bağışıklık sistemi neden çöker?

Bağışıklık sisteminin çökmesine neden olan etkenler alkol ve sigara kullanımı, probiyotik eksikliği, kalitesiz uyku, iyi dinlenmemek, stres, sık antibiyotik kullanmaktır. Bu durumlar yüzünden bağışıklık sisteminiz zayıflamış olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
346
666
297
130
357
58
47
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.