NeOldu.com

AVRUPA BİRLİĞİNİN DOĞUŞU

Avrupa Birliğinin Doğuşu

Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının Avrupa'da çıkması tekrardan savaş olabileceği endişeleri gündeme getirmiştir. Olası bir savaşı önlemek için Avrupa ülkelerini kapsayacak birlikler oluşturulmuştur.

Giriş 25 Haziran 2015 Perşembe 10:10 / Güncelleme 23 Mart 2019 Cumartesi 10:03

Avrupa Birliği ilk olarak 1957 yılında Belçika, Almanya, Fransa, Hollanda, Lüksemburg ve İtalya tarafında Roma Antlaşmasının imzalanmasıyla Avrupa Ekonomi topluluğu adı altında kurulmuş bir topluluktu. Bu topluluğun temelini Avrupa kömür çelik topluluğu oluşturuyor.

Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu

Batı Avrupa’da yeni bir savaşın çıkmaması için mutlaka kömür ve çelik gibi iki önemli savaş malzemesinin üretiminin bir elde toplanmasını savunmaktaydı. Avrupa Birliğinin kurulmasında fikir babalığı yapan Jean Monnet’in savaşı imkansız kılmak için demir ve çelik topraklarının devletlerin elinde alınması gerektiğini söylemiştir. Monnet’den etkilenen Schumman, Fransa ile Almanya arasındaki çelik kaynaklarının birleştirilmesi, savaş sanayinin temel girdileri olan bu maddelerinin ulus üstü bir organın sorumluluğuna bırakılması, önerilmiş ve kabul edilmiştir. Böylelikle Avrupa’da ülkeler arası savaş oluşumuna engeller konulmuştur.

1958’de yürürlüğe giren Roma Antlaşması, üye ülkeler arasında önce gümrük birliği yani malların gümrük vergisi ödemeksizin üye ülkeler arasında serbestçe alınıp satılmasını öngörmüştür. Ancak Roma Anlaşmasının nihai amacı sadece ekonomi değil, ortak tarım, ulaştırma, rekabet gibi bir çok alanda ortak politikalar oluşturmaktı. Ekonomi politikalarının yakınlaşması ekonomik ve parasal birliğin kurulması, ortak bir politika ve güvenlik politikası oluşturulmasıdır. Temelini Monnet ve Schumman oluşturmuştur.

 AB’yi Oluşturan temel değer: Barış içinde birlik, eşitlik, güvenlik ve özgürlük dayanışmasını sağlamaktır.

AB'ye Üye Ülkeler

1973’de Danimarka, İrlanda, Birleşik Krallıklar; 1981’de Yunanistan; 1986’da Portekiz, İspanya; 1990’da Batı ve Doğu Almanya, 1995’de Avusturya, Finlandiya ve İsveç; 2004’de Güney Kıbrıs Rum kesimi, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Slovakya, Slovenya 2007'de Bulgaristan, Romanya ve 2013'de Hırvatistan AB'ye üye olmuştur. Böylece üye sayısı 28 olmuştur.

Türkiye,  Avrupa Birliğine 1959 yılında başvuru yapmıştır. 30 Eylül 1959’da resmen başlayan ilişkiler sürekli kesintilere uğramıştır. Ve Türkiye’nin Avrupa Birliğine üyeliği yoktur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
1
1
0
5
2
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
Adınız Yorumunuz
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.