NeOldu.com

AY'IN BAZEN GÜNDÜZLERİ GÖRÜLMESİNİN 5 NEDENİ

Ay'ın Bazen Gündüzleri Görülmesinin 5 Nedeni

Ay Dünyamızı en çok aydınlatan gök cismidir. Ancak bazen gündüz de gökyüzünde belirgin biçimde görülebilmektedir. İşte çok merak edilen Ay'ın gündüzleri de görülmesinin ilginç nedenleri...

Giriş 06 Temmuz 2015 Pazartesi 17:55 / Güncelleme 13 Aralık 2019 Cuma 09:30

Ay'ın Gündüzleri Görünmesinin Nedenleri

Ay, yalnızca gece değil bazen periyoduna bağlı olarak gündüzleri de görülebiliyor. Aslında Ay her zaman gökyüzünde, onu görememe sebebimiz ise atmosfere yansıyan Güneş ışınlarıdır. Atmosfer olmasaydı, Güneş ile beraber Ay'ı ve yıldızları görebilirdik. Bazen bizlerin de şahit olduğu bu durum karşısında "Ay neden gündüzleri çıkar" sorular da kafamızı kurcalıyor. İşte kafanızdaki soru işaretlerini giderecek, ayın gündüzleri görünmesinin nedenleri;

ay-bazen-neden-gunduz-gorunur.jpg


1. Ay Dünyamıza çok yakın olduğundan gökyüzünde görüntü olarak yıldızlardan hayli büyük görünmektedir. Eğer konumuna göre güneşten iyi ışık alabilirse gündüzleri de gökyüzünde rahatlıkla görünebilir.

ay-012.jpg


2. Ay'ın yüzeyi bir asfalt yol yüzeyi gibi yansıtıcıdır. Koyu renktedir ama tam siyah da değildir. Biz gökyüzünde Ay'a baktığımızda sadece onun güneşten yansıttığı ışığı görüyoruz. Güneş kadar ışık saçmıyor ama yine de gökyüzündeki en parlak yıldızdan yaklaşık 100 bin kat daha fazla ışık yansıtabiliyor.

ayin-yuzeyi-bir-asfalt-yol-yuzeyi-gibidir.jpg


3. Genellikle ‘Ay'ın karanlık tarafı’ olarak kullanılan ifade şekli yanlıştır. Doğrusunun ‘Ay'ın arka tarafı’ olması gerekir. Ay'ın Dünyamız etrafındaki dönüş süresi ile kendi etrafındaki dönüş süresi hemen hemen aynı olduğundan, biz ayın hep bir yüzünü görürüz. Ama Ay Dünya ile Güneş arasındayken bize bakan yüzü karanlık, güneşe bakan arka yüzü ise aydınlıktır.

ayin-bir-tarafi-karanlik-.jpg


4. Ay eğer gündüz vakti görünüyorsa bu durum güneş tutulmasının olduğunu gösterebilir.

gunduz-gunes-tutulmasi.jpg


5.  Ay dünyamıza daha yakın bir gök cismi olduğu için yüksek oranda ışık yaydığı zaman güneş ile birlikte görülebilmektedir.

ay-yuksek-derecede-isik-yayarsa-gunes-ile-ayni-anda-gorunur.jpg

Önerilen İçerik:Ay Hakkında Bilinmeyen 20 Gerçek Bilgi

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2102
1407
427
277
1349
225
331
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.